چگونه بدون تور سفر کنیم؟

سفر بدون تور

چگونه بدون تور سفر کنیم؟

سفر کردن،  تجربه‌های جدید و ملاقات با افراد دیگر و رویارویی با فرهنگ‌های مختلف را برای ما به ارمغان می‌آورد و باعث می‌شود چشممان به مکان‌های مختلف باز شود و برایمان رها شدن از روزمرگی‌ها و خستگی‌های روزانه را به‌دنبال دارد. با چه وسیله‌ای سفر کردن، به‌تنهایی یا با تور سفر کردن، مهم نیست، مهم این است که باسفرکردن به دنبال اتفاقات جدید باشیم.

سفر کردن مزایای بی‌شماری دارد. هم فشارهای روحی و جسمی‌مان را کم می‌کند و حس و حالمان را بهبود می‌بخشد. برای سفر کردن روش‌های مختلفی وجود دارد، از تنهایی سفر کردن به همراه یک کوله‌پشتی گرفته تا سفر با انواع تورهای مسافرتی به‌صورت هوایی و زمینی و … .

سفر کردن، با تور یا بدون تور

برخی از افراد که تجربه‌ بالایی در سفر کردن دارند  و به اصطلاح در سفر کردن حرفه‌ای شده‌اند و خود از پس شرایط سفر  خود بر می‌آیند به دلیل اینکه درگیر قوانین تورها نشوند، ترجیح می‌دهند به‌صورت انفرادی سفر کنند.

با توجه به مشکلات مالی که امروزه گریبان‌گیر تمام اقشار جامعه است؛ سفر کردن چه به تنهایی یا به‌صورت گروهی و چه با تورهای مسافرتی، کار مشکلی است. شاید گروهی از افراد در این گونه شرایط به طور کلی از سفر رفتن منصرف شوند و دیگر به آن فکر نکنند، اما اگر استرس ناشی از خرج کردن و بودجه مالی را کنار بگذارید، می‌توانید واقع‌بینانه برنامه‌ریزی کنید و به سفر بروید. کم‌هزینه سفر کردن، کار سختی نیست. تنها با پیروی از چند نکته کنید می‌توان راحت، ارزان و بدون دغدغه سفر کرد.

شاید اگر چند بار با تور سفر کرده باشید، کم‌کم به این نتیجه برسید که می‌توانید خودتان از پسِ سفر بدون تور بربیایید. این امکان وجود دارد اگر از ابتدای کار، جرات دل به جاده سپردن را داشته باشید. البته سفر با تور مزایایی دارد که در ادامه  به آن خواهیم پرداخت.

سفر
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

با آراد مگ همراه شوید تا شما را با ویژگی‌ها و خصوصیت‌های سفر بدون تور  و مدیریت بهتر آن آشنا کنیم. البته هدف ما این نیست که شما را به تنها و بدون تور سفر کردن ترغیب کنیم، اما برای کسانی که برای این ماجراجویی جذاب آماده هستند، نکات ویژه‌ای داریم.

مزایای سفر با تور

برای افرادی که به تازگی علاقمند به گردشگری و سفر کردن شده‌اند، سفر با تور بهترین گزینه است. زیرا راهنمایان تور ، با توجه به تجربیاتی که دارند سفر ایمن‌تر و بدون دغدغه را برایتان میسر می‌کنند و  به‌دلیل اطلاعات بالا و مفیدی که از مقصد گردشگری دارند می‌تواند اطلاعات خوبی را درباره مقصد رویایی‌تان را به شما بدهند و قطعا دانستن برخی اطلاعات درباره‌ منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌اید، بهتر از این است که شما تنها، ناظر آن مناطق باشید.

بی‌نیاز از برنامه‌ریزی

یکی از مهمترین مزایای سفر با تور، برنامه‌ریزی دقیق و مشخص تورهای مسافرتی است. در این نوع سفر، با توجه به این‌که برنامه‌ریزی سفر قبلاً توسط برگزارکننده انجام‌شده است شما می‌توانید بدون دغدغه‌ و نگرانی از بسیاری از مسائل و هماهنگی‌ها، از سفر خود لذت ببرید.

در سفر با تور معمولا خدماتی مانند رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل، هماهنگ کردن هتل، ترانسفر فرودگاهی، ترانسفر بین شهری، وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار  و شام با هماهنگی قبلی و بدون نیاز به اقدامی از سمت شما انجام می‌شود. البته دریافت همه‌ی این خدمات بستگی به تور منتخب شما دارد.

سفر با تور
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

وجود راهنما و عدم سردرگمی

 همراه بودن با تور این مزیت را دارد که راهنمای همراه تور و راهنمایان محلی می‌دانند که در مکان‌های محلی باید چگونه رفتار کنند و به قوانین آن مکان کاملا واقف هستند، از این‌رو استرس سفر را کم می‌کنند، تا با خیال آسوده سفر کنید. خوبی سفر با تور این است که در مقصد سفرتان سر در گم نخواهید بود.

ملاقات افراد جدید

در یک گروه، افراد دیگری همراه شما هستند که مانند شما برای کشف چیزهای جدید اشتیاق دارند و در طول سفر رابطه‌ای صمیمانه بین افراد ایجاد می‌شود، در نتیجه می‌توانید دوستان خوبی را از بین همسفرانتان پیدا کنید.

سفر با تور
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

در هنگام انتخاب تور حتما به این نکته توجه کنید که قیمت پایین تور، شما را وسوسه نکند. چرا که ممکن است به غیر از مبلغ پرداختی در مبدا مجبور شوید در مقصد نیز هزینه‌هایی را بپردازید. پس حتما قبل از رزرو تور از کارشناس آژانس در مورد همه‌ی خدماتی که به شما ارائه ‌می‌شود سوال کنید؛ درباره‌ی نام ایرلاین، محل اقامت، نحوه‌ی اقامت، سیستم حمل و نقل، بیمه، تعداد و نوع وعده‌های غذایی، نوع رستوران‌ها، محل‌های مورد بازدید و هزینه‌های ورودیه به مکان‌های دیدنی، اطلاعات کامل کسب کنید، تا در سفر با مشکلی مواجه نشوید.

معایب سفر با تور

هزینه

در یک سفر با تورهای مسافرتی، هزینه‌های مختلفی بابت خدمات و هماهنگی‌هایی که توسط تور انجام می‌شود از شما دریافت خواهد شد و ممکن است این مبلغ از نظر شما به‌صرفه نباشد.

برنامه سختگیرانه

سفر کردن به همراه تور، معمولاً شما را ملزم می‌کند تا طبق برنامه‌ریزی انجام شده پیش بروید و  تمام طول سفر به همراه گروه باشید در نتیجه زمان آزاد کمتری برای خود داشته باشید.

فشردگی برنامه‌ها

بیشتر اوقات برنامه سفر این‌گونه است که باید جاهای زیادی را سریع و در زمانی کوتاه ببینید که اجازه شناخت بیشتر و ماندن در مکان‌های مورد علاقه شما را  می‌گیرد. البته این موضوع به تور و گروهی که با آن‌ها سفر می‌کنید هم بستگی دارد.

در چه صورت بدون تور سفر کنیم؟

با توجه به اینکه تورها قبل از سفر، برنامه سفر را به شما اعلام می‌کنند . ممکن است آن‌ها دست شما را در انتخاب بین همراهی گروه و یا جداشدن از بعضی بخش‌های برنامه باز بگذارند، اما آن‌ها غالبا انعطاف‌پذیری بسیار پایینی دارند و در هر صورت، زمان رفت‌وبرگشت، شهرهای مورد نظر برای بازدید، پروازها، مدت اقامت در هر شهر و برنامه‌هایی از این قبیل را از پیش تعیین می‌کنند.

اگر می‌توانید خودتان بلیط‌هایتان را رزرو کنید؛ اگر می‌دانید برای اقامت چگونه هتل مناسبی رزرو کنید؛ اگر با زبان کشور مقصد آشنایی دارید یا می‌توانید به زبان مشترکی (مثلا انگلیسی) با آنها ارتباط برقرار کنید؛ و اگر در خصوص کشور و یا شهر مورد نظر اطلاعات کافی دارید و اگر توانایی کافی برای برنامه‌ریزی مناسب را دارید؛ شما با خیال آسوده می‌توانید بدون تور سفر کنید.

مزایای سفر بدون تور

سفر به تنهایی
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

استقلال

همان‌طور که گفتیم، در سفر با تور، تقریبا بیشتر برنامه‌ها از پیش تعیین شده است. اما در سفرهایی که خودتان مدیرت آن را به‌عهده می‌گیرید، نیازی به برنامه‌ریزی سفت و سخت نیست البته این به معنی این نیست که اگر بدون تور به سفر رفتید، برنامه‌ریزی قبلی نداشته باشید، اما وقتی برای خودتان برنامه‌ریزی می‌کنید قطعا می‌توانید با صلاح خودتان در سفر تغییر ایجاد کنید. در واقع همه‌چیز از جمله تغییر در طول زمان سفر یا مکان‌های مختلف در اختیار شماست،  همچنین شما تنها برای خود برنامه‌ریزی می‌کنید و نیازی به هماهنگی با افراد دیگر ندارید.

آشنایی با افراد مختلف

از آنجایی‌که در طول سفر مسئولیت همه‌چیز با شماست از رزرو هتل، وعده‌های غذایی تا حمل‌ونقل و … .  همین موضوع باعث می‌شود که با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید و در این‌ بین با افراد مختلفی آشنا خواهید شد.

صرفه جویی در هزینه‌ها

تورها بابت تمام برنامه‌های سفر از قبیل رزروها و هماهنگی‌ها در مقصد و معرفی جاذبه‌های مقصد از شما هزینه دریافت می‌کنند. اگر خودتان می‌توانید از پس این کارها برآیید، پس قطعا سفر ارزان‌تری خواهید داشت زیرا گاهی سفر با تور هزینه‌های شما را تا دو برابر بیشتر می‌کند. در سفرهای بدون تور شما در انتخاب آزاد هستید و می‌توانید برای بعضی از امور، هزینه‌های بیشتر و حتی بعضی از برنامه‌ها را به دلخواه حذف کنید.

معایب سفر بدون تور

تنهایی

اگرچه گاهی اوقات تنها سفر کردن برای انسان لازم است، اما همراه بودن با یک دوست یا آشنا، می‌تواند سفر پربارتری را برایتان رقم بزند. هم‌صحبتی، همراه بودن در دیدن مکان‌های جدید، به اشتراک گذاشتن تجربیات سفر و ثبت خاطرات مشترک با یک یا چند دوست می‌تواند سفرتان را جذاب‌تر کند. اما تنها سفر کردن مسلماً در مرحله‌ای، سفر را برای شما کسالت‌بار می‌کند.

تنها سفر کردن
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

استرس

در تنها سفر کردن همواره این استرس وجود دارد که اگر خطری شما را تهدید کند، کسی برای یاری رسانی، در کنارتان نیست.

چگونه بدون تور سفر کنیم؟

جست‌وجوگر باشید

اگر قصد دارید خودنتان بدون تور سفر کنید، پس باید اطلاعات خود را در زمینه شهر یا کشور مقصد بالا ببرید چون دیگر راهنمایی وجود ندارد که به شما از جاذبه‌های دیدنی مقصد، اطلاعاتی بدهد! پس خودتان باید دست‌ به‌کار شوید و جست‌وجوگری را تمرین کنید. قبل از شما افرادی به مکانی که شما قصد سفر به آن را دارید، سفر کرده‌اند و اطلاعات متنوعی درباره‌ی آن در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

اما به این نکته نیز توجه کنید که ممکن است تمام اطلاعات مورد نیاز، هنوز در وب‌سایت‌ها درج نشده باشد. خواندن سفرنامه‌ها و یا کتابی در خصوص معرفی فرهنگ مردم مکان مورد نظر، می‌تواند به شما کمک کند. همچنین می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد هتل‌ها، رستوران‌ها، فرهنگ مردم و آداب‌ و رسوم را از طریق گفت‌وگو با کسانی‌که قبلا به همان مکان سفر کرده‌اند به‌دست می‌آورید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید و به یاد داشته باشید هرچقدر اطلاعاتتان بالاتر باشد سفر ارزان‌تر و بهتری خواهید داشت.

برنامه ریزی سفر
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

برنامه‌ریزی داشته باشید

برای اینکه سفر حرفه‌ای داشته باشید و در طول سفر به مشکل برنخورید با در نظر گرفتن تمامی جوانب کار ، برنامه‌ریزی دقیقی برای سفرتان داشته باشید.

در خصوص برنامه‌ریزی سفر، مدیریت  هزینه‌ها، زمان‌بندی و مدیریت بحران از اهمیت بالایی برخوردار است.

۱. هزینه‌ها

هزینه‌‌ی سفر، بخش مهمی از برنامه‌ریزی است.  حتی اگر برای خرج کردن پول محدودیتی ندارید، بازهم برای هزینه‌ی سفر، برنامه‌ریزی داشته باشید و مقدار معینی را تعیین کنید. چراکه ول‌خرجی‌های بی‌مورد، ممکن است گاهی کل برنامه سفر را به‌هم بریزد. برای کنترل هزینه‌ها، بهترین روش این است که میانگین هزینه‌های روزانه را حساب کنید.  هزینه‌های بلیط و اقامت، هزینه‌ی تفریح، غذا و یا خرید سوغاتی را به‌صورت جداگانه در نظر بگیرید.

۲. زمان‌بندی

بعد از تعیین مکان مورد نظر برای سفر، قبل از هر چیز میزان طول سفر را تعیین کنید. و سپس بر اساس میزان زمانی که در اختیار دارید برنامه سفرتان را بچینید. سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید از بهترین جاذبه‌های گردشگری مقصد دیدن کنید و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. سعی کنید در این برنامه زمان‌بندی واقع‌بین باشید چراکه انتخاب مقصد‌های زیاد در مدت محدود باعث سردرگمی در سفر می‌شود.

۳. مدیریت بحران

مدیریت بحران در سفر، نشان‌دهنده توانایی و مهارت شماست. اگر این توانایی را ندارید، بهتر است بدون تور و تنها به سفر نروید. در سفر ممکن است اتفاقات از پیش تعیین نشده برایتان رخ دهد، از این‌رو باید توانایی برخورد مناسب و تصمیم‌گیری درست در زمان کوتاه را داشته باشید.

قانون ۲۰ درصد را فراموش نکنید

در کل برای برنامه‌ریزی مالی و زمانی سفر، قانون ۲۰ درصد را فراموش نکنید! یعنی همیشه بیست درصد بیشتر از پولی که برای سفر در نظر گرفته‌اید، به‌همراه داشته باشید و همچنین ۲۰ درصد برنامه‌ی زمان‌بندی‌تان را خالی درنظر بگیرید. زیرا این احتمال وجود دارد که در سفرتان با اتفاقاتی مواجه شوید که مجبور شوید برای آنها پول و زمان بیشتری صرف کنید.

سفر
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

زبان شهر یا کشور مقصد

هرچقدر بیشتر از فرهنگ جامعه‌ی میزبان بدانید، می‌توانید صمیمیت و دوستی بیشتری از آن‌ها دریافت کنید. حتی اگر سفرتان داخلی است، سعی کنید کمی لهجه شهر مقصد را فرا بگیرید زیرا باعث ایجاد صمیمیت با اهالی آنجا خواهد شد که همین امر، بر لذت سفر شما می‌افزاید.

اما درخصوص سفر به خارج از کشور اگر نتوانید درست ارتباط برقرار کنید، احتمالا به دردسرهای جدی برمی‌خورید. و حتی شاید نتوانید نیازهای اولیه‌ی خود را براورده کنید و این امر سفر را برایتان سخت خواهد کرد. پس ابتدا بررسی کنید که آیا می‌توانید زبان مشترکی مثل انگلیسی را به‌کار بگیرید. اگر ممکن نبود باید حتما از نرم‌افزارهایی با قابلیت نصب در گوشی یا تبلت استفاده کنید تا بتوانید کلمات و جمله‌های ضروری را منتقل کنید.

قوانین را دقیق بدانید

وقتی بدون تور به سفر می‌روید، کسی که باید قوانین ضروری و دردسرآفرین را بداند، شما هستید. و کسی به‌عنوان راهنمای سفر در کنارتان حضور ندارد تا شما را با قوانین منطقه یا کشوری که به آن پا گذاشته‌اید، آگاه کند. از این‌رو اگر برایتان اتفاقی پیش بیاید، مسئولیت آن با خودتان است.

برای مثال همراه داشتن یک بسته قرص حاوی کدئین در فرودگاه‌های کشورهای عربی یا داشتن آدامس در فرودگاه‌های سنگاپور می‌تواند برایتان درسرساز شوند و به راحتی مهر ورودی گذرنامه‌تان را از دست بدهید و بدون هیچ توضیحی با اولین پرواز به ایران بازگردانده شوید! قوانین کشورهای مختلف بسیار متنوع و عجیب است و یکی از لذت‌های سفر، دانستن همین چیزهاست. پس آنها را درست مطالعه کنید. یکی از منابع مطمئنی که می‌توانید از آن‌ها در این امر کمک بگیرید، سفارت‌خانه‌ها هستند.

واحد‌های پولی را بشناسید

واحدهای پولی با گذر از مرز کشورها تغییر می‌کند. شما باید تبدیل نرخ ارزها، در کشورهای مختلف را بدانید تا در صورت نیاز برای تبدیل ارز در کشور مقصد با مشکلی مواجه نشوید.

انواع واحدهای پولی
چگونه بدون تور سفر کنیم؟

ربرای این کار می‌توانید از وب‌سایت‌های معتبری که دائما نرخ ارزها را به صورت لحظه‌ای اعلام می‌کنند، استفاده کنید. برای مثال وب‌سایت xe.com یکی از معتبرترین آن‌ها در دنیاست. که می‌توانید با وارد کردن مقدار پولی که قصد تبدیل آن را دارید، از میزان  پولی که می‌توانید دریافت کنید مطمئن شوید.

از تکنولوژی بهره ببرید

وقتی با تور سفر می‌کنید، تمام مسائل از جمله مسیریابی و همچنین یافتن محلی برای غذاخوردن و یا استراحت برعهده‌ی برگزارکننده تور است. اما وقتی تنها به سفر می‌روید، داستان متفاوت است. شما می‌توانید با استفاده از GPS موبایل و Google Map مسیرهای دلخواه خود را به‌راحتی پیدا کنید و همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های مفید و کاربردی که یک راهنمای کامل هستند ، در طول سفر بهره ببرید.

تنها سفر نکنید

برای کسانی‌که اهل سفر هستند و زیاد به سفر می‌روند، این واقعیتی بدیهی است که تنها سفرکردن کار پرخطری است.علاوه بر این نبودن همسفر و هم‌صحبت می‌تواند کسل‌کننده باشد. از همه این موارد که بگذریم تنها سفر کردن بر هزینه‌های سفر شما می‌افزاید . به‌طور مثال برای اقامت در اتاق یک تخته، باید هزینه‌ی بیشتری را نسبت به اتاق دو تخته، سه تخته یا چند تخته بپردازید. در سفرهای پیش رویتان سعی کنید تا با دوستان خود و حداقل با گروه های چند نفره سفر کنید. در این صورت به راحتی می توانید به سراغ هتل‌هایی که دارای اتاق های چند تخته اما با هزینه اقامتی کمتر هستند، بروید.

 سخن پایانی

در نهایت، برای کسانی که به تازگی می‌خواهند سفر کردن را آغاز کنند و تجربه کافی ندارند، سفر با تور، گزینه مناسب‌تری است. اما اگر به اندازه کافی تجربه سفر دارید و با توجه به نکاتی که گفته شد، بر این باور هستید که از پس تمام امور سفر خود بر خواهید آمد، پیشنهاد می‌کنیم بدون تور اما با دوستان و همراهان خوش سفرتان،‌ سفر کنید و از سفرهای کم‌هزینه و هیجان‌انگیز خود لذت ببرید.

انتخاب سبک سفر به اینکه شما چقدر ماجراجو و اهل هیجان و ریسک کردن هستید،بستگی دارد. امیدواریم این مطلب در شناخت انواع سفر و انتخاب شما و تصمیم شما برای سفرهای پیش رویتان کمکی کرده باشد.