سفر گردشگری به فضا و ایستگاه فضایی؛ شبی ۳۰ هزار دلار ناقابل!

سفر گردشگری به فضا

پیش از این مطلبی درباره هتل فضایی بازگو کرده بودیم، اما اکنون خبر بزرگتری در راه است که به نقل از آن؛ ناسا سفر گردشگری به فضا را با نرخ ۳۵ هزار دلار، ممکن می‌سازد. به گفته توریستی که ده سال پیش، ۳۰ میلیون دلار، پرداخت تا به فضا سفر کند، این یک تغییر و تحول بسیار بزرگ به شمار می‌رود.
پیش از این نیز ناسا اعلام کرده بود که برنامه‌ای برای باز کردن ایستگاه فضایی بین المللی با قابلیت پذیرش توریست دارد. این یک پروژه ۱۵۰ بیلیون دلاری‌ست که می‌تواند فوق العاده جذاب و تاثیرگذار باشد. در هر سال ۲ فضانورد توریست، می‌توانند تا حداکثر ۳۰ روز در این ایستگاه بمانند، البته به شرطی که هزینه‌های ۳۵ هزار دلاری بابت هر روز را به آژانس فضایی، پرداخت نمایند. توریست‌های فضایی به این شکل به خوبی درخواهند یافت که در زندگی فضانوردان چه می‌گذرد و با حال و هوای چیزی که در فضا جریان دارد، در عین اعجاب و شگفتی از نزدیک آشنا خواهند شد.

سفر گردشگری به فضا

در حال حاضر و دنیای امروز، اگر علاقه‌مند به کشف فضا و سفر به آن باشید، کافی‌ست که به یک فضانورد تبدیل شوید. این دیگر چیز چندان سختی به نظر نمی‌رسد و دست یافتن به فضا و قرار گرفتن در آن، ناممکن نیست. اما به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نه چندان دور، ماجرا از این نیز ساده‌تر باشد.

سفر گردشگری به فضا

دیگر نیازی نیست که به یک فضانورد تبدیل شده و مسیر سخت رسیدن به آن را بپیمایید؛ بلکه کافی‌ست که فردی فوق العاده متمول باشید و توان پرداخت روزی ۳۵ هزار دلار را داشته باشید. طبق گزارش واشنگتن پست، ناسا به زودی برنامه‌ای برای حمل توریست به فضا با هزینه روزی ۳۵ هزار دلار خواهد داشت. این هزینه شامل غذا، ارتباطات و هر چیز دیگری که در سفر به فضا لحاظ می‌شود، خواهد بود.

همچنین واشنگتن پست گزارش می‌دهد که ناسا به دنبال باز کردن آزمایشگاه مدارگرد به نفع مقاصد تجاری؛ از جمله فیلمبرداری تبلیغاتی برای جذب سرمایه است تا برنامه بازگشت فضانوردان به ماه در سال ۲۰۲۴ میلادی را راه اندازی کند.

گردشگری ISS ممکن است به نظر فرصتی باشد که در آینده‌های دور به آن می‌رسیم؛ اما جالب است بدانید که ناسا وعده سفر به فضا را برای ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی داده است و این ماجرا آن قدرها از بشر دور نیست.

سفر گردشگری به فضا

Garriott که پیش از این به عنوان یک فضانورد خصوصی از ISS دیدن کرده است؛ انتقاداتی را به آن وارد می‌سازد: “غذا چندان تعریفی نداشت و امکانات بهداشتی نیز در سطح ضعیفی قرار داشتند.” وی معتقد است که در این دو زمینه باید تحولاتی صورت بگیرد تا جذب توریست فضایی بهتر انجام شود.

تصمیم جدید ناسا برای جذب توریست و برپا کردن سفرهای گردشگری به فضا، احتمالا باعث می‌شود که تامین سرمایه لازم برای اهداف دیگر آن که چیزی نزدیک به ۱۰۰ بیلیون دلار؛ تخمین زده شده است، تا حدودی تامین گردد.

پیش از این ریاست جمهوری فعلی ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ نیز از ناسا خواسته بود که برنامه‌ای برای بازگرداندن انسان به ماه در سال ۲۰۲۰ میلادی ترتیب داده و پایگاه دائمی خود در این کره را مجددا برپا سازد. اما هنوز از سوی دولت آمریکا بودجه کافی برای تحقق چنین منظوری در اختیار ناسا قرار نگرفته است. به علاوه حفظ و نگهداری تاسیسات فعلی ناسا نیز سالیانه چیزی در حدود ۳ تا ۴ بیلیون دلار، هزینه بردار است.

سفر گردشگری به فضا

پل ک. مارتین از بازرسان عمومی ناسا در ماه می سال ۲۰۱۸ گفته بود؛ هر سال نگه داشتن ایستگاه فضایی در مدار، تقریبا نیمی از بودجه عملیات را به خود اختصاص می‌دهد و این باعث می‌شود که نتوانیم هزینه لازم برای بازگشت به ماه یا پروژه‌های دیگر فضایی را فراهم کنیم. این یکی از دلایلی بود که باعث شد تا ناسا تصمیم بگیرد تا سال ۲۰۲۰ میلادی از ایستگاه فضایی و بخش‌هایی از آن، استفاده تجاری کرده و ضمن پوشش دادن هزینه‌های نگهداری ایستگاه، بخشی از بودجه مورد نیاز خود را نیز تامین سازد. تنها به این صورت حفظ ایستگاه فضایی در مدار، توجیه دارد و می‌توان به بقای آن امیدوار بود.

با این حساب ناسا نه تنها ایستگاه فضایی ISS را در سال ۲۰۲۵ میلادی از مدار خارج نخواهد کرد، بلکه احتمالا آن را برای سال‌های بیشتر، حتی تا ۲۰۳۰ میلادی حفظ می‌کند!

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...