اختلال پارانوئید «رنج ناشی از سوء ظن و بدبینی»

paranoid-aradmag-011
پارانوئید - paranoid

افراد مبتلا به پارانوئید در بیشتر مواقع با نوعی سوء ظن به اطرافیان و محیط پیرامونشان نگاه می‌کنند؛ حتی این امکان وجود دارد که آن‌ها محبت‌ها و کمک‌های دیگران را به گونه‌ای منفی در ذهن خود تعبیر کنند. فرد مبتلا به اختلال پارانوئید نسبت به اطرافیان خود بی اعتماد است و به سختی می تواند این اعتماد را حتی نسبت به نزدیکترین خویشاوندانش در خود ایجاد کند. با آرادمگ همراه باشید.

paranoid-aradmag-001
اختلال پارانوئید

این افراد بسیار با دقت بر روی اعمال و رفتار خانواده و اطرافیانشان نظارت دارند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا اعتماد و وفاداری آن‌ها را زیر سؤال ببرند. این اختلال اگر تحت درمان و مراقبت‌های روان درمانی و روانپزشکی قرار نگیرد در طولانی مدت می تواند منجر به مشکلاتی جدی در زندگی شخصی و اجتماعی فرد شود.

paranoid-aradmag-002
اختلال پارانوئید

افرادی که به اختلال پارانوئید مبتلا هستند و شاید خودشان نیز از این موضوع آگاهی نداشته باشند؛ معمولا با ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، شناخته می‌شوند.

  • این افراد بدون دلیل به همه کس و همه چیز مشکوک هستند؛ اگر شخصی در نزدیکی شما زندگی می‌کند که در بیشتر مواقع این اندیشه را در ذهن خود دارد که کسانی قصد فریب دادن یا آسیب رساندن به او را دارند؛ آگاه باشید که این شخص به اختلال پارانوئید مبتلا شده است.
  • افراد مبتلا به اختلال پارانوئید انعطاف پذیر نیستند و نمی‌توانند به راحتی خود را با شرایط و اشخاص جدید هماهنگ سازند؛ آن‌ها در ارتباط برقرار کردن و واکنش نشان دادن در برابر دیگران بسیار سخت عمل می‌کنند.
  • فرد مبتلا به پارانوئید اسرار و اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار نمی دهد زیرا همیشه بر این باور است که اگر دیگران از اطلاعات خصوصی او آگاه شوند، ممکن است از این اطلاعات بر علیه او استفاده کنند. البته ذکر این نکته الزامی است که اشخاص غریبه نباید از مسائل شخصی ما آگاه شوند اما این افراد به نزدیکان خود نیز اطمینان ندارند.
  • حوادث، اتفاقات بد و ناگوار حساسیت و بدبینی این افراد را دو برابر می‌کند؛ باید توجه داشته باشید که اگر از مبتلا بودن شخص به پارانوئید اطلاع دارید نباید اخبار و مسائل نگران کننده را در حضور آن‌ها بیان کنید.
  • افراد مبتلا به پارانوئید نسبت به جزئی‌ترین مسائل نیز واکنش بسیار بالایی از خود نشان می‌دهند؛ کوچکترین بدرفتاری یا توهین می تواند بدبینی و سوء ظن در ذهن فرد ایجاد کند.
  • فرد مبتلا به این اختلال به سرعت عصبانی و خشمگین می شود و در برابر هر رفتار ناراحت کننده‌ای از جانب اطرافیان، جبهه گرفته و در لاک دفاعی خود فرو می‌رود. توجه به این نکته ضروری است که درجه خشونت در برخی از افراد مبتلا به پارانوئید بسیار بالاست و اطرافیان آن‌ها باید برای امنیت بیشتر اشیاء خطرناکی مانند چاقو را از دسترس آن‌ها خارج کنند.
  • اشخاصی که به اختلال پارانوئید مبتلا هستند هر رفتاری را مشکوک اعلام می‌کنند؛ این افراد ممکن است وفاداری همسر و شریک زندگی خود را نیز زیر سؤال ببرند و نسبت به تمام اعمال و رفتارهای او بدبین باشند. حسادت نیز یکی از بارزترین رفتارهای فرد مبتلا به پارانوئید است که نسبت به افراد عادی این حس در آن‌ها بسیار شدید است.
paranoid-aradmag-003
اختلال پارانوئید

اختلال پارانوئید اگر جدی گرفته نشود؛ تبدیل به مشکلی بزرگ می‌شود که شخص مجبور به تحمل مراحل سختی می‌شود. شخصی که از بیماری خود آگاه می شود باید در اسرع وقت به مشاور و متخصصان روانشناسی مراجعه کرده و از پیشرفت این اختلال مطلع شود؛ علاوه بر پیگیری روند درمان این اشخاص می توانند با رعایت نکاتی کوچک و مهم به بهبودی خود کمک نمایند.

سطح استرس خود را کاهش دهید

یکی از بهترین روش‌ها برای مقابله با افکار منفی در اشخاص مبتلا به پارانوئید استفاده از تکنیک‌های تنفس و مدیتیشن است؛ تمرینات یوگا و پیلاتس شکل مناسبی از مراقبه هستند که علاوه بر فعالیت جسمی، ذهن را نیز پرورش داده و سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهند.

paranoid-aradmag-004
اختلال پارانوئید

برنامه خواب خود را سالم و عادی نگه دارید

نداشتن خواب کافی در افراد پارانوئید سبب می شود تا علائم ناشی از این اختلال تشدید شود؛ این افراد باید از مواردی که الگوی خواب آن‌ها را برهم می‌زند، دوری کنند و با برنامه منظم خواب به بهبود علائم ناشی از اختلال کمک نمایند.

از خود سؤال کنید

در مورد دلایل بدبینی و سوء ظن نسبت به دیگران از خود سؤال کنید؛ رفتارها و اعمال دیگران را بدون پیشداوری تجزیه و تحلیل کنید و از خود بپرسید چرا نسبت به آن‌ها مشکوک و مضطرب هستید؛ تلاش کنید دلایلی منطقی برای بدبینی خود بیابید.

ذهن خود را با علاقه‌مندی‌های خود منحرف کنید

در زندگی هر شخصی فعالیت‌هایی وجود دارند که فرد نسبت به آن‌ها علاقه بسیاری دارد و انجام دادن این فعالیت‌ها حس خوبی در آن‌ها ایجاد می‌کند. افراد مبتلا به اختلال پارانوئید می توانند با انجام فعالیت‌هایی که احساساتی مثبت به آن‌ها القا می‌کند، ذهن خود را منحرف کرده و از افکار منفی دوری کنند.

paranoid-aradmag-005
اختلال پارانوئید

موارد و نکات مثبت و الهام بخش

افراد مبتلا به پارانوئید باید همواره افکار خود را با مسائل مثبت و الهام بخش زنده نگاه دارند؛ همانطور که در بالا ذکر شد این افراد باید از اخبار و حوادث ناگوار دور بمانند. خواندن کتاب های مثبت، دیدن فیلم های الهام‌بخش، مراوده با افراد مثبت اندیش و… راه‌های مناسبی برای دور نگه داشتن فرد مبتلا به پارانوئید از نکات منفی است.

به دیگران بپیوندید

برخی از افرادی که به اختلال پارانوئید مبتلا هستند از پیوستن به جمع در مهمانی‌ها و دورهمی ها دوری می‌کنند و از دور نظاره گر رفتار و اعمال دیگران هستند.

در این مواقع آن‌ها این ذهنیت را دارند که دیگران در مورد او صحبت کرده و می خواهند دسته جمعی به او آسیب برسانند؛ برای جلوگیری از پرورش این افکار در ذهن توصیه می شود شخص مبتلا به پارانوئید به جمع بپیوندد و به خود ثابت کند که آن‌ها در مورد او صحبت نمی‌کنند. با پیوستن به جمع و شرکت در بحث افکاری مثبت و حسی خوب در فرد ایجاد می شود.

paranoid-aradmag-006
اختلال پارانوئید

از متخصص بخواهید شما را نسبت به اختلال پارانوئید و روند درمان آن آگاه کند

قرار گرفتن در روند درمان روشی مناسب برای مدیریت اختلال است. کسب اطلاعات کافی و لازم شما را در جریان اصلی این اختلال و روش های درمانی آن قرار می دهد؛ این امر به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتر و کمک‌های متخصص نقشی مؤثر در بهبود خود داشته باشید.

ارتباط نزدیک با درمانگر

از آنجا که افراد مبتلا به اختلال پارانوئید نسبت به دیگران در شک و بدبینی به سر می‌برند؛ ارتباط آن‌ها با درمانگر و متخصص نیز بسیار سخت خواهد بود. خانواده و نزدیکان شخص باید درمانگر یا متخصصی پیدا کنند که فرد مبتلا به مرور زمان به او اعتماد کرده و بتواند رازها و مسائل خود را با او در میان بگذارد.

شخص ممکن است در طول درمان بارها روند درمان خود را متوقف کرده و نسبت به درمانگر و روش‌های او بدبین شود؛ در این مواقع درمانگر و خانواده باید صبور بوده و مجددا اعتماد و اطمینان را در ذهن او نهادینه کنند.

paranoid-aradmag-007
اختلال پارانوئید

انزوای اجتماعی را کاهش دهید

فرد مبتلا به پارانوئید به دلیل احساسات منفی و سوء ظنی که نسبت به دیگران در ذهن خود دارد در تعاملات اجتماعی بسیار ضعیف عمل می‌کند. پیوستن به گروه‌های اجتماعی، درمانی، ورزشی یا هنری، گذراندن وقت با نزدیکان، داشتن حیوان خانگی و… می‌تواند تأثیر زیادی در جهت تقویت ارتباطات اجتماعی فرد داشته باشد.

همچنین این افراد ممکن است فاقد مهارت‌های اجتماعی باشند و نتوانند توانایی‌های خود را به خوبی نشان دهند؛ گروه‌های اجتماعی فرصت مناسبی برای گفتگو و کسب مهارت‌های اجتماعی در اختیار این افراد قرار می دهد.

وسواس بیش از اندازه را متوقف کنید

اختلال پارانوئید سبب می شود تا شخص در مورد کوچکترین مسائل نیز حساس باشد و وسواس بسیاری نسبت به اشخاص و اتفاقات از خود نشان دهد. متوقف کردن افکار در ذهن این افراد امر دشواری است اما آن‌ها باید تلاش کنند کنترل ذهن خود را در دست بگیرند.

paranoid-aradmag-008
اختلال پارانوئید

اشخاصی که تحت درمان قرار می‌گیرند؛ می توانند زمان مشخصی را به تخلیه افکار منفی و وسواس گونه اختصاص بدهند تا هم انرژی منفی خود را تخلیه کرده و هم لازم نباشد تمام طول روز با این افکار دست و پنجه نرم کنند. در برخی مواقع این روش کمک می کند تا شخص دریابد که تا چه اندازه درگیر وسواس و بدبینی بی‌اساسی بوده است.

با خانواده و نزدیکان خود صحبت کنید

متخصصان توصیه می‌کنند تا این افراد احساسات منفی و سوء ظن خود به خانواده و نزدیکان را با آن‌ها در میان بگذارند و از قضاوت شدن ترسی نداشته باشند. این روش به مرور زمان به شخص کمک می‌کند تا بر احساس شک و بدبینی خود غلبه کند.

به مهربانی ها و انرژی مثبت محیط پیرامون خود توجه کنید

ارتباطات اجتماعی و معاشرت با نزدیکان کمک می کند تا شخص انرژی مثبت و مهربانی افراد را مشاهده کند. به اشخاصی که به اختلال پارانوئید مبتلا هستند توصیه می شود لیستی از افراد مثبت و موقعیت‌هایی که در آن احساس خوبی داشته‌اند، تهیه کرده و هر زمان که دچار بدبینی و سوء ظن شدند این لیست را مطالعه کنند. این لیست به آن‌ها کمک می‌کند تا دلایل بیشتری برای اعتماد به اطرافیان خود بیابند.

paranoid-aradmag-009
اختلال پارانوئید

برخی از افراد مبتلا به این اختلال در محیط کاری خود با مشکلاتی مواجه می شوند؛ آن‌ها همیشه نسبت به مدیر و کارمندان دیگر سوء ظن دارند، در اکثر مواقع آن‌ها احساس می‌کنند که همکارانشان از آن‌ها به مدیر بد می‌گویند و هر لحظه ممکن است اخراج شوند.

آن‌ها می توانند لیستی از کارهای مفیدی که در شغل خود انجام داده‌اند، تعاریف و پاداشی که مدیر برای آن‌ها در نظر گرفته است و… تهیه کنند و با مطالعه آن‌ها در موقعیت های حساس، حس بدبینی نسبت به شرایط، همکاران و مدیر مجموعه را از ذهن خود دور کنند.

گذشته را رها کنید

از یادآوری خاطرات ناگوار گذشته خودداری کنید؛ در گذشته هر اتفاقی که برای شما رخ داده است و باعث شده تا نسبت به شخص یا جامعه بدبین شوید، باید در همان زمان باقی بمانند. شما نباید اجازه دهید تجربیات و خاطرات تلخ گذشته بر روی زمان حال و قضاوت شما تأثیر بگذارد؛ این موضوع سبب می شود تا شک و سوءظن شما نسبت به قبل بیشتر شده و روند درمان دشوارتر شود.

paranoid-aradmag-010
اختلال پارانوئید

خاطرات گذشته را رها کرده و تنها از تجربیات پیشین خود درس بگیرید؛ زندگی در گذشته روشی مخرب نسبت به سلامت رفتارهای زمان حال خواهد بود.

خانواده و نزدیکان شخص مبتلا به اختلال پارانوئید نقش مهمی در روند درمان آن‌ها دارند؛ توجه داشته باشید که نباید افکار و احساسات شخص پارانوئید را تأیید کنید، به عنوان مثال اگر شخص اظهار نگرانی می‌کند که عده‌ای در تعقیب او هستند شما باید او را مطمئن کنید که این تصور اشتباه است و او تنها در ذهن خود به این موضوع بدبین است.

این نکته نیز قابل توجه است که این روش نباید به بحث و استدلال کشیده شود؛ هیچگاه با این افراد در مورد افکار منفی او بحث نکنید، استدلال و تلاش برای ثابت کردن اشتباه بودن افکار شخص سبب می‌شود تا حس بدبینی در او تشدید شود.