عرصه هوش مصنوعی: تصویرسازی مجدد تجربه کارمندان

هوش مصنوعی (AI) در زندگی روزمره ما رنگی ثابت خورده است بدون اینکه حتی ما متوجه این موضوع شویم. از دستیارهای صوتی ساده که تنها با گفتن یک کلمه می‌توانند برای ما موسیقی پخش کنند گرفته تا اتومبیل‌های خود ران، می‌توان گفت که راه برگشتی از دنیای شگفت انگیز هوش مصنوعی وجود ندارد. امروزه مصرف کنندگان علاقه‌مند به تکنولوژی به دلیل توانایی‌های هوش مصنوعی در بهبود تجربیات کلی مشتریان و حل به موقع مسائل، عاشق این فناوری شده‌اند. در نتیجه، کسب و کار های مختلف با سرعتی بی سابقه در حال گرویدن به سمت هوش مصنوعی هستند. شک و شبهه‌هایی در توانایی هوش مصنوعی برای تغییر چشمگیر در تجربه مشتری وجود دارد، پس چرا همین میزان از توجه به تجربه کارمندان اختصاص داده نمی‌شود؟ در ادامه با آرادمگ همراه باشید تا به این موضوع بپدازیم.

انتظار نیروی کار امروز از فناوری هوش مصنوعی

استقبال از هوش مصنوعی توسط نیروی کار امروز

نیروی کار امروز در مقایسه با نیروی کار نسل‌های گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. تعداد بیشتری از کارمندان به جای کار در دفاتر سنتی، از راه دور مشغول به کار هستند و تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ درصد کارمندان می‌توانند از مزایای کار در محلی غیر از یک دفتر اداری لذت ببرند. علاوه بر جایی که ما کار می‌کنیم، نحوه کار مانیز در حال تغییر است. در حالی که نسل جوان تقریباً  کل زندگی خود به تلفن‌های همراه و اینترنت دسترسی داشته‌اند، حتی نسل‌هایی که با این فناوری بزرگ نشده‌اند نیز پذیرای برنامه‌های کاربردی با طراحی زیبا و خوش ساخت هستند.

کارمندان در تمام صنایع انتظار دارند که فناوری هوش مصنوعی باعث شود مشاغل آسان‌تر و پربارتر شود، اما با این وجود مرزی که شرکت‌ها برای یک فناوری کاربر پسند تعریف می‌کنند، اغلب خیلی پایین است. حتی شرکت هایی که آینده نگر هستند و می خواهند قدم فراتر از سیستم های قدیمی بگذارند، در تلاش هستند فناوری هایی را اجرا کنند که استفاده از آنها  به آسانی دستیار صوتی الکسا باشد.

یک همبستگی مستقیم

یک تجربه‌ی ناخوشایند و تلخ برای مشتری می‌تواند یک تأثیر ماندگار ایجاد کند. بنابراین، مشاغل اکنون چنان بر ارائه تجربیات استثنایی برای مشتری متمرکز شده‌اند که تجربیات کارمندان به زمان‌های بعد موکول می‌شود. تجار می‌دانند که اگر می‌خواهند با فروشگاه‌هایی مانند آمازون در جهان رقابت کنند باید  برای اطمینان از یک تجربه بهتر برای مشتری بسیار پا فراتر بگذارند. آنها این کار را با کشف تمام مشکل ها و اجرای فناوری‌های جدید هوش مصنوعی انجام داده‌اند که به مصرف کنندگان امکان انجام کارهایی مانند طراحی مجازی خانه‌هایی با مبلمان مورد نظر خود برای خرید یا امتحان کردن لباس‌های مورد نظرشان در اتاق‌های رختکن مجازی را می‌دهد.

این نوآوری‌ها وقتی به بحث تجربه‌ مشتری‌ می‌رسیم بازی را تغییر خواهند داد. اما در پشت پرده، کارمندان برای ارائه این تجربه تحت فشار مداوم هستند و مجهز به این فناوری‌های پر زرق و برق و نمایشی نیستند تا به آن ها در انجام کارهایشان کمک کنند. در حقیقت، فناوری‌هایی که برای پشتیبانی از نیروی کار مدرن طراحی شده‌اند، غالباً برعکس عمل می‌کنند، آنها مانع از بهره‌وری و کارایی کارمندان و همان‌طور که برخی ادعا می‌کنندحتی توانایی تولید کار معنا دار نیز می‌شوند. در دنیای کسب و کار محور که در آن زمان حکم سرمایه را دارد، هیچ کس نباید تلاش کند تا فناوری هایی را کشف کند که قرار است از آنها پشتیبانی کند و زندگی آنها را آسان‌تر کند. واقعیت این است که بسیاری از راه حل‌های پشتیبانی موجود امروز منسوخ شده‌اند و در واقع در مقابل کارمندان کار می‌کنند و مانع از توانایی کمک به آن ها و پیشرفت کار می‌شوند.

هوش مصنوعی و محیط کار آینده

تاثیر هوش مصنوعی در محیط های دورکاری

کسب و کار های مختلف از چه طریق می‌توانند تجربه کارمندان را بهبود بخشند، ضمن اینکه به کارمندان خود نیز آزادی برای نشان دادن بهترین عملکردشان را بدهند؟ ما در حال حاضر می دانیم که محیط های کاری آینده به احتمال زیاد به مراتب دورتر می‌شوند، زیرا شرکت‌های بیشتری تصمیم می‌گیرند که کسب و کار خود را از طریق فضاهای دورکاری اداره کنند یا این که به هیچ وجه فضای اداری نخواهند داشت. با پویاتر شدن محل کار و انجام کار توسط کارمندان از منازل یا کافی شاپ ها و به عبارتی در مکان‌های مختلف، کسب و کار ها باید برای پشتیبانی از کارمندان در خطوط شهری و مناطق زمانی مختلف آماده باشند. ما هم چنین می دانیم که آینده‌ی محیط کار به طور فزاینده‌ای دیجیتالی خواهد شد، زیرا نوآوری‌های فنی که باعث تغییر روش زندگی در خارج از اداره می‌شود، در محیط حرفه‌ای و اداری نیز مورد انتظار قرارخواهند گرفت.

کسب و کار ها باید محل کار را نیز به روشی که تجربه‌ مشتری را طراحی می‌کنند، مجدداً طرحی کنند.  فناوری های نوظهور مانند چت بات های مبتنی بر هوش مصنوعی، تقریباً در حال کمک به همه چیز هستند، از مدیریت روابط مشتری، کسب و کار و آموزش گرفته تا ارائه‌ی کمک در طول جلسات، کمک به حل سوالات متداول در مورد کارمندان که اغلب واحدهای  IT، HR، تسهیلات و سایر تیم‌های پشتیبانی در سازمان‌ها را درگیر می‌کنند. به طور کلی هوش مصنوعی در حال کمک به کسب و کار ها برای صرفه جویی در وقت و انرژی آن‌ها می‌باشد.

مواردی از تیکت های راهنما

یک نمونه عالی هوش مصنوعی در محیط کار IT یافت می شود که با توجه به اینکه IT ستون اصلی اکتشافات فناوری و بررسی آن‌ها در سازمان‌ها می‌باشد، جای تعجبی برای این موضوع باقی نمی‌ماند. این تیم‌ها بخش اعظم روزهای خود را از طریق کار کردن بر روی صف‌های در هم ریخته‌ی پشت سر هم و پر از تیکت های تکراری مانند راه اندازی مجدد رمز عبور، دسترسی به ایمیل یا تنظیمات نصب چاپگرها می‌گذرانند. این‌ها سوالاتی هستند که غالباً در سیستم های مدیریت دانش یا اینترانت‌ها یافت می‌شوند، اما هنگامی که کارمندان سؤال دارند، به خصوص اگر این سؤالات و مشکل‌ها مانع از انجام کارشان شوند، در بیشتر موارد ترجیح می‌دهند تا به جای جست و جو در دریایی از آدرس‌های URL و اسناد موجود در وب از همکار بخش IT خود بخواهند که در یافتن جواب آن‌ها را یاری کند.

کمک به تیم IT با استفاده از دستیار هوش مصنوعی

این حمله بی پایان درخواست‌ها، میزان زمانی را که تیم IT می‌تواند به حل مسئله‌ای با ارزش بالاتر یا ابتکارات استراتژیک بلند مدت اختصاص دهد را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر نیست که احتمالا زمانی که ده نفر در یک روز از شما سؤال می‌کنند که چگونه می‌توان به ریموت سرور دسترسی پیدا کرد  بسیار برایتان خسته کننده خواهد بود. در بهترین و ساده‌ترین حالت می‌توانید از copy و paste برای پاسخ استفاده کنید. تیم‌های IT، روز و به روز در این درخواست‌ها بیش‌تر غرق می‌شوند و این موضوع برای عملکرد کل کسب و کار به یک مشکل تبدیل می‌شود.

IT تنها بخشی  نیست که تحت تأثیر این چرخه  قرار خواهد گرفت. در حالی که تیم پشتیبانی خدمات مشتریان مشغول کار کردن بر روی  تیکت ها یا دست و پنجه نرم کردن با موارد غیر منتظره است، کارمندانی که در انتظار دریافت پشتیبانی هستند ممکن است در طی این زمان خسته شوند. بعضی اوقات آنها حتی به سمت راه حل‌های غیرمجاز روی می‌آورند که پیامدهای امنیتی خاص خود را به همراه دارند.

به کارگیری یک دستیار پشتیبانی مبتنی بر هوش مصنوعی برای کمک به پاسخگویی به این سؤالات، مشکل  جستجو در مقالات قدیمی و دشوار برای خواندن را از بین می‌برد و باعث می‌شود تا خود کارمندان به خود خدمت کنند و این موضوع دسترسی به تیم IT را برای همکاری با کارمندان نیازمندشان بیشتر می‌کنند. با تشکر از گوگل، نیروی کار امروز برنامه ریزی شده است تا رویکرد DIY را برای حل مسئله پیش بگیرد  و اغلب خدمات سلف سرویس را ترجیح می‌دهد، بنابراین سازمان‌ها باید از این امر استقبال کرده و روی آنها سرمایه گذاری کنند و هوش مصنوعی یکی از راه‌های کمک به رساندن آن به محیط های کاری است.

زمان طلاست

جمله معروف <<زمان طلاست>> را باید به خاطر سپرد. هرچند که اگر کسب و کار ها به تجربه‌ی کارمندان توجه نکنند، در طولانی مدت از موفقیت آنها کاسته می‌شوند و ناکارآمدی‌هایی ماندگار را در انتهای کار ایجاد می‌کنند. اکنون زمان شروع استفاده از ابزارهایی است که کارمندان را قادر به انجام بهترین کار خود می‌کنند و اصطکاک روزمره را از بین می‌برند. درنهایت، این تلاش‌ها باعث می‌شود تا کسب و کار ها رشد پیدا کنند زیرا کارمندان احساس انگیزه می‌کنند تا به تولید بیشتری پرداخته و در عین حال راضی نیز باشند.

 

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)