بازاریابی درونگرا چیست و با کسب و کار شما چه می کند؟

بازاریابی درونگرا چیست؟
بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing نوعی از بازاریابی در قلب دیجیتال مارکتینگ است که به جای خریدن توجه مخاطبان، آن ها را به به صورت ناخودآگاهانه به سمت خود جذب می کند.مستقیم تبلیغ کرده و با نشان دادن آن به مخاطب و بازار هدف؛ سعی در به دست آوردن مشتری می نماید.

این شکل از بازاریابی در چندین سال گذشته، جایگاه بسیار خوبی در میان استارتاپ ها و نیز کسب و کارهایی که مایل به تحول به دنیای جدید تجارت بودند، برای خود باز کرده است.مستقیم تبلیغ کرده و با نشان دادن آن به مخاطب و بازار هدف؛ سعی در به دست آوردن مشتری می نماید.

بازاریابی درونگرا چیست؟
بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا چیست؟

همان طور که انتظار دارید، بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی در شکل سنتی خود، یعنی بازاریابی برونگرا می ایستد. بازاریابی برونگرا همان شکلی از بازاریابی ست که در آن تولید کننده یا خدمات دهنده، کالا و خدمات خود را به صورت مستقیم تبلیغ کرده و با نشان دادن آن به مخاطب و بازار هدف؛ سعی در به دست آوردن مشتری می نماید.

این نوع از بازاریابی شاید در دهه های گذشته پاسخگو بوده و می توانست نظر مخاطب را به خود جلب کند، اما با گذر از عصر سنتی و ورود به دنیای دیجیتال؛ دیگر این مدل از بازاریابی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

بازاریابی برونگرا دست خود را به میان مخاطبان برده و آن ها را با یک تور به سمت خود می کشاند. این که در مسیر چه تعداد از مخاطبان از این تور تبلیغاتی ریزش کرده و از آن جدا شوند، امری پیش بینی ناپذیر بود.

اما در بازاریابی درونگرا این مخاطب است که به دنبال برند شما می گردد و با یافتن آن، احتمال وفادار بودنش دو چندان می شود.

به واقع در بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing، مشتری در جستجوی خود شما را پیدا کرده و به هیچ وجه احساس نمی کند که تحت تاثیر تبلیغات به این برند رسیده است. او که بر اثر خواست خود به سمت برند شما آمده، اعتماد و گرایش بیشتری خواهد داشت.

بازاریابی درونگرا چیست؟
بازاریابی درونگرا چیست؟

به طور مثال زمانی که مخاطبی برای خرید یک دوربین در اینترنت به جستجو می پردازد، بر اساس محتوای تولید شده و قرار داشتن برند شما در صفحه اول جستجو؛ دسترسی به برندتان پیدا کرده و وارد مبحث دریافت قیمت و خرید می گردد.

در حالی که دیدن نام تجاری شما در لا به لای صفحات مجلات یا حتی تبلیغات تلویزیونی هرگز نمی توانسته تا به این اندازه تاثیرگذار باشد.

طبق گزارشی که IBM منتشر ساخته است، ما هر روز ۲.۵ کیلوبایت داده تولید می کنیم و این بدان معناست که همه ی دنیای بشر به سمت استقرار بر بستر مجازی حرکت می کند.

مشتری های امروز دیگر جامعه ای چشم و گوش بسته نیستند که با استفاده از رنگ و طرح و نقش، جذب برندی شده و به آن وفادار بمانند. بلکه آن ها با استفاده از ابزار وب به سرعت اطلاعات کامل و دقیقی درباره ی آن چیزی که می خواهند کسب کرده و می توانند درست دست روی کالا و برند مورد نظر خود بگذارند.

تلفن های همراه هوشمند، تبلت، لپ تاپ و … به سرعت با چند کلیک و چند حرف تایپ ساده، دنیایی از اطلاعات را به روی مشتری ها باز می کند. آن ها خیلی سریع رقبای شما را پیدا کرده و قادر به مقایسه از همه لحاظ خواهند بود.

اما با بازاریابی درونگرا می توانید مسیری فراهم سازید که مشتری خود به آن وارد شده و در حقیقت او شما را پیدا کند.

با این ابزار مرزبندی و جغرافیا را نیز شکسته و نیازی به تبلیغات شهر به شهر و منطقه ای ندارید.

پدر بازاریابی درونگرا، برایان هالیگان

برایان هالیگان موسس وب سایت HubSpot، نخستین کسی بود که برای اولین بار از واژه ی Inbound Marketing استفاده کرد. البته مفهومی که وی به دنبالش بود تنها به کسب و کارهای نوپا و نیز شرکت های دانش بنیان ارتباط پیدا می کرد؛ اما رفته رفته این عنوان برازنده ی تمام شرکت هایی شد که به کسب مشتری از دنیای مدرن نیاز داشتند.

ابزار و تجهیزات بازاریابی درونگرا

اما برای بازاریابی مدرن به چه چیزهایی احتیاج داریم؟ جالب است بدانید که این سبک از بازاریابی تنها به تولید محتوای باکیفیت نیاز دارد. یعنی همان چیزی که مشتری در صفحات وب جستجویش می کند.

تولید محتوای باکیفیت مثل یک آهنربای قوی، مشتری های بالقوه را جذب کرده و آن ها را به خریدارانی بالفعل تبدیل می کند.

کافی ست در تولید محتوای خود پاسخ پرسش های مشتریان را گنجانده و چیزی که آن ها به دنبالش هستند را ارائه کرده باشید.

بازاریابی درونگرا چیست؟
بازاریابی درونگرا چیست؟

این عمل به صورت کاملا روان و ساده، مشتری های مرتبط با کالا یا خدمات شما را از میان جامعه بیرون کشیده و آن ها را در تونلی به برند شما مرتبط و متصل خواهد ساخت.

با این حساب ابزار بازاریابی دیجیتال را باید تولید محتوا، موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی و به طور کلی دنیای وب بدانیم.

مشتری کالا یا خدمات مورد نظر خود را در اینترنت جستجو کرده و به محتوای شما خواهد رسید. با مطالعه آن و پیدا کردن چیزی که می خواسته، پیش آمده و فرآیند خرید و تبدیل کالا و خدمات به پول اتفاق می افتد! (یعنی همان چیزی که به دنبالش هستیم.)

مراحل سیستمی بازاریابی درونگرا

پیدا کردن مخاطب

پیدا کردن مخاطب به شکل معکوس در بازاریابی درونگرا اتفاق می افتد. با قرار دادن محتوای تولید شده منحصر به فرد در وقت مناسب و در صفحات برتر وب، مخاطب از طریق موتورهای جستجو به شما می رسد.

بازاریابی درونگرا چیست؟
بازاریابی درونگرا چیست؟

تبدیل شدن مخاطب به مشتری

در این مرحله که دومین مرحله از Inbound Marketing محسوب می شود، مخاطب با به دست آوردن پاسخ پرسش های خود و اطلاعات کاربردی و مفید؛ از صفحه ی تولید محتوا به صفحه ی وب سایت کسب و کار شما هدایت شما و در شکل مشتری ظاهر می گردد.

اتفاق افتادن خرید

حالا که مخاطب به مشتری تبدیل شده و در تار و پود برند شما وارد شده است؛ درست به همان چیزی که می خواسته ایم رسیده و مشتری آماده ی خرید کردن است.

حفظ وفاداری

مخاطبی که به مشتری تبدیل شده و سپس خرید را انجام داد؛ حالا با کشف کیفیت و سطح خدمات، برند شما را به دیگران نیز معرفی کرده و خود به یک مشتری وفادار تبدیل می گردد.

به این شیوه می توانید با صرف هزینه های کمتر و تنها با به کار گرفتن هوش بازاریابی، از طریق تولید محتوا موثر و به جا و حضور در شبکه های اجتماعی و بستر مجازی؛ برند خود را جهانی ساخته و بالاترین بهره وری از بازار هدف را داشته باشید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...