لینک سازی چیست؟ و چه اهمیتی در سئو سایت دارد؟

لینک سازی یکی از مهم ترین اقدامات در پروسه سئو سایت است. اجرای این کار تا حدودی پیچیده و در عین حال پر ریسک است. در این مقاله قصد داریم تا مفهوم بک لینک را به طور کامل توضیح دهیم و اهمیت انجام را در بهبود رتبه سایت بیان کنیم.

با ارائه الگوریتم پنگوئن توسط گوگل، نظارت بر بک لینک سازی بیشتر شد و با وب سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک های متعدد از وب سایت های بی کیفیت می کردند، برخورد شد.

در مقاله سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه سعی کردیم تا دلایل جریمه شدن یک سایت را توضیح داده و روش های مناسب برای سئو  را بیان کنیم.

 

لینک سازی
لینک سازی

لینک بیلدینگ چیست؟

بک لینک ها در حقیقت لینک هایی هستند که از صفحات دیگر وب سایت ها به صفحاتی از دامنه ما داده می شوند. این لینک ها می توانند به یک متن و یا به یک تصویر داده شده باشند و کاربر را با کلیک بر روی آن به یکی از صفحات وب سایت ما وارد کند.

انواع لینک سازی

مبحث لینک بیلدینگ شامل دو بخش لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی است که هر یک دارای اهمیت و ویژگی های خاص خود است. لینک سازی داخلی در واقع قرار دادن لینک یک صفحه از وب سایت شما بر روی متن و یا تصویری در صفحات دیگر سایتتان است. تاثیر لینک سازی داخلی از آنجایی بیشتر می شود که سعی کنیم نیاز خواننده را شناسایی کرده و آن را به صورت لینک در دسترس قرار دهیم.

به طور مثال، من به دنبال اطلاعاتی درباره «لینک سازی»، اقدام به سرچ کردم و شروع به خواندن مقاله ای درباره این موضوع در یکی از وب سایت ها می کنم. حال با لینکی رو به رو می شوم که درباره «آموزش ساخت بک لینک به صورت حرفه ای» است. بنابراین ترقیب می شوم تا روی آن لینک کلیک کرده و آن مقاله را نیز بخوانم. این کار باعث کاهش Bounce rate (ضریب بازگشت) سایت شده و آن را به عنوان وب سایتی جذاب به گوگل معرفی می کند.

لینک سازی
لینک سازی

لینک سازی خارجی همان لینک هایی هستند که از سایت های دیگر به صفحات وب سایت ما داده می شود. اما چالش اصلی لینک بیلدینگ، لینک سازی خارجی است و کسب اطلاعات کافی برای اجرای آن ضروری است، زیرا کوچکترین اشتباه در این راه ممکن است منجر به جریمه شدن سایت شود.

لینک ها بر اساس فالو و نوفالو بودن نیز دسته بندی می شوند. لینک صفحات وب سایت به طور طبیعی فالو هستند. اما در صورتی که اطلاعات یک صفحه را چندان دارای ارزش نمی دانید می توانید در کد نویسی HTML سایت تغییر ایجاد کرده و به جای follow  از Nofollow در لینک دهی صفحه استفاد نمایید. با این کار به ربات های گوگل می فهمانید که اطلاعات این صفحه را ایندکس نکنند.

هدف از بک لینک سازی خارجی

 

گوگل برای شناسایی وب سایت ها و صفحات جدید در فضای اینترنت می تواند از بک لینک ها استفاده کرده و آن ها ایندکس کند. به همین دلیل، در دنیای سئو توصیه می شود تا بک لینک ها را از وب سایت هایی دریافت کنید که موضوع آن ها با موضوع اصلی سایت شما هماهنگی داشته باشد. علاوه بر آن، وجود لینک سایت شما در سایت های دیگر نشان دهنده اعتبار سایت شما و محتوای دورن صفحه است. بنابراین گوگل تلاش می کند تا آن صفحه را در نتایج بالاتر آورده و به کاربر نشان دهد.

بهترین بک لینک ها

یکی از نکات قابل توجه در بک لینک سازی، لینک دادن به عباراتی (Anchor Text) است که مرتبط با موضوع صفحه و یا وب سایت باشد. در سال های پیش بسیاری از سایت ها به عباراتی همچون «کلیک کنید» لینک می دادند، اما امروزه این عبارات نه تنها به سئو سایت کمکی نمی کند بلکه ممکن است به ضرر وب سایت باشد. امروزه گوگل به متنی که لینک کرده اید توجه می کند و بر آن اساس، صفحه را به کابر نمایش خواهد داد. برای مثال، اگر وب سایتی در زمینه طراحی سایت داشته باشید بهتر است به عبارت «آموزش طراحی سایت حرفه ای» لینک دهید.

اعتبار دامنه ای که به شما بک لینک می دهد اهمیت بسیار زیادی در لینک بیلدینگ دارد. کیفیت یک دامنه بر اساس عمر آن دامنه، لینک های دریافتی سایت، لینک های خارجی، مدت زمان حضور کاربر در سایت، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عوامل دیگر بستگی دارد.

یکی از دیگر مواردی که در بک لینک سازی اهمیت دارد، محل قرار گیری لینک در سایت است. هر صفحه از وب سایت شامل هدر، فوتر، سایدبار و بدنه صفحه است. لینک هایی که در بدنه مقاله قرار می گیرند بیشترین تاثیر را دارند. قرار دادن بک لینک در قسمت دیدگاه های یک سایت نیز می تواند بدون هیچ هزینه ای برای سایت شما لینک بیلدینگ کند. اما برخی از وب سایت ها دسترسی به لینک سازی در قسمت نظرات خود را بسته اند و این امکان در آن ها وجود ندارد.

اشتباهات در ساخت بک لینک

برخی از مدیران وب سایت ها برای افزایش رتبه سایت خود در کمترین زمان ممکن، اقدام به خرید بک لینک می کنند. این کار نه تنها ریسک لینک سازی در وب سایت های بی کیفیت را افزایش می دهد، بلکه تعداد بالای لینک سازی در زمان کوتاه از لحاظ گوگل غیر طبیعی بوده و باعث جریمه شدن وب سایت و اسپم شدن آن خواهد شد.

هرچه تعداد بک لینک های یک سایت بیشتر باشد، آن سایت رتبه بالاتری بدست خواهد آورد. اما باید به کیفیت لینک ها توجه ویژه داشت. یکی دیگر از اشتباهات رایج در لینک بیلدینگ، تبادل لینک است. بنابراین برای لینک سازی سعی در تبادل مداوم لینک با سایت های بخصوصی را نداشته باشید.

لینک دادن به کلمات و عبارات تکراری نیز می تواند تاثیر منفی بر سئو سایت داشته باشد. به جای آن سعی کنید از کلمات متفاوت و مرتبط با کسب و کار خود در لینک سازی استفاده نمایید.