کشف شواهدی مبتنی بر وجود آب های زیرزمینی در مریخ

کشف علائم آب های زیرزمینی در مریخ

ناسا پیش از این درباره ی حیات فرازمینی احتمال زیادی داده بود. اگر چه در حال حاضر مریخ را بدون آب و سیاره ای خشک می یابیم؛ اما اخیرا شواهدی مبتنی بر وجود آب های زیرزمینی در مریخ یافته شده است. این شواهد حاکی از آن هستند که مریخ به طور کلی عاری از آب های زیرزمینی نبوده و اتفاقا روزگاری این سیاره حوضچه های متعددی در خود داشته است.

کشف علائم آب های زیرزمینی در مریخ

به دنبال علائم حیات پس از کشف آب های زیرزمینی در مریخ

پس از کشف شواهدی مبنی بر وجود آب های زیرزمینی در مریخ ، اکنون دانشمندان صنعت فضایی در جستجوی علائم حیاتی در مریخ هستند.

کشف علائم آب های زیرزمینی در مریخ

علائم حضور آب های زیرزمینی در مریخ به طور متمرکز در دهانه های آتشفشانی در عمیق ترین لایه های سطح سیاره دیده شده است. دهانه های آتشفشانی با داشتن چیزی نزدیک به ۴ هزار متر عمق، در بخش شمالی سیاره قرار داشته و شواهدی از وجود آب های زیرزمینی را نشان می دهند.

عمده علائم وجود آب های زیرزمینی در مریخ را رسوبات به جای مانده از ترکیبات مستقل آب، تشکیل می دهند.

مدارگرد مارس اکسپرس از سازمان فضایی اروپا، موفق به دریافت تصاویری شد که این حفره های آتشفشانی را ثبت کرده و علائم حضور آب را ثابت نمود.

کشف علائم آب های زیرزمینی در مریخ

بر طبق مطالعات صورت گرفته روی این حفره های آتشفشانی، نتیجه حاصل شد که مدت ها پیش، این حفره ها مملو از آب های زیرزمینی، آن هم به میزان زیاد و قابل توجه، بوده است. اندازه گیری ها نشان می دهد که مسیرهای آب زیرزمینی مریخ، در اعماق ۴ هزار تا ۵ هزار متری زمین جریان داشته است.

دانشمندان می گویند که در ابتدا آب در سطح سیاره جریان داشته، اما موقعیت جوی موجب گردیده است که آب های سطحی مریخ به اعماق آن برود. حتی هنوز روی سطح مریخ می توان ردپا و مسیرهای ایجاد شده توسط عبور جریان های آب را که بر اثر فرسایش به وجود آمده است، تشخیص داد.

حتی دلتاهایی نیز بر اثر رسوبات آب و فرسایش لایه ها ایجاد شده است، در برخی تصاویر ثبت شده، دیده می شود.

کشف علائم آب های زیرزمینی در مریخ

با این حساب احتمالا قدم بعدی دانشمندان جستجو برای علائم حیاتی روی مریخ خواهد بود. با قطعی شدن حضور آب و منابع آن، کشف حیات روی این سیاره امری عجیب و دور از انتظار نخواهد بود.

شاید به زودی و شاید نیز در آینده شاهد کشف علائم حیاتی قابل توجهی در سطح مریخ باشیم. به نظر می رسد که امیدهای بشر برای اتکا به دیگر سیارات دارای پتانسیل سکونت، رفته رفته به واقعیت نزدیک می شود.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...