مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی و ارتباطات، زندگی انسان ها نبز دچار تغییراتی گاها عمده و بزرگ می شود. یکی از این تغییرات اجتناب با پذیر زندگی های آپارتمان نشینی و زندگی کردن در خانه های کوچک است. به طور قطع چیدمان و نحوه دکوراسیون خانه های بزرگ دیروزی با خانه های نقلی و آپارتمانی امروزی بسیار متفاوت است. در این بین دکوراسیون اتاق پذیرایی اهمیت فوق العاده بالایی به خصوص برای زوج های جوان پیدا می کند چرا که قسمتی از خانه است که بیشتر در معرض دید و رفت و آمد قرار دارد و نحوه چیدمان آن و به خصوص انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک بازتابی از شخصیت شما را در ذهن دوستان و مهمانانتان ایجاد خواهد کرد.

یکی از مهم ترین اجزایی که در چیدمان اتاق پذیرایی نقش مهمی را ایفا می کنند مبلمان هستند. در این مطلب از مجله تخصصی آراد مگ ما قصد داریم تا نحوه انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک را با شما عزیزان و همراهان همیشگی در میان بگذاریم و نکاتی که در این امر اساسی و مهم هستند را برایتان بازگو کنیم، پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید و صبوری به خرج دهید.

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک، انتخابی سخت در عین سادگی

اتاق پذیرایی عمومی ترین و اجتماعی ترین قسمت خانه شما را تشکیل می دهد که در آن شما و تیز دوستان، آشنایان و همراهانتان به گفتگو و شب نشینی می پردازید و دور هم جمع می شوید، بنابراین نحوه دکوراسیون این بخش از خانه بسیار مهم است. با توجه به ابعاد فضا و مکانی که در اختیار داریم بسیار مهم است که بتوانیم محلی را ایجاد کنیم به راحتی هرچه بیشتر بتوانیم در آن از مهمانان پذیرایی کنیم، در این بین مبلمان و نحوه چینش آن ها مهم ترین قسمت ماجرا بوده و حرف اول را می زند. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات، تکنیک ها و ویژگی هایی را که در نحوه انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک مهم هستند را برایتان عنوان کنیم.

نکات مهم در انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک:
۱- انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک: نورپردازی اتاق پذیرایی

بله درست شنیدید! در طراحی دکوراسیون پذیرایی، نور را جدی بگیرید. میزان نوری که شما در اتاق پذیرایی تان در اختیار دارید در انتخاب مبلمان شما تاثیر گذار هستند. اگر در اتاق پذیرایی شما پنجره های بزرگ و زیادی وجود دارند، به این معنی است که شما اتاق پذیرایی نورگیری دارید و در غیر این صورت اتاق پذیرایی شما از میزان نور کافی خورشید برخوردار نیست، کاری با نورهای مصنوعی لامپ و لوستر و غیره نداریم. اگر اتاق پذیرایی روشن و نورگیری دارید دستتان تا اندازی بسیار زیادی در انتخاب جنس، رنگ و طرح مبلمان تان باز است و می توانید از هر نوع جنسی و با هر رنگی که دوست دارید مبلمان خود را انتخاب کنید.

اما اگر اتاق پذیرایی شما تا قسمتی کم نور و تاریک است، استفاده از رنگ های روشن و شاد را به شما توصیه می کنیم چرا که نور بیشتری به منزلتان می بخشند و بیشتر به چشم می آیند، بر عکس رنگ های تیره و خنثی که در نور کم عملا زیبایی خود را از دست داده و بی روح جلوه می کنند. بعد از آن نوبت به نورهای مصنوعی می رسد، به ذکر این نکته اکتفا می کینم که نورهای ترکیبی سفید و آفتابی بهترین گزینه انتخاب هستند. در مورد جنس و طرح مبل نیز به همین نکته بسنده کنیم که جنس های تیره رنگی مثل چرم در نور کم به چشم نخواهند آمد و حرفی برای گفتن نخواهند داشت، در عوض جنسایی که ذاتا براق هستند و دارای رنگ های زنده، بیشتر به کارتان می آیند و اتاق پذیرایی تان را زیباتر می سازند.

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

۲- انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک: انتخاب و ست کردن اجزا

همانطور که می دانید و در مطالب گذشته نیز عنوان کردیم، رنگ های روشن به خصوص رنگ سفید، محیط اتاق پذیرایی شما را بزرگتر نشان می دهند و زوایا را عمیق تر نمایش می دهند، اما در این قسمت می خواهیم به بیان این مطلب بپردازیم که رنگ های تیره نیز کاری مشابه به رنگ های روشن را انجام می دهند، اما به نحوه ای دیگر. شاید از خودتان بپرسید چگونه؟

جواب سوال شما نزد ما است. رنگ های تیره اگر درست و به جا استفاده شوند باعث می شوند دیوار ها ناپدید شده و تمام تمرکز اصلی بروی دکوراسیون اتاق و به طبع روی مبل ها باشد، در این صورت تنها کافی است که مبلمان خود را به رنگ روشن مانند سفید و یا هر رنگ روشن دیگری که دوستش دارید انتخاب کنید و در کنار آنها از لوازم فلزی شفاف و براق و لوستر ها استفاده کنید، تا به اعجاز رنگ های تیره نیز پی ببرید و مبل های خود را هرچه زیباتر و شیک تر جلوه دهید.

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

۳- انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک: ترکیب انواع مبل ها

دکوراسیون یک جای کوچک به مراتب از جاهای بزرگ راحت تر بوده و کمتر وقت می گیرد، همچنین به مبلمان و وسائل کمتری نیز نیاز است. در انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک، استفاده از ایده های ترکیبیو تلفیق چند نوع مبل و صندلی با هم می تواند ایده جالب، موثر و گره گشائی باشد. برای مثال یک مبل راحتی دو یا سه نفره به سبک مدرن، بسته به فضایی که در اختیار دارید، را در کنار دو یا سه عدد صندلی به سبک کلاسیک و یک میز جلو مبلی، می تواند ترکیبی ایده آل باشد، چرا که امروزه در بسیاری از اتاق پذیرایی های سرتاسر دنیا استفاده می شود. در ترکیب و ست کردن سبک های کلاسیک و مدرن بسته به فضایی که در اختیار دارید می توانید سلایق شخصی خود را نیز وارد کنید.

در انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک، سعی کنید از مبلمانی با ارتفاع کم استفاده کنید، چرا که در این صورت فضای بیشتری در اتاق خواهید داشت و اتاق پذیرایی تان نیز بزرگتر به نظر خواهد رسید. مبلمان خود را نزدیک به هم و با فاصله از دیوار بچینید، در این صورت در اطراف مبل ها و گوشه و کنار های دیوار ها فضایی بوجود می آید که می توانید وسائل تزئینی خود را قرار دهید و فضا را دوست داشتنی تر جلوه دهید.

همچنین ب دلیل کوچک بودن فضایی که در اختیار دارید، استفاده از پاف به جای میزهای عسلی می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. پاف ها فضای بیشتر و بهینه تری را در مقایسه با حجمی که اشغال می کنند در اختیار شما قرار خواهند داد و جابجا کردن آن ها نیز کار به مراتب راحت تری نسبت به میزهای عسلی است. امروزه در بازار پاف های بسیار زیبا و متنوعی در رنگ ها و سایز های مختلف وجود دارند که در یک اتاق پذیرایی کوچک، عصای دست صاحب خانه خواهند بود.

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

۴- انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک: داشتن نقطه کانونی

در انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک و نحوه چیدمان آن، توجه به یک نقطه کانونی و اصل قرار دادن آن نقطه، و سپس چیدمان مبلمان حول آن نقطه یکی از روش های رایج در میان خانواده های ایرانی با اتاق پذیرایی کوچک و اهل مد است. این نقطه کانونی می تواند تلویزیون، دکوری های روی دیوار، یک قاب عکس بزرگ روی دیوار، قفسه کتاب و حتی شومینه باشد. هر کدام از این وسیله ها را که در اختیار دارید تبدیل به نقطه کانونی کنید و مبلمان خود را دور آن وسیله با آرایش مستطیلی یا مربعی بچینید.

این کار زیبایی و انسجام خاصی به اتاق پذیرایی کوچکتان خواهد داد و باعث خواهد شد افراد به راحتی بتوانند با یکدیگر مکالمه داشته باشند و ارتباط بگیرند. لازم نیست مبل ها را بسیار نزدیک به هم و یا پشت سر هم بچینید، فقط به نقطه ای که قرار است مرکز توجهات باشد دقت کرده و مبل ها را دور آن و در نزدیکی آن آرایش دهید. استفاده از روش چیدمان ال شکل نیز گزینه جذابی می تواند باشد، فقط با توجه به مکان کوچکی که در اختیار دارید، باید کمی صمیمی تر کنار هم بنشینید.

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

۵- انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک: انتخاب نوع و جنس مبلمان

در انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک، شما باید تعداد افرادی که از مبل ها استفاده خواهند کرد را نیز در نظر بگیرید و سپس مبلی مناسب با مراودات خود انتخاب کنید. اگر خیلی اهل رفت و آمد و مهمانی های شلوغ نیستید، می توانید از انواع مبل های ظریف چوبی، رویه کوبی شده، منبت کاری شده و سلطنتی استفاده کنید، اما اگر مهمان های زیادی به خانه شما رفت و آمد می کنند استفاده از مبل های با دوام بیشتر و چینش آن ها به سبک ال شکل می تواند بیشتر پاسخگوی خواسته های شما باشد. مبلمان به طور کلی به دو نوع راحتی و استیل تقسیم می شوند.

مبلمان استیل بیشتر مناسب فضاهای بزرگ و مناسبت ها و پذیرایی های رسمی اند، ولی در نقطه مقابل مبل های راحتی تنوع و کارایی بیشتری دارند و برای استفاده های روزمره و پذیرایی در فضاهای کوچک مناسب هستند. این نوع مبل ها تنوع بسیار زیادی دارند پس، با در نظر گرفتن سطح رفت و آمد ها و نیز کوچکی فضا، در هنگام انتخاب و خریداری حساسیت ها و دقت لازم را به خرج دهید.

انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک

سخن آخر

همانطور که با ما همراه بودید و مطالب را مطالعه فرمودید، به نکات و اصول اصلی در انتخاب مبل برای اتاق پذیرایی کوچک پی بردیم و از آن ها آگاه شدیم. شما پس از در نظر گرفتن ابعاد اتاق پذیرایی تان، در انتخاب رنگ، جنس،‌ طرح و مدل مبل کاملا صاحب اختیار هستید اما برای آنکه از فضای در اختیارتان به شکلی زیبا و بهینه استفاده ببرید، لازم است تا به یک سری از نکات و قوائد کلی تن دهید و از آن ها پیروی کنید. امیدواریم با الگو گرفتن از این مطالب و توجه به نکاتی هرچند ریز ولی تاثیر گذار، به بهترین چیدمانی که مد نظرتان بوده رسیده باشید و مطالب ما به کارتان آمده باشد.