زندگینامه والت دیزنی ، سلطان انیمیشن- بخش دوم

زندگینامه والت دیزنی

بخش اول زندگینامه ی والت دیزنی را تا جایی پیش بردیم که دکتر توماس بی. مک کرام دندانپزشک توانست به سفارش فیلم تبلیغاتی، مقداری از بار فقر والت را از دوش وی بردارد. زندگینامه والت دیزنی از این پس بر مدار خوش شانس افتاده و فیلم های تبلیغاتی دیگری نیز به وی سفارش داده شد.

دوران صعود والت دیزنی

قدم گذاشتن به دنیای هالیوود

از آن پس والت دیزنی توانست با ساخت چندین فیلم تبلیغاتی و مانند آن، مقداری به وضعیت مالی خود سر و سامان دهد.

با این توصیفات او شرایط بهتری پیدا کرده و برای ترک کانزاس سیتی آماده بود. والت کانزاس سیتی را ترک کرده و به هالیوود قدم گذاشت. این سرآغاز زندگی انیمیشنی او بوده و نقطه ی شروعی برای تبدیل شدن به سلطان انیمیشن جهان گشت.

والت در هالیوود استودیو انیمیشن سازی خودش را تاسیس کرد. او نمونه کار فوق العاده ای نیز به نام “آلیس در سرزمین عجایب” داشت که در بخش اول به آن اشاره کردیم.

والتر برای پیشبرد بهتر اهداف و یا بهتر بگوییم رویاهایی که در سر می پروراند، از برادر خود روی دیزنی که پیشتر به هالیوود نقل مکان کرده بود، یاری جست. این دو گاراژی را اجاره کرده و با استخدام دو کارمند با سطح دستمزد پایین و نیز ویرجینیا که پیش از این در پروژه ی آلیس در سرزمین عجایب با دیزنی همکاری داشت؛ شروع به کار کردند.

زندگینامه والت دیزنی

برای خرید دوربین فیلم برداری بودجه ی کافی در اختیار آن ها نبود. والتر چاره ای جز اجاره ی یک دوربین فیلمبرداری قدیمی نداشت. اما همین نیز می توانست اهداف وی را پیش ببرد. او با اندک مبلغی که در دست داشت، دوربین فیلمبرداری قدیمی اجاره کرده و آن را در گاراژ قرار داد.

والتر به صورت شبانه روزی روی طراحی انیمیشن کار می کرد و کارمندان نیز نقاشی ها را به دستور وی انجام می دادند. برادرش روی نیز مسئولیت دوربین را برعهده گرفته بود و در نقش اپراتور دوربین وظیفه اش را انجام می داد.

سرانجام با عبور از چالش های گوناگون، استودیو Disney Brothers Cartoon Studio یا همان استودیوی کارتون برادران دیزنی در سال ۱۹۲۳ میلادی تاسیس شد.

برادران دیزنی موفق شدند سری محصولات Alice Comedies را از این استودیو منتشر سازند. مارگارت جی. وینکر که یک پخش کننده ی قوی و نامدار محصولات انیمیشن در نیویورک بود، به کار دیزنی علاقه مند شده و قراردادی برای پخش سری محصولات Alice با او منعقد ساخت.

برادران دیزنی توانستند از این قرارداد، در آن زمان ۱۵۰۰ دلار به دست بیاورند.

نقل مکان به دفتر جدید و هوایی مطبوع تر

حالا که جیب های والتر و برادرش رنگ پول را به خود می دید، آن ها اوضاع را برای نقل مکان به دفتری موجه تر مناسب یافتند. این دو گاراژ مخروبه و قدیمی را رها کرده و به دفتری در خیابان Kingswell نقل مکان نمودند.

زندگینامه والت دیزنی

والتر برای استخدام نیز گشاده دستی بیشتری به خرج داده و انیمیاتور مجرب تری به نام رولین همیلتون را استخدام نمود.

پس از آن هیو هارمن و رودولف ایزینگ نیز به استخدام درآمدند. اگر سرگذشت این دو را مرور کرده باشید؛ آن دو بعدها استودیوهای انیمشین سازی خود را به نام های Warner Bros و Metro-Goldwyn-Mayer را تاسیس نمودند.

ازدواجی عاشقانه با لیلیان

در سال ۱۹۲۵ میلادی و در روز ۱۳ام ژوئن والتر با لیلیان باندز که یکی از کارمندان در بخش نقاشی انیمیشن کمپانی او بود، ازدواج کرد. وجه شباهت های میان والتر و لیلیان در عشق ورزی به کارتون و انیمیشن و خلق شخصیت های جذاب، این دو را بی اندازه به هم نزدیک ساخته و ازدواجی عاشقانه را رقم زد.

دوران اسوالد (Oswald)

سرانجام عمر آلیس در سرزمین عجایب در هالیوود به پایان رسیده و مخاطبان دیگر توجهی به آن نشان ندادند. زمان آن رسیده بود که والت دیزنی شخصیت دیگری را بیافریند. اسوالد با گوش های سیاه و چشم های گرد و درخشان؛ شخصیت جدید والت دیزنی بود که برای حضور در سریال Universal Pictures خلق گردید.

این سریال در ۲۶ قسمت پخش شده و خرگوش والت دیزنی یعنی اسوالد به سرعت محبوبیت خود را در دل ها به دست آورد.

اما این خرگوش نتوانست آن قدرها خوش شانسی برای دیزنی به همراه داشته باشد. والتر که دوباره با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کرد، برای افزایش مبلغ قرارداد با شرکت مینتس که حق امتیاز اسوالد را داشت؛ وارد مذاکره شد. اما نه تنها نتوانست مبلغ را افزایش دهد، بلکه با نرخی ۲۰ درصد کمتر از میزان سابق نیز روبرو شد. والتر که از این سو سرخورده شده بود؛ با مشکلات بیشتری مواجه شد. دیگر انیماتورهای مشهور نیز با مینتس طرف قرارداد بودند و از همکاری با استودیوی برادران دیزنی خارج شدند. با این حساب برادران دیزنی تنها با ایورکس که دوست قدیمی و یار وفادار و همیشگی شان بود، ادامه دادند.

زندگینامه والت دیزنی

خلق میکی ماوس و انقلاب بزرگ دیزنی

در سال ۱۹۲۸، کمپانی دیزنی که از اختلافات خود با مینتس ضررهای فراوانی دیده بود، ناچار به خلق شخصیت کارتونی جدید شد. حاصل تلاش های آن ها میکی ماوس بود که ابتدا نام “مورتیمر ماوس” را بر دوش می کشید. اما لیلیان نام “میکی ماوس” را بیشتر می پسندید و به همین جهت والتر اسم موش مشهور خود را تغییر داد.

جالب است بدانید که شخصیت صدای میکی ماوس بر عهده ی خود والتر بود و او تا سال ۱۹۴۷، همیشه به جای میکی صحبت می کرد.

میکی ماوس که شخصیت تازه متولد شده ی والت دیزنی بود؛ برای نخستین بار در ۱۵ام ماه می سال ۱۹۲۸ میلادی در کارتون Plane Crazy رونمایی شد. این نمایش چندان موفقیت آمیز نبود. اما والتر ناامید نشده و مجددا میکی ماوس را در انیمیشن دیگری به نام The Gallopin Gaucho به مخاطبان خود معرفی کرد. اما پخش این کارتون نیز با مشکلاتی روبرو شده و باز ناکام ماند.

زندگینامه والت دیزنی

دیزنی بار دیگر در سال ۱۹۲۸، میکی ماوس را در قالب کارتون Steamboat Willie به نمایش درآورد. این کارتون خوش شانس بوده و پت پاورز کارآفرین به آن پاسخ مثبت داد. او مسئولیت پخش این کارتون را برعهده گرفته و در ضمن به والتر کمک کرد تا کیفیت صدا و موزیک بهتری برای آن فراهم سازد.

این پخش سکوی پرتابی برای میکی ماوس و خالق آن شد و انیمیشن بعدی میکی ماوس یعنی Silly Symphony توسط کمپانی معروف Columbia Pictures خریداری شد.

سال ۱۹۳۲ میلادی زمانی بود که میکی ماوس در اوج شهرت به سر برده و والتر را به قله های موفقیت نزدیک ساخت.

دوربین تکنی کالر و نخستین جایزه اسکار دیزنی

نخستین جایزه ی اسکار دیزنی در سال ۱۹۳۲ به وی تعلق گرفت. وی که اولین کاربری ساخت انیمیشن را با دوربین حرفه ای تکنی کالر به سرانجام رسانده بود؛ انیمیشنی به نام Flower and Trees ساخت که کیفیت ساخت و ماجرای آن فوق العاده بود. این انیمیشن جایزه ی اسکار را نصیب والتر ساخت.

جایزه ی بعدی اسکار دیزنی نیز با انیمیشن The Three Little Pigs حاصل شد.

دیزنی ثروتمند با سفید برفی و هفت کوتوله

اما ثروت زمانی که دیزنی موفق به ساخت فیلم انیمیشن سفید برفی و هفت کوتوله شد، به وی روی کرد. او برای ساخت این انیمیشن به چیزی نزدیک به ۵۰۰ هزار دلار پول احتیاج داشت. اما از آن جایی که چنین پولی در بساط نداشت؛ ناچار به دریافت وام شد. با پخش فیلم انیمیشن سفید برفی و هفت کوتوله در سال ۱۹۳۷، ثروت زیادی به برادران دیزنی رسید.

پس از آن موفقیت ها پشت سر هم آمدند. در سال ۱۹۴۰ میلادی پینوکیو منتشر شد و پس از آن فانتازی نیز یک موفقیت دیگر بود. بامبی نیز در سال ۱۹۴۲ و پس از آن پیتر پن در سال ۱۹۵۳ ارائه شدند.

حضور دیزنی در جنگ جهانی دوم

اما دیزنی در خلال جنگ جهانی دوم به ارتش آمریکا خدمت کرده و فیلم های آموزشی نظامی و تبلیغاتی می ساخت. دیگر شخصیت محبوب دیزنی یعنی دونالد داک در فیلم های تبلیغاتی جنگی حضوری پررنگ داشت. حتی یکی از این فیلم ها موفق به دریافت اسکار نیز گشت.

پس از پایان پذیرفتن جنگ، دیزنی دوباره به روح لطیف و صلح طلب خویش بازگشته و با ساخت انیمیشن مشهور و عاشقانه ی سیندرلا؛ مخاطبان را مجذوب و شیفته ساخت.

فرزندان دیزنی

والتر و همسرش تنها یک دختر به نام دایان ماری دیزنی داشتند که در سال ۱۹۳۳ میلادی به دنیا آمد. آن ها سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۳۶، شارون را نیز به عنوان دختر خود به فرزندی قبول کردند.

زندگینامه والت دیزنی

افتخارات و زمان مرگ

والتر دیزنی در ۱۵ام ماه دسامبر سال ۱۹۶۶ میلادی و زمانی که ۶۵ سال داشت، دار فانی را وداع گفت.

او در زندگی خود تلاش های بسیاری کرده و با فراز و نشیب های گوناگونی دست و پنجه نرم کرده بود.

والت دیزنی صاحب ۲۲ جایزه ی اسکار بوده و نامزد دریافت ۵۹ جایزه اسکار نیز شده بود. همین طور وی ۱ جایزه ی امی به دست آورده و برای ۴ جایزه نامزد شده بود.

او در گلدن گلوب چندان موفق نبوده و علی رغم ۳ بار نامزدی، موفق به دریافت جایزه نشد.

تاریخ هرگز نام والت دیزنی را فراموش نکرده و انیمیشن های جذاب وی، هیچگاه از میان آرشیوهای مردم جهان بیرون نخواهند رفت…

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...