زندگینامه رومن آبراموویچ – کارآفرین موفق و میلیاردر

زندگینامه رومن آبراموویچ - کارآفرین موفق و میلیاردر

رومن آبراموویچ ، یک کارآفرین موفق و میلیارد است که بیشتر افراد او را به خاطر ثروت یا موفقیتش در تجارت نمی شناسند، بلکه او را به واسطه خرید باشگاه و فعال بودنش در زمینه ورزش می شناسند. رومن صاحب باشگاه معروف چلسی در انگلستان است.

رومن آبراموویچ زمانی جزو ۲۱ افراد ثروتمند در جهان بود. اما حالا بعد از چند سال با این که رتبه ی بالای خود را در بین افراد ثروتمند از دست داده، اما همان طور مثل قبل در رتبه بندی های جهانی حضور دارد؛ خصوصا در آخرین رتبه بندی که مجله ی فوربس منتشر کرد، جزو افراد ثروتمند به شمار می رود. زمانی ثروت رومن آبراموویچ به ۱۳ میلیارد دلار می رسید، اما رفته رفته ثروتش را از دست داد و اسمش از میان افراد ثروتمند جهان پاک شد.

دوران کودکی و نوجوانی رومن آبراموویچ

رومن آبراموویچ در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۹۶ میلادی از پدر و مادری روسی و اسرائیلی در ساراتوف شوری سابق متولد شد. وی دوران کودکی خود را در تل آویو سپری کرد و در همان شهر هم تحصیل کرد. رومن در ۱۸ ماهگی مادرش و در ۴ سالگی پدر خود را از دست داد. به همین خاطر برای ادامه زندگی به خانواده عمویش که آن ها هم خانواده ای نسبتا فقیر بودند سپرده شد.

طبق گفته های خود رومن آبراموویچ، خانواده عمویش هیچ محبتی را از او دریغ نمی کردند و از این بابت او در شرایط خوبی به سر می برد، اما فقر و وضعیت بد مالی آن ها باعث شده بود که رومن تمام دوران کودکی اش تحت فشار شدید مشکلات مالی بزرگ شود. به همین خاطر هم رومن آبراموویچ ثروت و موقعیت فعلی خود را حاصل تلاش و بردباری آن زمان در زندگی اش می داند.

رومن در زمان جوانی برای ادامه تحصیل به موسسه آموزش های فنی و صنعتی رفت، اما بعد از مدتی به عنوان یک نظامی به ارتش شوروی ملحق شد. چند سال بعد توانست مقداری پول برای خودش جمع آوری کند، اما بعد از به هم خوردن دولت کمونیسم تصمیم گرفت، از شرکت های تازه تاسیس سهام ارزان قیمت خریداری کند. او فکرش را هم نمی کرد که روزی این سهام خیلی با ارزش شوند، اما این سهام به اندازه طلا ارزش پیدا کرد و زندگی رومن آبراموویچ را دگرگون کرد.

ورود به دنیای ثروتمندان

ورود به دنیای ثروتمندان

بعد از چند سال رومن آبراموویچ که به واسطه سهام های خریداری شده به شخصی ثروتمند تبدیل شده بود، وارد صنایع نفت و آلومینیوم شد که امروز به عنوان دومین کارخانه تولید کننده نفت و آلومینیوم در جهان به شمار می رود.

بخش اصلی سهام رومن آبراموویچ در کشور روسیه و کمپانی گز پروم است، همین هم باعث شد که از میزان دارایی اش کم شود. مشکلات زیاد کشور روسیه و تحریم های شرکت های اروپایی و آمریکایی باعث شد که نه تنها رومن، بلکه خیلی از سرمایه گذارهای دیگر هم بخش عمده ای از ثروت و سرمایه خود را از دست بدهند.

کاهش میزان فروش کمپانی گز پروم و همچنین کاهش ارزش جهانی نفت موجب کم شدن ثروت رومن آبراموویچ شد. این روند نزولی همین طور ادامه پیدا کرد، تا جایی که رومن آبراموویچ که روزی در زمره ی ثروتمندترین افراد جهان بود، به رتبه ۲۱ و سپس ۵۱ تنزل پیدا کند. البته در حال حاضر میزان مشخص دارایی او قابل قیاس نیست؛ چون او مشغول فعالیت های مختلفی است، اما می توانیم بگوییم که هنوز در جمع ۱۰۰ ثروتمند حال حاضر جهان حضور ندارد.

رومن آبراموویچ

رومن آبراموویچ در سال ۱۹۹۹ وارد دومای روسیه شد و دو سال بعد هم فرماندار شهر چاکوتکا شد. او همیشه به خاطر داشت که دوران کودکی اش را که چقدر سخت پشت سر گذاشته بود؛ برای همین وقتی که به مقام فرمانداری رسید بخشی از سرمایه و ثروتش را در راه آبادانی و کمک به افراد فقیر و محروم وقف کرد که باعث شد مردم او را خیلی دوست داشته باشند و نزد مردم به شهرت و محبوبیت فراوانی دست پیدا کند.

رومن آبراموویچ در سال ۲۰۰۹ توانست صاحب بسیاری از کمپانی های انگلیس شود. او تصمیم گرفته بود فعالیتش را در ورزش به طور جدی دنبال کند و این کمپانی ها همگی اسپانسر باشگاه چلسی بودند. همین امر و کارهای او موجب شد تا باشگاه به موفقیت خوبی برسد. علاوه بر این لازم به ذکر است که رومن با سر مربی مشهور تیم پرتغال «خوزه مورینیو»، هم دوستی نزدیکی داشت.

رومن آبراموویچ و خوزه با هم تغییرات زیادی در فوتبال کشور انگلیس به وجود آوردند. از آن جایی که رومن ثروت زیادی در آن سال ها داشت و چلسی هم جزو بهترین باشگاه ها بود؛ اما متاسفانه با از دست رفتن بخش زیادی از ثروت رومن آبراموویچ، چلسی هم موفقیت هایش رفته رفته کم شد و هنوز هم نتوانسته به جایگاه قبلی خود باز گردد. اما با وجود تمام این ها، او عاشق باشگاه چلسی است و دلیل زندگی در انگلیس را علاقه به این باشگاه اعلام می کند.

رومن آبراموویچ علاوه بر باشگاه، دارای سهام ۴۹ درصدی از ایستگاه تلویزیون روت نیز می باشد. او همچنین در سال ۲۰۰۴ نیز با بستن قرارداد ۳ ساله، مسئولیت تیم فوتبال زسکا موسکو را برعهده گرفت، اما طبق قوانین یوفا ۲ نفر نمی توانند همزمان مسئول دو تیم باشند، به همین دلیل هم تاکنون از رومن آبراموویچ به عنوان صاحب نفوذ این تیم نام برده می شود.

همسر رومن آبراموویچ

زندگی شخصی رومن آبراموویچ

رومن آبراموویچ تاکنون سه بار ازدواج کرده است و پنج فرزند دارد. اما در حال حاضر همسری ندارد و با سرمایه دار مشهور روسی به نام dasha zhukova زندگی می کند. اما با تمام این ها باید بگوییم که رومن تاکنون زندگی راحتی نداشته است؛ چون سختی هایی که در گذشته متحمل شده، همیشه روح و روان او را آزار می دهد.

از آن جایی که رومن آبراموویچ مادر خود را زمانی که فقط یک و نیم سال داشت از دست داده بود از همان دوران کودکی دچار مشکلات زیادی شد. اما با این حال که مشکلات زیادی در زندگی داشت با کمک اطرافیان و سرمایه آن ها برای فرار از غم از دست دادن مادر، خودش را با کار مشغول می کرد.

رومن آبراموویچ

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .