شبکه سازی و ۱۲ نکته بسیار مهم در مورد آن

شبکه سازی

شاید در طول زندگی با افراد موفق زیادی برخورد کرده باشید که دارای شبکه ای قدرتمند( شبکه سازی قوی ) از روابط هستند و سرعت و کیفیت انجام کارهایشان به مراتب بیشتر از بقیه افراد است. برای مثال یک فردی را تصور کنید که رئیس شعبه بانک باشد و همینطور یکی از بستگان شما هم هست و شما برای انجام امور بانکی به بانک مراجعه کرده اید اما دیگر خبری از نوبت و انتظار های طولانی مدت نیست و به راحتی کارهای خود را انجام می دهید و یا در شرایط فعلی جامعه که اکثر مردم از بیکاری و درآمد کم می نالند شما می توانید با یک تلفن پیشنهاد شغلی جدید را قبول کنید.

با تمام این تفاسیر ممکن است شما به اشتباه فکر کنید که شبکه سازی یک کار خلاف و یا سواستفاده از موقعیت و خوردن حق دیگران است. اما باید بگوییم که این طرز تفکر کاملا اشتباه است چراکه هر کسی می تواند با توجه به موقعیت اجتماعی و زندگی خود شبکه سازی کند. در واقع شبکه سازی یعنی استفاده از شبکه ای با روابط قدرتمند و جادویی نه چیز دیگری. ما در این مطلب ۱۲ تکنیک بسیار مهم را که شما را بیشتر با شبکه سازی آشنا می کند را بیان می کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

۱. نگرش مثبت

عامل اصلی موفقیت در شبکه سازی نگرش مثبت است. چراکه برای ارتباطات موثر باید حتما نگرش درستی داشته باشید و همین امر موجب می شود تا هم خودتان از اعتماد به نفس بیشتری برای ادامه ارتباطات برخوردار شوید و هم اینکه از اعتبار و اعتماد بیشتری در میان مردم برخوردار شوید. به طور کلی مهم ترین اصل داشتن روابط سالم و لذت بخش داشتن دیدگاه مثبت است.

۲. تمرین برای داشتن نگرش مثبت

برای داشتن نگرش مثبت حتما باید مهارت های به خصوصی را در طی تمرین های طولانی یا کوتاه مدت انجام دهید. بهتراست در زمینه شبکه سازی دیدگاه های مختلفی را در نظر بگیرید تا بتوانید همیشه نگرش درستی به این موضع داشته باشید برای مثال سعی کنید این راه را فرصتی برای کمک به دیگران ، رشد مهارت های ارتباطی خود و تجربه های جدید بدانید و حتما روی روابط اجتماعی تان کار کنید تا بتوانید با نگرش مثبت با افراد سالم و موفق ارتباط برقرار کنید.

مورد اعتماد همه باشید

۳. مورد اعتماد همه باشید

شما باید همیشه این فاکتور مهم را در نظر بگیرید، افرادی که دارای شبکه های گسترده ارتباطی هستند در میان دیگران بسیار مورد اعتماد و صادق هستند. پس در وهله اول باید سعی کنید از فریب کاری، دروغ و دو رویی دوری کنید و در هر شرایطی خود واقعی تان باشید و هیچوقت تظاهر نکنید.

۴. تلاش برای جلب اعتماد دیگران

از صفات زشت و زننده ای که می تواند شما را در شبکه سازی به فردی نا معتبر تبدیل کند، غیر قابل اعتماد بودن است. برای اینکه اینگونه نباشید باید اول خودتان را به خوبی بشناسید و اگر متوجه شدید که با کارهای تان موجب بی اعتمادی دیگران نسبت به خود می شوید پس حتما باید روی آن کار کنید.
بی اعتمادی تنها به معنی دروغ یا دورویی نیست اگر اطرافیان تان احساس کنند که شما خود واقعی تان نیستید و در شرایط مختلف ری اکشن های غیر واقعی از خود بروز می دهید و یا اینکه کاملا تظاهر می کنید نه تنها نسبت به شما بی اعتماد می شوند بلکه ممکن است از شما متنفر شوند. پس حتما سعی کنید با خودشناسی و خودآگاهی رفتار خود را کنترل و اعتماد دیگران را جلب کنید.

۵. ارتباط برقرار کردن و کارهایی که دوست شان نداریم

نه تنها در شبکه سازی بلکه برای انجام اکثر کارها گاهی مجبور به انجام کارهایی می شویم که اصلا دوست نداریم. برای مثال صحبت با افراد غریبه خصوصا اگر از آنها کمک بخواهید. ممکن است گاهی اوقات انجام این فعالیت ها به شما تنش و استرس وارد کند برای مثال رفتن در یک جمع غریبه و سخنرانی برای آنها، این طبیعی است که وقتی مجبور به انجام کارهایی هستیم که تمایلی به آن نداریم مدام آن را به تعویق بیندازیم و دنبال راهکار های ساده تر باشیم.

۶. ریسک پذیری برای ارتباطات موثر در شبکه سازی

ریسک کردن برای اهداف دل و جرعت می خواهد خصوصا در شبکه سازی و برقراری ارتباط. بهتراست حتی در فعالیت های ریسکی هم از قدم های کوچک شروع کنید برای مثال ابتدا با افراد غریبه ارتباط برقرار کرده و سپس سعی کنید اعتماد او را نسبت به خود جلب کنید. افرادی که از شبکه سازی گسترده ای برخوردار هستند از ریسک پذیری لذت می برند و در واقع ریسک کرن یکی از صفات بارز آن هاست.

ارتباط با دیگران

۷. برای شبکه سازی شما همیشه به ارتباط با دیگران نیاز دارید

متاسفانه یا خوشبختانه این قانون زندگیست چه بخواهید و چه نخواهید برای رسیدن به موفقیت و اهدافی که در سر می پرورانید نیازمند ارتباطات با دیگران هستید چراکه این دیگران هستنند که به شما کمک می کنند تا اهداف خود را واقعی کنید. پس مهم ترین اصل شبکه سازی ارتباط قوی با دیگران است.

۸. برای دستیابی به اهداف تان درست و اصولی شبکه سازی کنید

مهارت شبکه سازی نیازمند مطالعه و تمرین است اگر یک جایی از کار زمین خوردید آن را به معنی پایان کار ندانید چراکه هر کاری سختی ها و مشکلات خاص خودش را دارد و شما باید به دنبال یک راه حل درست و اصولی برای ادامه دادن باشید.

۹. کارها را تقسیم کنید

یکی از مهم ترین فاکتورهای شبکه سازی این است که هیچگاه کارها را تنهایی انجام ندهید. اگر خواهان ارتباطات گسترده تر هستید پس بهتر است گاهی اوقات از دیگران هم کمک بخواهید. همانطور که پیش تر گفتیم ایجاد ارتباطات، تاثیر بسازیی بر روی پپیشرفت شما دارند.

ممکن است احساس کنید درخواست کمک و یا مشارکت برای انجام کارها از دیگران نشانه ضعف شماست اما اینطور نیست اول از همه باید دیدگاه تان را عوض کنید چراکه درخواست کمک از دیگران نشانه پیشرفت و علاقه شما برای ادامه کار و اهداف تان است.

۱۰. برای انجام برخی از کارها ار دیگران هم کمک بخواهید

همانطور که گفتیم درخواست کمک از دیگران نشانه ضعف نیست بلکه نشانه یک نقطه قوت درون شماست. با کمک گرفتن از دیگران نه تنها می توانید به فردی قدرتمند تبدیل شوید بلکه می توانید به راحتی اکثر خطاها و مشکلات کاری را بدون ایجاد ترس و اظطراب حل و فصل نمایید. این نکته را به یاد داشته باشید که شبکه سازی به معنی بخشیدن و به دست آوردن همراه با هدف بخشیدن به دیگران است.

ارتباط را حفظ کنید و آن را ادامه دهید

۱۱. ارتباط را حفظ کنید و آن را ادامه دهید

شاید تصورتان این باشد که شبکه سازی تا یک زمان مشخص انجام و پس از آن قطع می شود اما باید بگوییم که برای تحقق پیدا کردن اهداف تان شما همیشه نیازمند برقراری ارتباطات بیشتری هستید و این کار به صورت مداوم ادامه دارد.

۱۲. آگاهی از تمام شبکه سازی ها

شاید فکر کنید شبکه سازی دچار محدودیت مکانی و زمانی است اما باید بگوییم که اینطور نیست شما می توانید در حین انجام فعالیت های روزانه و در مواقعی که در اجتماع حضور دارید به راحتی شبکه سازی کنید. فرایند شبکه سازی ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما به مرور زمان این امر بسیار آسان تر شده و شما به راحتی می توانید به یک فرد قدرتمند با روابط اجتماعی بسیار گسترده تبدیل شوید.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .