اطلاعات دقیق تر از سیستم دوربین خانواده پی ۳۰ هوآوی

شرکت هوآوی می خواهد در جریان رویداد اختصاصی ۲۶ مارس، گوشی ای هوشمند نسل جدید سری پی ۳۰ را معرفی کند. اسمارتفون هایی که تاکنون شایعات بسیاری پیرامون آنها منتشر شد و باید این خانواده را بی نظیر دانست.

یکی از وب سایت هایی که در طول ماه های گذشته تصاویر متعددی مربوط به سری پی ۳۰ منتشر کرده است، WinFuture است. البته این وب سایت همیشه تصاویر محصولات دیجیتالی چون گوشی هوشمند، تبلت و چندی دیگر را منتشر می کند. در این بین طی روزهای اخیر شاهد انتشار مجموعه تصاویری بودیم که طراحی نهایی دو مدل رده بالا پی ۳۰ و پی ۳۰ پرو را نشان می دهد.

هر دو گوشی هوشمند شرکت هوآوی از پرچمداران برجسته به شمار می روند که کمپانی چینی سعی داشته بهترین ها را برای آنها در نظر گیرد. همراه با تصاویر تازه انتشاریافته، دسته ای جزئیات سخت افزاری این دو مدل سری P30 نیز منتشر شده است. البته تا به حال با اطلاعات کمی رو به رو نبودیم و هوآوی هم سعی کرده جزئیات کافی در اختیار طرفداران قرار دهد اما این جزئیات را نباید کافی دانست، تا زمانی که چینی ها رونمایی خود را انجام دهند.

در این بین می خواهیم به بررسی تصاویر انتشاریافته و جزئیات به بیرون درز کرده بپردازیم تا مشخص شود، چه اسمارتفون هایی از هوآوی در راه هستند:

صفحه نمایش OLED بزرگ برای هر دو مدل پرچمدار

پی 30

در ماه ژانویه گزارشی منتشر شد که نشان می داد، هر دو پرچمدار هوآوی با صفحه نمایش OLED بزرگ بزودی معرفی و عرضه می شوند. مدل بزرگ و گران تر یعنی نسخه پرو از پنل ۶.۴۷ اینچی با لبه های منحنی بهره می برد. با این حال به جای استفاده از رزولوشن ۳۱۲۰*۱۴۴۰پیکسلی، تنها به رزولوشن پایین تر چون ۲۳۴۰*۱۰۸۰ پیکسلی یا همان FHD+ اکتفا کرد. انتظار نمی رفت این شرکت چینی بخواهد رزولوشن ۲۳۴۰*۱۰۸۰ پیکسلی را جایگزین ۳۱۲۰*۱۴۴۰پیکسلی نماید. در سوی دیگر مدل استاندارد پی ۳۰ نیز به پنل ۶.۱ اینچی با همان رزولوشن ۲۳۴۰*۱۰۸۰ پیکسلی مجهز است.

گویی هوآوی قصد نداشته رزولوشن دو مدل پرو و استاندارد را متفاوت از یکدیگر در نظر گیرد. همچنین خبری از صفحه نمایشی با لبه های منحنی در این اسمارتفون نیست. بنابراین باید در طراحی ظاهری پی ۳۰ پرو را جذاب تر از مدل پی ۳۰ استاندارد دانست. در بحث طراحی نمایشگر نیز هوآوی به نمایشگر قطره ای روی آورده تا حاشیه نمایشگر به شدت کاهش یافته و افراد شاهد صفحه نمایش کم حاشیه و با زاویه دید بالا باشند.

بنابراین در طراحی صفحه نمایش هوآوی به نمایشگر ناچ یا قطره ای پرداخته که بخش عمده ای از پنل جلو را نمایشگر دربرمی گیرد. یکی از ویژگی های جالب هوآوی پی ۳۰ پرو و استاندارد، به کارگیری دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی است و این نشان می دهد شرکت چینی در نظر دارد، از سنسور دوربین قدرتمندی برای بخش سلفی در نظر گیرد.

البته تاکنون چند شرکتی چون شیائومی از دوربین سلفی ۳۲ مگاپیکسلی بهره گرفتند، در این بین هوآوی اولین کمپانی نیست که چنین ویژگی هایی را برای پرچمدار آینده خود در نظر می گیرد. به نظر می رسد شرکت سازنده می خواهد اسپیکرهای درون نمایشگری برای کاهش ضخامت به کار گیرد. این موضوع توسط هوآوی تایید نشده از این رو مشخص نیست آیا با فناوری Sound-on-Display در سری پی ۳۰ رو به رو خواهیم بود یا خیر.

دوربین سری پی ۳۰ هوآوی فوق العاده خواهد بود

پی 30

شرکت هوآوی از زمانی که با لایکا در توسعه دوربین اسمارتفون های خود همکاری می کند، شاهد عملکرد دور قابل توجهی هستیم که نظر هر فردی را به خود جلب می سازد. برای سال ۲۰۱۹ نیز چنین خواهد بود زیرا چینی ها می خواهد از دوربین هایی نه تنها باکیفیت، بلکه قدرت زوم فوق العاده بهره گیرند. پیشتر نیز شایعاتی درباره دوربین سوپرزوم سری پی ۳۰ گزارش هایی منتشر شد اما حال باید باری دیگر به آن پرداخت.

اگر به بخش عقب پی ۳۰ توجه کنید، شاهد سه دوربین هستید اما در پی ۳۰ پرو از چهار دوربین در کنار چند سنسور اضافی بهره گرفته شد. این تفاوت میان پی ۳۰ و پی ۳۰ پرو بسیار کلیدیست و در دسته اختلاف های دو مدل قرار می گیرد. دوربین اصلی پی ۳۰ از نوع ۴۰ مگاپیکسلی با دیافراگم لنز f / 1.8 بدون فناوری تثبیت تصویر می باشد. همین حسگر را در هوآوی میت ۲۰ پرو نیز مشاهده کردیم. چنین حسگری اجازه می دهد تا پی ۳۰ بتواند در شرایط نوری کم نیز عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

در کنار دوربین ۴۰ مگاپیکسلی، یک دوربین ۲۰ مگاپیسکلی اولتراواید و یک دوربین ۸ مگاپیکسلی تله فوتو با قابلیت زوم ۵ برابری نیز تعبیه شد. چنین پیکربندی دوربین به افراد اجازه می دهد همچون یک دوربین حرفه ای از پی ۳۰ پرچمدار هوآوی بهره گرفته شود. اگرچه این روزها شرکت های تولیدکننده تلفن هوشمند روی دوربین تمرکز بالایی دارند، اما بی شک باید هوآوی را شرکت موفقی دانست.

در سوی دیگر پی ۳۰ پرو نیز دارای دوربین اصلی ۴۰ مگاپیکسلی می باشد که با دیافراگم لنز f/1.6 از قابلیت تثبیت کننده تصویر نوری OIS برخوردار است. این همان قابلیتی است که در پی ۳۰ وجود ندارد. چنین قابلیتی به پی ۳۰ پرو اجازه می دهد تا فیلم هایی را ضبط کند که روان تر از نسخه پی ۳۰ می باشد. به کمک حالت Night Mode نیز افراد می توانند در تاریک ترین شرایط تصویربرداری خوبی داشته و کیفیت تصویر قابلی را مشاهده کنند. قابلیت Night Mode در هر گوشی هوشمندی وجود نداشته و باید عمدتا در مدل های رده بالا آن را کشف کنید.

قابلیت سوپرزوم دوربین پی ۳۰ یک مورد تبلیغاتی خواهد بود

پی 30

هوآوی همیشه یک ویژگی خاصی برای اسمارتفون های خود در نظر می گیرد که برای موارد تبلیغاتی از آن استفاده می کند. به نظر می رسد سری پی ۳۰ نیز ویژگی تبلیغاتی آن قابلیت سوپرزوم دوربین است. چنین ویژگی می تواند برای افرادی مفید باشد که در عکاسی به دنبال زوم قدرتمند و پروضوح هستند. سری پی ۳۰ نیز با همین مشخصه می توانند بسیار موردتوجه قرار گیرند.

همانطور که گفته شد، دوربین سوم در هر دو مدل پی ۳۰ با کیفیت ۸ مگاپیکسلی از این قابلیت بهره می برد. همچون پی ۳۰ که دوربین دوم آن ۲۰ مگاپیکسلی اولتراواید است، پی ۳۰ پرو نیز با چنین دوربین دومی همراست و قادر است تصویربرداری عریض و زاویه باز ارائه دهد. البته دوربین های زاویه باز اجازه می دهند تا افراد به خوبی از یک منطقه بزرگ عکس برداری داشته باشند.

هوآوی همیشه از موارد تبلیغاتی خاصی در اسمارتفون های خود به کار می گیرد زیرا معتقد است تاثیر بسزایی روی فروش محصولات می گذرد. باتوجه به بررسی این استراتژی شرکت چینی، به نظر می رسد این روش هوآوی بسیار موثر است و برای پرچمداران سال ۲۰۱۹ نیز قرار است چنین ویژگی در نظر گرفته شود. دوربین همیشه در میان گوشی های هوشمند هوآوی نقطه عطف و ویژگی بارز بوده که توانسته پیشرفت بزرگ کمپانی در این عرصه را نشان دهد. این طور مشخص بوده، شرکت موردبحث توانسته استراتژی درستی پیش گرفته و عملکرد بزرگی از خود نشان دهد.

گفته می شود هوآوی می خواهد از سیستم زوم جدید Periscope یا همان پریسکوپی بهره گیرد که هنگام عکس برداری از یک سوژه می توانید دقت تصویر را به خوبی مشاهده کنید. به لطف این قابلیت، پی ۳۰ پرو می تواند زوم اپتیکال ۷.۸ برابری داشته باشد. البته با کمک دیگر قابلیت های نرم افزاری، هوآوی وعده زوم ۱۰ برابری بدون افت کیفیت را هم داده است.

برخی از نمونه تصاویر تبلیغاتی هوآوی را می توانید در همین مطلب مشاهده کنید. دوربین پی ۳۰ پرو می تواند با بررسی سوژه بهترین عکس را به ثبت برساند و تفاوتی ندارد، این تصویر بوکه است یا خیر. هر دو پرچمدار به سیستم فوکوس خودکار مجهز هستند و فلاش LED دوگانه نیز در نظر گرفته شد.

باتری های پرظرفیت و سخت افزار قدرتمند

پی 30

گذشته از پیکربندی دوربین باکیفیت، هوآوی می خواهد پردازنده هشت هسته ای کایرین ۹۸۰ هفت نانومتری را به کار گیرد. در سال ۲۰۱۸ این چیپ در میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو نیز به کار گرفته شد. البته نباید انتظار عملکردی در سطح گلکسی اس ۱۰ داشته باشید، زیرا پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ یک غول پردازشی محسوب می‌شود.

مدل پی ۳۰ با حافظه رم ۶ گیگابایتی و حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایتی با قابلیت ارتقا حافظه داخلی عرضه می شود. البته این مدل در نسخه پایه چنین مشخصه ای دارد و در مدل رده بالاتر حافظه رم آن به ۸ گیگابایت می رسد. با این حال اگر به دنبال حافظه داخلی بیشتری هستید، پی ۳۰ پرو در دو گزینه ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی نیز به فروش می رسد.

بنابر گزارش ها، هوآوی می خواهد سیستم عامل اندروید ۹.۰ پای را همراه با رابط کاربری EMUI 9.1 به کار گیرد. همچنین قرار است شاهد عرضه دو مدل تک و دو سیم کارت هم باشیم. گذشته از آن استاندارد ضدآب و گرد و غبار IP68 نیز در پرچمداران آتی هوآوی به کار گرفته خواهد شد. به گفته شایعات، هوآوی می خواهد از فناوری شارژ سریع ۴۰ واتی بهره گیرد. مدل پی ۳۰ با پک باتری ۳۶۵۰ میلی آمپر و پی ۳۰ پرو با پک باتری ۴۲۰۰ میلی آمپر به فروش می رسد.

تاریخ رونمایی و عرضه

هوآوی ۲۶ مارس سال جاری طی رویدادی خانواده P30 را در سه مدل پرو، استاندارد و لایت معرفی می کند. همچنین قرار است بلافاصله پس از رونمایی پیش فروش دردسترس قرار گیرد و در نهایت از ۵ آوریل به فروش می رسد.

خانواده پی ۳۰ در رنگ های Midnight Black, Breathing Crystal و Aurora finishes عرضه می شود اما نسخه پرو یک گزینه رنگی اضافی به نام land in Sunrise دارد. شایان ذکر است جزئیات دقیقی چون قیمت و برخی دیگر نامشخص باقی مانده است.