روش های گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۰

اسکرین شات در ویندوز 10

هر نوع اسکرین شات از ویندوز ۱۰ که احتیاج داشته باشید، اعم از این که کل صفحه را در بر گرفته و یا فقط مربوط به بخشی از آن باشد، با چند دکمه انجام خواهد شد. در اینجا به ارائه چند میانبر ساده و در عین حال سریع برای اسکرین شات از ویندوز ۱۰ می‌پردازیم.

اسکرین شات از ویندوز ۱۰

۱. اسکرین شات در ویندوز ۱۰ با ابزار Snip & Sketch

این مورد دسترسی راحتی داشته و به اشتراک‌گذاری اسکرین شات‌های گرفته شده را نیز ساده می‌سازد. البته این ابزار مشکلی دارد که کاربر را در ابزار Team Snipping نگه داشته و محدود می‌سازد. به هر صورت برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز ۱۰ از طریق ابزار Snip & Sketch؛ کافی است که روی دکمه New در سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید تا از صفحه اسکرین شات گرفته شود.

سپس پنجره Snip & Sketch ناپدید شده و به جای آن منویی کوچک نمایان می‌شود که به شما امکان می‌دهد تا نوع اسکرین شات مورد نظر خود را انتخاب کنید: مستطیلی، فرم آزاد یا تمام صفحه.

پیشنهاد مطالعه: آموزش نصب ویندوز ۱۰ به روش کلین اینستال (clean install)

به علاوه اینجا امکان این را خواهید داشت تا بر روی دکمه فلش پایین، نزدیک به دکمه New در پنجره Snip & Sketch کلیک کرده و زمان گرفته شدن اسکرین شات را برای ۳ تا ۱۰ ثانیه به تعویق بیندازید. پس از گرفتن اسکرین شات، این تصویر در Snip & Sketch بارگیری می‌شود و شما می‌توانید در آنجا تصویر ذخیره شده را با مداد، قلم و ابزارهای دیگر ویرایش کرده و چیزی به آن اضافه نمایید.

ابزار Snip & Sketch

۲. ابزار برش یا Snipping Tool

ابزار برش از زمان ویندوز ویستا وجود داشت. برای شروع این فرآیند گرفتن اسکرین، روی دکمه New کلیک کنید. صفحه اسکرین شات Snipping Tool، به صورت پیش فرض مستطیل شکل است، اما می‌توانید فرم‌های دیگر را نیز در این پنجره انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که Snipping Tool به طور خودکار عکس‌های اسکرین شات شما را ذخیره نمی‌کند و شما باید قبل از خارج شدن از آن‌ها، به صورت دستی عمل ذخیره را انجام دهید.

ابزار برش یا Snipping Tool

۳. اسکرین شات در ویندوز ۱۰ با به کار بردن Print Screen

برای اسکرین شات گرفتن از کل صفحه، روی کلید Print Screen که بعضا با علامت PrtScn روی کیبورد مشخص شده است، ضربه بزنید. تصویر شما به عنوان یک فایل ذخیره نشده، اما در کلیپ بورد کپی خواهد شد. باید یک ابزار ویرایش تصویر مانند Microsoft Paint باز کرده، تصویر را در آن برده و از آن جا ذخیره نمایید.

به کار بردن Print Screen

۴. استفاده از کلید میانبر Windows + Print Screen

برای اسکرین گرفتن از تمام صفحه و ذخیره خودکار، روی کلید Windows + Print Screen ضربه بزنید. صفحه شما کمی کدر شده و این نشان می‌دهد که از آن یک عکس تهیه شده است. این تصویر در پوشه Pictures > Screenshots ذخیره می‌شود.

به کار بردن Print Screen

۵. به کار بردن کلید میانبر Windows + Shift-S

همین طور می‌توانید از کلید میانبر Windows + Shift-S برای گرفتن اسکرین شات با Snip & Sketch استفاده نمایید. صفحه شما کم‌رنگ و کدر شده و منوی کوچک Snip & Sketch را در بالای صفحه خود مشاهده خواهید کرد. در اینجا امکان آن را خواهید یافت که چه نوع اسکرین شاتی را انتخاب و ذخیره نمایید.

حتما بخوانید: آموزش کامل راه‌اندازی، اشکال‌یابی و کار با بلوتوث ویندوز ۱۰

۶. اسکرین شات در ویندوز ۱۰ با به کار بردن کلیدهای میانبر Alt + Print Screen

برای اسکرین شات گرفتن از یک پنجره فعال، می‌توانید از کلیدهای میان بر Alt + PrtScn استفاده کنید. با این کار صفحه مورد نظر شما در کلیپ بورد کپی می‌شود. برای ذخیره کردن آن باید عکس را در یک ویرایشگر تصویر کپی کرده و سپس در آن جا عمل ذخیره‌سازی را انجام دهید.

از دست ندهید: لغو آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ | چگونه به روز رسانی ویندوز ۱۰ را به حالت تعلیق دربیاوریم؟

سخن پایانی

شما کدام یک از روش‌های فوق را برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز ۱۰ به کار می‌برید و کدام یک را کارآمدتر می‌دانید؟

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...