۵ روش ساده اما کاربردی برای تقویت ذهن و حافظه

5 روش ساده اما کاربردی برای تقویت ذهن و حافظه

مهم ترین چیزی که در زندگی برای همه انسان ها حائز اهمیت است، رعایت کردن یک سری از مسائل برای حفظ سلامت جسم و روان است. به طور مثال شما برای داشتن بدنی سالم ورزش می کنید و یا برای جلوگیری از بیماری های مختلف، رژیم غذایی مناسبی را در پیش می گیرید. اما خیلی کم پیش می آید که به این نکته توجه کنید که برای تقویت ذهن و حافظه هم به ورزش و تمرین نیاز دارند.

ممکن است این سوال برای تان به وجود بیاید که برای تقویت ذهن و حافظه جهت درک بهتر مفاهیم باید چه کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما باید به دنبال بهترین روش های تمرین برای تقویت ذهن و حافظه خود بگردید؛ چرا که تمرین های ذهنی بسیار به شما کمک می کند، تا همیشه ذهن و حافظه فعالی داشته باشید.

این موضوع در زندگی همه پیش می آید که ممکن است برای مدتی و یا همیشه دیگر به دنبال یادگیری چیزهای جدید نباشید و حتی فعالیت هایی مانند مطالعه یا تحصیل را کنار بگذارید؛ با این کار شما ذهن خود را با چالش های جدیدی روبرو می کنید که متاسفانه در برخی از مواقع این چالش ها چندان خوشایند نیستند. ما در این مطلب ۵ روش عالی برای تمرین دادن و تقویت ذهن و حافظه را با شما به اشتراک می گذاریم و امیدواریم که برای شما عزیزان مفید واقع شوند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – مسائل را هر روز با خود مرور کنید

بهترین روش موثر برای تقویت ذهن و حافظه، یادآوری و مرور مسائل به صورت دائم است. برای مثال شب قبل از یک امتحان مهم را تصور کنید که با چه سرعتی در حال یادگیری و ورود اطلاعات متفاوت به درون ذهن خود هستید. حال این روش را برای دیگر مسائل زندگی هم در تکرار کنید.

برای تمرین این روش، اصلا نیازی به آموزش رشته ای تخصصی و یا چیزهایی از این دست نیست؛ بلکه فقط کافی است که در ساعات معینی از شبانه روز به مرور مسائل و اتفاقات روزمره خود بپردازید.

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای تقویت ذهن و حافظه این است که وقایع و اتفاقات رومزه خود را در قالب خاطرات روزمره بنویسید. ممکن است با این کار حس خوبی نداشته باشید و یا فکر کنید یک کار بی هدف است اما باید بدانید که مرور چیزهایی که در طول روز برایتان پیش آمده کمک زیادی به تقویت ذهن و حافظه شما می کند.

از تخیلات خود استفاده کنید و داستان های ذهنی بسازید

۲ – از تخیلات خود استفاده کنید و داستان های ذهنی بسازید

براساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است، کسانی که تخیلات قدرتمندی دارند، از حافظه بسیار قوی و خوبی هم برخوردار هستند؛ چرا که شما با خیال پردازی و مجسم سازی یک سری موارد در ذهن تان خیلی خوب می توانید به تقویت ذهن و حافظه خود کمک کنید.

برای این کار اصلا لازم نیست که داستان های خیالی بسازید. فقط کافی است که چشمان خود را ببندید و به یکی از خاطرات خود فکر کنید و سعی کنید آن را با تمام جزئیاتش تصور کنید. با این روش نه تنها حافظه فضایی بلکه حافظه بصری شما هم به خوبی تقویت می شود.

۳ – از دست مخالف خود استفاده کنید

یکی دیگر از راه های فعال سازی و تقویت ذهن و حافظه، استفاده کردن از دست مخالف است. برای مثال اگر شما راست دست هستید، سعی کنید بعضی از کارها را با دست چپ خود انجام دهید مانند نوشتن، بازی های فکری، مسواک زدن و …

انجام این تمرین ممکن است کمی دشوار باشد. چرا که شما به این کار عادت ندارید اما به مرور زمان و با تکرار آن تمرکز شما بالاتر می رود و سعی می کنید با دقت بیشتری آن کار را انجام دهید. به شما اطمینان می دهیم که نتیجه این تمرین واقعا بی نظیر است و در تقویت ذهن و حافظه کمک فراوانی به شما خواهد کرد.

در برنامه ریزی های تان تغیییرات ایجاد کنید

۴ – در برنامه ریزی های تان تغیییرات ایجاد کنید

هنگامی که شما از یک برنامه معمولی و همیشگی استفاده می کنید، در واقع ذهن تان به صورت خودکار به انجام آن کارها عادت می کند و باید بگوییم که همین موضوع باعث می شود تا حافظه شما به مرور زمان تا حد زیادی ضعیف شود. بنابراین بهتر است تغییراتی در برنامه های خود ایجاد کنید. برای مثال اگر هر روز از آسانسور استفاده می کنید، پس از این به بعد و یا حداقل چند روز در هفته از پله ها استفاده کنید. این کار باعث می شود تا سطح هوشیاری شما بالا برود و توجه بیشتری به رویدادهای اطراف خود نشان دهید. مطمئن باشید که همین کار ساده تا حد زیادی می تواند به تقویت ذهن و حافظه شما کمک کند.

۵ – هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید

برای این تمرین نیاز نیست که به دنبال آموزش رشته های تخصصی بروید. باید بدانید که در زندگی اتفاقات زیادی وجود دارد که شما می توانید از آن ها چیزهای جدیدی بیاموزید. برای مثال می توانید به جای ذخیره شماره دوستان تان در گوشی، آنها را حفظ کنید این تمرین نه تنها باعث تقویت حافظه تان می شود، بلکه سرعت یادگیری شما را به طور چشمگیری افزایش می دهد و برایتان بسیار مفید خواهد بود.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. برای شما عزیزان آرزوی موفقیت داریم.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .