نگاهی به مرگبارترین خودروهای تاریخ

چقدر خودروی شما مرگ آفرین است؟ احتمالاً خیلی اوقات به چنین موضوعی فکر نمی‌کنید. شاید خودروی فعلی شما به اندازه‌ای که فکر می‌کنید ایمن نیست، خودرویی که در یک تصادف احتمالی می‌تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند. متاسفانه، آمار و ارقام ثابت می‌کنند که برخی از خودروها، در مقایسه با دیگر مدل‌های مرگبارتر هستند. ما در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم.

در ادامه مطلب با مجله اینترنتی آراد مگ همراه باشید، تا شما را با برخی از مرگبارترین خودروهای دنیا آشنا کنیم.

کیا ریو

خودرو کیا ریو

اگر در گاراژ خود کیا ریو دارید، پیشنهاد ما این است که قبل از مرگ خود، حتماً به فکر فروش آن باشید. طبق آمار اعلامی توسط موسسه بیمه برای ایمنی بزرگ راه‌های آمریکا، کیا ریو بالاترین ضریب مرگ در میان خودروهای فعلی آمریکا، با ۱۴۹ مورد مرگ در هر یک میلیون خودروی فروخته شده را دارد. این که آمار چقدر دقیق است نظری نداریم، ولی مخصوصاً در ایمنی پایین نسل‌های قبلی این خودرو کسی شکی ندارد.

نیسان ورسا

نیسان ورسا در لیست ۱۰ خودروی مرگ بار موسسه بیمه برای ایمنی بزرگ راه‌های آمریکا توانسته دو جایگاه را به خود اختصاص بدهد. مدل هاچ بک آن، رتبه ۹ را با ۷۱ مرگ در ۱ میلیون فروش، به خود اختصاص داده است. ولی این نسخه سدان است که خطر بیشتری برای خریداران خود دارد. این خودرو با ۱۳۰ مورد مرگ در رتبه دوم لیست قرار گرفته است. ۵۱ مورد از این میزان مرگ و میر به علت چپ شدن خودرو اتفاق افتاده است. این که یک سدان چرا باید این همه ریسک چپ شدن بالایی داشته باشد را ما نمی‌دانیم، ولی اگر از جان خود سیر نشده‌اید، به هیچ وجه سراغ خرید آن نروید.

شورولت کوروت

خودرو کلاسیک کوروت

در میان ماشین بازها، کوروت به عنوان مرگ بارترین خودروی تاریخ شناخته می‌شود. برخی می گویند در تاریخ صنعت خودروی آمریکا، هیچ مدلی به اندازه کوروت نتوانسته آدم بکشد. البته بیشتر این مرگ و میرها به خاطر بی احتیاطی راننده‌ها بوده و ربطی به نا ایمن بودن خودرو نداشته است. به عنوان یک خودروی پرفورمنس سریع، در طراحی کوروت سرعت اولویت اول و ایمنی اولویت بعدی بوده است. همواره در طول تاریخ، کسانی که کوروت خریده‌اند علاقه زیادی به رانندگی سریع با آن داشته‌اند و یک بی احتیاطی و تصادف، نهایتاً آن‌ها را به کام مرگ کشانده است. رانندگی با کوروت کار هر کسی نیست و واقعاً باید حرفه‌ای باشید.

هیوندای اکسنت

همانند نیسان ورسا، هیوندای اکسنت هم دو جایگاه را در لیست مرگبارترین خودروهای موسسه بیمه برای ایمنی بزرگ راه‌های آمریکا به خود اختصاص داده است. ولی با توجه به این که هر دو جایگاه آن در ۵ رتبه اول می‌باشند، از نظر نا ایمن بودن نیسان ورسا را پشت سر گذاشته است. رتبه سوم و پنجم به ترتیب به نسخه‌های سدان و کوپه آن اختصاص دارند و هر دو خودرو روی هم رفته، ۲۰۶ مرگ در یک میلیون فروش داشته‌اند. ظاهراً کیفیت ساخت و مقاومت بدنه آن‌ها خیلی خوب نیستند و در تصادفات، به راحتی بدنه هیوندای اکسنت جمع می‌شود.

فورد پینتو

آیا این موضوع را شنیده‌اید که شورولت به دلیل قیمت پایین مدل کورسیر، آن را عمداً با کیفیت پایین و ایمنی نه چندان خوب می‌ساخت؟ آن مورد در مقایسه با داستان فورد پینتو بیشتر به یک جوک شبیه است. بعد از گزارش‌های زیاد در مورد ضعف در طراحی باک سوخت خودرو که در تصادف‌ها منفجر می‌شد، فورد بعد از بررسی موضوع متوجه شد که پرداخت دیه قربانیان این حوادث در مقایسه با تلاش برای رفع مشکل روی تمامی مدل‌های فروخته شده بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود. احتمالاً حدس زده‌اید که اوضاع بدین گونه پیش نرفت، بالاخره جان انسان‌ها اهمیت دارد و نهایتاً فورد مجبور شد تا پینتو را از خطوط تولید خارج کند.

شورولت آوئو

آخرین خودرویی که توانست چند جایگاه را به خود اختصاص بدهد شورولت آوئو است. مدل سدان آن در رتبه چهارم و مدل استیشن در رتبه ۱۴ قرار گرفته‌اند. مدل استیشن آوئو دقیقاً مشکلی برعکس هیوندای اکسنت داشت و در تصادفاتی که چند خودرو حضور داشتند، ۵۸ فوتی در یک میلیون فروش ثبت کرده بود. اگر با این خودرو در شهرهایی که ترافیک زیادی ندارند رانندگی کنید، احتمالاً خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

یوگو

خودروی یوگو مدل ۱۹۸۵ ارزان قیمت‌ترین خودروی تولید انبوهی می‌باشد که تاکنون در آمریکا فروخته شده است. قیمت این خودرو بسیار ارزان بود و بالطبع، کیفیت ساخت بسیار پایینی داشت. انواع و اقسام مشکلات را می‌توانستید با خرید آن تجربه کنید. هر بار که داخل کابین آن می‌نشستید، در واقع جان خود را در معرض خطرات جدی قرار داده بودید. در هر لحظه، امکان این که یکی از قطعات اصلی و حیاتی یوگو از کار بیفتد وجود داشت. در سال ۱۹۸۹، یک زن پشت فرمان این خودرو، هنگامی که یک کامیون با سرعت از کنارش عبور کرد، به دلیل باد ایجاد شده، خودروی او از جای خود بلند شد و با برخورد به دیواره پل ماکیناک جان خود را از دست داد. اگر روزی یک یوگو دست دوم برای خرید پیدا کردید، پیشنهاد ما به شما این است که سریعاً بی خیال خرید آن شوید.

شورولت کامارو

شورولت کامارو

نهایتاً، نوبت به شورولت کامارو رسیده است، خودرویی که به مانند شورولت کوروت، بیشتر به دلیل بی احتیاطی و رانندگی پرسرعت راننده‌های خود در این لیست حضور دارد. بالاخره بی دلیل نیست که کامارو را همه به عنوان یک خودرو عضلانی معرفی می‌کنند. کامارو به مانند یک گاو وحشی قدرتمند است. مگر این که یک راننده حرفه‌ای هستید، پیشنهاد می‌کنیم هیچ وقت فکر تست توانایی‌های سرعت کامارو حتی به ذهنتان خطور نکند. آمار ۸۰ مرگ به ازای هر یک میلیون فروش رتبه ششم را برای کامارو به ارمغان آورده و تقریباً در تمامی این تصادف‌های منجر به مرگ هیچ خودروی دیگری دخیل نبوده است.

البته نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که، همان طور که خودتان متوجه شده‌اید خودروهای این مطلب متعلق به بازار آمریکا بودند و اگر بازار خودروی ایران هم مد نظر قرار داده شده بود، قطعاً هیچ مدل دیگری یارای مقابله با پراید و انواع پژوهای موجود در بازار ایران را نداشت. نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ به نظر شما مرگبارترین خودروی دنیا چه خودرویی می‌تواند باشد؟ لطفاً نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان مجله اینترنتی آراد مگ به اشتراک بگذارید.