استقلال «چگونه مستقل زندگی کنیم؟»

independent-aradmag-011

مستقل شدن جنبه‌های متفاوتی دارد و افراد در مسیر استقلال تلاش می‌کنند افسار زندگی خود را در دست بگیرند و تا جایی که ممکن است از وابستگی و احساس نیاز دور بمانند. افراد مستقل نسبت به اطرافیانشان رشد و پیشرفت بیشتری در جنبه‌های مختلف زندگی خواهند داشت. با آرادمگ همراه باشید.

خودتان را قبول کنید

یکی از مهمترین نکات در مستقل شدن این است که خود را همانگونه که هستید، بپذیرید. زمانی می‌توانید از خود یک فرد مستقل بسازید که شخصیت، جسم، روح، نقص‌ها، داستان‌های زندگی و… مربوط به خودتان را پذیرفته و از سخن گفتن درباره آن‌ها هراسی نداشته باشید.

independent-aradmag-001
استقلال

همه انسان‌ها در زندگی اشتباه می‌کنند؛ بهترین راه این است که با اشتباهات خود روبرو شده و از آن‌ها درس بگیرید تا تبدیل به انسان بهتری برای خود و جامعه‌تان شوید. اولین قدم در مسیر استقلال مهمترین قدم نیز هست؛ خودتان را دوست داشته باشید و به خود احترام بگذارید.

به خودتان ایمان داشته باشید

اگر به خودمان اعتقاد و ایمان نداشته باشیم، هیچگاه نمی توانیم به فردی مستقل تبدیل شویم. هر انسانی در دنیا حرفی برای گفتن و شخصیتی منحصر به فرد دارد؛ اگر ما به خودمان ایمان داشته باشیم و به افکار و عقایدمان اهمیت دهیم به طور ناخودآگاه به تصمیماتی که در زندگی می‌گیریم، اعتماد می‌کنیم.

اعتماد به خود ما را در برابر نظرات مخالف اطرافیان ایمن می‌کند و ما تبدیل به فردی با شخصیتی مستقل می‌شویم که می‌تواند در راه رسیدن به اهداف خود تصمیمات بزرگ بگیرد.

independent-aradmag-002
استقلال

جهان را بپذیرید

پذیرفتن جهان با تمام محدودیت‌ها و مشکلاتش به شما کمک می‌کند تا نسبت به راه‌های نامحدودی که برای رسیدن به هدف و ایده آل در جهان وجود دارد، آگاه شوید. زندگی در دنیا همواره با مشکلات و سختی‌های بیشماری همراه است و شخصی که تصمیم می‌گیرد زندگی مستقلی را شروع کند علاوه بر پذیرفتن خود، دنیای پیرامون خود را نیز قبول کرده و با انتخاب‌هایی آگاهانه به اهداف خود نزدیک می شود.

دنیا مطابق میل ما پیش نمی‌رود و زندگی در برخی دوره‌های زمانی منصفانه عمل نمی‌کند. خانواده‌ها همیشه تلاش می‌کنند تا از فرزندان خود محافظت کنند؛ گاهی اوقات این مراقبت و حمایت تبدیل به بحران می‌شود و فرزندان در آینده نمی‌توانند مستقل شده و امور زندگی خود را در دست بگیرند.

از نظر عاطفی مستقل باشید

انسان‌ها در زندگی به پشتیبانی عاطفی و روحی نیاز دارند؛ اما زمانی که این حمایت تبدیل به عادتی بیمارگونه می‌شود، شخص دچار بحران می شود. اینکه در زندگی چند شخص مهم در کنارمان باشند و از لحاظ روحی و عاطفی به یکدیگر نزدیک باشیم، مشکلی ایجاد نمی کند اما نباید اجازه دهیم آن‌ها سطح شادی و رضایت ما از زندگی را تعیین کنند.

independent-aradmag-003
استقلال

انسان به ذات تنهاست و باید با این مسئله به شکلی منطقی مواجه شود. افرادی در زندگی ما وجود دارند که به آن‌ها وابسته هستیم اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این افراد قرار نیست تا پایان عمرشان در کنار ما باشند. مسائل مختلفی در زندگی رخ می‌دهد که باعث می‌شود نزدیکانمان از ما دور شوند و در آخر این مرگ است که انسان‌ها را از یکدیگر جدا می کند.

تنها سفر کنید، یک یا دو روز در هفته را به خود اختصاص دهید و به تنهایی با خود وقت بگذرانید تا بتوانید به مرور زمان از وابستگی عاطفی خود بکاهید.

تنها کسی که در هر لحظه می تواند کنار ما باشد و این همراهی ضرری برای ما نخواهد داشت؛ خودمان هستیم. اگر به حمایت خودمان وابسته باشیم می توانیم در مسیر مستقل شدن قدم برداریم.

independent-aradmag-004
استقلال

با انگیزه باشید

انگیزه را در درون خود ایجاد کنید؛ منتظر نمانید تا کسی یا چیزی از بیرون به شما انگیزه بدهد. یکی از دلایلی که افراد هیچوقت نمی‌توانند مستقل شوند، احساس نیاز به انگیزه از خارج است. اگر می‌خواهید فردی موفق و مستقل باشید انگیزه‌ای هر چند کوچک برای رسیدن به اهداف و خواسته‌هایتان بیابید و برای هویت مستقل خودتان دست به کارهایی مهم بزنید.

شما بهترین هستید؛ تنها کافیست این موضوع را به خودتان ثابت کنید. افکار و عقاید شما بیشترین اهمیت را در بالا رفتن انگیزه دارند. با ایمان به خود و قوی بودن انگیزه لازم برای دستیابی به اهدافتان در زندگی را می یابید.

قهرمان و الگوی خودتان باشید

یکی از راه‌های رسیدن به استقلال در زندگی الگو قرار دادن خود برای خود است. ما همواره باید قهرمان زندگی خودمان باشیم، اگر نتوانیم به شخصیت و هویت وجودی خود نگاه کنیم، اگر نتوانیم برای خود و باورهایمان ارزش قائل باشیم هیچگاه مستقل نخواهیم شد.

اینکه شخص یا اشخاصی در زندگی برای ما الهام بخش باشند، امری پسندیده است اما این امر نباید موجب شود که آن شخص به الگو یا قهرمان زندگی ما تبدیل شود.

قاطع باشید؛ قاطعیت روشی قدرتمند برای بهبود روش‌های زندگی و تقویت عزت نفس در انسان است. تقویت عزت‌نفس موجب توانایی فرد در تعیین مرزهای سالم در زندگی می شود؛ یادگیری نه گفتن، بیان روشن و آسان احساسات از فواید تقویت عزت نفس در انسان است.

independent-aradmag-005
استقلال

به نظر و قضاوت دیگران وابسته نباشید

یکی از موارد مهم در مستقل شدن عدم نیاز به نظرات و قضاوت اطرافیان است. کسانی که به دیگران و قضاوت آن‌ها وابسته هستند برای تمام مسائل زندگی نظرات آن‌ها را جویا می شوند و خود به تنهایی نمی‌توانند برای کوچکترین مسائل در زندگی تصمیم بگیرند. برای هر کاری سخت تلاش کنید، از نظرات خود دفاع کنید و به دیگران اجازه ندهید عقاید و باورهای شما را به سخره بگیرند.

در جهت آگاهی و کسب اطلاعات قدم بردارید

کتاب بخوانید و اطلاعات خود را درباره موضوعات مختلف در جهان بالا ببرید. برای آگاه شدن و کسب اطلاعات بیشتر با دیگران مراوده‌های اجتماعی داشته باشید. آگاه بودن سطح درک و شعور انسان را بالا برده و در مسیر مستقل شدن امری مهم محسوب می شود.

اشتیاق خود را به فراگیری امور افزایش دهید. دستیابی به شور و اشتیاق در مسیر آگاهی و تجربه سبب می‌شود زندگی شما معنا پیدا کند و بدانید که از زندگی خود چه می خواهید.

independent-aradmag-006
استقلال

استقلال مالی پیدا کنید

یکی دیگر از مهمترین موارد برای مستقل شدن؛ رسیدن به استقلال مالی است. از نظر مالی به خانواده و دوستان خود وابسته نباشید، هر زمان که توانایی کار کردن پیدا کردید به دنبال یافتن شغلی مناسب برای خودتان باشید. برای بی‌نیاز شدن از حمایت مالی خانواده و دوستان صرفه جویی و پس انداز کردن را تجربه کنید. داشتن یک حساب بانکی نیز امری مهم در مسیر مستقل شدن است.

پس‌انداز کردن به تنهایی می تواند شما را به استقلال نزدیک کند؛ پولی که از کار و تلاش خود به دست می‌آورید احساس آزادی، استقلال و انگیزه‌ای باور نکردنی در مسیر رسیدن به استقلال به شما می دهد.

دایره دوستان خود را مشخص کنید

دوستان خوب در زندگی نیز یکی از عواملی است که به آگاه شدن کمک بسیاری می‌کند؛ معاشرت با دوستان خوب و افراد قابل اعتماد به معلومات شما اضافه کرده و همچنین شما به عنوان فردی مستقل می‌توانید دوستانی شایسته برای خود انتخاب کنید.

independent-aradmag-007
استقلال

از اشخاصی که چیزی به شما اضافه نمی کنند و با تفکرات و انرژی منفی انگیزه شما را از بین می‌برند، دوری کنید. برای رسیدن به استقلال ارتباط شما با اطرافیانتان مهم است؛ پس دایره دوستان و آشنایان خود را به افرادی که در رشد و انگیزه شما نقشی مثبت دارند، محدود کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که حتما نباید با افرادی معاشرت داشته باشید که شبیه شما باشند؛ بلکه یکی از راه‌های استقلال در زندگی این است که با افرادی با جهان‌بینی‌های متفاوت معاشرت کرده و با دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها آشنا شوید.

روز خود را بر اساس نیازهای خود برنامه ریزی کنید

اشخاصی که به دیگران وابسته هستند به اطرافیانشان اجازه می دهند تا به راحتی در برنامه‌های روزانه‌شان اختلال ایجاد کنند. برای مستقل شدن باید نیازها و برنامه‌های روزانه خود را دسته بندی کرده و بر طبق خواسته‌های خود پیش برویم.

در هر هفته یا هر ماه لیستی از برنامه‌ها و کارهای خود تهیه کرده و آن‌ها را نسبت به خواسته‌های دیگران در الویت قرار دهید تا به اطرافیانتان نشان دهید که اصول زندگی شما به عنوان یک شخص مستقل برنامه‌ریزی‌شده و مهم است.

independent-aradmag-008
استقلال

از خودتان کمک بخواهید

انسان‌ها در مواقع گرفتاری و مشکلات اولین کاری که به ذهنشان می رسد تماس گرفتن با خانواده یا نزدیکانشان است. این مسئله به خودی خود ایرادی ندارد اما یکی از روش‌هایی که به وسیله آن می توان به استقلال رسید؛ کمک گرفتن از خود است. افراد مستقل در مواقع خاص یا شرایطی که به کمک احتیاج دارند ابتدا سعی می‌کنند توانایی‌های خود را محک زده و تلاش کنند تا به تنهایی مشکل را حل و فصل نمایند.

این مسئله به این معنا نیست که انسان‌ها در مواقع خاص از یکدیگر کمک نگیرند بلکه منظور از این نکته تلاش برای ترک وابستگی و سنجیدن توانایی‌های خودتان است. برای این منظور می توانید برخی از فعالیت‌ها را آموخته تا در شرایط و موقعیت‌های متفاوت آگاهانه عمل کنید.

independent-aradmag-009
استقلال

آشپزی کنید

آشپزی و یادگیری پخت و پز یکی دیگر از راه هایی است که شما را به مستقل شدن نزدیک تر می کند. دستورالعمل غذاهای مورد علاقه خود را تهیه کرده و برای خود آشپزی کنید؛ آشپزی کردن علاوه بر اینکه تفریحی هیجان‌انگیز محسوب می‌شود، شما را تبدیل به فردی خودساخته می نماید. آشپزی کردن برای خود به نوعی ارزش قائل شدن برای سلامتی و علایقتان است؛ همچنین راهی برای دوری کردن از رستوران‌ها، فست فودها و در مقابل صرفه‌جویی و پس‌انداز بیشتر است.

independent-aradmag-010
استقلال

مستقل شدن یک شبه اتفاق نمی افتد؛ به خود سخت نگیرید و زمانی قدم در این مسیر بگذارید که آمادگی آن را داشته باشید. هر زمان که تصمیم به این کار گرفتید با عزمی جزم و اراده ای استوار شروع کنید و در این راه ناامید و سرخورده نشوید تا به هدف های خود دست پیدا کرده و به عنوان یک فرد مستقل توانایی‌های خود را به جهان نشان دهید.

در مسیر رسیدن به استقلال لزوما نباید از همه چیز و همه کس دوری کرد بلکه مقصود از مستقل شدن توانایی مدیریت و نظارت بر روی زندگی است. شخصی که به استقلال رسیده است ارتباط خود را با دیگران حفظ می‌کند اما در تمام مراحل زندگی ابتدا به خود تکیه کرده و تلاش می کند با آگاهی و دوراندیشی زمام امور زندگی خود را در دست بگیرد.