آیا باید برای سیستم خود نمایشگر ۴K خریداری کنید؟

نمایشگر 4K

آیا باید برای سیستم خود نمایشگر ۴K خریداری کنید؟

این روزها نمایشگرهای ۴K جای خود را به مانیتورهای ۱۰۸۰ پیکسلی دادند و در کمتر مواقعی شاهد معرفی نمایشگری با وضوح FHD هستیم. البته مدتیست کمپانی های تولیدکننده به مانیتورهای ۸K نیز روی آوردند و بزودی باید شاهد فراگیر شدن این مدل ها هم باشیم.

اما برای تهیه یک نمایشگر ۴K باید از سیستم قدرتمندی برخوردار بود و به سادگی نمی توان از هر سیستمی با مشخصات رده پایه یا معمولی بهره گرفت. البته شرکت های تولیدکننده در تلاش هستند تا سیستم های قابل توجهی در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

در ابتدا باید موضوعی را بیان کرد و آن مورد زیر است:

اگر سیستم شما قدرت کافی برای پردازش بازیها یا محتوا با وضوح ۴K دارد، این نمایشگر یکی از بی نظیرترین ها محسوب می شود و تهیه آن نیز قابل پیشنهاد است. بنابراین پیش از تهیه سعی کنید سخت افزار لازم را خریداری کنید تا تجربه شما بی نقص باشد.

دو مدل نمایشگر پیشنهادی: ال جی ۲۷UD68P-B و بنکیو PD3200U

دلایل شما برای خرید نمایشگر ۴K چیست؟

بزرگترین دلیلی که شما را برای خرید نمایشگر ۴K ترغیب می سازد، بدون شک افزایش وضوح چشمگیری بوده که با مشاهده پنل مانیتور ۴K می توانید آن را مشاهده کنید. تجربه ای که بی نقص است و می تواند برای گیمرهای هاردکور قابل توجه و جذاب باشد. بسیاری از گیمرها به دنبال تجربه بی اشکال بازی هستند و بدون شک نمی توان با عدم داشتن سیستم قدرتمند به این هدف دست یافت.

مانیتورهای ۴K نیز جهت اجرا بدون مشکل نیاز به سیستم قدرتمند داشته و به سادگی نیز هر فردی نمی تواند آن را تهیه کند. زیرا هزینه هنگفتی برای تهیه آنها لازم است و چنین سیستم هایی عمدتا مناسب گیمرهای هاردکور بوده که مدت زمان طولانی در کنار سیستم کامپیوتری خود سپری می کنند. هاردکورها همانطور که از نامشان پیداست، گیمرهایی هستند که قالبا بیشتر اوقات خود را در پشت سیستم سپری کرده و می خواهند در اجرا بازی نیز بهترین تجربه را بدست آورند. عمدتا تماشا فیلم و سریال با وضوح بالا و اجرا بازیهای AAA روز در کنار سیستمی با مانیتور ۴K بدون هیچ شکی لذت بخش است و نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

اینکه فردی به مانیتور ۴K علاقمند می شود بی دلیل نیست و بزرگترین دلیل آن نیز وضوح تصویر جذابی است که می توان روی آن مشاهده کرد. شرکت های بسیاری هستند که تولید نمایشگر ۴K را در سبد محصولات خود قرار دادند و از جمله باید به شرکت دل، ال جی، اچ پی، سامسونگ، ایسر و ایسوس اشاره داشت. البته برندهای دیگری هم در این بازار حضور جدی داشته و نمی توان تنها لیست فوق را کامل دانست.

نمایشگر 4K

به طور پیش فرض مانیتور ۱۰۸۰ پیکسلی را در هر سیستمی می توان مشاهده کرد. این نمایشگرها قالبا قیمت کمی داشته و نسبت به مدل های ۴K اقتصادی هم محسوب می شوند. از این رو عجیب نیست افراد به تهیه چنین مانیتورهایی در  نبود بودجه کافی بپردازند. گذشته از آن سیستم هایی که بتوانند مانیتور ۱۰۸۰ پیکسلی را پشتیبانی کنند به راحتی قابل تهیه هستند زیرا نیازی نیست به خرید مدل های تاپ پرداخت.

اما موضوع در مانیتورهای ۴K کاملا متفاوت است و افراد قادر نیستند با سیستمی که به سادگی نمایشگر ۱۰۸۰ پیکسلی را پشتیبانی می کند، این نوع مانیتور را هم پشتیبانی نماید. با تمام این تفاسیر خرید مانیتور ۴K دلیل خاصی جز تجربه کاربری لذت بخش نمی خواهد و افراد نیز طبق تمایل خود چنین سیستمی تهیه کرده تا تجربه فوق العاده ای کسب کنند.

برخی دلایل که مانیتور ۴K را بدون ارزش می سازد؟

اگرچه مانیتورهای ۴K در مقایسه با قبل قیمت کمتری پیدا کردند اما در عین حال همچنان گران قیمت هستند. بدون شک عدم استفاده از کارت هایی چون سری RTX جدید انویدیا نمی توان کمک شایانی به شما برای اجرا بازیها با وضوح ۴K کند. بخصوص آن که باید کارت RTX 2080 را به کار گیرید که از قدرت بالای پردازشی جهت اجرا بازیهای ۴K دارد.

البته کارت های قدیمی تر GTX 1080Ti نیز برای انجام بازی با وضوح ۴K مناسب هستند و تنها نباید به مدل های تاپ کارت گرافیک انویدیا پرداخت. برای مثال مدل GTX 1080 یا GTX 1070 نیز قدرت اجرا را دارند اما برای بهترین عملکرد گرافیکی بهتر است نسخه سری ۸۰ کارت های گرافیکی این شرکت را به کار گیرید. شرکت موردبحث برای کارت های گرافیکی سری ۸۰ خود بهترین ها را در نظر می گیرد از این رو می توانید عملکرد قدرتمندی را شاهد باشید. به گفته انویدیا نسل جدید معماری تورینگ این اجازه را به بازیکنان می دهد تا ۳۰ فریم بیشتری در وضوح ۴K بدست آورند.

در این بین باید انتظارات بسیاری از محصول شرکت انویدیا در اجرا بازیهای ۴K داشت. بنابراین اگر به دنبال مانیتور ۴K جهت اجرا بازی هستید، پیشنهاد می شود، سیستم کامپیوتری تهیه کنید که با کارت RTX 2080 یا GTX 1080Ti مجهز است. البته در نسخه جدید با استفاده از فناوری های جدید می توان بازده بهتری را مشاهده کرد.

کدام مانیتورها برای تجربه ۴K فوق العاده است؟

بازار نمایشگرهای ۴K بسیار داغ است و این روزها شرکت های تولیدکننده مدل های مختلفی دارند که به بازار عرضه می کنند. اما اگر بخواهیم به دو مدل برجسته اشاره کنیم باید به ۲۷UD68P-B ال جی و PD3200U بنکیو پرداخت.

ال جی ۲۷UD68P-B نمایشگر فوق العاده و بی نظیری است که با پنل ۴K تجربه بی نظیری رقم می زند. اگر می خواهید مانیتور ۱۰۸۰ پیکسلی ۲۴ اینچی مناسب داشته باشید، باید گزینه دیگری انتخاب کنید. اگرچه نسبت به ۲۷UD68P-B کوچکتر است اما تجربه بدی ندارد. اما مانیتور ۲۷UD68P-B ال جی با وضوح ۴K فوق العاده بوده و می توان کیفیت تصویر بالایی را شاهد بود.

در سوی دیگر بنکیو PD3200U با سایز ۳۲ اینچی اساسا مناسب افرادیست که به دنبال نمایشگر بزرگ و باکیفیت هستند. اگر می خواهید در بازی یا فیلم ها با وضوح ۴K غرق شوید، محصول بنکیو PD3200U یکی از آنهاست. حالت های مختلفی نیز برای این نمایشگر در نظر گرفته شده تا افراد بتوانند کیفیت قابل قبولی را تجربه کنند.

مانیتور ۲۷UD68P-B  ال جی

مقرون به صرفه و توانا

مانیتور PD3200U بنکیو

بزرگتر و بهتر

انتخاب هر یک از این نمایشگر بسته به نظر و تمایل افراد دارد. بنابراین نمی توان هیچ یک را به سادگی بدون دخالت نظر شما انتخاب نمود.