ما یک ترفند ساده برای افزایش رضایت کارکنان پیدا کرده ایم

ما یک ترفند ساده برای افزایش رضایت کارکنان پیدا کرده ایم

در شرکت‌هایی که به دنبال بهترین روش‌ها برای استخدام و حفظ کارکنان (افزایش رضایت کارکنان) خود هستند، نرخ بیکاری در کمترین حد خود قرار دارد. تحقیقات به ما نشان می‌دهد روشی که ما به شما معرفی خواهیم کرد یک روش مطمئن برای انجام این کار است. منظور ما این است که شرکت ها بخشی از سود و یا حتی مالکیت شرکت را با زنان و مردانی که در موفقیت شرکت نقش دارند، به اشتراک بگذارند.

اکثر شرکت های موفق خارجی این روش را قبول دارند. اخیرا یک نظرسنجی دولتی نشان داد که اکثر پاسخ دهندگان در طیف های سیاسی ترجیح می‌دهند برای یک شرکت این چنینی کار کنند، تا این که در یک شرکت سرمایه‌گذاری و یا حتی زیرنظر دولت مشغول باشند. پس از انجام مطالعات عظیم و چند ساله بر موضوع سرمایه داری مشترک، متوجه شدیم که نه تنها این روش به نفع کارگران است و موجب افزایش شادی در کارکنان مختلف می شود؛ بلکه به خط مشی‌های شرکت نیز کمک فراوانی خواهد کرد.

به اشتراک گذاشتن سود و اعطای مالکیت سهام

به اشتراک گذاشتن سود و اعطای مالکیت سهام

کسب و کارهای بزرگ دنیا روش های مختلفی برای به اشتراک گذاشتن سود با کارگران و افزایش رضایت کارکنان خود دارند؛ مانند ارائه سود سهام، در اختیار گذاشتن فرصت خرید سهام و غیره. یکی دیگر از راهکارهای افزایش رضایت کارکنان، پیاده سازی برنامه مالکیت سهام کارمند است که به نام ESOP شناخته می شود. این برنامه به شرکت ها اجازه می‌دهند که از اعتبارشان استفاده کنند تا سهام‌هایی را بعدا به صورت رایگان به کارکنان ارائه دهند.

تحقیقات گذشته مزایای این روش را برای کارگران نشان می‌دهد. نظرسنجی که ۵۵۰۴ زن و مرد جوان را از سال ۱۹۹۷ مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد کارمندانی که در این گونه شرکت ها فعالیت می‌کنند، حقوق و مزایای بالاتر و بهتر و همچنین کیفیت کاری بالاتری را به سایرین ارائه می‌دهند.

در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد زمانی که کارگران در سن ۲۸ تا ۳۴ سالگی بودند، دستمزد آن ها یک سوم و ثروت متوسط خانوارشان تقریبا دو برابر بود. مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داد کارمندانی که صاحب سهام هستند، درآمد و ثروت بیشتری دارند. در بررسی دیگری هم که در سال ۲۰۱۸ توسط مرکز ملی مالکیت کارفرمایان انجام شد، این نتیجه به دست آمد که حقوق بازنشستگی کارگران در برنامه مالکیت سهام، به طور متوسط بیش از دو برابر میانگین ملی است.

شرکت هایی که اکثریت یا بخشی آن متعلق به کارمندان است، صنایع گسترده‌ای از قبیل سوپرمارکت‌ها مانند Publix، تولیدکنندگان لباس مانند Gore و Procter & Gamble و شرکت کالاهای مصرفی را پوشش می‌دهند. دیگران نیز، از جمله سازنده فورد و هواپیمایی Delta و Southwest، برنامه‌های سودمند اشتراکی را ارائه می‌دهند.

نظرسنجی اجتماعی عمومی دولت ایالات متحده گزارش داد که ۳۸ درصد از کارکنان گفته‌اند که سهم سود شرکت خود را در سال ۲۰۱۸ دریافت می‌کنند و این روش باعث افزایش رضایت کارکنان می‌شود. گرچه این مبلغ به نظر خیلی زیاد است؛ اما متوسط پرداخت فقط ۲۰۰۰ دلار است. کسب و کارهای کوچکتر که اکثریت شرکت‌های آمریکایی را تشکیل می دهند، به احتمال زیاد به تقسیم سود یا سرمایه‌گذاری با کارکنان مشغول هستند. علاوه بر این، تعداد برنامه‌های مالکیت سهام در سال‌های اخیر از ۶۶۶۰ به ۷۱۰۰ عدد افزایش یافته است.

بهترین شرکت ها برای کار

بهترین شرکت ها برای کار

یک تیم تحقیقاتی در Rutgers، با همکاری «بنیاد اسلوون» و «ریچارد فریمن» اقتصاددان هاروارد، می‌خواست در مورد آنچه کارکنان و شرکت ها از به اشتراک گذاشتن سود به دست آورده اند و چگونگی به دست آوردن مزایای آن در طول زمان اطلاعات بیشتری به دست آورد.

برای انجام این کار، آن ها ۸۰۰ شرکت را مورد بررسی قرار دادند. یکی از این شرکت ها Fortunemagazine بوده است که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ مورد بررسی قرار گرفت. در مجموع، این شرکت ۱۰ درصد از کل فروش و اشتغال در ایالات متحده را به عهده داشت. در این شرکت از روش‌های مختلفی برای به اشتراک گذاشتن سود سهام با کارمندان مورد استفاده قرار گرفت.

برای به دست آوردن این که چگونه این شرکت‌ها پرداخت‌های مالی خود را انجام داده‌اند، بازدهی داده‌های سهام پرداخته شده توسط Standard & Poor’s مورد بررسی قرار گرفت. بازده حقوق صاحبان سهام یک معیار رایج عملکرد مالی است که درآمد خالص را بر سهم سهامدار تقسیم می‌کند. به عنوان بخشی از روند درخواست، موسسه بزرگ Place to Work مطالعات مستقلی بر روی بیش از ۲۳۰.۰۰۰ کارمند در طی یک دوره سه‌ساله انجام داده است.

پس از جمع آوری داده‌ها از تمام این نظرسنجی‌ها، ما دریافتیم شرکت‌هایی که کارمندان و کارگران خود را در سود و مالکیت سهام شریک می‌کنند، از لحاظ آماری نسبت به سایر شرکت ها بهتر عمل می‌کنند و افزایش رضایت کارکنان در این شرکت‌ها کاملا مشهود است.

به عنوان مثال کارگران آن‌ها به احتمال زیاد می‌توانستند بگویند که شرکت‌شان فرهنگ مدیریت همکاری داشته است و همین موضوع باعث افزایش رضایت کارکنان شده است. آن‌ها سهمی منصفانه از جبران خسارت دریافت کرده‌اند و شرکت‌شان به یک «محل عالی برای کار» تبدیل شده است. علاوه بر این کارمندان در چنین شرکت‌هایی تمایل کمتری به ترک خدمت دارند.

همه این‌ها منجر به دستیابی به نتایج بهتر برای شرکت‌ها نیز شده است. به طور مشخص، متوجه شدیم که شرکت‌هایی که این مزایا را ارائه می‌دهند؛ میزان ضررشان کمتر است و و بازده حقوق صاحبان سهام ۱۲٪ بالاتر از همتایان شان است.

اعطای مالکیت سهام، یک روش برد برد!

به اشتراک گذاری میوه‌های موفقیت یک شرکت با کارکنان باعث می‌شود که آن ها خوشحال‌تر باشند و این موضوع به افزایش عملکردشان کمک می‌کند. در کل این نوع سرمایه داری مشترک یا همان واگذاری سهام مالکیت می‌تواند نابرابری را کاهش دهد و باعث افزایش رضایت کارکنان شود.

به همین دلیل ما معتقدیم دولت می‌تواند با ارائه مشوق های مالیاتی به شرکت های بزرگ دولتی و شرکت‌های کوچک برای به اشتراک گذاشتن سود یا ایجاد برنامه‌های مالکیت سهام کارکنان، اقدامات بیشتری را انجام دهد. این برنامه همچنین اجازه می‌دهد تا دولت برای کارکنانی که مایل به خرید سهام هستند فرآیند، بازنشستگی را آسان‌تر کند. همینطور می‌تواند یک پیروزی بزرگ هم برای کارمندان و هم برای شرکت‌هایی باشد که به دنبال افزایش رضایت کارکنان خود هستند.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .