بیت کوین چیست؟

این روز ها همه به دنبال ارز های دیجیتال و نحوه استخراج آن ها هستند. در این میان افرادی هستند که با سوء استفاده سعی دارند تا صرفاً مخاطب جذب کنند. عده ای به دنبال استخراج این ارزها با کامپیوتر های شخصی خود و یا گوشی های هوشمندشان هستند و برخی نیز به دنبال سایت هایی هستند که مقدار ناچیزی را هر چند دقیقه یک بار به آن ها پرداخت نماید. اما آیا این میزان زمان برای دریافت ارزهای دیجیتال به صرفه است؟ آیا ارز های دیجیتال قیمتشان بالاتر خواهد رفت؟ و یا ارزش سرمایه گذاری دارند؟ ساتوشی چیست؟ این ها سوال هایی هستند که ذهن هر فردی که می خواهد وارد این بازار شود را به خود مشغول می کنند. در این مقاله سعی داریم تا راجب ارز دیجیتال معروف بیت کوین بحث کنیم. برای یافتن پاسخ های خود با ما همراه باشید.

 

ارز دیجیتال

ارز های دیجیتال یک فرم از پول الکترونیکی است که بر پایه اینترنت تعریف می شود که ویژگی های پول فیزیکی را داراست. بیشتر ازر های دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند. به طور کلی به ارزهای رمزنگاری شده برای انتقال در اینترنت که قابلیت استخراج یا همان ماین کردن را داشته باشند ارز دیجیتال گفته می شود. بیت کوین ، اتریوم ،لایت کوین ، بیت کوین کش ، دَش کوین  از انواع ارز های دیحیتال  هستند.

بیت کوین

اولین پول رمز نگاری شده که در دنیا ایجاد شد بیت کوین است . البته هنوز مشخص نیست چه کسی این ارز را نخسین بار خلق کرده است زیرا همانگونه که توضیح دادیم این ارزها برای مخفی نگه داشتن هویت کاربران ایجاد شده است. با این حال یک برنامه نویس به نام ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار در مقاله خود از این ارز نام برد و آن را معرفی کرد . بیت کوین یک شبکه و ارز پرداخت جدید است که تراکنش های آن بدون واسه انجام می شود . به عبارت دیگر برای انجام تراکنش ها هیچ واسطه ای مانند بانک وجود ندارد.

نکته اصلی بیت کوین عدم وجود یک پایگاه داده متمرکز است. بیت کوین مبتنی بر بلاک چین است به این معنا که اطلاعات میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف یا دستکاری این اطلاعات تقریباً غیر ممکن است و همین امر سبب می شود تا بیت کوین به یک ارز دیجیتال غیر قابل هک تبدیل شود.

چه تعداد بیت کوین در جهان وجود دارد؟

در طرح ساتوشی کل بیت کوین ها ۲۱ میلیون است که در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون آن استخراج شده است اما بیت کوین طوری طراحی شده است که با گذر زمان سرعت استخراج آن کم می شود همچون فلزاتی چون طلا که با استخراج بیشتر نایاب تر می شود و مقدارش در معادن کمتر می گردد. طبق طرح ساتوشی آخرین بیت کوین باید در سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

مزایای بیت کوین

بیت کوین نیز مانند هر ارز دیگری با توجه به نوع استفاده از تکنولوژی بلاک چین دارای مزایا و معایبی است از مزایای بیت کوین می توان به موراد زیر اشاره کرد

۱- هیچ سازمان یا شخصی امکان دستکاری کردن ارز را ندارد و نمی تواند قدرتی بر آن اعمال نماید. زیرا کلیه تراکنش ها در یک شبکه همتا به همتا انجام می شود و همین امر موجب می شود  این ارز دقیقا مانند پول فیزیکی عمل کند.

۲- حریم شخصی کاربران با توجه به عدم نیاز به احراز هویت در شبکه بیت کوین بسیار بالا است و تراکنش ها با امضای دیجیتال صورت می گیرد.

۳- بیت کوین با توجه به نوع کارکردش می تواند اقتصاد جهانی را ارتقا دهد چون در هر کجا و هر زمان با کمترین هزینه کار می کند.

معایب

البته بیت کوین معایبی نیز دارد که عبارت اند از :

۱- همانطور که در بالا بیان شد عملیات استخراج بیت کوین در هر تراکنش پیچیده تر و زمانبر تر شده و نیازمند منابع سخت افزاری بیشتر و قدرتمند تر و همچنین زمان بیشتر برای تایید تراکنش ها می باشد.

۲- از آن جایی که تراکنش ها بدون واسطه انجام می شود و بانکی در میان نیست اگر گذرواژه اطلاعات فردی گم شود یا لو برود تمام دسترسی فرد از حسابش از دست می رود و احتمال وقوع جرایم به وجود می آید.

۳- ساختار بیت کوین انجام فعالیت های غیر قانونی از جمله پولشویی ، فرار مالیاتی ، خرید و فروش اسلحه  و تامین منابع مالی تروریسم را امکان پذیر می کند.

۴- آینده نا معلوم پس از پایان استخراج آخرین بیت کوین

ساتوشی

بیت کوین دارای واحد های اندازه گیری کوچک تری است که به آن ساتوشی می گوید. هر بیت کوین می تواند به ۱۰۰ میلیون واحد کوچکتر تقسیم شود که به هر کدام از این واحد ها یک ساتوشی می گویند. یعنی یک ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱  بیت کوین است.

کیف پول بیت کوین

برای نگهداری بیت کوین نیاز است تا کیف پول بیت کوین داشته باشید.کیف پول های زیادی برای بیت کوین وجود دارد اما در حال حاضر کیف پول های موبایل و کیف پول های تحت وب مانند بلاک چین بیشترین استفاده را در میان کاربران دارند. به یاد داشته باشید که مسئولین انتخاب درست کیف پول و انجام اقدامات مناسب امنیتی برای حفاظت از حساب و پولتان بر عهده خودتان است.

کسب بیت کوین

کسب بیت کوین از راه های مختلفی امکان پذیر است اما دو روش سایت های بیت کوین رایگان و استخراج (ماین کردن) از سایر روش های معروف تر و پرکاربرتر هستند. در روش اول پس از ثبت نام در سایت شما در هر چند دقیقه مقداری ساتوشی دریافت می کنید و پس از رسیدن به حد معینی که در سایت تعیین شده است شما می توانید آن را به حساب اصلی خود منتقل کنید.البته در این سایت ها شما می توانید با انجام بازی های مختلف مقدار ساتوشی خود را چند برابر کنید. هرچند بازی ها ساده نیستند و ممکن است کل درآمدی که از سایت داشته اید را در چند دقیقه ببازید.

استخراج بیت کوین

در روش دوم به شما با خرید دستگاه های مخصوص استخراج بیت کوین، شروع به ماین از استخر های بیت کوین می نمایید. از معروفترین شرکت های سازنده این دستگاه ها شرکت Antminer می باشد.که بسته به قدرت و قیمت دستگاه ها می توانند بیت کوین (ساتوشی) بیشتری استخراج نمایند. لازم به ذکر است استخراج بیت کوین با کامپیوتر های شخصی و یا گوشی های هوشمند اصلاً به صرفه نیست زیرا قدرت پردازشی گوشی ها و کامپیوترها در حدی نیست که بتواند به طور مستمر فرآیند ماینینگ را انجام دهد.

در فراید استخراج بیت کوین شما قدرت پردازشی دستگاه خود را در اختیار شبکه قرار دهید تا با استفاده از این قدرت پردازشی محاسبات پیچیده ای که در شبکه وجود دارد، انجام شود و با توجه به ضعیف بودن کامپیوتر های شخصی ، مقدار بسیار ناچیزی می توانند استخراج نمایند که با توجه به استهلاک دستگاه و میران مصرف اینترنت و برق اصلاً به صرفه نیست.

آینده بیت کوین

مقدار بیت کوین کل جهان ۲۱ میلیون بیت کوین است و به محض اینکه یک ماینر توانست آخرین بیت کوین را استخراج کند دیگر امکان استخراج بیشتر وجود نخواهد داشت. و این بزرگترین سوالی است که جوابی برای آن یافت نمی شود: پس از استخراج آخرین بیت کوین  چه اتفاقی برای این ارز دیجیتال خواهد افتاد؟ عده ای از منتقدان بیت کوین  گمان می کنند با اتمام ذخایر بیت کوین ، استخراج کنندگان باید از طریق کارمزد تراکنش ها کسب در آمد کنند اما عده ای معتقدند این فراید امکان پذیر نیست و در این صورت تعداد استخراج کنندگان بیت کوین به شدت کاهش می یابد.همچنین معتقدند کارمزد تراکنش نمی تواند انگیزه مالی خوبی پس از اتمام ذخایر بیت کویت باشد. اما به راستی چه آینده ای در انتظار بیت کوین است؟