مقایسه اندازه موشک Starship اسپیس ایکس با سایر موشک‌های ناسا

مقایسه اندازه موشک Starship اسپیس ایکس با سایر موشک‌های ناسا

مقایسه اندازه موشک Starship اسپیس ایکس با سایر موشک‌های ناسا چه چیزی را نشان می‌دهد؟ موشک فضایی Saturn V طی برنامه Apollo توسط ناسا برای پرتاب سه نفر به سمت ماه طراحی و ساخته شد. این موشک قادر بود سه نفر را از مدار زمین خارج کرده و به ماه برساند و سپس دو نفر را روی سطح ماه فرود آورده و همه را بازگرداند.

هر راکت Saturn V در حدود ۳۶۳ پا (۱۱۱ متر) ارتفاع داشته و پهنای آن به ۳۳ پا (۱۰ متر) می‌رسید. شبیه سازی ذهنی آن کمی پیچیده به نظر می‌رسد، اما آسمان خراشی در یک شهر متوسط را تصور کنید که سوخت مایع و اکسیدکننده پر شده باشد. به هر صورت این ماشین غول پیکر، نخستین ماموریت فرود آمدن انسان روی ماه را تحت پروژه فضانوردان Apollo 11 در ۲۰ام ماه ژوئیه سال ۱۹۶۹ به ثمر رساند.
البته پنج بار دیگر نیز این ماموریت تکرار گردید.

مقایسه اندازه موشک Starship اسپیس ایکس با سایر موشک‌های ناسا

موشک Starship اسپیس ایکس

اکنون پس از گذشت ۵۰ سال، دوباره منافع شخصی باعث شده است که پروژه بازگشت به ماه کلید بخورد. میلیاردر معروف، جف بزوس با ایجاد Blue Origin، خواهان بازگشت به ماه است. درست مانند Space X که توسط شرکت هوافضای ایلان ماسک ایجاد گشته است. ماسک در چند سال گذشته، چندین نسخه از سیستم پرتاب جدید به نام Starship را ارائه کرده است. وی معتقد است که می‌تواند حدود ۱۰۰ نفر و ۱۵۰ تن محموله را به طور همزمان به مریخ ارسال کند و طبق زمان بندی او، این کار در اواسط دهه ۲۰۲۰ امکان پذیر خواهد بود.

همچنین ناسا در نظر دارد تا سال ۲۰۲۴ میلادی با سیستم موشکی خود به نام Space Launch System یا همان SLS، انسان را به سطح قمر بازگرداند.

مقایسه اندازه موشک Starship اسپیس ایکس با سایر موشک‌های ناسا

 

اما این برنامه‌ها سال‌ها عقب‌تر از بودجه مورد نیاز بوده و به واقع با کسری بودجه همراه است. بنابر این ایلان ماسک پروژه استارشیپ را به عنوان یک جایگزین توانمند در نظر گرفته است. ماسک در ۱۲ام جولای به جفری کلاگر در Time Editor گفت: “این شاید دیوانگی به نظر برسد، اما ما می‌توانیم ظرف دو سال دوباره انسان‌ها را به کره ماه برسانیم.”

قرار است اواخر تابستان امسال جدیدترین نسخه مهندسین از موشک Starship به نمایش گذاشته شود. جدیدترین ارائه وی در ماه سپتامبر ارائه شده و دارای ارتفاع ۳۸۷ پا (۱۱۸ متر) و پهنای ۳۳ فوت (۱۰ متر) است.

برای ایجاد سیستم تقویت کننده موشک، مراحل توسعه و راه اندازی Space X در جنوب تگزاس دنبال شد.
Starhopper که برای رفتن به فضا طراحی نشده است، دومین نمایشگاه خود را پشت سر گذاشته است. ماسک گفت که این موشک حدود ۶۵ پا (۲۰ متر) به هوا پرتاب شده و در آن جا شناور مانده و سپس به زمین بازمی‌گردد. اما مهندسان SpaceX همچنان در حال ساخت چیزی هستند که به نظر می‌رسد یک مدل ۱۸۰ فوتی (۵۵ متری) از سفینه فضایی سیستم Starship با نام Starship Mark 1 هستند. ماسک اعلام کرده است که این پروژه تا پایان سال به مدار وارد خواهد شد.

برنامه فعلی این است که Starship از فولاد ضدزنگ ساخته شده و سازه‌ای به مراتب ارزان‌تر و بادوام‌تر به وجود بیاورد. این در حالی است که نمونه اولیه Starhopper نشان داد که یک نشت در سوخت، می‌تواند باعث ایجاد آتش سوزی شده و کل سیستم را در بر بگیرد.

مقایسه اندازه موشک Starship اسپیس ایکس با سایر موشک‌های ناسا

ایلان ماسک در صفحه توییتر خود آورده است که؛ ” مزیت بزرگ استیل ضدزنگ در استحکام بالای آن است که در مقابل حرارت نیز مقاومت زیادی خواهد داشت.”

در صورت تحقق این پروژه، یک Starship با سوخت کامل می‌تواند حدود ۹ میلیون پوند (۴ میلیون کیلوگرم) را وزن گیری کند، یعنی چیزی در حدود ۳۰ درصد سنگین‌تر از ظرفیت Saturn V!

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...