بیوگرافی والت دیزنی ، برنده ی ۲۲ جایزه اسکار- بخش اول

بیوگرافی والت دیزنی
بیوگرافی والت دیزنی

والت دیزنی یا بخواهیم به طور صحیح بگوییم؛ والتر الیاس دیزنی در ۵ام ماه دسامبر سال ۱۹۰۱میلادی، در آمریکا چشم به جهان گشود. داستان زندگی وی بسیار جذاب و خواندنی ست و دنبال کردن تلاش های او برای خلق چیزی که در سر می پروراند؛ به راستی الهام بخش می نماید.

برند والت دیزنی در سراسر جهان شهرت دارد و به نوعی می توانیم آن را از محبوب ترین برندهای جهانی بدانیم. والت دیزنی در صنعت انیمیشن و فیلم سازی به اوج رسیده و توانست در حوزه های دیگری چون ساخت شهربازی، بازی و … نیز گام های هیجان انگیز و مسحورکننده ای بردارد.

بیوگرافی والت دیزنی

مروری بر زندگی والت دیزنی

دوران کودکی و نوجوانی والت دیزنی

والتر در خانواده ای متوسط یا بهتر بگوییم فقیر، به دنیا آمد. پدرش از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نبود و تعداد زیاد فرزندان، مشکلات معیشتی به همراه داشت.

والتر یک خواهر و سه برادر داشت و این ۵ کودک تحت رفتارهای تند و بعضا خشونت بار پدر خود قرار داشتند. تا جایی که دو تن از برادران والتر به نام های هربرت و ری از رفتارهای خشونت بار پدر خانواده، یعنی الیاس چارلز دیزنی به ستوه آمده و تراژدی فرار از خانه را رقم زدند.

خانواده ی والت دیزنی چندین بار محل سکونت خود را تغییر داده و بزرگترین مهاجرت آن ها، نقل مکان از کانزاس به میسوری و سکونت در مزرعه ای بزرگ بود. این مزرعه توسط عموی والتر خریداری شده ولی پدر خانواده نتوانست بهره برداری لازم را از آن به عمل بیاورد. به همین دلیل مزرعه را چند سال بعد یعنی در سال ۱۹۱۱ میلادی فروخته و با عواید آن به کانزاس سیتی کوچ کردند. در این محل سکونت جدید، والت و خواهر کوچکترش به نام روث توانستن در مدرسه ای به نام بنتون گرامر مشغول به تحصیل شوند. در این مدرسه بود که والتر با دنیای سینما آشنا شود. او که مهارت فوق العاده ی خود در هنر نقاشی را بروز می داد، توانست در کلاس نقاشی پیشرفته در موسسه ای هنری ثبت نام کرده و توانایی خود را به شکل اصول ارتقا بخشد.

بیوگرافی والت دیزنی
بیوگرافی والت دیزنی

دوران الهام بخش پخش کردن روزنامه توسط والتر

وقتی در سال ۱۹۱۱ میلادی، پدر والتر، الیاس دیزنی با روزنامه کانزاس سیتی استار برای پخش کردن روزانه آن در محله های مختلف، قرارداد بست؛ والت و روی نیز وظیفه پخش روزنامه ها را برعهده گرفتند.

این دو برادر در دو شیفت صبح و بعداز ظهر به پخش روزنامه مشغول بودند. والتر توانست به یک پخش کننده ی روزنامه حرفه ای تبدیل شده و با سرعت و دقت بالا، روزنامه ها را به موقع به خانه ها برساند.

او الگویی جدید را شکل داده و حتی برای خود درآمد پنهانی از این طریق ایجاد کرده بود. (وی مشتریان تازه را از فهرست اصلی مشتری های پدر مخفی ساخته و از آن ها برای درآمد خود بهره می جست.)

در سال ۱۹۱۷ میلادی، والت و خانواده اش اوضاع بهتری داشتند. پدر به شغل بهتری منتصب شده و توانست در شرکت O-Zell که یک شرکت تولید ژله بود، مشغول به کار شود. با این شرایط والتر توانست تحصیلات خود را بهتر ادامه داده و در کلاس های نوبت دوم آکادمی هنری شیکاگو نیز شرکت کند. وی در این کلاس ها تحت آموزش لوئیس فدریک گرل که تخصص بالایی در هنر پرتره نگاری داشت، قرار گرفت.

آمبولانس جنگی والت دیزنی

والتر که به خاطر سن کم خود از حضور در جنگ جهانی اول بازمانده بود؛ تلاش کرد تا به شکلی دیگر موثر واقع شود. او آمبولانس تهیه کرده و در دوران جنگ در فرانسه به انتقال زخمی ها و مجروحین کمک می کرد. آمبولانس وی نیز سمبلی از هویت کارتونی دیزنی بود.

مسئولیت بعدی والت دیزنی، پس از اتمام حضورش در جنگ به نگهبانی شب در همان شرکت O-Zell منتهی شد. اگر چه این نگهبانی در ظاهر ربطی به ذائقه ی هنردوست والتر نداشت؛ اما او فرصت پیدا می کرد تا در خلال ساعات شب به عشق خود، یعنی نقاشی کردن مشغول باشد.

در سال ۱۹۱۹ میلادی، والت دیزنی در کانزاس سیتی تلاش کرد که در یک روزنامه ی محلی به عنوان کاریکاتوریست استخدام شود. اما طرح های وی ماهیت انتقادی لازم را نداشت و روزنامه او را نپذیرفت. اما او موفق شد در یک استودیوی هنری به نام Pesmen-Rubin به کشیدن طرح های تبلیغاتی مشغول شود. اما این شغل ادامه پیدا نکرد. وابت که در استودیوی هنری با اوب ایورکس آشنا شده و درباره ی طراحی انیمیشن و کارتون آموخته هایی به دست آورده بود، تصمیم به راه اندازی برند تبلیغاتی خود را گرفت.

والتر به همراه اوب ایورکس شرکت خود را با نام Iwerks-Disney Commercial Artists تاسیس کردند. نخستین مشتری آن ها نشریه ای به نام Restaurant News بود. کار والتر و اوب با این ناشر به خوبی پیش رفت. آن ها پیشرفت بسیار خوبی داشته و پله های ترقی را خیلی سریع طی می کردند.

بیوگرافی والت دیزنی

به موازات این پیشرفت ها، درآمد والتر و شریکش نیز افزایش بسیار خوبی داشت. اما درآمد آن ها صرف چه چیزی می شد؟ والتر بخش زیادی از درآمد خود را به خرید فیلم و کارتون اختصاص داده و یا به سینما می رفت. علاقه ی او برای تماشای کارتون و فیلم سیری ناپذیر بود.

این علاقه و هیجان تا اندازه ای بود که وی به شوق کار به عنوان یک انیماتور، کسب و کار پردرآمد خود را کنار گذاشته و به کمپانی Film Ad کانزاس سیتی رفت. انیمیشن های والت دیزنی در این کمپانی مورد استقبال قرار گرفته و او توانست به کار ثابت در آن جا با حقوق هفته ای ۴۰ دلار ادامه دهد.

وی که دیگر نمی توانست خود را در شراکت سابق با اوب ایورکس بگنجاند، از شراکت خارج شده و با تمام قوا به سمت کارتون و طراحی انیمیشن روی آورد.

خود او در خاطراتش، کتاب Animated Cartoons اثر ادوین جی. لوتز را یکی از تاثیرگذارترین ها در قدرت گرفتن در این راه می داند.

والت دیزنی به سرعت توانست خود را از دیگر انیماتورها متمایز ساخته و در سال ۱۹۲۲ میلادی، شرکت لفوگرام را بنا نهاد.

بیوگرافی والت دیزنی

تاسیس شرکت لفوگرام

شرکت لفوگرام در سال ۱۹۲۲ با رأس مدیریت والت دیزنی تاسیس شد. او که اشتیاق زیادی برای کار داشت، از همکاران سابق خود در کانزاس سیتی نیز برای همکاری دعوت نمود.

اولین تولیدات این شرکت دو انیمیشن کوتاه بود که اگر چه مورد استقبال قرار گرفت، اما نتوانست درآمد خوبی برای والت به همراه داشته باشد.

عدم به دست آوردن درآمد، موجبات ورشکستگی شرکت را فراهم آورد. تا جایی که والتر مجبور به فروش شرکت شده و با کپی از اثر جاودانه اش “آلیس در سرزمین عجایب” و یک دوربین از ساختمان شرکت بیرون آمد. فقر مطلق به سراغ والتر آمد و یک بار دیگر روزهای دردناک و کابوس های دوران کودکی تکرار شدند.

او حتی به اندازه ای پول نداشت که لباس یا غذا بخرد و در شرایط اسفناکی به سر می برد.

دکتر توماس بی. مک کرام، دندانپزشک نجات بخش

در همین دوران، دکتر توماس بی. مک کرام دندانپزشک کسی بود که به فریاد والتر رسید. او که یک فیلم تبلیغاتی کوتاه در خصوص دندانپزشکی نیاز داشت، قرارداد ۵۰۰ دلاری برای ساخت این فیلم کوتاه با والت دیزنی منعقد ساخت. اگر چه این مبلغ نتوانست تمام مشکلات مالی والتر را رفع سازد، اما موجب شد تا موج دیگر سفارشات نیز به سمتش سرازیر شود و دوران تازه ای از زندگی شخصی و حرفه ای مردی که می رفت تا در آینده به برندی مشهور و لوکس تبدیل گردد، باز شود…

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...