آیا Apple Watch می‌تواند در تشخیص کرونا به کار گرفته شود؟

در حال حاضر محققان به جز کار کردن برای پیدا کردن واکسن بیماری COVID-19 به دنبال این هستند که آیا می‌توانند راهی پیدا کنند که ساعت‌های هوشمند شرکت اپل به اسم Apple Watch بتوانند یک هشدار زودهنگام درمورد ویروس کرونا به کاربران بدهند و یا به عبارت دیگر، از این ساعت‌ها در تشخیص زودهنگام کرونا بهره بگیرند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

قطعا از این موضوع آگاهی دارید که ساعت‌های هوشمند اپل سنسورهای تشخیص زیادی برای رهگیری سلامتی کاربران خود دارند که یکی از آن‌ها نیز اندازه گیری ضربان و از آن مهم‌تر، ریتم قلب است و می‌تواند در صورت تشخیص دادن هرگونه مشکل به شما هشدار زودهنگام بدهد. همچنین اگر در صورت بروز هرگونه مشکلی به زمین افتادید و توان بلند شدن نداشتید، برای کمک پیدا کردن به شما یاری می‌رساند. اگر شایعه‌ها و حرف و حدیث‌هایی که اکنون وجود دارد، صحیح باشند، نسل بعدی ساعت‌های هوشمند شرکت اپل به اسم Apple Watch Series 6 اگر خون شما اکسیژن کافی را نداشته باشد یا به عبارت دیگر، اگر اکسیژن کافی به خون شما نرسد، به شما اطلاع خواهد داد. اما شگفت انگیزتر از همه‌ی آن‌ها این است که دانشگاه استندفورد (از طریق ۹to5Mac) اعلام کرده است که در حال حاضر در حال تست کردن و انجام دادن آزمایش‌های مختلف بسیار زیادی هستند تا متوجه شوند که آیا داده‌های سلامتی که از گجت‌های پوشیدنی به دست می‌آید، می‌توانند به ردیابی و در حقیقت، تشخیص دادن بیماری‌های واگیرداری مثل COVID-19 کمک کنند یا خیر. در واقع آن‌ها در حال پیدا کردن راه حلی برای پیاده سازی کردن این ایده هستند.

این تحقیق توسط دکتر Michael Snyder، دارنده مدرک PhD، در حال هدایت شدن است و در حقیقت، وی مسئولیت این تحقیق را برعهده دارد و اگر شما هم احیانا به مشارکت کردن در این پروژه علاقه دارید، می‌توانید تنها ۵ دقیقه از زمان خود را صرف کنید تا با تکمیل کردن یک فرم نظر سنجی آنلاین، به طور دقیق در جریان چند و چون این ماجرا قرار بگیرید. اخیرا نیز در یک بیانیه جدید که در یک کنفرانس خبری توسط آزمایشگاه بخش نوآوری بهداشت دانشگاه استندفورد به انتشار رسیده است، این طور گفته شده است که:

در حال حاضر ما در حال تلاش هستیم تا از این موضوع آگاهی پیدا کنیم که آیا داده‌هایی که توسط دستگاه‌ها و گجت‌های پوشیدنی به دست آورده می‌شوند، می‌توانند در حقیقت قبل از این که علائم واقعی و قابل دیدنِ بیماری‌های واگیرداری مانند COVID-19 بروز پیدا کنند، مورد استفاده قرار بگیرند تا حداقل شروع این گونه از بیماری‌ها را پیش بینی کنند. ما برای پیاده سازی کردن این ایده از اطلاعات زیادی که از طریق این دستگاه‌ها، مانند ضربان و ریتم قلب، دمای بدن، سطح اکسیژن خون و یک سری اطلاعات دیگر به دست می‌آیند، استفاده خواهیم کرد. برای ثبت نام کردن در این تحقیق، شما نیاز به در اختیار داشتن یک ردیاب سلامت (Fitbit, Apple Watch و یا سایر دستگاه‌های دیگر) خواهید داشت.

دانشگاه استندفورد از آن دسته از کسانی که واجد شرایط شرکت کردن در این تحقیق باشند، می‌خواهد که هر روز چند کار انجام دهند. شرکت کنندگان در این تحقیق باید دستگاه‌های ردیابی سلامت خود را در کل طول روز و شب بپوشند. همچنین آن‌ها باید یک اپ که از آن‌ها خواسته می‌شود را بر روی دستگاه خود دانلود کنند و در نظر سنجی روزانه، علائم خود را در آن به طور مرتب و هر روز وارد کنند. فقط همین. آن دسته از کسانی که با انجام دادن این کار موافق باشند و هیچ مشکل خاصی با هیچ یک از مراحل این پروسه نداشته باشند، علاوه بر این باید یک فایل از داده‌های به دست آمده را برای تیم تحقیقاتی و دانشمندانی که در حال کار کردن بر روی این پروژه هستند به اشتراک بگذارند و یا یوزرنیم دستگاه خود را با این تیم به اشتراک بگذارند و از یک پسورد استفاده کنند که توسط دانشگاه استندفورد در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود تا در طی این پروسه‌ی تحقیقاتی از داده‌های آن‌ها محافظت شود. شرکت کنندگان باید اطلاعات و داده‌های پزشکی و سلامتی خود را با صادر کردن اجازه برای دانشگاه استندفورد در اختیار آن‌ها قرار دهند و یا به صورت حضوری آن‌ها را به دستشان برسانند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.