تغییرات تافل iBT شامل چه مواردی می شوند؟

تغییرات تافل iBT
تغییرات تافل iBT

همان طور که می دانید آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی در کل دنیا است. در این آزمون میزان تسلط فرد متقاضی بر زبان انگلیسی، مورد سنجش قرار می گیرد. اخیرا تغییرات تافل iBT اعلام شده است و متقاضیان شرکت در این آزمون اینترنتی زبان انگلیسی، باید با توجه به این تغییرات، در آزمون شرکت داشته باشند.

آزمون تافل به دو صورت کاغذی BPT و اینترنتی iBT انجام می گرفت که از چند سال پیش این آزمون دیگر به صورت مکتوب در ایران برگزار نمی شود. اما آزمون اینترنتی تافل iBT هر هفته در تهران و شهرهای اصفهان، شیراز، ارومیه، آمل و … برگزار می گردد.

تغییرات تافل iBT

افرادی که قصد دارند در دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور های دیگر شرکت کنند، می بایست مدرک آیلتس و یا تافل یا pte یا کمبریج ارائه دهند. اگر شما قصد دارید که آزمون تافل شرکت کنید، باید بدانید که از آگوست ۲۰۱۹ این آزمون با شیوه ای جدید صورت می گیرد. این مطلب را دنبال کنید تا در جریان تغییرات صورت گرفته قرار گیرید.

تغییرات آزمون تافل iBT

فرم سوالات، گزارش نمره و همچنین ثبت نام در آزمون تافل بسیار آسان تر از گذشته شده است. این بدین معنا نیست که سوالات هم آسان شده باشد، بلکه به شکلی فرمول برگزاری آزمون ساده تر شده و روانی بیشتری پیدا کرده است. مدت زمان این آزمون از تاریخ یکم آگوست، مصادف با ۱۰ مرداد ۹۸، ۳۰ دقیقه کاهش یافته است و آزمون دهندگان ۳ ساعت فرصت دارند تا به سوالات پاسخ دهند. در بخش های خواندن، صحبت کردن و گوش دادن سوالات کمتر شده است.

در گذشته بخش خواندن دارای ۱۴ سوال بود که در برنامه ی جدید ۱۰ سوال مطرح می شود، به این ترتیب ۶ الی ۸ دقیقه از زمان این بخش کاسته شده است. در قسمت گوش دادن یک یا دو سخنرانی کمتر شده است، ولی تعداد مکالمه ها تغییر نکرده است؛ بنابراین این بخش نیز حدود ۱۹ دقیقه، کوتاه تر می شود. در بخش صحبت کردن دو تست حذف می شود و بابت آن ۳ دقیقه از زمان این بخش کم خواهد شد.

تغییرات تافل iBT

لازم به ذکر است که در روند آزمون هیچ گونه تغییری مبنی بر شیوه ی نمره بندی صورت نگرفته است. هر توانایی دارای نمره ۱ تا ۳۰ است و کل نمره از صفر تا صد و بیست حساب می شود. برای وارد شدن به دانشگاه های انگلیسی زبان در مقاطع ارشد و دکتری ضروری است که تافل با نمره ی حداقل ۸۵ از ۱۲۰ دریافت کنید. این نمره معادل نمره ی ۶.۵ از ۹ در آیلتس آکادمیک است.

در گذشته در بخش خواندن تعداد سوالات بین ۱۲ تا ۱۴ بود که پس از اعمال تغییرات این سوالات به ۱۰ تا رسید. مدت زمان تست های این بخش بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه بود که زین پس مدت زمان آن به ۵۴ تا ۷۲ دقیقه رسیده است.

در بخش گوش دادن بین ۴ تا ۶ سخنرانی را آزمون دهندگان گوش می دادند و بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه سوالات را پاسخ می دادند. حال ۲ سخنرانی از این بخش حذف شده و آزمون دهندگان موظف اند سوالات را بین ۴۱ تا ۵۷ دقیقه پاسخ دهند.

تغییرات تافل iBT

در بخش صحبت کردن نیز از ۶ قسمت تسک ها به ۴ بخش رسیده ایم. پیش از این ۲ سوال مستقل داشتیم که پس از اعمال تغییرات تافل iBT، به ۱ سوال تقلیل پیدا کرده است. همچنین ۴ سوالی که در بخش Integrated قرار داشت، ۳ سوال خواهد بود. البته این کاهش تعداد سوالات، موجب شده است که زمان پاسخ گویی به آن ها نیز ۳ دقیقه کمتر شده و از ۲۰ دقیقه به ۱۷ دقیقه برسد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...