آرتروز «دردهای مفصلی»

Osteoarthritis-aradmag-011
آرتروز - Osteoarthritis

در بیماری آرتروز قسمت‌های مختلفی از یک مفصل دچار التهاب شده که باعث بروز علائمی مانند درد و ایجاد مشکلاتی در حرکت می شود. در واقع مفاصل وظیفه مرتبط ساختن استخوان‌ها به یکدیگر را دارند؛ مفصل محل متصل شدن استخوان ها در بدن است که با مایعی به نام «سینوویال» که از آن ترشح می شود مفصل را تقویت می‌کند و اصطکاک و ساییدگی را کاهش می‌دهد. با آرادمگ همراه باشید.

علائم آرتروز بعد از انجام فعالیت‌های سخت یا بر اثر عدم تحرک به مدت طولانی پدیدار می شوند، این علائم به تدریج در بدن ظاهر می شوند و شما با احساس درد در نقاط مختلف بدن به مدتی طولانی متوجه ظهور این علائم می‌شوید.

Osteoarthritis-aradmag-001
آرتروز – Osteoarthritis

دردهای ناشی از آرتروز معمولا در زانوها، کمر و گردن پدیدار می شوند که البته در بسیاری از افراد این دردها از قسمت‌های دیگری از مفاصل بدن شروع می شوند. دردهای مفاصل گاهی اوقات با احساس اصطکاک بین مفصل‌ها تشخیص داده می‌شود و همچنین صداهای ریزی مانند صدای ساییدگی نیز از دیگر نشانه‌های وجود دردهای آرتروز بین مفاصل است.

یکی از علائمی که افراد باید آن را جدی بگیرند تورم و قرمزی است؛ برخی قسمت‌های بدن بعد از فعالیت‌های دشوار و طولانی ممکن است متورم و یا قرمز رنگ شوند، تورم مفاصل یکی از علائم ایجاد آرتروز در بدن است که باید جدی گرفته شود.

از دیگر علائم بروز آرتروز حس کردن توده‌هایی کوچک و سفت در نزدیکی محل درد است؛ با فشاری ملایم بر قسمت‌هایی از بدن که درد دارند می توان این توده‌ها را حس کرد که با کوچکترین لمس نیز درد در این نواحی حس می‌شود.

Osteoarthritis-aradmag-002
آرتروز – Osteoarthritis

مهمترین اقدام هنگام بروز دردهای مفصلی مراجعه به متخصص است تا با انجام آزمایشات مناسب و عکسبرداری دلیل اصلی را مشخص کرده و برای جلوگیری از پیشرفت آن اقدامات لازم را انجام دهد. در برخی مواقع پزشکان جلسات فیزیوتراپی را تجویز می‌کنند؛ فیزیوتراپی می تواند با تقویت عضلات اطراف مفاصل آسیب دیده، درد را کاهش داده و در توانایی حرکت بهبود ایجاد کند.

ورزش کردن می تواند برای بهبود و کاهش دردهای آرتروز مفید واقع شود؛ حرکات کششی و ورزش‌هایی مانند یوگا، تای چی و پیلاتس به بیمار کمک می‌کند تا با ترکیبی از تمرین تنفس عمیق و حرکات کششی به آرامش جسمی و روحی برسد؛ همچنین ورزش‌هایی مانند شنا و پیاده روی نیز کمک قابل توجهی به روند بهبود بیماری خواهند کرد. توجه به این نکته الزامی است که تمام تمرینات ورزشی باید زیر نظر مربی باتجربه و آگاه باشد.

Osteoarthritis-aradmag-003
آرتروز – Osteoarthritis

تمرینات تنفسی و کششی همچنین روح و جسم بیمار را از تنش و استرس رها می سازد؛ استرس به تنهایی می‌تواند دردهای ناشی از آرتروز را افزایش دهد.

آب درمانی نیز یکی از راه های درمانی برای تسکین دردهای مفصلی است که معمولا در آب های گرم انجام می‌شود؛ با تمرینات مخصوص در آب به بیمار کمک می شود تا بدون درد به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد، در برخی از تمرینات آب درمانی متخصصان مواد معدنی مخصوصی را به آب اضافه می‌کنند که نتیجه بهتری از تمرینات بگیرند.

Osteoarthritis-aradmag-004
آرتروز – Osteoarthritis

یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش موقتی دردهای آرتروز کمپرس گرم یا سرد است؛ این درمان موقتی می‌تواند درد و تورم مفاصل را برای مدتی کوتاه کاهش داده و آرام کند؛ این نکته نیز قابل ذکر است که قبل از کمپرس گرم یا سرد با پزشک خود مشورت نمایید زیرا گاهی اوقات کمپرس ممکن است تأثیری نداشته باشد و حتی درد و التهاب را افزایش دهد.

Osteoarthritis-aradmag-005
آرتروز – Osteoarthritis

همچنین ماساژ نیز ممکن است در تسکین درد مؤثر باشد اما توجه داشته باشید این حرکات که به عنوان ماساژ انجام می‌شوند باید بسیار دقیق و آرام صورت بگیرند و از پزشک متخصص در همه زمینه های موجود برای تسکین درد مشورت گرفته شود.

یکی از عوامل مهم در جلوگیری از بیشتر شدن دردهای آرتروز حفظ یک رژیم غذایی سالم و مقوی است؛ افزایش وزن می‌تواند باعث افزایش درد در مفاصل شده و همچنین ممکن است باعث بروز دردهای اضافی در سایر نقاط بدن نیز شوند؛ پس نتیجه می‌گیریم کنترل وزن و رعایت رژیم های غذایی سالم و مفید نقش مهمی در کاهش دردهای مفصلی دارند.

Osteoarthritis-aradmag-006
آرتروز – Osteoarthritis

مواد غذایی مختلفی برای کاهش درد مفاصل وجود دارد که مصرف آن‌ها باید زیر نظر متخصص انجام شود زیرا مصرف یک نوع خاص از مواد غذایی ممکن است عوارض دیگری در بدن ایجاد کند؛ به عنوان مثال روغن ماهی را ماده‌ای مفید برای تسکین دردهای آرتروز می دانند اما مصرف خودسر و بی دقت آن ممکن است باعث لخته شدن خون شود.

مواد خوراکی که شامل اسیدهای چرب امگا سه هستند به کسانی که از دردهای مفصلی رنج می برند، توصیه می‌شود؛ به خصوص کسانی که دردهای آرتروزی در قسمت زانو دارند باید این ماده مفید را در برنامه هفتگی خود جای دهند.

Osteoarthritis-aradmag-007
آرتروز – Osteoarthritis

زردچوبه و زنجبیل نیز برای التهاب و درد مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرند که می توانید از زردچوبه به عنوان ادویه در غذاهای خود استفاده کنید؛ ترکیبی از زردچوبه و زنجبیل نیز همراه با عسل به عنوان چای نوشیده می‌شود.

مصرف مکمل هایی که موادی مانند «گلوکوزامین» دارند نیز در بین بیماران آرتروزی رایج است؛ گلوکوزامین ماده‌ای است که اطراف مفاصل در بدن وجود دارد و در فرایند ساخت و ساز غضروف‌ها نقش دارد. این نکته باز هم قابل ذکر است که مصرف هر گونه مکمل و دارویی باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود تا نگرانی در مورد عوارض آن‌ها ایجاد نشود.

آب و هوای گرم و خشک در تسکین دردهای ناشی از آرتروز می توانند نقش مؤثری داشته باشند؛ اگر این امکان وجود دارد که به منطقه‌ای با آب و هوایی گرم و خشک نقل مکان کنید، بدون لحظه‌ای تردید این کار را انجام دهید؛ اما اگر امکان نقل مکان برای همیشه وجود ندارد می‌توانید روزهای مختلفی از سال به این مناطق سفر کرده و مدتی زمانی را در آن مکان ساکن شوید.

Osteoarthritis-aradmag-008
آرتروز – Osteoarthritis

یکی از نقاط بدن که در معرض آرتروز قرار دارد گردن است؛ افرادی که مجبور هستند ساعات بسیاری از روز را بر روی صندلی بنشینند و با کامپیوتر کار کنند، باید از گردن خود مراقبت نمایند. وضعیت قرارگیری گردن امر مهمی است که با بی توجهی نسبت به آن افراد می توانند به آرتروز گردن مبتلا شوند. بر روی صندلی صاف بنشینید و گردن خود را در وضعیتی مناسب قرار دهید و از صندلی استفاده کنید که محکم باشد.

استفاده از کفش مناسب نیز نقش مهمی در تسکین دردهای ناشی از آرتروز دارد؛ افرادی که درد در نواحی کمر و زانو احساس می‌کنند نباید به هیچوجه از کفش‌های پاشنه بلند استفاده کنند؛ این کفش ها در حالت عادی برای هیچکس مناسب نیستند و افرادی که دردهای مفصلی دارند باید به شکلی جدی از پوشیدن کفش‌های نامناسب خودداری کنند.

Osteoarthritis-aradmag-009
آرتروز – Osteoarthritis

کفش هایی که وزن سنگینی دارند نیز برای این افراد مناسب نیستند و ممکن است دردهای ایجاد شده در زانو را تشدید کنند. کفش هایی با لایه زیرین نرم و انعطاف پذیر گزینه مناسبی برای پیاده روی هستند؛ البته این انعطاف‌پذیری باید به شکلی استاندارد انجام شده باشد.

افرادی که در قوزک پای خود احساس درد می کنند؛ می توانند از کفش های ساق دار یا پوتین های سبک استفاده کنند، زمانی که قوزک پا هنگام راه رفتن محکم و ثابت باقی بماند از دردهای مفصلی جلوگیری کرده و دردی که هنگام راه رفتن ایجاد می شود را کاهش می دهد. همچنین کفش‌هایی با پشت باز نیز به این افراد توصیه نمی‌شود.

Osteoarthritis-aradmag-010
آرتروز – Osteoarthritis

کفش های تنگ و کفش هایی که فضای قرارگیری پای شخص را محدود می‌کنند به هیچوجه توصیه نمی‌شوند؛ پای شخص مبتلا به دردهای آرترزو باید به شکل درستی در کفش قرار گیرد و حداقل یک سانتی متر بین بلندترین انگشت پا و قسمت جلویی کفش باید فاصله وجود داشته باشد. به طور کلی کفش باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که پا درون آن آزاد و بدون فشار باشد.

تمرینات ورزشی، رعایت نکات ایمنی مناسب در وضعیت‌های مختلف نشستن، ایستادن و خوابیدن، رژیم‌های غذایی مقوی و مفید، پیگیری دوره‌های درمانی مانند درمان دارویی یا فیزیوتراپی و… کمک می‌کنند تا دردهای مفصلی به شکلی مؤثر تسکین یابند.