سئو (SEO) چیست و استفاده از آن چه مزیتی دارد؟

ARMO_SEO_TYPOGRAPHY

در این مقاله قصد داریم تا مفهوم سئو و اهمیت استفاده از آن را شرح دهیم و به بیان بخش های مختلف آن بپردازیم. در ادامه با آراد موبایل همراه باشید.

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف واژه انگلیسی Search Engine Optimization است که به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. تمامی موتورهای جستجو، از جمله Google ،Bing  و Yahoo لیستی از وب سایت ها را در نتایج خود نشان می دهند که مدیران این وب سایت ها برای رسیدن به صفحه اول در نتایج موتورهای جستجو، اقدام به بهینه سازی سایت  خود کرده اند.

نزدیک به دو دهه است که استفاده از وب سایت ها برای ارائه کالا و خدمات بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و گوگل در این سال ها با حجم بالایی از وب سایت های جدید رو به رو بوده است. بنابراین، گوگل نیاز به الگوریتمی داشت که توسط آن بتواند کیفیت سایت ها را سنجیده و بر اساس آن بالاترین جایگاه را در نتایج جستجو به آن ها اختصاص دهد.

در نتیجه اگر بخواهیم تعریفی جامع و کامل از سئو ارائه دهیم، باید آن را مجموعه ای از فعالیت ها بدانیم که در جهت بالابردن کیفیت وب سایت و پیشه گرفتن از رقبا برای رسیدن به جایگاه اول است.

حال این سوال پیش می آید که لزوم قرار گرفتن در صفحه اول گوگل و یا رتبه اول در این صفحه چیست؟

ARMO_FLAT_SEO

سئو سایت چه اهمیتی دارد؟

تحقیقات نشان داده که بیش از ۹۰ درصد افرادی که یک واژه را در گوگل سرچ می کنند، روی وب سایت های نشان داده شده در صفحه اول کلیک خواهند کرد. به طور مثال، تصور کنید که ۱۰۰  وب سایت مختلف در زمینه فروش کیف و کفش فعالیت دارند و شما مالک یکی از این وب سایت¬ها هستید؛ بنابراین برای اینکه شانس بیشتری در فروش محصولات خود داشته باشید نیاز به گرفتن بالاترین رتبه در میان رقبای خود دارید تا دیده شوید.

پس تنها داشتن یک وب سایت حرفه ای و زیبا و با بالاترین امکانات، برای رقابت در دنیای آنلاین کافی نیست. اما این به معنی عدم توجه به یک وب سایت مناسب به منظور افزایش سرعت سایت، ریسپانسیو بودن و ظاهر مناسب نیست.

احتمالا این سوال در ذهن شما شکل گرفته که عوامل تاثیرگذار بر سئو یک سایت کدام است؟

عوامل تاثیرگذار بر سئو

بهبود رتبه یک سایت در نتایج گوگل به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ یکی از این عوامل رفتار کاربران در هنگام جستجو در سایت است. با ورود کاربر به وب سایت شما، گوگل شروع به رسد کردن فعالیت های او می کند؛ به طور مثال میزان حضور کاربر در یک صفحه، نشان دهنده کیفیت بالای محتوای داخل سایت و جذابیت آن برای کاربر است. همچنین باز کردن صفحات دیگر سایت شما توسط کاربر نیز نشان از جلب توجه و اعتماد کاربر به مطالب موجود در سایت شما دارد. بنابراین گوگل وب سایت شما را به عنوان یک سایت آموزنده و پاسخگو به نیاز کاربران تلقی کرده و جایگاه بهتری را به آن اختصاص می دهد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در سئوی یک سایت، رفتار دیگر سایت ها و به ویژه رقبای شما نسبت به سایتتان است. سایتی که به یکی از صفحات و یا مطلب خاصی در سایت شما لینک می دهد، باعث افزایش رتبه وب سایت شما خواهد شد. این کار در دنیای سئو با نام لینک بیلدینگ شناخته می شود و زیر مجموعه ای از سئوی خارجی (off-page SEO) است.

همانطور که ذکر شد، سئو به عوامل متعددی بستگی دارد که به طور زنجیروار به یکدیگر متصل هستند و بدون رعایت یکی از آن ها تقریبا این زنجیر شکل نخواهد گرفت.

پس برای توضیح بهتر مراحل انجام سئو یک سایت بهتر است ابتدا با قسمت های مختلف سئو آشنا شویم.

بخش های مختلف سئو

سئو داخلی (on-page SEO)

به طوری کلی مدیریت و کنترل مطالب تصویری، متنی، لینک های داخلی، کدهای سایت و … را سئو داخلی می گویند. اولین گام پس از بهینه سازی کدهای سایت، تولید محتوای مناسب و مرتبط با فعالیت سایت است که نه تنها به خزنده های گوگل برای معرفی شما به کاربر کمک می کند، بلکه می تواند مخطبان همیشگی بسیاری را به سایت جذب کند.

تولید محتوای با کیفیت، می تواند باعث انتشار آن در بین سایت های دیگر و شبکه های اجتماعی شده و در واقع عمل لینک بیلدینک نیز برای سایتتان انجام شود. بنابراین، محتوایی که بتواند کاربر را در سایت نگاه دارد و یا او را وادار به اشتراک گذاری کند، مهمترین قسمت سئو یک سایت است. این موضوع به حدی با اهمیت است که در دنیای سئو جمله “محتوا پادشاه است” بسیار پر تکرار می باشد.

سئو خارجی (off-page SEO)

ARMO_SEO

سئو خارجی به دلیل اقدامتی که توسط کارشناس سئو در خارج از وب سایت انجام می شود؛ به این نام نامگذاری شده است. سئو خارجی به نسبت سئو داخلی پیچیده  تر بوده و در صورت اشتباه در انجام آن، سایت توسط گوگل جریمه می شود.

در نتیجه برای انجام سئو خارجی نیاز به مطالعه کتاب ها و مقالات بسیار و یا حضور در کلاس های آموزشی است. تلاش برای لینک بیلدینگ به صورت دستی، استفاده از رپورتاژ آگهی و … جزء سئو خارجی سایت می باشد.