بارورسازی ابرها چیست و چطور انجام می شود؟

بارورسازی ابرها
بارورسازی ابرها

بارورسازی ابرها زمانی که منطقه ای دچار خشکسالی مزمن شده و برای مدتی از بارش خبری نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد. اما بارورسازی ابرها نیازمند حصول شرایط و موقعیت جوی خاصی است، که بدون آن ها امکان این عمل وجود نخواهد داشت.

بارورسازی ابرها همان طور که از اسم آن پیداست، به عملی گفته می شود که طی آن ابرها را به وسیله ی افزودن ترکیبات شیمیایی به ساختار آن ها، مستعد بارش می کنند.

این کار برای نخستین بار در سال ۱۹۴۰ میلادی مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه ی آن در محیط آزمایشگاهی نیز رضایت بخش بود.

اما در بیرون از محیط آزمایشگاهی و در بارورسازی واقعی به دلیل تغییرات مداوم جوی، کار کمی متفاوت و پیچیده تر جلو رفت.

بارورسازی ابرها
بارورسازی ابرها

بارورسازی ابرها چیست؟

برای بارورسازی ابرها باید هواپیماهایی کوچک و سبک وزن به سمت ابرها حرکت کرده و بسته های حاوی یدید نقره را به داخل ساختار ابرها تزریق کرده و لابه لای بافت آن ها رها سازند. این کار با پرتاب کردن موشک های کوچک حاوی یدید نقره به داخل ابرها انجام می شود. (قابل ذکر است که به جز یدید نقره مواد دیگری نیز برای بارور ساختن ابرها ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند. این مواد به دمای ابر بستگی دارند. به طور مثال در برخی موارد از کلراید سدیم یا نیتروژن مایع استفاده می شود.)

با اضافه شدن یدید نقره به ساختار ابرها، قطره های کوچک آب داخل ابرها، به حالت یخ زدگی می رسند. یخ زدن قطره های آب موجود در ابرها، آن ها را برای بارش آماده کرده و سپس بارندگی مصنوعی به وجود می آید.

این عمل را Glaciogenic یا بارورسازی یخزاد می نامند.

اگر تمام عملیات درست پیش رفته و بتوان یدید نقره را به صورت درست به بافت ابرها تزریق کرد، چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بارش بیشتر خواهیم داشت.

شرایط لازم برای بارورسازی ابرها

اما توجه داشته باشید که برای بارورسازی ابرها نیازمند شرایط خاصی هستیم که بدون آن ها، امکان بارورسازی وجود ندارد.

وجود ابر

پیش از هر چیزی به وجود ابر نیازمند هستیم. از آن جایی که قرار است یدید نقره به داخل ساختار ابرها تزریق شود، باید ابری در آسمان وجود داشته باشد و میزان ابرها قابل توجه باشد.

بارورسازی ابرها
بارورسازی ابرها

جهت وزش باد

مسئله ی دیگر جهت وزش باد است. در صورتی که ابرها را بارور ساخته اما جهت وزش باید آن ها را به سمتی دیگر ببریم؛ ممکن است بارش در مکانی غیر از جایی که خواسته ایم اتفاق بیفتد.

به طور مثال ممکن است در ایران بارورسازی ابرها انجام شده، اما وزش باد سبب شود که بارش در روسیه اتفاق بیفتد.

اندازه گیری قطرات کوچک آب داخل ابرها

این مورد می توان مهم ترین موضوع و غیرقابل کنترل ترین آن ها باشد. متاسفانه امکان اندازه گیری قطرات کوچک آب داخل ابرها وجود ندارد و این میزان تنها تخمین زده می شود. به همین دلیل است که به راحتی نمی توان عمل شلیک موشک های باران زا را انجام داده و سرزمین ها را از خشک سالی نجات داد.

بارورسازی ابرها
بارورسازی ابرها

آیا بارورسازی ابرها به محیط زیست صدمه می زند؟

توجه داشته باشید که میزان یدید نقره تزریق شده به ابرها، در مقیاس بسیار کوچک نسبت به حجم ابرها بوده و نمی تواند آسیبی به محیط زیست برساند. البته اگر این تزریق به شیوه ای نادرست و بیش از حد لازم انجام شود، موجب کاهش بارندگی خواهد شد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...