فون واژه چیست و چه کاربردی دارد؟

فون واژه چیست؟

فون واژه یا تلواژه، شماره تلفنی ترکیبی از اعداد و حروف است که برای برندسازی و جاانداختن خط تماس یک نام تجاری خاص، کاربرد زیادی دارد. این شماره تلفن می‌تواند ترکیبی از اعداد و حروف بوده و یا تنها از حروف تشکیل شده باشد. به طور مثال ممکن است یک تلواژه به شکل ۰۹۱۲ali1579 بوده یا تلواژه دیگری کاملا با حروف و به شکل irancityceo باشد.

شاید پیش از این دقت کرده باشید که روی صفحه کلید تلفن‌ها، به جز اعداد، حروف نیز حک شده‌اند. آیا از خود پرسیده‎اید، که علت آن چیست؟ علت این حروف چاپی روی صفحه کلید تلفن‌ها، دقیقا همین کاربرد فون واژه است. البته دیگر کاربرد این حروف تایپ شده، نیز همان ارسال پیامک است که برای همه ما آشنا بوده و بارها و بارها از آن استفاده کرده‌ایم.

در این مطلب به کاربردهای فون واژه و زمینه آن در ایران، نگاهی می اندازیم.

فون واژه چیست؟

کلمات مترادف فون واژه شامل مواردی چون شماره ترکیبی، رند حروفی، سیم کارت همنام و همان طور که گفتیم، تلواژه می‌شوند. شرکت‌های بزرگ و برخی از برندهای تجاری، برای تثبیت خط تماس خود در ذهن مشتریان، آن را به فون واژه تبدیل می‌کنند. به این صورت دیگری نیازی به حفظ کردن یک شماره تماس نخواهید داشت و کافی است که نام آن برند را شماره گیری کنید. به طور مثال شرکتی با نام ABCD، به جای استفاده از شماره تلفن ۸۸۵۸۳۲۶۱، عبارت ABCDTEL را به عنوان خط تماس خود معرفی می‌کند. به یاد سپردن کدام یک راحت‌تر می‌نماید؟ شما کدام یک از این خطوط تلفن را هرگز فراموش نخواهید کرد؟ بدیهی است که فون واژه به راحتی در ذهن مانده و نیازی به یادداشت کردن آن در جایی و یادآوری همراه با زحمت نیست.

فون واژه چیست؟

برای شماره گیری فون واژه‌ها نیز کار سختی پیش رو نخواهید داشت. تنها کافی است که به حروف حک شده روی دکمه‌های تلفن توجه کرده و طبق آن‌ها تلواژه را شماره گیری نمایید.

لازم به ذکر است که فون واژه چیز تازه‌ای نیست و از سال‌ها پیش در صنعت مخابرات جهانی قرار داشته است. درست به همین علت است که روی صفحه شماره گیری تلفن‌های قدیمی نیز، همین حروف را می‌بینیم. اما کسب و کارهای ایرانی، به تازگی پتانسیل‌های این ابزار مخابراتی و تبلیغاتی را به کار گرفته و به سمت استفاده از آن خیز برداشته‌اند. به ویژه استارتاپ‌هایی که قصد دارند زمینه‌های موفقیت خود را از همان ابتدا محکم کرده و گام‌های استواری بردارند، فون واژه را ابزاری عالی خواهند یافت.

برای خرید فون واژه داخل ایران می‌توانید به مخابرات و همچنین اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که تلواژه‎ها برای شماره‎ها با تعداد ارقام خاصی موجود هستند. به طور مثال مخابرات تنها تلواژه با تعداد ارقام ۴، ۶ و ۸ حرفی را ارائه می‌کند.

فون واژه چیست؟

سخن پایانی

علی رغم این که سیم کارت‌های فون واژه دارای قیمت گرانی هستند، اما به نظر می‌رسد که بازار رقابت دنیای تجارت و صنایع به این سمت حرکت کرده و به زودی شاهد گسترش استفاده از این ابزار مخابراتی و تبلیغاتی باشیم. اگر تا به حال فون واژه‌ای را شماره گیری کرده‌اید، برداشت خود از منظر تبلیغاتی و تاثیرگذاری آن را با ما در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...