آیا باید برای سرماخوردگی ویتامین C یا مکمل های دیگر مصرف کنم؟

بسیاری از افراد به امید اینکه ویتامین C سرماخوردگی آنها را درمان می‌کند در طول دوره‌ی سرماخوردگی مکمل‌های ویتامین C مصرف می‌کنند.

هفته گذشته سرماخوردگی شدیدی داشتم. گرفتگی بینی، گلودرد و احساس ضعف. این باعث شد که به مکمل‌ها و ویتامین‌هایی که در بازار موجود هستند و نوید بهبود علائم سرماخوردگی، بهبودی سریع‌تر و کاهش ابتلا به سرماخوردگی را می‌دهند، فکر کنم.

در مورد سرماخوردگی معمولی (که به آن عفونت دستگاه تنفس فوقانی نیز گفته می‌شود) هیچ درمان جادویی وجود ندارد اما برخی مکمل‌ها ممکن است باعث بهبودیهای بسیار جزئی شوند. در اینجا آنچه که جدیدترین تحقیقات نشان داده‌اند آورده شده است.

ویتامین C

برای یک فرد عادی مصرف ویتامین C باعث کاهش ابتلا به سرماخوردگی‌ها و یا کاهش شدت آن نمی‌شود. از نظر مدت زمان سرماخوردگی (اینکه سرماخوردگی چه مدت طول می‌کشد) برخی پژوهش‌ها افرادی که هر روز ویتامین C مصرف می‌کنند را مورد مطالعه قرار دادند، درحالی که برخی دیگر از مطالعات بر روی افرادی تمرکز کردند که پس از سرماخوردگی آن را مصرف می‌کنند.

در ۳۰ مطالعه که در آن‌ها مدت زمان سرماخوردگی مورد مقایسه قرار داده شد، در افرادی که به طور مرتب روزانه حداقل ۲۰۰ گرم ویتامین C مصرف می‌کنند کاهش مداوم در تداوم علائم سرماخوردگی وجود داشته است. هرچند این تاثیر کم و تقریباً در بزرگسالان حدود نیمی از روز و در کودکان کمتر از نیم تا یک روز بود. این نوع مطالعات همچنین کاهشی بسیار جزئی در مدت زمان مورد نیاز برای مرخصی از کار یا مدرسه را نشان داده‌اند.

در میان مطالعاتی که مصرف ویتامین C فقط پس از ابتلا به سرماخوردگی شروع شده بود، هیچ تفاوتی در طول مدت یا شدت سرماخوردگی وجود نداشت.

در مورد مصرف مکمل‌های ویتامین C خطرات زیادی وجود دارد. این مکمل‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را در مردان افزایش دهند و نباید توسط افراد مبتلا به هموکروماتوز (نوعی بیماری که به علت وجود مقدار زیاد آهن در بدن ایجاد می‌شود) مصرف شود، زیرا ویتامین C باعث افزایش جذب آهن می‌شود.

ملاحظات خاص

اگرچه در عموم مردم ویتامین C هیچ تاثیری در تعداد دفعات سرماخوردگی افراد نداشت، اما یک استثنا در این زمینه وجود دارد. برای افرادی که از نظر بدنی بسیار فعال هستند، مانند دوندگان ماراتن، اسکی بازان و سربازانی که در شرایط بسیار سرد ورزش می‌کنند، ویتامین C احتمال ابتلا به سرماخوردگی را نصف کرده است.

چند مطالعه نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های ویتامین C به مقدار حداقل ۲۰۰ میلی‌گرم در روز برای جلوگیری از سرماخوردگی در میان مبتلایان به ذات الریه مفید است.

با این حال، مصرف مکمل‌های ویتامین E به همراه دریافت مقدار زیاد ویتامین C از مواد غذایی به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می‌دهد.

روی

بررسی مطالعات و آزمایش مکمل‌های روی در بزرگسالان سالم نشان داد که شروع مصرف مکمل‌ها به صورت روزانه به میزان حداقل ۷۵ میلی گرم در ۲۴ ساعت ابتدای شروع سرماخوردگی مدت زمان بیماری را تا دو روز یا تقریباً یک سوم کوتاه می‌کند. این تاثیر هیچ تفاوتی در شدت سرماخوردگی ندارد.

 در نتایج آزمایشات تفاوت‌های زیادی وجود داشت و شواهد کافی در رابطه با جلوگیری از سرماخوردگی وجود ندارد. محققان اظهار داشتند که برای برخی افراد عوارض جانبی مانند حالت تهوع یا مزه بد از قرص‌های مکیدنی روی ممکن است مزایا را بیشتر کند.

مراقب باشید که به محض برطرف شدن سرماخوردگی مکمل‌های روی را متوقف کنید زیرا مصرف زیاد روی باعث کمبود مس می‌شود که منجر به کم خونی، کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون و مشکلات حافظه می‌شود.

سیر

فقط یک مطالعه تأثیر سیر را بر سرماخوردگی مورد آزمایش قرار داده است. محققان از ۱۴۶ نفر خواستند که به مدت ۱۲ هفته هر روز مکمل سیر یا دارونما مصرف کنند. آنها سپس تعداد و مدت سرماخوردگی این افراد را مورد بررسی قرار دادند.

گروهی که سیر مصرف کرده بودند نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، سرماخوردگی کمتری داشتند. مدت سرماخوردگی در هر دو گروه یکسان بود، اما برخی از افراد نسبت به سیر واکنش منفی نشان دادند مانند کهیر یا بوی سیر را ناخوشایند می‌دانستند.

از آنجا که فقط یک آزمایش وجود دارد باید در توصیه سیر برای جلوگیری یا درمان سرماخوردگی احتیاط کنیم. ما همچنین باید در تفسیر نتایج احتیاط کنیم زیرا سرماخوردگی‌ها با استفاده از گزارش خود فرد پیگیری می‌شوند که می‌تواند مغرضانه باشد.

پروبیوتیک ها

در یک بررسی از ۱۳ آزمایش با مکمل‌های پروبیوتیک که شامل بیش از ۳۷۰۰ کودک، بزرگسال و افراد مسن بود افرادی که مکمل مصرف کرده بودند کمتر دچار سرماخوردگی شدند.

سرماخوردگی آنها نیز با توجه به تعداد غیبت و مرخصی در مدرسه و محل کار مدت زمان کوتاه تر و شدت کمتری داشت.  بیشتر مکمل‌ها محصولات مبتنی بر شیر مانند ماست بودند. فقط در سه مطالعه از پودرها استفاده شد، در حالی که دو مورد از مطالعات از کپسول‌ها استفاده کردند.

 با این حال کیفیت تمام مطالعات پروبیوتیکی بسیار ضعیف و دارای خطا و محدودیت بود. این بدان معنی است که نتایج باید با احتیاط تفسیر شوند.

اکیناسه(مخروط سانان)

اکیناسه گروهی از گیاهان گل‌دار است که معمولاً در آمریکای شمالی یافت می‌شود. این روزها می‌توانید محصولات اکیناسه را به صورت کپسول، قرص یا قطره تهیه کنید.

بررسی محصولات اکیناسه نشان داد که آنها هیچ فایده‌ای برای درمان سرماخوردگی ندارند. با این حال نویسندگان اظهار داشتند که برخی از محصولات اکیناسه احتمالاً مزایای کمی دارند و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

سوپ مرغ

 محققان در یک آزمایش جدید  بر روی ۱۵ بزرگسال سالم، سرعت جریان مخاط بینی شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند توانایی ما در تجزیه و بیرون راندن مخاط برای تنفس بهتر می‌باشد. آنها آزمایش کردند که بینی دارای ترشح بر اثر سرماخوردگی در شرکت کنندگان بعد از خوردن آب گرم، سوپ مرغ داغ یا آب سرد یا مکیدن آنها از طریق نی چگونه بوده است.

خوردن آب گرم یا سوپ مرغ باعث شد که بینی شرکت کنندگان بیشتر از آب سرد در جریان باشد، اما خوردن سوپ مرغ بهترین عملکرد را داشت. محققان این موضوع را به گیرنده‌های چشایی و یا بوی تحریک کننده‌ی سوپ مرغ نسبت دادند، که باعث افزایش جریان مخاط بینی می‌شود.

یک مطالعه دیگر در مورد سوپ مرغ نشان داد که این ماده می‌تواند به مبارزه با عفونت و بهبودی از عفونت‌های دستگاه تنفسی کمک کند. محققان دیگر نشان داده‌اند که غذاهای راحتی مانند سوپ مرغ می‌توانند به ما در بهتر شدن کمک کنند.

بنابراین اگر مستعد سرماخوردگی هستید و می‌خواهید از این بیماری رنج آور دوری بجویید، بدون شک ویتامین C می‌تواند کمک فاحشی به شما کند و بیماری را از شما دور دارد. در طول سال‌های گذشته این ویتامین در قالب داروهای مختلف عرضه شده و بنابراین دیگر لازم نیست به طور حتم مصرف غذایی این ویتامین را داشته باشید.

گفتنیست که ویتامین C بیشتر در پرتغال و دیگر میوه‌هایی از این دست بسیار یافت می‌شود و مصرف آنها را مفید می‌سازد.