چه بلایی به سر پورت PC بازی Red Dead Redemption 2 آمد؟

سری Red Dead Redemption هیچ وقت برای PC تا به حال عرضه نشده بود. شرکت Rockstar نمی‌توانست موتور این بازی را راه اندازی کند و آن را به کار بیاندازد و بنابراین، طرفداران در حسرت آن باقی ماندند. پس از آن در طی چند سال اخیر، Rockstar اغلب بازی‌های خود را برای PC در دسترس قرار داد که نتایج انجام این کار نیز متنوع بود. نسخه‌های پورت شده این بازی روی پلتفرم PC چندان استثنایی نبود و حتی در برخی از موارد پایین‌تر از حد انتظار و تصور مردم بود اما عرضه Red Dead Redemption 2 برای این پلتفرم کلا داستان متفاوتی بود که این شرکت تا به حال هیچ وقت تجربه نکرده بود.

همه ما Red Dead Redemption 2 را با ثبات و پایداری آن روی کنسول‌های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت یعنی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان می‌شناسیم و با این که گهگداری یک سری باگ‌ها یا ایرادهای جزئی در بازی به وجود می‌آمد، اما این بازی در اکثر اوقات عملکرد روان و خوبی داشت و مشکل خاصی در اجرای آن وجود نداشت. با توجه به وسعت بازی و نقشه آن و همینطور سخت افزار محدود کنسول‌های نسل هشتمی، این مشکلات نیز چندان بزرگ به نظر نمی‌رسیدند و کاملا اجتناب ناپذیر بودند. اما چه کسی می‌توانست پیش بینی کند که نسخه PC این بازی یکی از بدترین پورت‌هایی باشد که تا به حال انجام شده است؟

شرکت Rockstar در ابتدا قول عرضه نسخه کامل این بازی را با کم‌ترین مشکل ممکن داده بود. البته آن‌ها پیش از این نیز فرصت خوبی در اختیار داشتند که تا پیش از آوردن فرنچایز وسترن شگفت انگیز خود به PC، اوضاع عرضه نسخه PC بازی‌های خود را تغییر دهند اما از این فرصت به خوبی استفاده نکردند. ما هم مثل شما دوست داشتیم اعلام کنیم آن‌ها در انجام دادن این کار موفق بودند. واقعا دوست داشتیم این طور می‌شد. اما متاسفانه باید اعلام کنیم که عرضه Red Dead Redemption 2 روی PC کاملا یک خرابکاری بزرگ بود و با این که به سرعت چندین آپدیت و بهبود دهنده مختلف برای آن عرضه شد، اما عده‌ای از مردم هنوز هم حتی به خوبی قادر به بازی کردن این عنوان نیستند. از ابتدا مشکلات مختلف زیادی وجود داشت که به عنوان مثال، تعداد زیادی از تنظیمات گرافیکی اصلا کار نمی‌کردند. این مشکل مخصوصا برای تکسچرهای بازی وجود داشت که با این که به عنوان مثال روی Ultra تنظیم شده بودند، در حد Low نمایش داده می‌شدند. تیکه تیکه شدن تصور نیز یکی دیگر از مشکلات رایج نسخه PC این بازی بود؛ مخصوصا روی کارت گرافیک‌های Nvidia. علاوه بر این، عده زیادی از مردم گزارش می‌کردند که بازیشان کرش کرده است و یا از حرکت متوقف شده. مشکلات نورپردازی وجود داشت و بافت‌ها ایراد داشتند. مشکل اصلی اینجا بود که پچ‌ها و آپدیت‌های جدید نیز کاری از پیش نمی‌بردند. در حالی که به نظر می‌رسید تیکه تیکه شدن تصویر که روی کارت گرافیک‌های Nvidia مشاهده می‌شد، یک جورایی برطرف شده است، اما حتی امروز هم این مشکل پا بر جا است. برخی از این پچ‌ها نه تنها کاری از پیش نمی‌بردند، بلکه حتی داده‌های ذخیره شده کاربران نیز گاهی اوقات با آن‌ها پاک شد. مشکلات مداوم نشانه‌گر ماوس را نیز به لیست بلند بالای مشکلات PC عنوان Red Dead Redemption 2 باید اضافه کرد. در ادامه با آرادمگ همراه باشید.

به طور معمول، از تعداد زیادی از این خطاها با داشتن یک سیستم PC قدرتمند، به سادگی می‌توان دور بود. مشکل این جا است که این باگ‌ها و ایرادهای بزرگ برای تمام کاربران وجود دارد و فرقی ندارد که سیستم آن‌ها قدرتمند باشد یا معمولی و رده پایین. همچنین به نظر می‌رسد که نمی‌توان اطمینان پیدا کرد که کدام یک از این مشکلات برای کدام دسته از کاربران به وجود می‌آید. عده زیادی از کسانی که از سیستم قوی و قدرتمندی برخوردار هستند، دچار همان خطاها و مشکلاتی شده‌اند که برای یک کاربری که سیستم معمولی یا پایین رده‌ای دارد،‌ به وجود می‌آید. اما به نظر می‌رسد که کاربرانی که سیستم‌های رده پایین‌تری دارند، با شدت بیشتری با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. اوضاع به قدری بد و آشوب زده است که گاهی از پچ‌ها، آپدیت‌ها و بهبود دهنده‌هایی که برای بهبود عملکرد این بازی عرضه شده‌اند نیز به جای بهتر کردن اوضاع، عملکرد بازی را بدتر می‌کنند. به طوری که برخی از کاربران سیستم‌های High End و رده بالا تا پیش از عرضه شدن برخی پچ‌ها مشکل خاصی با این بازی نداشتند و چنین مشکلاتی را تجربه نکرده بودند اما پس از عرضه شدن برخی از این پچ‌ها تا حد ۶۰ فریم نیز در برخی از نواحی از دست می‌دادند و در عین حال نیز پیکسلی شدن محیط نیز برایشان بیشتر از قبل شده بود. برخی دیگر از این کاربران گزارش کرده بودند که عملکرد بنچمارک داخلی بازی نیز پس از عرضه شدن یکی از پچ‌ها کاهش پیدا کرده است. در حقیقت این مطلب لیست بلند بالایی از مشکلات نسخه PC بازی Red Dead Redemption 2 است.

برای خود من به شخصه، این مشکلات در غالب تیکه تیکه شدن تصویر، افت فریم شدید و در هم رفتگی بافت‌ها به وجود آمده بود. تا جایی که من متوجه شدم، هیچ منطق یا دلیل خاصی برای هیچ یک از این مشکلات وجود ندارد یا این که مشکلات تحت شرایط خاصی به وجود بیایند که بتوان با دوری کردن از این شرایط از بروز مشکلات اجرایی بازی جلوگیری کرد. برای خود من، افت فریم یا تیکه تیکه شدن تصویر در لحظات درگیری و شلوغ به وجود نمی‌آمد. اغلب آن‌ها فقط در هنگام قدم زدن یا اسب سواری کردن به وجود می‌آمدند که خب، اکثر اوقاتِ شما در Red Dead Redemption 2 به انجام این کارها سپری می‌شود. پیچیدگی بافت‌ها درون هم نیز از این عجیب‌تر بود. گاهی اوقات شخصیت‌های بازی بدون وجود یکی از اعضا و اندام بدن خود بارگذاری می‌شدند که خنده دار و مسخره است. به عنوان مثال، گاهی اوقات در یک میان پرده، شخصیتی که روی صندلی نشسته بود، فقط با دست و پاهای خود در آن صحنه وجود داشت و قفسه سینه، سر و یا بقیه اندامش بارگذاری نشده بود.

برخی از کاربران با تغییر دادن APIها برخی از مشکلات بازی را برطرف کردند. بازی به شما اجازه انتخاب کردن از میان  DirectX 12 و یا Vulkan را می‌‌دهد اما به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از آن‌ها ثبات و پایداری خاصی در شرایط بازی به وجود بیاورند. تا قبل از عرضه یکی از آخرین پچ‌های بهبود دهنده این بازی، توافق کلی کاربران روی این بود که DirectX 12 برای بازی کردن دارای وضعیت پایدارتری است اما اکنون به نظر می‌رسد که Vulkan گزینه بهتری برای تجربه بازی است. کاملا مشخص است، هیچ پایداری و ثباتی در این جا وجود ندارد و به نظر می‌رسد که هر زمانی که Rockstar یک پچ جدید برای این بازی عرضه می‌کند، مشکلات تکنیکی و فنی نسخه PC عنوان تحسین شده‌ی Red Dead Redemption 2 تغییر پیدا می‌کنند و با برطرف شدن مشکلات قبلی، یک سری مشکل جدید جایگزین آن‌ها می‌شود. اما باید واقع بین و صادق باشیم، برخی از کاربران هر بار با عرضه بهبود دهنده‌های جدید، پیشرفت و بهبود وضعیت بازی خود را واقعا احساس می‌کنند اما در عین حال، این بهبود دهنده‌ها برای برخی دیگر هیچ تاثیری ندارد و حتی دسته‌ای از کاربران نیز وجود دارند که اصلا هیچ مشکلی با بازی خود ندارند و اصلا نمی‌دانند ما درمورد چه چیزی در حال صحبت کردن هستیم. حقیقت این است که وقتی Rockstar سه بار در هفته برای نسخه PC عنوان Red Dead Redemption 2 بهبود دهنده‌های جدید عرضه می‌کند (یا عرضه می‌کرد) و این که به نظر نمی‌رسید که بتواند در این آپدیت‌ها وضعیت باثبات و پایداری در بازی به وجود بیاورد، یک مشکل بزرگ و جدی وجود دارد که ما هنوز از آن بی خبریم.

این روزها به وجود آمدن مشکلات فنی در بازی‌ها موضوع چندان عجیب و غریب یا نادری نیست که در هیچ بازی دیگری وجود نداشته باشد، مخصوصا در نسخه PC بازی‌ها، و به نظر می‌رسد که اکنون اغلب استودیوها به یک استراتژی عجیب و غریب جدید دچار شده‌اند که “بازی را همین الان عرضه کن و بعدا اصلاحش کن و مشکلاتش را برطرف کن.” وجود برخی از مشکلات فنی در عناوین و بازی‌هایی که به تازگی عرضه شده‌اند، قابل درک هستند اما این‌ها مشکلات داخلی نیستند و هیچ یک از آن‌ها نیز تا به حال مشکلات دنباله داری نبودند که تا چنین مدت طولانی مردم را درگیر خودشان کرده باشند. Rockstar و Take-Two Interactive بیش از یک سال برای پورت کردن نسخه PC بازی Red Dead Redemption 2 فرصت داشتند و به نظر نمی‌رسد که منابع کافی در اختیار نداشتند و یا دست و بالشان از نظر امکانات و غیره بسته بوده باشد. عنوان بزرگ دیگر این شرکت به اسم Grand Theft Auto V بیش از ۱۱۵ میلیون نسخه از زمان عرضه خود در سال ۲۰۱۳ تا به حال فروش داشته است. Rockstar شرکتی است که پول پارو می‌کند. آن‌ها بیش از یک سال برای پورت کردن این بازی از روی کنسول‌های نسل هشتمی فرصت داشتند و منابع نامحدودی برای این کار در اختیار داشتند. اما هنوز هم پس از گذشت حدود یک ماه از عرضه این بازی برای PC برخی از کاربران با مشکلات جدی و بزرگی در اجرای بازی مواجه هستند و به مدت یک هفته پس از عرضه آن حتی قادر به اجرا کردن آن هم نبودند.

واقعا مایه شرمساری است چرا که وقتی Red Dead Redemption 2 بتواند به خوبی کار کند و اجرا شود، یک شاهکار است. و همینطور کاری که Rockstar انجام داده است تا به کاربران اجازه دهد که تجربه خود را شخصی سازی کنند، قطعا به لذت بیشتر شما از ستینگ جهان باز این بازی کمک زیادی می‌کند. متاسفانه، وقتی که شما قادر به اجرا کردن و انجام دادن این بازی به خوبی و در شرایط ایده‌آل نباشید، هیچ یک از این‌ها را تجربه نخواهید کرد. Rockstar و Nvidia روی پچ‌های زیادی برای این بازی با هم همکاری کرده‌اند چرا که کاربران کارت گرافیک‌های Nvidia بیشتر از کاربران دیگر با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کردند و برخی از آن‌ها هنوز هم با اجرای بدون ایراد بازی مشکل دارند اما امیدواریم این مشکلات هر چه زودتر کاملا برطرف شوند.

وجود این مشکلات برای همه کاربران روی هر پلتفرمی که باشند، ناراحت کننده است چرا که برخی از کاربران PC برای تجربه کردن Red Dead Redemption روی این پلتفرم بیش از یک دهه انتظار کشیده‌اند و اکنون که این فرصت برایشان فراهم شده است، با چنین مشکلات بزرگی باید دست و پنجه نرم کنند. اما همانطور که اشاره کردم، این مشکلات هر روز با پچ‌ها، آپدیت‌ها و بهبود دهنده‌های جدید رو به کاهش هستند و انصافا از ابتدای عرضه این بازی روی PC تا به حال، اوضاع آن بسیار بهبود پیدا کرده که قابل مقایسه با آن زمان نیست اما برخی از کاربران این بازی هنوز هم دچار یک سری مشکلات مثل افت فریم و یا باگ‌های خنده‌دار و عجیب و غریب هستند که امیدواریم باقی مانده‌ی آن‌ها نیز هر چه زودتر برطرف شوند تا تمام کاربران بتوانند از تجربه انجام دادن یکی از بهترین داستان پردازی‌ها و شخصیت‌ پردازی‌های یک دهه اخیر در صنعت بازی‌های رایانه‌ای نهایت لذت را ببرند.

اگر شما هم این بازی را روی PC در اختیار دارید، از تجربه انجام دادن آن روی سیستم خود برای ما بگویید و اعلام کنید که آیا با این بهبود دهنده‌ها بازی‌ شما وضعیت بهتری پیدا کرده است یا هنوز خیر.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.