«دختر گمشده»؛ جهنم زندگی مشترک از نگاه فینچر

gone girl-aradmag-001

دختر گمشده ،فیلمی از دیوید فینچر است که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد .دیوید فینچر یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های سینمای جهان است که با فیلم‌هایی مثل هفت، سرگذشت عجیب بنجامین باتن، شبکه اجتماعی و دختری با خال‌کوبی اژدها به شهرت رسید. همه فینچر را به خاطر سبک خاص فیلم‌سازی‌اش می‌شناسد، فیلم‌های او معمولاً طولانی با ریتمی نسبتاً کند و مبهم و گیج‌کننده است.با آرادمگ همراه باشید.

«دختر گمشده» هم از این قاعده مستثنا نیست و می‌توان از آن به‌عنوان یکی از مبهم‌ترین فیلم‌های فینچر شناخته می‌شود.

دختر گمشده، داستان زندگی مشترک پررمزوراز زوج معمولی است که به نظر می‌رسد بسیار عاشق و دلباخته هستند. بن افلک در نقش نیک دان و رزاماند پایک در نقش ایمی این زوج هستند. ایمی نویسنده موفق کودکان است که در همه رسانه‌ها به‌عنوان یک زن بسیار موفق شناخته می‌شود. این زوج باهم در یک مهمانی آشنا می‌شوند و رفتارهای عجیب ایمی از همان ابتدا برای نیک جالب‌توجه بود.

gone girl-aradmag-002

فیلم از جایی آغاز می‌شود که نیک با نارضایتی وارد کافه خواهرش می‌شود و در رابطه بازندگی مشترک نه‌چندان جالبش با او صحبت می‌کند. گو خواهر دوقلو نیک است که رابطه بسیار نزدیکی با او دارد و به‌گونه‌ای نزدیک‌ترین فرد به اوست، حتی نزدیک‌تر ازایمی!

نیک از کافه خواهرش خارج می‌شود و به خانه می‌رود ولی در بدو ورود با درب باز مواجه می‌شود و وارد خانه می‌شود و میز شکسته‌ای را وسط خانه پیدا می‌کند. داستان ازاینجا آغاز می‌شود که ایمی گمشده یا کشته‌شده است!

نیک در همان ساعات ابتدایی پلیس را در جریان می‌گذارد و پلیس شروع به تفتیش منزل آن‌ها می‌کند. در همان ساعت‌های اولیه جستجو سرنخ‌هایی ازایمی پیدا می‌شود، گویی ایمی بازی را با نیک شروع کرده است.

ایمی سرنخ‌هایی به‌جا گذاشته تا ذهن پلیس را به سمت گناهکار بودن نیک بکشاند. پلیس به نیک مظنون می‌شود ولی هنوز دلایل محکمی ندارد تا او را دستگیر کند.

gone girl-aradmag-003

ایمی با سرنخ‌هایی که از خود به‌جا گذاشته است پلیس را به سمت خانه قهوه‌ای می‌کشاند (خانه پدر نیک)، تا اواسط داستان بیننده بر این باور است که نیک مقصر است و خطایی انجام داده، در نیمه ابتدایی فیلم مشخص می‌شود که نیک با دختری کم سن و سال از شاگردهای دبیرستانی که در آن تدریس می‌کند رابطه دارد و همین مسئله ذهن مخاطب را نسبت به نیک بد می‌کند.

در همین‌جاست که همسایه نیک وایمی، نیک را به آزار ایمی متهم می‌کند و به رسانه‌ها می‌گوید که ایمی باردار بوده و نیک ایمی را مورد ضرب و شتم قرار می‌داده. در همین حال دفترچه خاطرات ایمی در خانه قهوه‌ای پیدا می‌شود و پلیس نیک را بازداشت می‌کند.

داستان فیلم در اینجا از سمت دیگری روایت می‌شود. در اینجاست که متوجه می‌شویم که ایمی زنده است و تمام اتفاقات صحنه‌سازی و داستان‌های زاییده ذهن ایمی است و ایمی برای آزار نیک داستانی سر داده تا پلیس نیک را زندانی کرده و او گناهکار جلوه داده شود.

ایمی با تغییر ظاهر خود به ناکجا رفته و از محل زندگی‌اش دور می‌شود. او در منطقه‌ای که سکونت دارد با یک دختر و پسر آشنا می‌شود و این دو نفر پول ایمی را می دزند و تمام نقشه‌های او نقش بر آب می‌شوند.

gone girl-aradmag-004

ایمی به‌ناچار به‌پیش نامزد خود در سنین نوجوانی برمی‌گردد، ایمی با او هم‌بازی‌های زیادی کرده و این نامزد پولدار دل‌پری از ایمی دارد.

ایمی و نامزد سابقش یک ماه باهم زندگی می‌کنند و در این‌یک ماه نیک دان منتظر دادگاه است. ایمی زندانی نامزدش شده و برای فرار از این زندان مجبور است که نامزد سابقش را بکشد!

ایمی گلوی او را با چاقو می‌برد و به‌پیش همسرش بازمی‌گردد. در اینجاست که بالباسی خونین به درب منزلش بازمی‌گردد و در آغوش همسرش بی‌هوش می‌شود!

همه‌چیز به‌خوبی و خوشی تمام‌شده است ولی نیک دان دیگر چهره دیگر همسرش را شناخته است!

دختر گمشده بیشتر یک نقد اجتماعی است! به زندگی ساختگی افراد که چگونه یک زندگی ایدئال و معمولی از بیرون، می‌تواند جهنمی از درون باشد. دختر گمشده بعد از دختری با خال‌کوبی اژدها، توانست پرچم فینچر را دوباره بالا ببرد.

فیلم‌نامه رمان از کتابی به نویسندگی جیلین فلن اقتباس‌شده است ولی این اقتباس، برداشتی خطی نبوده و در طول آن ذوق و قریحه کارگردان دیده می‌شود. فیلم زندگی و ازدواج مدرن دنیای امروزی را به چالش می‌کشد و نشان می‌دهد همه‌چیز در دنیای بیرون شبیه ظاهرشان نیستند و بسیار وحشتناک‌تر از یک زندگی خسته‌کننده معمولی است.

در انتهای فیلم مشخص می‌شود که ایمی باردار است و قصد ندارد بازی که با نیک شروع کرده است را به انتها برساند، ایمی به نیک می‌گوید که باید لبخند بزنیم و به چیزی که نیستیم تظاهر کنیم. اگرچه نیک به دنبال رابطه‌ای خوب شبیه به رابطه قبل از ازدواجشان است ولی ایمی بر این باور است که خاصیت ازدواج این است و باید به این بازی تن دهند.

دختر گمشده بر حقیقت تلخی تکیه کرده است و این حقیقت آن است که انسان‌ها اگر سالیان سال باهم و در کنار هم زندگی کنند ولی بازهم در شرایط قادر به شناخت هم نیستند و شاید فرشته‌ای که سالیان دراز است با او زندگی می‌کنید، یک‌شبه به هیولایی تبدیل شود که فکرش را هم نمی‌کنید!

gone girl-aradmag-004

بازی بن افلک در دختر گمشده یکی از درخشان‌ترین نقش‌های اوست و توانسته به‌خوبی از جلد جنتلمن شیک دربیاید و کمی داخل نقش خاکستری خود فرورود.

نکته‌ای که در بخش‌های مختلفی از فیلم دیده می‌شود این است که شخصیت‌های فیلم به‌شدت خاکستری‌اند و نمی‌توان شخصت ها را به دودسته مثبت و منفی تبدیل کرد.

رزاماند پیک هم‌بازی بسیار درخشانی در فیلم دارد و این فیلم به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کارنامه کاری او شناخته می‌شود.

gone girl-aradmag-005

دختر گمشده ازنظر فیلم‌برداری و جوانب فنی بسیار خوب و قابل‌توجه است و پس از شکست دختری با خال‌کوبی اژدها توانست موفقیت‌های خوبی را برای فینچر رقم بزند.

شاید انتهای و پایان‌بندی دختر گمشده هم مانند بسیاری از فیلم‌های فینچر باب میل خیلی‌ها نبوده ولی این مسئله‌ای است که در بسیاری از فیلم‌های او دیده می‌شود و کسی توقع پایان عالی را از فینچر ندارد!

بدون شک دختر گمشده یکی از فیلم‌هایی است که باید دید و با نمره imdb بالا، نظر بسیاری از منتقدان را هم جذب کرده است.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!