اثرات مثبت طبیعت بر انسان

طبیعت

پیاده‌روی در جنگل یا قدم زدن در کنار ساحل در یک صبح آفتابی می‌تواند احساسات شادی و آرامش را به ما هدیه کند. گاهی قدم زدن در طبیعت سبب خطور راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات می‌شود که اثرات آن خیره کننده است.

با آراد مگ همراه می‌شویم تا ما را با اثرات شگفت‌انگیز طبیعت آشنا کند تا با گذراندن زمانی در طبیعت آثار منفی زندگی مدرن و تکنولوژی را از خود دور کنیم.

وابستگی به طبیعت

وابستگی ما به طبیعت ژنتیکی است و ریشه در تکامل دارد. به عنوان مثال، آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا اکثر مردم ترجیح می‌دهند اقامتگاه‌هایی را رزرو کنند که از بالکن یا تراس دارای نمای عالی باشد؟ چرا بیمارانی که منظره طبیعی از تخت بیمارستان خود دارند زودتر از سایرین بهبود می‌یابند؟ یا چرا این اتفاق می‌افتد که وقتی استرس در وجودمان ایجاد می‌شود با سپری کردن زمانی در طبیعت احساس بهتری می‌یابیم و استرسمان کاهش می‌یابد؟

نزدیکی با طبیعت باعث بهبود سلامتی جسمی و روحی می‌شود. این احساس ما را از درون زنده می‌کند و ما نباید به خاطر تحولات اخیر مانند شهرنشینی، فناوری یا رسانه‌های اجتماعی آن را به خطر بیاندازیم.

استحمام جنگل

استحمام جنگل، روشی معروف برای گذراندن زمان در طبیعت است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که حمام جنگلی را تمرین می‌کنند و زمانی از زندگی خود را در جنگل و طبیعت سپری می‌کنند، عملکرد بهینه سیستم عصبی، شرایط متعادل قلب و کاهش اختلالات روده در آن‌ها نسبت به سایرین بیشتر است.

جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده خدمات درمانی فقط ۱۰٪ از طول عمر را به خود اختصاص می‌دهند، در حالی که عوامل اجتماعی و محیطی دو برابر ۲۰٪، ژنتیک ۳۰٪ و رفتارهای فردی ۴۰٪ تخمین زده شده است. بر طبق این آمار محیط اطراف ما و تاثیر مستقیم  آن بر انتخاب‌های ما، پایه و اساس یک سبک زندگی سالم را تشکیل می‌دهد.

بهبود بینایی

فعالیت‌های خارج از منزل احتمال بروز مشکلات بینایی مانند هایپرمتروپی و نزدیک‌بینی را کاهش می‌دهد. نظرسنجی انجام شده در مورد کودکان در استرالیا نشان داد که بچه‌های مدرسه‌ای که در فعالیت‌های خارج از منزل شرکت کرده‌اند، دید بهتری نسبت به بچه‌هایی دارند که وقت بیشتری را در داخل خانه می‌گذراندند.

تنظیم روابط عاطفی و بهبود شرایط جسمانی

روابط عاطفی

طبیعت به تنظیم عاطفی نیز کمک می‌کند و عملکردهای حافظه را بهبود می‌بخشد. ارتباط با طبیعت باعث بهبود شرایط جسمی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دردهای مزمن می‌شود.ارتباط محکم با محیط طبیعی، رفاه عاطفی را تقویت می‌کند و احساس انزوای اجتماعی را کاهش می‌دهد. همچنین به افرادی که از اختلالات روانی مانند اختلالات توجه، اختلالات خلقی و اشکال مختلف اضطراب رنج می برند، کمک شایانی می‌کند.افراد دوستدار طبیعت آگاه‌تر و سازگارتر با محیط زیست خود هستند و توجه بیشتری به بدن خود و محیط اطراف خویش دارند و برای حفظ هر دوی آن‌ها، تصمیمات بهتری می‌گیرند.

تأثیر ارتباط طبیعت با بهبود شرایط بهداشت روان در محصلان

دیوید هایوارد این مقاله تحقیقاتی را در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد و به بررسی تأثیر ارتباط طبیعت با بهبود شرایط بهداشت روان در دانشجویان پرداخت. وی اثرات آموزش در فضای باز را مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که کسانیکه که در فضای باز آموزش دیده‌اند، یادگیری و رضایت بیشتری داشته‌اند.

به گفته این محقق، مربیان و معلمانی که در فضای باز تدریس می‌کنند از سلامت روان بیشتری برخوردارند و بیشتر از معلمانی که در یک محیط کنترل شده تدریس می‌کنند، شغل خود را دوست دارند. این مطالعه بخش‌های آموزشی بسیاری را به خود جلب کرده است و مربیان و مجریان را به پذیرش فعالیتهای در فضای باز بعنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از دوره‌های آموزشی تشویق می‌کند.

۵ مزیت اثبات شده در طبیعت

۱. تامین‌کننده

پیاده‌روی زیر نور ملایم خورشید بهترین روش برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن است. کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به سرطان‌های مختلف و بیماری‌های خود ایمنی از جمله ام اس را افزایش می‌دهد. سطح مناسب ویتامین D در بدن، ما را در برابر بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، سرطان، دیابت و آلزایمر ایمن می‌کند. همچنین میزان کافی این ویتامین در بدن، عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن را تضمین می‌کند.

ویتامین دی خورشید

۲. بهبود دهنده

سندرم چشم انداز رایانه‌ای (CSV) شرایطی است که از خیره شدن به صفحه برای ساعت‌های طولانی ناشی می‌شود و مشکلاتی مانند خشکی چشم، نزدیک بینی یا سردردهای مزمن را ایجاد می‌کند. گذراندن زمانی در بیرون و طبیعت، به ویژه در فضای سبز بهترین راه حل طبیعی برای جلوگیری و بهبود این امر است. نگاه کردن به چمن سبز، درختان، گل‌ها و سایر جنبه‌های محیط، تمرکز و بینایی را بهبود می‌بخشد.

جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است کودکانی که روزانه بیش از چهار ساعت را در بیرون از خانه می‌گذرانند، چهار برابر کمتر از کودکانی که روزانه کمتر از یک ساعت را در خارج از خانه سپری می‌کنند، دچار مشکل بینایی می‌شوند.

۳. پاک کننده

محیط تصفیه کننده طبیعی است. سپری کردن چند ساعت در بیرون از منزل به آزاد کردن سموم از بدن و جوان‌سازی ما کمک می‌کند. مقدار هوای بدی که به دلیل آلودگی، دودهای صنعتی و آلاینده‌های داخل بدن در آن تنفس می‌کنیم، به حدی است که دستگاه تنفسی ما را تهدید می‌کند و باعث مشکلات تنفسی، برونشیت و آسم می‌شود. یکی از بهترین راه‌حل‌هایی که برای از بین بردن این آلاینده‌ها وجود دارد، صرف زمان بیشتر در طبیعت و استنشاق هوای پاک و تازه در روز است.

۴- طبیعت سازنده

زمانی را که در طبیعت می‌گذرانیم، بیشتر اوقات نوعی فعالیت بدنی محسوب می‌شود. این ممکن است راه رفتن، آهسته دویدن، دوچرخه سواری، گشت و گذار، بازی یا هر چیز دیگری را شامل شود. هرگونه ورزش در بیرون از منزل به سوزاندن چربی و بهبود میزان متابولیسم بدن کمک می‌کند.
تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است افرادی که در خارج از منزل ورزش می‌کنند به میزان بیشتری از جلسات تمرین خود لذت می‌برند و بیشتر از افرادی که در داخل خانه ورزش می‌کنند، تمایل دارند به طور مرتب آن را انجام دهند. علاوه بر این، ورزش و فعالیت‌ کردن در فضای باز به طول عمر بیشتر و مشکلات بهداشتی کمتر، منجر می‌شود.

طبیعت آرامش بخش

۵- طبیعت التیام‌دهنده

طبیعت بدون شک بهترین شفا دهنده است. گذراندن وقت در طبیعت حواس ما را بیدار می کند. بسیاری از مطالعات ثابت کرده‌اند که افرادی که ارتباط نزدیکی با مناظر طبیعی دارند، انسان‌های شادتری هستند. آنها خود را در تفکر مثبت غوطه‌ور می‌کنند و مکانیزم‌های مقابله بهتری در برابر مشکلات و افکار منفی، نسبت به دیگران دارند.

۵ راه برای اعمال اثرات مثبت طبیعت در زندگی ما

۱. بیشتر راه بروید

ما می دانیم که راه رفتن برای قلب، ماهیچه‌ها و میزان کلی سوخت و ساز بدن مفید است و اکنون دانشمندان ثابت کرده‌اند که پیاده‌روی در محیط طبیعی سلامت عاطفی ما را نیز بهبود می‌بخشد.

مطالعه انجام شده و منتشر شده توسط دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، نشان داد که شرکت‌کنندگانی که در پارک‌های سرسبز قدم می‌زدند، از دقت و توجه بیشتری نسبت به شرکت کننده‌هایی که در محیط‌های بسته شهری یا روی تردمیل قدم می‌زدند، برخوردار بوده‌اند. و همچنین آن‌ها کمتر درگیر تفکرات منفی بودند و نسبت به گروه دیگر احساس اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

۲. یک آلبوم از طبیعت جمع‌آوری کنید

جمع‌آوری یک آلبوم از طبیعت، شیوه‌ای خلاقانه و منحصر به فرد برای به نمایش گذاشتن رعایت نکات مثبت طبیعت در زندگی روزمره ما است. برای این کار می‌توانید همه چیز را در مورد برخوردهای خود با دنیای بیرونی جمع‌آوری و یادداشت کنید. کسانی‌که خود را برای این کار تشویق می‌کنند، احساس آرامش و شادی درونی بیشتری را نسبت به سایرین تجربه می‌کنند.

به عنوان مثال، بعد از پیاده‌روی در ساحل در یک عصر ابری، می توانیم بعضی از ابرها را در روزنامه بکشیم یا دریا را ترسیم کنیم و بنویسیم که هنگام قدم زدن در ساحل، چه احساسی داشتیم. بسیاری از افراد چیزهای کوچک مانند سنگریزه، گل، پر، صدف یا برگ را جمع‌آوری می‌کنند و به همراه احساساتی که به آن‌ها دارند در ژورنال طبیعت خود می‌چسبانند. با این کار، با هر بار مراجعه به این آلبوم احساسی را که در آن زمان تجربه کرده‌ بودید و حس خوشایند و انرژی مثبتی که دریافت کرده بودید دوباره تداعی می‌شود.

۳. مقداری از ساعات کار را در بیرون بگذرانید

ما می توانیم بخشی از روز کاری خود را برای گذر از یکنواخت بودن اطاق و فضای اداری، در خارج از محیط کار و در طبیعت بگذرانیم.
این می‌تواند برگزاری یک کنفرانس در باغ یا صرف ناهار در پارک محلی باشد و یا هر کار دیگری که با طبیعت ادغام می‌شود. سپری کردن مدتی در خارج از محیط کار به تنهایی یا همراه همکاران باعث افزایش سریع طراوت در ذهن می‌شود و استرس و ناامیدی ناشی از کار کردن برای ساعت‌های طولانی در یک نقطه را کاهش می‌دهد و در مقابل افزایش کارایی را به دنبال خواهد داشت.

۴- در منزل از گیاهان نگهداری کنید

رشد گیاهان در خانه نه تنها به زیبایی فضای منزل شما اضافه می‌کند، بلکه به تصفیه هوایی که در آن تنفس می‌کنید نیز کمک می‌کند. نگهداری گیاهان در خانه تعادل برقرار می‌کند و محیط خانه را تسکین می‌بخشد. مطالعات ثابت کرده است که وجود گیاهان یا یک گلخانه در منزل، برای سلامت روانی افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند مفید است. گل و گیاه در بهبود آگاهی حسی، عملکردهای شناختی و تقویت تمرکز بسیار یاری‌کننده هستند.گیاهان، ما را به طبیعت متصل می‌کنند و زمانیکه در نزدیکی آن‌ها هستیم، احساس آرامش را به ما منتقل می‌کنند.

۵- رژیم غذایی را با عناصر طبیعی، متعادل کنید

رژیم غذایی گیاهی

بدون شک رژیم غذایی راهی عالی برای برقراری ارتباط محکم با مادر طبیعت است. با مصرف بیشتر پروتئین‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی، می‌توانیم به بدن خود کمک کنیم تا وضعیت عملکرد خود را بهبود بخشد.تحقیقات بهداشتی و درمانی اخیر ثابت کرده است که مصرف پروتئین‌های گیاهی در مقایسه با پروتئین‌های مبتنی بر حیوانات با کاهش مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد. اگر سبزیجات و غلات را جایگزین گوشت کنید، سلامتی و عمر طولانی‌تر را برایتان به ارمغان می‌آورد.

اثرات پیاده‌روی در طبیعت بر روی انسان

تحقیقات نشان‌ می‌دهد پیاده‌روی در فضای آزاد و زیر نور ملایم خورشید میزان هورمون‌های مختلف از جمله کورتیزول و هورمون‌های تیرویید را تعدیل می‌کند و این کار علاوه بر کاهش استرس و افسردگی، ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم می‌کند و سبب کاهش وزن می‌شود، سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد، به افزایش حافظه کمک می‌کند، اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد، سبب شفافیت و لطافت پوست می‌شود، عملکرد کلیه و کبد را بهبود می‌بخشد. و همچنین توده بدنی را کاهش می‌دهد، از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند، از یبوست جلوگیری می‌کند، احتمال ابتلا به انواع سرطان را کاهش می‌دهد، از فشار خون جلوگیری می‌کند، به درمان و کنترل دیابت کمک می‌کند، میزان کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد، سبب بهبود خلق و خو می‌شود و روابط اجتماعی را وسعت می‌بخشد.

تاثیر طبیعت بر درمان و پیشگیری دیابت و چاقی در کودکان

کودکان در طبیعت

با توجه به افزایش بازی‌های رایانه‌ای و استفاده از تبلت و تلفن‌های هوشمند، دیابت، افزایش وزن و سایر بیماری‌های متابولیک، هم‌نشین اجتناب ناپذیر کودکان در آینده خواهد بود، بنابراین برای پیشگیری از این نوع بیماریه‌ها مطالعات فراوانی انجام گرفته است. محققان یک مرکز پزشکی در نوادا در آمریکا برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی، کودکان و نوجوانان را وادار به فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز می‌کنند. .طبیعت‌درمانی علاوه بر بهبود سوخت و ساز، منجر به افزایش اعتماد به نفس و آرامش کودکان، به ویژه در سنین بلوغ می‌شود. تاری دید، انحنای ستون فقرات، افزایش توده بدنی و خشونت، مهمترین پیامدهای عدم تحرک کودکان است.

سخن پایانی

اگرچه گذراندن اوقات فراغت در دل طبیعت، مزایای فراوانی برای سلامت ذهن، جسم و روح انسان دارد اما اگر در برابر طبیعت و محیط اطراف خود مسئولیت‌پذیر نباشیم، به طبیعت آسیب ‌های جدی و جبران ‌ناپذیری را وارد خواهیم کرد.

هر یک از ما به عنوان شهروندان این جهان در برابر محیط زیستمان و سلامت سیاره‌مان مسئولیم. انتخاب‌ها و اعمال ما بر خوب ماندن یا خراب شدن محیط زیستمان اثر دارد. زمین تنها سیاره‌ی متعلق به ما و نسل آینده است و هر کسی به سهم خود باید در حفاظت از محیط زیست برای زندگی بهتر خود و نسل آینده تلاش کند، تا همه انسان‌ها بتوانند از این نعمت ارزشمند بهره‌مند شوند و از آن لذت ببرند.