آموزش کامل انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید

انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید

اگر انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید را بلد نباشید، لذت گوشی جدید خیلی زود جایش را به کلافگی خواهد داد. پیامک‌ها، برنامه‌ها، چت‎ها، مخاطبان و موارد دیگر از جمله داده‌های ارزشمندی هستند که باید در حین راه‌اندازی گوشی جدید آنها را  منتقل کنید. در این مطلب به شما یاد می‌دهیم چطور مهمترین داده‌هایتان را به گوشی جدیدتان منتقل کنید. با آرادمگ همراه باشید.

انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید می‌تواند کار دشواری باشد. اما اگر بدانید کدام اطلاعات را چطور منتقل کنید، کارتان خیلی ساده‌تر می‌شود. فرقی هم نمی‌کند انتقال از گوشی اندرویدی به گوشی آیفون باشد یا برعکس. هر کدام روش درست خودش را دارد و ما در اینجا قصد داریم انتقال مهمترین این اطلاعات را به شما یاد بدهیم.

انتقال پیامک‌ها به گوشی اندرویدی

اگر گوشی اندروید دارید، یکی از بهترین ابزارها برای انتقال پیامک‌ها به گوشی جدید اپلیکیشن SMS Backup & Restore¬ است. این برنامه پیام‌های شما را در یک فایل با فرمت XML ذخیره می‌کند. شما می‌توانید این فایل را از طریق بلوتوث به گوشی جدید ارسال کنید. البته روش‌های ارسال دیگر مثل ارسال از طریق ایمیل یا آپلود در فضای ابری و دانلود در گوشی جدید هم قابل استفاده هستند.

دقت کنید برای انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید با این برنامه، باید اپ را روی هر دو گوشی نصب کرده باشید. با باز کردن برنامه در گوشی جدید، فایل بک‌آپ به صورت خودکار شناسایی می‌شود و پیامک‌های درونش بازیابی می‌شوند. دقت کنید این اپلیکیشن هنگام ایمپورت فایل پیامک‌ها، به پیامک‌های موجود دقت نمی‌کند. یعنی اگر دو بار فایل را ایمپورت کنید، از هر پیامک دوتا خواهید داشت. موردی که خیلی آزاردهنده است و باید به آن دقت کنید.

متاسفانه امکان انتقال پیامک از اندروید به آیفون وجود ندارد. اگر گوشی جدیدتان آیفون است، فقط می‌توانید یک فایل XML از پیامک‌هایتان تهیه کنید و آن را در کامپیوتر ذخیره کنید. به این ترتیب حداقل می‌توانید یک نسخه از پیامک‌ها در کامپیوتر داشته باشید.

آموزش انتقال چت‌های واتس‌آپ به گوشی جدید

اگر شما هم از پیام‌رسان واتس‌آپ استفاده می‌کنید، احتمالا تاریخچه چت‌هایتان برایتان مهم است. با چند ترفند ساده می‌توانید تمام چت‌ها را به همراه تصاویر، ویدیوها و فایل‎های صوتی به گوشی جدید منتقل کنید.

برای انتقال تاریخچه چت‌های واتس‌آپ به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. اپلیکیشن واتس‌آپ را روی گوشی هوشمند جدید نصب کنید.
 2. قبل از اینکه برنامه را برای اولین بار باز کنید، فولدر بک‌آپ گوشی جدید را با فولدر بک‌آپ گوشی قبلی جایگزین کنید.
تاریخچه چت‌ها از مهمترین بخش‌های انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید است

برای انتقال این دسته از اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید دیگر نیاز به برنامه اضافی یا برنامه شخص ثالث ندارید. متاسفانه امکان انتقال چت‌های واتس‌آپ از آیفون به اندروید یا از آیفون به اندروید فراهم نشده است. آیفون چت‌های واتس‌آپ را با پروتکل چت در iCloud ذخیره می‌کند که از طریق اندروید قابل دسترسی نخواهد بود.

انتقال بوک‌مارک‌ها، پسوردها و تاریخچه مرورگر

اگر از مرورگر گوشی هوشمند برای مطالعه در وب یا ورود به اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، انتقال داده‌های مرورگر به گوشی جدید یک ضرورت است. روش انتقال داده‌های مرورگر به گوشی جدید به نوع مرورگر بستگی دارد.

کروم به عنوان یکی از محصولات گوگل، بهترین امکانات برای تهیه بک‌آپ و انتقال اطلاعات را در اختیارتان می‌گذارد. کافیست برنامه را باز کنید و به Settings بروید. از این قسمت با اکانت گوگل وارد کروم شوید (اگر تابحال اینکار را نکرده‌اید). بعد از ورود به کروم می‌توانید داده‌های مورد نظرتان برای انتقال را انتخاب کنید:

 1. در بالای منوی تنظیمات کروم روی اکانت گوگل بزنید.
 2. به قسمت Sync بروید و Data types را پیدا کنید.
 3. در این قسمت می‌توانید برای همگام‌سازی همه داده‌های مروگر گوشی قبلی گزینه Sync everything را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید فقط گزینه‌های Bookmarks، Passwords یا … را انتخاب کنید.
انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید
انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید

اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‎کنید، مراحل کار خیلی مشابه است. به قسمت Settings مرورگر بروید، روی Sign in بزنید و یک اکانت بسازید. بعد از همگام‎سازی داده‌ها، کافیست در مرورگر گوشی هوشمند جدید وارد اکانت‌تان بشوید تا همه داده‌هایتان را ببینید.

انتقال مخاطبان به گوشی جدید

یکی از مهمترین چیزهایی که باید به گوشی هوشمند جدید منتقل کنید، مخاطبان هستند. روش‌های زیادی برای اینکار وجود دارد و بنابراین نیازی به انتقال دستی نیست. امکان همگام‌سازی ابری این مرحله از انتقال اطلاعات گوشی قدیمی را ساده‌تر هم کرده است. انتقال مخاطبان به گوشی روش‌های متفاوتی دارد که به تفصیل به آنها می‌پردازیم.

اکانت گوگل را همگام‌سازی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌های به روز نگه داشتن مخاطبان روی همه گوشی‌ها، همگام کردن اکانت گوگل است. اگر قبلا مخاطبان را در اکانت گوگل ذخیره کرده باشید، کافیست در گوشی جدید وارد اکانت‌تان بشوید و آنها را ذخیره کنید.

 1. به Settings > Accounts & sync بروید.
 2. اکانت گوگل خودتان را پیدا کنید، رویش ضربه بزنید و Account Sync را بزنید.
 3. سوئیچ Contacts Sync را فعال کنید.
 4. حالا مخاطبان بالافاصله به گوشی جدید منتقل می‌شوند.

اگر از چند اکانت گوگل به صورت همزمان استفاده می‌کنید، می‌توانید در برنامه مخاطبان اکانت پیش فرض را انتخاب کنید. به این ترتیب فقط مخاطبان آن اکانت به دفترچه تلفن اضافه خواهند شد. به صورت پیش فرض هم اکانت پیش فرض، اکانتی خواهد بود که برای بار اول با آن به گوشی جدید وارد شدید. برای تغییر اکانت پیش فرض به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. اپ مخاطبان را روی گوشی هوشمند جدید باز کنید.
 2. سپس مشخص کنید مخاطبان کدام اکانت برایتان نشان داده بشود.

همگام‌سازی مخاطبان بقیه اکانت‌های گوگل را هم باید به صورت دستی انجام بدهید. اگر هم اکانت گوگل ندارید، خیلی راحت می‌توانید یکی در گوشی جدیدتان بسازید. یا اکانت را در کامپیوتر بسازید و با گوشی وارد اکانت شوید.

همگام سازی مخاطبان از طریق اکانت گوگل مزایای خودش را دارد. این روش برای هر مخاطب اطلاعات بیشتری را پشتیبانی می‌کند و مهمتر از همه اینکه روی همه پلتفرم‎ها از جمله آیفون، اندروید، ویندوزفون و … قابل استفاده است. به همین خاطر توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌شود از اکانت گوگل برای انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید استفاده کنید.

انتقال مخاطبان از اندروید به آیفون

بعد از همگام‌سازی مخاطبان با اکانت گوگل، انتقال آنها به آیفون یا آیپد خیلی ساده می‌شود.

 1. به Settings بروید.
 2. در قسمت Mail > Contacts > Calendar گزینه مربوط به افزودن یک اکانت دیگر را پیدا کنید.
 3. اکانت گوگل را انتخاب کنید تا مخاطبینی که قبلا در اکانت‌تان همگام کرده‌اید در دفترچه تلفن نمایش داده بشود.
 4. اکانت گوگل در قسمت پیش‌نمایش اکانت به صورت Gmail نمایش داده می‌شود. در این قسمت می‌توانید مشخص کنید کدام قسمت‌های اکانت گوگل به آیفون منتقل بشود.
 5. اگر فقط می‌خواهید مخاطبان را از اندروید به آیفون منتقل کنید، می‌توانید موارد مربوط به Mail یا Calendar را غیرفعال کنید. برای نمایش یا مخفی کردن مخاطبان اکانت‌های گوگل هم می‌توانید هر وقت خواستید نمایش این دسته از مخاطبان را در دفترچه تماس روشن یا خاموش کنید. برای اینکار کافیست در برنامه phone به زبانه Contacts و قسمت Groups مراجعه کنید.

اپلیکیشن Move to iOS

برنامه‌های زیادی برای انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید وجود دارد. یکی از آنها هم در پلی استور برای انتقال مخاطب از اندروید به آیفون طراحی شده است. برنامه Move to iOS را از پلی استور دانلود کنید و روی گوشی اندرویدی نصب کنید. با باز کردن برنامه می‌توانید ایمپورت کردن داده به آیفون یا آیپد را شروع کنید. این انتقال از طریق یک شبکه وای‌فای مخصوص و محافظت شده با پین کد انجام می‌شود.

اکسپورت مخاطبان به کمک کارت SD

اگر نمی‌خواهید از اکانت گوگل برای انتقال مخاطبان به گوشی جدید استفاده کنید و هر دو گوشی قدیمی و جدید کارت SD می‌خورند، از همین کارت حافظه استفاده کنید.

 1. ابتدا اطلاعات مربوط به مخاطبان را در گوشی قدیمی روی کارت SD اکسپورت کنید.
 2. گوشی را به کامپیوتر وصل کنید و مطمئن شوید فایل در دایرکتوری ذخیره شده باشد.
 3. کارت SD را بیرون بیاورید و در گوشی جدید بگذارید.
 4. به دفترچه تلفن گوشی جدید بروید و از منوی تنظیمات Import مخاطبان را انتخاب کنید.
 5. حالا فقط باید طبق راهنمای گوشی پیش بروید که نسبت به برند و مدل متفاوت خواهد بود. فایل را در کارت SD پیدا کنید و با فشردن یک دکمه همه مخاطبان را روی گوشی جدید ذخیره کنید.

انتقال مخاطبان با استفاده از حافظه داخلی

این روش هم مشابه روش انتقال با کارت SD است اما اینبار مخاطبان در حافظه داخلی گوشی ذخیره می‌شوند. برای انتقال اطلاعات گوشی قدیمی با این روش به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. گوشی قدیمی را به کامپیوتر وصل کنید.
 2. فایل مخاطبان را روی کامپیوتر بریزید و آن را از طریق کامپیوتر به گوشی جدید منتقل کنید.
 3. گوشی هوشمند محل ذخیره‌سازی فایل مخاطبان را تشخیص می‌دهد.
 4. فایل vcf معمولا در پوشه System گوشی قرار می‌گیرد.

اگر برنامه فایل منیجر داشته باشید، پیدا کردن این فایل ساده‌تر خواهد شد. می‌توانید آن را در گوشی جستجو کنید و مستقیما از طریق ایمیل یا بلوتوث به گوشی جدید بفرستید.

انتقال مخاطبان با سیم‌ کارت

اگر در گوشی جدید هم از همان سیم‌کارت گوشی قبلی استفاده خواهید کرد، انتقال مخاطب با سیم‌کارت از همه ساده‌تر است. فقط کافیست مخاطبان را روی سیم کارت ذخیره کنید و سیم کارت را در گوشی جدید بگذارید.

مزیت این روش امکان پیکربندی دفترچه مخاطبان به صورت همزمان است. همین طور که مخاطبان را روی سیم کارت ذخیره می‌کنید، می‌توانید موارد اضافی یا تکراری را هم پاک کنید. البته این را هم بدانید که ظرفیت ذخیره مخاطب سیم‌کارت محدود است و ۲۰۰ مخاطب بیشتر نیست. در ضمن با وارد کردن اطلاعات و شماره‌های بیشتر برای هر مخاطب، این تعداد کمتر هم می‌شود.

انتقال مخاطبان از آیفون به اندروید

انتقال اطلاعات گوشی قدیمی به گوشی جدید وقتی سخت می‌شود که پلتفرم‌ها متفاوت باشند. مگر اینکه از سرویس‌های کامل و محبوبی مثل گوگل استفاده کنید. گوگل امکان انتقال مخاطبان از آیفون به اندروید را به شما می‎دهد و راهکار خوبی برای اینکار طراحی کرده است.

برای همگام‌سازی جی‎میل، تقویم و مخاطبان از آیفون و آیپد به اندروید باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. ابتدا یک اکانت گوگل روی گوشی آیفون تنظیم کنید.
 2. اگر از iOS 7 یا بالاتر استفاده می‌کنید، می‌توانید گوگل را مستقیما انتخاب کنید و در نسخه‌های پایین‌تر این امکان وجود ندارد.
 3. اکانت را تنظیم کنید و بعد از ورود به اکانت، گزینه Contacts را فعال کنید.
 4. حالا فرایند همگام‌سازی به صورت خودکار آغاز خواهد شد.

فقط کافیست در گوشی اندروید جدیدتان وارد اکانت گوگل بشوید تا اطلاعات اکانت از جمله مخاطبان به روشی که قبلا توضیح دادیم در گوشی ذخیره بشود.

ابزارهای برندهای موبایل برای انتقال مخاطبان

برخی از برندهای سازنده گوشی هوشمند اندرویدی، ابزارهایی برای انتقال داده‎ از آیفون به اندروید یا اندروید به اندروید طراحی کرده‌اند. با یک جستجوی ساده در پلی استور می‌توانید این برنامه‌ها را پیدا کنید و از آنها برای انتقال اطلاعات گوشی قدیمی از جمله مخاطبان استفاده کنید. در ادامه برخی از این ابزارها را معرفی خواهیم کرد.

 • Xperia Transfer – راهکار سونی برای انتقال مخاطبان از iOS، بلک‌بری، ویندوز‌ فون یا گوشی‌های اندرویدی به گوشی Xperia جدید.
 • SmartSwitch Mobile – ابزار سامسونگ برای انتقال اطلاعات از آیفون یا سایر گوشی‌های اندرویدی به گوشی‌های گلکسی.
 • HTC Transfer Tool – با این ابزار می‌توانید اطلاعات هر گوشی را به گوشی‌های HTC منتقل کنید.
 • (LG Mobile Switch (Sender – برنامه ال‌جی که امکان انتقال پیامک‌ها، مخاطبان، تماس‌ها، برنامه‌ها را از طریق کابل، کارت SD یا WLAN به شما می‌دهد.

انتقال عکس‌ها به گوشی جدید

ساده‌ترین راه برای تهیه بک‌آپ عکس‌ها در گوشی‌های اندرویدی، بک‌آپ خودکار در فضای ابری است. اپلیکیشن‌هایی مثل گوگل فوتو، دراپ باکس، گوگل درایو یا گوگل پلاس امکان همگام‌سازی خودکار در صورت اتصال گوشی به دستگاه‌های وایرلس را دارند.

اگر هر دو گوشی هوشمند MicroSD می‌خورند، می‌توانید تصاویر را روی کارت SD بریزید و بعد کارت را در گوشی جدید بگذارید.

انتقال اطلاعات گوشی قدیمی از طریق کامپیوتر نیز همیشه از گزینه‌های موجود است. برای انتقال عکس‌ها از طریق کامپیوتر کافی است گوشی قدیمی را به کامپیوتر بریزید و عکس‎ها را رویش بریزید و سپس به گوشی اندرویدی منتقل کنید. اگر کاربر مک هستید، باید از برنامه Android File Transfer استفاده کنید.

انتقال موزیک به گوشی جدید

انتقال با کامپیوتر یکی از بهترین روش‌های انتقال فایل‌های موزیک به گوشی جدید است. کافیست این فولدر را روی کامپیوتر بریزید و از آنجا به گوشی جدید منتقل کنید. اینجا هم فایل منیجر می‌تواند کمک بزرگی باشد.

اگر کاربر مک هستید، اینجا هم برای انتقال اطلاعات گوشی قدیمی باید از Android File Transfer استفاده کنید. می‌توانید این موزیک‌ها را در یک دایرکتوری جدید ذخیره کنید یا با همان دایرکتوری قبلی را ادامه بدهید.

اگر می‌خواهید موزیک‌هایتان را روی گوشی آیفون جدید ذخیره کنید، باید از دایرکتوری MP3s کامپیوتر در کتابخانه آیتونز استفاده کنید. با این برنامه می‌توانید به راحتی موزیک‎ها را از اندروید به آیفون منتقل کنید.