راهکارهای موفقیت زنان در کسب و کار

زنان در سراسر جهان نقش بسیار مهم در توسعه و پیشرفت زمینه‌های اقتصادی و کسب و کار کشور و مردم خود دارند. زنان با به کار گیری از ایده‌های نو و جدید به موفقیت کسب و کار کمک کرده و در پیدایش   کسب و کارهای نوپا بسیار کوشا هستند. همبستگی زنان در امور اقتصادی در پیشرفت منابع انسانی و توانایی‌های آنها و همچنین در فرآیند گسترش و پیشرفت بازار کسب و کار و مسائل اجتماعی جامعه نقش مهمی داشته و دارند.

 در تمام دنیا، زنان نشان داده‌اند که می‌توانند صاحبان موفقی برای کسب و کار خود باشند. در این مطلب توصیه‌های کاربردی برای تبدیل شدن به یک زن موفق در مسائل اقتصادی بیان شده است. همراه ما باشید.

مراحل عمومی موفقیت زنان در کسب و کار

۱_به دنبال علائق خود باشید

در زندگی به دنبال علائق خود  باشید و فقط دنبال آنها بروید. در هر زمینه ای که میخواهید پیشرفت کنید، باید کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید چرا که در هنگام مشکلات ، شور و اشتیاق است که به شما نیروی ادامه کار را می دهد و شما را قدرتمند می سازد.شما باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و دقیقا بدانید که از آینده و زندگیتان چه میخواهید.

۲_برنامه ریزی داشته باشید

اگر میخواهید موفق شوید ،باید برنامه ریزی و استراتژی بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشید. یک برنامه ریزی دقیق میتواند به شما کمک کند تا زمان را در دست بگیرید تا کارهای مورد نظر برای رسیدن به اهداف خود را به موقع انجام دهید. شما باید برنامه تان را به صورت روزانه ،هفتگی و ماهیانه بنویسید تا همه چیز تحت کنترلتان باشد.

۳_قدرت ارتباط را فراموش نکنید

به وجود آوردن ارتباطات قوی با افراد متخصص در کسب و کارشان فوق العاده مفید است و این فرصت را برای شما به وجود می آورد تا تجربه کسب کنید و آموزش ببینید و یاد بگیرید. از موفقیت های جدید در زمینه کسب و کار اطلاع پیدا کنید تا به راحتی بتوانید بر مشکلاتی که در زمینه شغلتان به وجود می آید غلبه کنید. نیروی ارتباطات موثر آنقدر قوی می باشند که میتواند آینده شما را تضمین کند.در زمینه ارتباط برقرار کردن موثر،زنان هیشه از مردان پیشی گرفته اند پس خود را دست کم نگیرید.

۴_خلاقیت داشته باشید

خلاقیت دارای راه کارهای جدید و  همچنین بسیار کارآمد برای مقابله با حل مشکلات و ارائه ایده های خاص می باشد. در هنگام رو به رو شدن با مشکلات، از یک تکه کاغذ استفاده کنید، راه کارهای احتمالی را پیدا کنید و راه حل هایی  که به ذهن شما می آیند را یادداشت کنید. سعی کنید فکر خود را از دستان واقعیت خلاص کنید و راه حل هایی نو و خلاقانه بنویسید.

۵_تشنه یادگیری باشید

اگر در هر سطح از علم و دانش باشید و حتی فکر میکنید انسان با تجربه ای هستید، این را بدانید  مسائل بسیار زیادی هستند که هنوز از آنها آگاهی کافی را ندارید و هر چه سریعتر باید شروع به یادگیری آنها کنید. نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسید و همیشه در حال تلاش برای ارتقای آنها باشید. حتی وقتی که به توانایی ها و قدرت خود اطمینان دارید، دائما در حال تلاش باشید که به علم و تجربه خود افزایش دهید. هر مقدار که در توان دارید از افراد اطراف خود یاد بگیرید و تبادل نظر کنید. کتاب و مجلات برای افزایش سطح دانش و بهبود در تصمیم گیری یا مهارت های فردی ،کمک شایانی به شما می‌کند.

۶_دائما در حال تلاش باشید

به غیر از اینکه چه فرصت هایی برای شما به وجود می آیند یا چه مقدار تجربه و دانشی داشته باشید، کلیدی ترین مسئله در مسیر موفقیت و به دست آوردن آن ، سخت تلاش کردن است. هنگام کار کردن،از حاشیه ها به دور باشید و حتما  روی کار خود تمرکز کنید و از بازی گوشی بپرهیزید.برای رسیدن به موفقیت، پشتکار لازم است، که زنان حتی بیشتر از مردان پشتکار انجام کاری را دارند،پس به جلو حرکت کنید و از شکست نترسید و به خاطر داشته باشید که تا زمین نخورید، چیزی یاد نمی گیرید.

برای به دست آوردن موفقیت در کسب و کار و مسائل اقتصادی باید از منطقه امن و راحت درون خود بیرون آیید و برای رسیدن  به اهداف خود، در مقابل مشکلات و خطرات قرار بگیرید. هر موفقیتی که به دست می آورید اعتماد به نفستان را افزایش می دهد و شما را مشتاق می کند که بیشتر تلاش کنید. همچنین موقعی که هیچ چیز طبق میل شما نیست، این را بدانید دنیا به آخر نرسیده و باید دوباره روی پای خود بایستید.بنابراین قوی و شجاع باشید.

۷_در مورد زنان موفق بیشتر تحقیق کنید

تعداد زیادی از زنان موفق در شغل های مختلفی فعالیت میکنند. تحقیق کردن درباره زنان موفقی که  در زمینه کسب و کار شما حضور دارند حتما به شما نیرو می دهد. مطالعه درباره زندگی آنها مسیر موفقیت و مشکلات پیش رو را به شما نشان می دهد و نکاتی را گوشزد میکند. استفاده از اینترنت یک منبع فوق العاده عالی برای تحقیق در زمینه زنان موفق در کسب و کار است. زندگی نامه، گذشته آنها و نوشته های جالب و خواندنی بسیاری در وب سایت ها و مجلات اینترنتی وجود دارد.

۸_در زمینه هایی که زنان کمتری حضور دارند فعالیت کنید

در زمان های قدیم، زنان در زمینه هایی مثل مهندسی، ریاضیات و علوم رایانه پیشرفت بسیار کمی داشته اند. با تحقیق کردن  درباره شغل در یکی از این گرایش ها، میتوان تعداد زیادی از زنان را در مسیر پیشرفت قرار داد چراکه در کسب و کاری که تعداد کمی از افراد حضور داشته باشند میتوان زودتر به هدف رسید.

۹_تعادل بین کار و خانواده را حفظ کنید

بزرگترین نگرانی برای زنی در  قضیه کسب و کار این است که چه طور باید تعادل بین شغل و زندگی را حفظ کرد. اصولا وظیفه نگهداری فرزندان برعهده زنان است، در صورتی که همزمان باید در تلاش باشند تا در کسب و کار خود نیز پیشرفت کنند. تجربه نشان داده است که بیشتر زنان، کسب و کار خود را به دلیل مشکلات نگهداری فرزندانشان در محیط کار، شغلشان را ترک کرده اند. بهترین راه حل برای اطمینان از تعادل بین کار و خانواده، پیدا کردن شرکت یا کارخانه ای است که طرفدار حقوق زنان باشند، مثل مرخصی های با حقوق برای دوران بارداری، پس بیکار ننشینید و به دنبال راه حل بگردید.

۱۰_اعتماد به نفس داشته باشید

به توانایی های خود برای رسیدن به موفقیت ایمان داشته باشید. اگر در محل کار خود روز بدی را تجربه کرده اید و باعث شده که اعتماد به نفستان کاهش یابد، از جملات مثبت استفاده کنید زیرا می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفستان را دوباره به دست بیاورید و عزم خود را دوباره جزم کنید.

۱۱_ انتقاد پذیر باشید

انتقاد پذیر بودن از جنبه های بسیار مهم موفقیت زنان در کسب و کار است. با این وجود، انتقاد سازنده و نقد مخرب تفاوت های زیادی دارند. شما باید آن ها را از همدیگر تشخیص دهید و برخورد مناسبی برای هر یک داشته باشید.

موضوعی که باید توجه بسیاری به آن داشت و از اهمیت بالایی هم برخوردار است. بنابراین اگر سطح انتقاد پذیری خود را افزایش دهید، بدون شک موفق‌تر خواهید بود.

انتقاد مخرب به اعتماد به نفس شما آسیب میرساند. گاهی اوقات انتقاد مخرب یک همکار می تواند به این صورت باشد: “کارت بسیار احمقانه بود.”  مناسب ترین راه حل برای رو به رو شدن با این نوع انتقاد این است که آن را نادیده بگیرید.

از طرفی انتقاد سازنده به شما کمک می کند که عملکردتان را بهبود ببخشید و باید مثبت به آن نگاه کنید.نمونه ای از انتقاد سازنده می تواند به این صورت باشد: “از گزارش شما متشکریم. تلاشتان خوب بود، اما من فکر می کنم اگر از آمار بیشتر بهره می گرفتید، می توانستید گزارش کامل تری را ارائه دهید.”مناسب ترین عکس العمل با این نوع نقد، این است که از شخص انتقاد کننده ممنون باشید و از نظرات آن برای عملکرد بهتر خود در آینده استفاده کنید.

نتیجه گیری

زنان نفوذ بسیاری در جامعه دارند و نباید آن را به عنوان قشر ضعیف مشاهده کرد. تجربه ثابت کرده آنها در مدیریت عملکرد بهتری می‌توانند نسبت به مردان از خود نشان دهند و در این بین رضایت بسیاری هم می‌توان داشت.

بنابراین باید به آنها اعتماد کرد و قطعا در پس هر پروژه‌ای موفق می‌توانند با مدیریت درست خود کار با به شکل قابل توجهی پیش برده و شکست را از دور کنار زنند. بنابراین نباید آنها را مدیران ناکارآمد و ضعیف تلقی کرد، بلکه در عمل حرف بسیاری برای گفتن دارند.