بیوگرافی پاول دوروف موسس پیام رسان تلگرام

بیوگرافی پاول دوروف

پاول دوروف بنیان گذار اپلیکیشن پیام رسان تلگرام، در ۱۰ام ماه اکتبر سال ۱۹۸۴ میلادی در شهر سنت پترزبورگ روسیه، به دنیا آمد. تاسیس اپلیکیشن پیام رسان تلگرام، بزرگترین اقدام دوروف بوده و باعث شد تا نام او در سراسر جهان شناخته شود. مردمی که در شمار کاربران تلگرام قرار دارند، دوروف را به عنوان نماد حفاظت از اطلاعات و حمایت از حقوق کاربران می شناسند. به روز رسانی تلگرام و اضافه شدن قابلیت های جدید به طور مرتب به این پیام رسان، دوروف را همیشه در صدر اخبار نگاه داشته است.

بیوگرافی پاول دوروف

پدر بزرگ پاول، یعنی سیمون پتروویچ تولیاکوف، از سربازان ارتش سرخ بوده و در جنگ جهانی دوم حضور داشت. سیمون نشان ستاره سرخ، نشان درجه دو میهن پرستی و نشان درجه یک جنگ میهن پرستانه را به دست آورد. البته این نشان ها باعث نشد که وی مدتی را در زندان سپری نکند. اما پدر پاول که نام والری سیمینویچ دوروف را داشت، فردی صلح طلب تر بوده و به تحصیل در رشته ی علوم زبان شناسی پرداخت. وی در این رشته به مدرک دکتری نائل شده و موفق شد در سال ۱۹۹۲ میلادی بر مسند ریاست دپارتمان زبان شناسی دانشکده سنت پترزبورگ تکیه زند.

بیوگرافی پاول دوروف

خاندان دوروف از نسل پدر به بعد، نبوغ خود را نشان داده و این موضوع در نیکولای دوروف یعنی برادر پاول نیز در زمینه ی ریاضیات و فیزیک؛ جلوه پیدا کرد. نیکولای در زمینه ی ریاضی به شهرت جهانی دست یافته و چندین جایزه را نیز از آن خود ساخت. همین طور وی به رتبه قهرمانی در دوران دانش آموزی در برنامه نویسی دست یافت.

دوروف که در سنت پترزبورگ روسیه به دنیا آمده، اصالت روسی دارد؛ اما وی بیشتر دوران تحصیل و به ویژه کودکی خود را در شهر تورین ایتالیا گذرانده است. او در سال ۲۰۰۱ میلادی به روسیه بازگشته و توانست در سال ۲۰۰۶ میلادی از از دپارتمان زبان شناسی دانشگاه سنت پترزبورگ با نمرات عالی فارغ التحصیل شود.

شبکه اجتماعی وی کی- سال ۲۰۰۶

وی در سال ۲۰۰۶ میلادی، با داشتن نیم نگاهی به فیس بوک، شبکه ی اجتماعی وی کی را راه اندازی نمود. این شبکه اجتماعی رشد چشمگیری داشته و ظرف چند سال دارای سهام سه میلیارد دلاری شد. البته نیکولای نیز در این پروژه کمک های شایانی به پاول کرده و در شکل گیری موفقیت نقش پررنگی داشت. البته این شرکت در دو مرحله در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی به ایوان تاورین مالک شرکت روسی میل رو؛ واگذار گردید. (در واقع پاول به دلیل فشارها، مجبور به فروش آن شد.)

بیوگرافی پاول دوروف

در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ و زمانی که پاول در برابر درخواست ریاست جمهوری روسیه برای افشای اطلاعات کاربران، مقاومت نمود؛ از مقام ریاست مدیره ی شرکت وی کی نیز کنار گذاشته شده و به نوعی از این مجموعه تبعید گردید. از آن پس پاول دوروف از کشور خارج شده و این خروج را به دلیل نبود امکان ادامه فعالیت های خود در زمینه خلق شبکه های اجتماعی امن، اعلام نمود.

گذار پاول دوروف از وی کی به تلگرام- سال ۲۰۱۳ میلادی

اما دوروف که از روسیه با دستی پر به لحاظ مالی بیرون آمده بود، با سرمایه گذاری در یکی از کشورهای جزایر غرب دریای کارائیب به نام Federation of Saint Christopher and Nevis، در شمار شهروندان آن قرار گرفت. او که توانسته بود با مبلغ دریافتی از فروش وی کی، به تمول قابل توجهی دست یابد؛ اکنون با فراغ بال به طراحی تلگرام پرداخته و خارج از خاک روسیه؛ منویات ذهنی خود را عملیاتی ساخت.

نخستین ظهور تلگرام در سال ۲۰۱۳ میلادی شکل گرفته و رفته رفته پاول به آن شاخ و برگ عملیاتی تری بخشید. او که همیشه به عنوان یک فرد آزادی طلب و مدافع حقوق انسانی خود را معرفی می کرد، امنیت و حفاظت از اطلاعات کاربران را به عنوان شعار اصلی خود، برگزید. گفته می شود که برنامه نویسی تلگرام، توسط برادر پاول صورت گرفته است. اما از آن جایی که اجرایی شدن و ایده ی اصلی آن از خود پاول نشأت گرفته شده بود، کمتر اسمی از نیکولای دوروف به میان آورده شده است.

بیوگرافی پاول دوروف

تقویم تلگرام

پایه های اصلی پیام رسان تلگرام در همان سال ۲۰۰۸ میلادی ریخته شد. این زمانی بود که پاول و برادر او، با دیدن شنودها؛ به ایده ی راه اندازی یک شبکه پیام رسان اجتماعی کاملا امن، نزدیک شدند. آن ها پلت فرم اولیه ی تلگرام را در سال ۲۰۱۲ میلادی تحت عنوان Telegra.ph طراحی کردند. البته بخش وبلاگی این پیام رسان، پیشرفتی نداشته و جهش در بخش اپلیکیشنی آن فعال گردید.

نخستین نسخه ی تلگرام برای سیستم عامل iOS، در سال ۲۰۱۳ میلادی و به طور دقیق در تاریخ ۱۴ام ماه آگوست منتشر گردید. آن ها در سال ۲۰۱۴ میلادی، پایه ریزی دیتاسنترهای تلگرام در کشورهای مختلف جهان را برنامه ریزی کرده و برای تاسیس دفتر در نیویورک نیز گام هایی برداشتند.

جالب است بدانید که طبق گفته ی خود دوروف، پیام رسان تلگرام هیچ درآمدی برای وی ندارد. اما او ماهیانه چیزی نزدیک به یک میلیون دلار برای نگهداری و حفظ امنیت این پیام رسان خرج می کند.

بیوگرافی پاول دوروف

او که اکنون نمی تواند به روسیه بازگردد، همچنان به عنوان قهرمان ملی در زمینه ی امنیت شبکه و حفاظت از اطلاعات کاربران شناخته می شود و به نوعی میان مردم روسیه محبوبیت خاصی دارد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...