پس‌انداز «راهی برای افزایش کیفیت سطح زندگی»

Save Money-aradmag-006

یکی از بزرگ‌ترین لذت ها برای انسان بعد از غذا خوردن، خرید کردن است. خرید کردنِ غیرمعقول باعث ایجاد هزینه‌هایی سرسام آور و اضافی در برنامه زندگی هر شخص می‌شود. با درنظر گرفتن بودجه‌ای برای آینده و حتی روز مبادا می‌توان به پس انداز کردن عادت کرد و همچنین به کیفیت مطلوبی در سطح زندگی رسید. با آرادمگ همراه باشید.

یکی از نکات مهم در این موضوع تقسیم کردن بودجه به دو قسمت نیازهای ضروری و غیرضروری است. به‌عنوان مثال شخص دستمزدِ ماهانه شغل خود را دریافت کرده است، برای اینکه بتوان در همان ابتدا مبلغی را به عنوان پس انداز کنار گذاشت لازم است حسابی جداگانه برای نیازهای غیرضروری داشته باشیم. حسابی که اجازه برداشت از آن را نداشته باشیم و در هر ماه مبلغی مشخص به آن حساب واریز کنیم.

برای اینکه بتوانید از خرج‌های بیهوده جلوگیری کنید، اهداف بلند مدت برای خود تعیین کنید. اگر شما هدفی مهم و اساسی برای خود داشته باشید این انگیزه را به خود می‌دهید تا برای پس انداز کردن مصمم‌تر عمل کنید. به عنوان مثال این اهداف می تواند خرید ماشین، خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای سازنده باشد.

Save Money-aradmag-001

در این راستا برای اینکه برای خرج کردن پس انداز خود وسوسه نشوید بازه زمانی مشخصی را برای رسیدن به اهدافتان تعیین کنید. به عنوان مثال شما قصد دارید تا دو سال دیگر خانه بخرید، با مشخص کردن این بازه زمانی انگیزه شما برای پس انداز بالاتر می‌رود.

در ابتدای هر ماه لیستی از هزینه‌های اصلی و ضروری خود تهیه کرده و مبلغ مورد نظر را برای این امر کنار بگذارید. با این روش شما با برنامه جلو می‌روید و در کنار هزینه‌های شخصی می توانید مبلغ مشخصی را هم پس‌انداز کنید.

حسابِ دخل و خرج خود را داشته باشید. بی برنامه خرج کردن ضرر بزرگی به شما وارد خواهد کرد. برای این منظور توصیه می شود دفترچه یادداشتی تهیه کرده و خرج‌های هر ماه را در آن یادداشت کنید. با این کار شما از برنامه‌ها و خرج‌های خود آگاه هستید و می توانید بهتر برنامه‌ریزی کنید. نرم افزارهای کاربردی زیادی نیز وجود دارد که با نصب آن‌ها می توانید هزینه‌ها و خرج‌های خود را در آن وارد کنید.

هیچوقت برای پس انداز کردن دیر نیست. هرزمان که تصمیم به پس انداز کردن گرفتید در اسرع وقت این کار را انجام دهید. حتی اگر درآمد شما اندک است با کنار گذاشتن مبلغ ناچیزی این کار را شروع کنید. زمانی که فرد برای پس انداز کردن انگیزه پیدا می کند هیچ مانعی نمی تواند او را از این کار منصرف کند. فرقی نمی‌کند بیست‌ساله باشید یا سی ساله، در هر زمان و هر شرایطی می‌توانید پس انداز کردن را شروع کنید.

Save Money-aradmag-002

برخی افراد عقیده دارند تا زمانی که جوان هستیم باید خرج کرده و از زندگی لذت ببریم. این موضوع امری اجتناب‌ناپذیر است که در جوانی تا حد امکان باید از زندگی و فراز و نشیب‌های آن لذت برد اما به هر صورت دوران بازنشستگی و سالخوردگی نیز فرا می رسد.

لذت بردن و خرج کردن به زندگی نشاط و سرزندگی می‌بخشد اما در کنار این لذت‌ها می‌توانید با برنامه‌ای حساب‌شده برای آینده دور و نزدیک خود برنامه ریزی کنید.

یکی دیگر از راه‌های پس انداز کردن در بلند مدت، سرمایه‌گذاری است. اگر مبلغ قابل توجهی در حساب خود دارید و تصمیم دارید این مبلغ را افزایش دهید، می توانید با مشورت گرفتن از افراد باتجربه در زمینه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کنید.

هیچوقت دلسرد نشوید. در طی پروسه پس انداز ممکن است موقعیت‌هایی پیش بیاید که شما از نظر مالی در مضیقه باشید، در این مواقع ناامید نشوید. در این مواقع شما می‌توانید مبلغ مشخص ماهانه که برای پس انداز کنار می‌گذارید را کاهش دهید. با این کار هم به نیازهای ضروری‌تان رسیدگی کرده و هم می‌توانید پس انداز کنید.

Save Money-aradmag-003

اگر برای هدف مهمی تصمیم به پس انداز گرفته‌اید باید از تجملات و هزینه‌های اضافی دوری کنید. سبک زندگی مینیمال بهترین روش برای پس انداز کردن و بالا بردن کیفیت زندگی است. در سبک زندگی مینیمال افراد از خریدهای غیرضروری خودداری می‌کنند، به عنوان مثال اگر شما دو جفت کفشِ سالم دارید خریدن یک جفت دیگر هزینه‌ای اضافی است.

اگر در زندگی کیفیت را به کمیت ترجیح دهیم کمک بسیاری به سطح زندگی خود کرده‌ایم. دوری از هزینه‌های غیرضروری و اضافی مهمترین اقدام در راه پس انداز کردن است.

زمانی که شخص هدف بزرگ و مهمی را انتخاب می‌کند تا در آینده دور یا نزدیک به آن دست یابد، ناگزیر به رعایت برخی موارد برای صرفه‌جویی و پس انداز بیشتر است. هزینه رفت و آمد، هزینه رستوران و تفریح، هزینه مصارف انرژی از مواردی هستند که با صرفه جویی و اختصاص دادن بودجه‌ای مشخص برای آن‌ها می‌توان مبلغ بیشتری را پس انداز کرد.

این صرفه جویی به این معنی نیست که خود را از تفریحات و سرگرمی‌های موردعلاقه‌تان محروم کنید بلکه پس‌انداز به شما آموزش می‌دهد که چگونه بهینه مصرف و خرج کنید.

برخی مواقع شما در موقعیتی بحرانی یا در جریان اتفاق خاصی قرار می‌گیرید که نیاز به پول بیشتری دارید، در این شرایط اگر شما هر ماه اندکی از بودجه خود را پس انداز کرده باشید دیگر نگران موقعیت‌های اضطراری نیستید. یکی از فواید پس انداز کردن، آرامش خاطر از ایمن ماندن در شرایط بحرانی است.

Save Money-aradmag-004

هر سه ماه یکبار به لیستی که هزینه‌های خود را در آن یادداشت می‌کنید، نگاهی بیندازید. با بررسی هزینه‌ها و موارد ضروری و غیرضروری میزان مهارت خود در پس انداز کردن را محک زده و اگر لازم بود برنامه‌ای جدید برای خود طراحی کنید.

اگر تصمیم به پس انداز گرفته‌اید، گولِ حراج‌ها و تخفیف‌ها را نخورید. فروشگاه‌ها و مراکز خرید با این ترفند تلاش می‌کنند مشتریان را بیشتر به سمت محصولات خود جذب کنند و مصرف گرایی را ترویج دهند. اگر به لباس یا وسیله‌ای احتیاج ندارید در برابر حراج ها مقاومت کرده و وسوسه نشوید، به این فکر کنید که هدف مهمتری در انتظار شماست که برای آن تصمیم به پس انداز گرفته‌اید.

اگر در برابر خریدهای غیرضروری وسوسه می‌شوید بهتر است به جای همراه داشتن کارت اعتباری مقدار معینی وجه نقد در کیف خود داشته باشید تا با توجه به آن مبلغ هزینه کنید و نگران خرج اضافی نباشید.

Save Money-aradmag-005

صرفه‌جویی یکی از موارد مهمی است که به روند بهتر پس انداز کمک می‌کند. موارد بسیاری وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می توان در زمینه‌های مختلفی صرفه جویی کرده و در مقابل بیشتر پس انداز کنید. به‌عنوان‌مثال زمانی که از خانه خارج می‌شوید وسایل برقی را از منبع برق آن جدا کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود؛ یا به عنوان مثالی دیگر چند روز در هفته به جای استفاده از خودرو شخصی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

زمانی که برای خرید موادغذایی و مایحتاج ماهانه به فروشگاه می‌روید توصیه می شود لیستی از آن‌ها تهیه کرده تا زمان خود را فقط به خرید آن موارد اختصاص دهید. با این روش هم در زمان و هم در خرید اضافه و غیرضروری صرفه جویی کرده‌اید.

با رعایت این نکات و موارد بسیار دیگری که خودتان می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید به راحتی قدم در راه صرفه‌جویی و پس انداز می‌گذارید. ممکن است در ابتدا این کار کمی سخت به نظر بیاید اما با کمی اراده و آینده‌نگری آسان شده و به کیفیت زندگی شما کمک زیادی خواهد کرد.