عادت های مانع موفقیت را جدی بگیرید

عادت های مانع موفقیت را جدی بگیرید

امروزه عادت هایی در بین مردم مشاهده می شود که آن ها را از موفقیت دور می کند و به آن ها عادت های مانع موفقیت گفته می شود؛ برای این که بتوانیم به سمت موفقیت گام برداریم؛ باید در خودمان عادت هایی را به وجود آوریم که ما را به سمت موفقیت سوق می دهند. اگر شما این عادات خوب را در خود ایجاد کنید، مطمئنا زودتر به اهداف خود می رسید. حالا سوال اینجاست که آیا تاکنون عادت های مانع موفقیت را مورد بررسی قرار داده اید؟!

اگر شما هم در زندگی عادت های دارید که در تضاد با مسیر موفقیت هستند، مانند این مسئله است که شما دارید روی یک تردمیل به سوی هدف خود گام برمی دارید، اما هر چقدر هم که به خودتان فشار آورید، باز هم شما را به عقب هول می دهد. هرگاه توانستید این عادت های مانع موفقیت را ترک کنید و از تردمیل پایین بیایید، می توانید به سمت اهداف خود حرکت کنید و به خواسته های خود برسید.

به همین منظور در این مقاله قصد داریم به ۱۳ مورد از عادت های مانع موفقیت اشاره کنیم و راهکار برطرف کردن آن ها را هم با شما به اشتراک بگذاریم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – منتظر هستید که فرصتی برای شما پیش بیاید

شما نباید در انتظار فرصت بنشینید چون خیلی سریع می گذرند. بلکه باید قدر فرصت ها را بدانید و سریعا تصمیم بگیرید. به جای این که در انتظار فرصت باشید، با برنامه ریزی، کارهای خود را انجام دهید. به عبارت دیگر برای خود فرصت ایجاد کنید. اگر شما به جای این که اقدامی انجام دهید، وقت خود را برای کسب یک فرصت تلف می کنید، ترس شما را نشان می دهد.

در صورت اعتماد به تصمیماتی که دارید، زمان را از دست ندهید و برای عملی کردن آن ها بلند شوید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. باید بتوانید برای این که به اهدافتان برسید، ساعت ها را به کنترل خود در آورید، پس برای خود فرصت سازی کنید

۲ – خود را نیازمند تصمیمی که دیگران برایتان می گیرند، می دانید

زمانی که می فهمید هر مشکلی که در زندگی تان پیش بیاید بر عهده خودتان است، متوجه خواهید شد که به تایید کسی نیاز ندارید. شما می توانید تصمیماتی که به آن اعتماد دارید را عملی کنید و هیچ وقت منتظر نباشید که دیگران برایتان تصمیم گیری کنند. یکی از عادت های مانع موفقیت همین انتظار تصمیم گیری از جانب دیگران برای شماست.

همیشه قصد دارید کامل باشید و انتظارت بالایی از خودتان دارید

۳ – همیشه قصد دارید کامل باشید و انتظارت بالایی از خودتان دارید

این که شما می خواهید در تمام حوزه ها موفق باشید، یکی از عادت های مانع موفقیت است که احتمال دارد به شما آسیب برساند. انسان هیچ گاه نمی تواند به نهایت کمال برسد، چون کمال پایانی ندارد. آیا تاکنون با چیزی مواجه شده اید که به کمال مطلق رسیده باشد؟

این موضوع را بپذیرید که ممکن است سعی در کامل بودن، بر اهداف شما تاثیر منفی بگذارد. در زندگی همیشه راهی برای بهتر شدن وجود دارد. بنابراین برای ترک کردن این مورد از عادت های مانع موفقیت می توانید دستاوردها و افتخارات خود را برای خود یادآوری کنید.

۴ – لجاجت و یکدندگی شما بیش از اندازه است

ایده های که دارید را با رفقا، شرکا و همکارانتان به اشتراک بگذارید. برای این که بتوانید خلاقیت خود را نشان دهید باید استعدادهای خود را بشناسید و از آن ها به نحو احسن استفاده کنید. ایده های جدید را در ذهن خود پرورش دهید. برای این که راحت تر فکر کنید و مسیر موفقیت را طی نمایید، باید ذهن خود را آزاد کنید.

وابستگی عاطفی باعث می شود که دل کندن و ادامه دادن مسیر برای شما سخت ­­تر شود. هویت شما توسط اشخاص و ایده های که دارید تعیین نمی شود، پس دلیلی برای وابستگی نیست. بعضی اوقات ممکن است گذشتن از چیزی، ادامه مسیر به سمت هدف را برای شما هموارتر کند.

۵ – به خاطر خطایی که انجام می دهید، اظهار پشیمانی و عذرخواهی نمی کنید

آیا فکر می کنید با معذرت خواهی غرورتان می شکند؟ بیشتر اوقات این که مسئولیت اشتباهات خود را بپذیریم سخت است و همین یکی از عادت های مانع موفقیت می باشد. برای این که از این عادت دست بکشید سعی کنید با یک سری چالش ها مواجه شوید و محیط اطراف خود را زیرنظر داشته باشید.

افراد راستگو و زیرک به بهترین نحو با افراد و محیط ارتباط برقرار می کنند. برای پیشرفت و کسب احترام در بین مردم باید برای کارهای خطایی که انجام داده اید از آن ها معذرت خواهی کنید. نکته مهم این است که هر چقدر بیشتر صداقت داشته باشید، مردم بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد.

۶ – از افرادی پایین تر از سطح خود الگوبرداری نکنید

هر زمان که فکر کردید همه چیز را بلدید و به کسی احتیاج ندارید، به این موضوع فکر کنید که هر شخصی چیزی یا اطلاعاتی دارد که می تواند آن را به شما آموزش دهد. درک این مطلب که همه انسان ها با هم برابرند، شما را تا حد زیادی به هدفتان نزدیک می کند.

بنابراین شما نباید به تمام حرف هایی که دیگران می زنند عمل کنید؛ اما به آن ها توجه کنید، شاید اطلاعاتی که مورد نیاز شماست را در اختیارتان قرار دهند.

برای انجام کارهای که سطح آن ها از وظایفتان بالاتر است، رغبتی ندارید

۷ – برای انجام کارهای که سطح آن ها از وظایفتان بالاتر است، رغبتی ندارید

در سراسر دنیا افراد زیادی هستند که فعل خواستن را صرف کرده و به هدفی که مدنظرشان بوده دست پیدا کرده اند. پس این جمله که «شما می توانید هر چیزی را که می خواهید بهدست آورید» صدرصد صحیح می باشد.

افراد موفق به این نتیجه دست یافته اند که با تلاش بیشتر می توان به اهداف موردنظر رسید. گاهی برای رسیدن به اهداف باید کارهای غیر معمولی انجام دهید. انجام این کارها یکی از بهترین حس های است که آدم های موفق آن را تجربه می کنند. پس اگر می خواهید مانند آن ها باشید باید این مورد از عادت های مانع موفقیت را مرتفع کنید.

۸ – نتایج کارهای که انجام می دهید برای شما بسیار مهم است و نگران آن ها هستید

نگرانی در زندگی اجتناب ناپذیر است و در دنیا هر فردی نگرانی خاص خودش را دارد. اما نگرانی بیش از حد، شما را از رسیدن به هدف دور می کند. از نگرانی به عنوان یکی از عادت های مانع موفقیت یاد می شود. اما در بیشتر اوقات کنترل این نگرانی ها در دست شماست؛ پس می توانید تصمیم های مناسبی در مورد آن ها بگیرید.

اما موقعیت های هستند که ما نمی توانیم آن ها را کنترل کنیم یا از دست ما خارج است. اما امید خود را از دست ندهید و نگران نباشید؛ در برابر این نگرانی ها ایستادگی کنید و دست از تلاش برندارید، در آخر با حفظ آرامش منتظر نتایج تلاش خود باشید. اگر می خواهید توانای هایی که دارید از کنترل شما خارج نشود، باید بر استرس خود غلبه کنید.

۹ – سعی در مقایسه خود با دیگران دارید

 هر شخصی تعریف خاص خودش را از موفقیت دارد و با معیارهای مد نظر خود آن ها را ارزیابی می کند. در واقع می توان گفت موفقیت امری کاملا شخصی می باشد. یکی از کارهای که باید انجام دهید، تعیین موارد با اهمیت و موقعیت هایی است که در آن احساس آرامش به شما دست می دهد.

برای دوری از این عادت های مانع موفقیت باید دست از مقایسه خود با دیگران بردارید. به خودتان اعتماد داشته باشید و یادتان باشد که هیچ چیز غیر ممکن نیست؛ بنابراین می توانید مهارت هایی که مد نظرتان هست را به دست بیاورید. رسیدن به موفقیت، حق شما است پس از آن به خوبی بهره بگیرید.

۱۰ – شما از بررسی اشتباهات خود پرهیز می کنید

هر فردی در زندگی اش اشتباهاتی را انجام می دهد. اما این که شما دو بار یک اشتباه را متحمل می شوید، به این معنی است که از یک سوراخ دو بار گزیده می شوید. به نظر شما این اتفاق، طبیعی است؟ مسلما خیر! پس اشتباهات خود را بپذیرید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید و خودتان را در موردشان به چالش بکشید.

این سوالات را در ذهن خود به وجود بیاورید که عامل ایجاد این اشتباه چه بوده است و چرا عملکردی که برای رفع آن انجام داده اید یکسان بوده است. با این کار به راه حل های جدیدی دست پیدا می کنید.

تلاشی برای رفع نقاط ضعف خود انجام نمی دهید

۱۱ – تلاشی برای رفع نقاط ضعف خود انجام نمی دهید

متاسفانه باید این موضوع را به شما بگوییم که تمام افراد در دنیا نقاط ضعفی دارند. از طرف دیگر نقاط قوت و مثبتی در اشخاص وجود دارد. با شناخت نقاط ضعف خود و تلاش برای بهبود آن ها در رسیدن به هدف موفق تر عمل خواهید کرد. مثلا می توانید با مطالعه، زمینه های را که در آن ضعف دارید، تقویت کنید. با انجام این کار راحت تر نقاط ضعف خود را پیدا و آن ها را برطرف کنید

۱۲ – زمان و هزینه خود را برای کارهای که دوست ندارید هدر می دهید

اما این مورد از عادت های مانع موفقیت با مورد قبلی که آن را بررسی کردیم هیچ تناقضی ندارد. به مهارت های افراد دیگر اطمینان داشته باشید و وقتی شما به کاری اشراف ندارید، وقت خود را صرف آن نکنید و انجام آن را به افراد خبره آن حوزه محول کنید. مثلا اگر حسابدار خوبی نیستید، شخصی را برای انجام امور حسابداری استخدام کنید. با این کار شما برای رسیدن به موفقیت بر کارهای مهمتری که دارید تمرکز می کنید.

۱۳ – زندگی را برای خود سخت می کنید

زندگی بسیار با ارزش است، لحظاتی در زندگی وجود دارند که فوق العاده هستند و باید از آن ها به نحو احسن استفاده کنید. این موضوع را به خودتان یادآوری کنید که در دوران بچگی شما استرسی نداشته اید. اما حال که بزرگ شده اید برای زندگی برنامه های زیادی دارید، اما نباید همه زمان خود را صرف آن ها کنید، گاهی خوب است که دست از همه چیز بکشید و کاری را که دوست دارید انجام دهید.

یادتان باشد که نباید اجازه دهید ناامیدی و نگرانی بر شما قالب شود و آن را سخت نگیرید؛ چون در مسیر رسیدن به هدف عقب خواهید ماند. بنابراین در زندگی به همه محبت کنید و شاد باشید تا موفقیت را با تمام وجود لمس کنید و از آن لذت ببرید.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .