راهنمای واتس آپ از فرستادن پیام تا تنظیمات حریم خصوصی – قسمت ۲

راهنمای واتس‌آپ

در قسمت اول راهنمای واتس آپ به شما یاد دادیم چطور با این پیام‌رسان محتوای چند رسانه‌ای بفرستید، مخاطبان دلخواه را بلاک کنید و گروه‌ها و چت‎ها را میوت کنید. اما امکانات واتس ‌آپ خیلی بیشتر از اینهاست و در قسمت دوم قصد داریم به سایر آنها بپردازیم. در این مطلب علاوه بر عملکردهای اصلی واتس ‌آپ، ترفندهای کار با این پیام‌رسان را هم یاد می‌گیرید. با آرادمگ همراه باشید.

کارکردهای اصلی واتس‌ آپ

کارکرد اصلی واتس ‌آپ مثل هر پیام‌رسان دیگری ارسال پیام متنی، صوتی و ویدیویی است. در این بخش راهنمای واتس‌ آپ قصد نداریم به شما یاد بدهیم چطور متن مورد نظر را بنویسید و ارسال کنید چون توضیح واضحات خواهد بود. بلکه ترفندهای مربوط به ارسال و دریافت پیام را توضیح می‌دهیم.

چطور پیام‌های صوتی را بدون مزاحمت گوش بدهیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که هدفون همراهتان نباشد و بخواهید فورا یک پیام صوتی گوش بدهید. در چنین شرایطی می‌توانید از سنسور مجاورت گوشی و یکی از امکانات جالب واتس ‌آپ استفاده کنید. در حالت عادی صدای پیام صوتی از اسپیکر خارجی پخش می‎شود. کافیست بعد از زدن دکمه پخش، گوشی را کنار گوشتان بگذارید تا پخش صدا به اسپیکر داخلی منتقل بشود. به این ترتیب صدای پیام درست مثل صدای تماس تلفنی پخش می‎شود و کسی جز خودتان پیام صوتی را نخواهد شنید.

چطور پیام‌های صوتی واتس ‌آپ را لغو کنیم؟

برای ارسال پیام صوتی با واتس آپ باید دکمه ضبط صدا را نگه دارید و به محض برداشتن انگشت از روی دکمه، پیام ارسال خواهد شد. اما در این بین می‌توانید ارسال پیام صوتی را به راحتی کنسل کنید. کافیست انگشت‌تان را به سمت چپ فیلد تایپ پیام بکشید تا آیکون سطل آشغال ظاهر بشود. این یعنی پیام صوتی شما لغو شده و می‌توانید پیام را از اول ذخیره کنید.

چطور پیام‌های مهم را نشانه‌گذاری کنیم؟

نشانه گذاری پیامهای مهم در واتس آپ

اگر واتس ‌آپ تنها پیام‌رسانی است که استفاده می‌کنید، هر روز کلی پیام مهم بین پیام‌های عادی دریافت می‌کنید. اگر راهی برای نشانه‌گذاری این پیام‌های مهم داشته باشید، کار با واتس‌ آپ برایتان ساده‌تر خواهد شد. برای اینکار می‌توانید از قابلیت پیام‌های برگزیده (favorite) استفاده کنید.

برای افزودن یک پیام به پیام‌های برگزیده، انگشت‌تان را رویش نگه دارید تا انتخاب بشود و دکمه ستاره را از منوی بالایی بزنید. برای مشاهده پیام‌های برگزیده هم به صفحه اصلی واتس ‌آپ بروید و روی سه نقطه عمودی بالای صفحه بزنید. سپس به زبانه Starred Messages بروید تا همه پیام‌های ستاره‌دار را یکجا ببینید.

چطور یک مخاطب یا پیام خاص را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک مخاطب لازم نیست لیست طولانی مخاطبان را بالا و پایین کنید. روی آیکون ذره‌بین و نام مخاطب مورد نظرتان را وارد کنید.

قابلیت جستجو محدود به مخاطبین نیست و می‌توانید در چت‌های طولانی هم پیام مورد نظرتان را پیدا کنید. برای اینکار به چت دلخواه بروید، روی سه نقطه عمودی بالای صفحه کلیک کنید و گزینه search را بزنید. حالا کافیست یک کلمه مهم از متن پیام مورد نظر را تایپ کنید تا نتایج مرتبط نشان داده بشود.

اگر می‎خواهید همه مخاطبین را در برنامه واتس ‌آپ ببینید، به زبانه messages بروید و روی آیکون پیام در سمت راست بالای صفحه بزنید تا لیست همه مخاطبین را ببینید.

چطور با واتس آپ فایل ارسال کنیم؟

به روشی که در بخش قبل راهنمای واتس‌ آپ توضیح دادیم، مخاطب مورد نظر را باز کنید و اینبار روی آیکون گیره کاغذ کلیک کنید. حالا واتس ‌آپ به حافظه گوشی دسترسی دارد و می‌توانید فایل مورد نظرتان را با هر فرمتی انتخاب کنید. ضمن اینکه می‎توانید چند فایل را به صورت همزمان انتخاب و ارسال کنید.

چطور لوکیشن یا اطلاعات مخاطب را با واتس‌ آپ ارسال کنیم؟

ارسال لوکیشن در واتس آپ

امکانات واتس ‌آپ ارسال لوکیشن دقیق یا اطلاعات مخاطبین را ساده‌ کرده است. برای ارسال هر کدام از دو مورد کافیست به چت دلخواه‌تان بروید و روی آیکون گیره کاغذ سمت راست پایین صفحه بزنید. در منویی که باز می‌شود گزینه Location را انتخاب کنید و در بین گزینه‌های نمایش داده شده، لوکیشن مورد نظرتان را انتخاب کنید (به لحاظ میزان جزییات).

برای به اشتراک گذاری یک مخاطب هم کافیست از منوی باز شده گزینه Contact را انتخاب کنید و مخاطب را جستجو یا به صورت دستی پیدا کنید.

چطور آخرین نسخه واتس ‌آپ را دریافت کنیم؟

اگر بخواهید از تمام ترفندهای این راهنمای واتس ‌آپ استفاده کنید، باید آخرین نسخه برنامه را داشته باشید. معمولا پلی استور یا اپ استور انتشار نسخه جدید را با نوتیفیکیشن به شما اطلاع می‌دهد. اگر مدتی است این نوتیفیکیشن را دریافت نکردید، کافیست اپ استور یا پلی استور را باز کنید و به قسمت my apps¬ بروید. در این قسمت برنامه‌هایی که به‎روزرسانی شده‌اند را مشاهده خواهید کرد.

اگر نمی‌خواهید برای دریافت نسخه جدید منتظر انتشار در پلی استور بمانید، باید فایل APK را به صورت دستی نصب کنید.

چطور آخرین APK واتس ‎آپ را نصب کنیم؟

ابتدا به Settings > Security > Unknown sources بروید و تیک آن را بزنید. سپس مرورگر گوشی را باز کنید و به سایت واتس ‌آپ یا APK Mirror بروید. از اینجا فایل جدید را دانلود و روی گوشی نصب کنید.

چطور از Google Now برای تایپ پیام در واتس ‌آپ کمک بگیریم؟

اگر در شرایطی هستید که نمی‌توانید از دستان‌تان برای تایپ پیام استفاده کنید، اینکار را به گوگل بسپارید. Google Now یکی از امکانات اندروید است که با آن می‌توانید صوت را به متن تبدیل کنید (امکانی که از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند). این ویژگی برای کار با واتس ‌آپ هم قابل استفاده است.

کافیست با گفتن عبارت Okay Google (اگر حالت هندزفری فعال باشد) یا به صورت دستی Google Now را فعال کنید. حالا نه تنها می‌توانید پیام را بخوانید تا گوگل برایتان تایپ کند بلکه می‌توانید دستور ارسال پیام را هم به دستیار گوگل بدهید (البته این دستور باید به زبان انگلیسی باشد).

چطور با واتس آپ تماس صوتی و ویدیویی رایگان بگیریم؟

این قسمت راهنمای واتس ‌آپ بسیار ساده است و احتمالا خودتان آن را بلدید. برای تماس صوتی یا تصویری در واتس ‌آپ کافیست چت مخاطب مورد نظر را باز کنید و روی آیکون تلفن بالای صفحه بزنید. حالا واتس ‌آپ از شما می‌پرسد تماس صوتی باشد یا تصویری. حالت دلخواه‌تان را انتخاب کنید و تماس مجانی و باکیفیت را تجربه کنید.

چطور استتوس واتس ‌آپ را تغییر بدهیم؟

اگر دوست دارید احوال و افکار روزانه را در استتوس واتس آپ وارد کنید، کارتان خیلی ساده است. روی سه نقطه عمودی بالای صفحه بزنید تا منو باز بشود. از آنجا Status را انتخاب کنید و روی آیکون مداد کنار کادر استتوس بزنید. حالا می‌توانید استتوس دلخواه‎تان را انتخاب کنید یا یکی از الگوهای آماده واتس ‌آپ را انتخاب کنید.

چطور به استتوس واتس آپ عکس و ویدیو اضافه کنم؟

با این ویژگی جدید واتس ‌آپ می‌توانید تصاویر و ویدیوهای دلخواهتان را به استتوس واتس ‌آپ اضافه کنید. البته این تصاویر و ویدیوها بعد از یک روز به صورت خودکار حذف می‌شوند (درست مثل اسنپ چت). ضمنا می‌توانید این تصاویر و ویدیوها را ویرایش کنید و متن، ایموجی و استیکرهای دلخواه‌تان را به آنها اضافه کنید. نحوه کار هم درست مثل نوشتن استتوس است.

چطور استتوس واتس ‌آپ را حذف کنیم؟

اگر متن، عکس یا ویدیویی را به اشتباه در قسمت استتوس گذاشتید، خیلی راحت می‌توانید آن را حذف کنید. کافیست به زبانه Status واتس ‌آپ بروید، روی سه نقطه عمودی کنار استتوس کلیک کنید و روی آیکون سطل زباله بزنید.

چه کسانی استتوس شما را مشاهده کرده‌اند؟

این قسمت راهنمای واتس‎ آپ هم برای کاربران کنجکاو این پیام‌رسان است. قبلا هم گفتیم که ویژگی جدید واتس ‌آپ به شما اجازه می‌دهد تصاویر و ویدیوهای دلخواه‌تان را به مدت ۲۴ ساعت در قسمت استتوس با مخاطبان به اشتراک بگذارید. علاوه بر این می‎توانید ببینید چه کسانی ویدیوها و عکس‌های استتوس شما را دیده‌اند. برای اینکار کافیست به زبانه Status بروید، استتوس منتشر شده را باز کنید و صفحه را از پایین به بالا بکشید تا لیست افرادی که استتوس را دیده‌اند، نمایش داده بشود.

حریم خصوصی و امنیت واتس ‌آپ

در این بخش راهنمای واتس ‌آپ به تنظیماتی می‌پردازیم که ضامن حفظ حریم خصوصی و امنیت شما در این پیام‌رسان هستند. واتس ‌آپ تمام پیام‌های شما را رمزگذاری می‌کند و یکی از امن‎ترین پیام‌رسان‌هاست. اما با به‌کارگیری تنظیمات حریم خصوصی می‌توانید امنیت آن را بیشتر کنید.

چطور واتس‌ آپ را قفل کنیم؟

اپلیکیشن واتس ‌آپ تنظیماتی برای قفل کردن ندارد اما اجازه ایجاد قفل با استفاده از اپلیکیشن‌های شخص ثالث را به شما می‌دهد. برای اینکار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلفی مثل App Locker استفاده کنید.

چطور اطلاعات پروفایل را مخفی کنیم؟

اگر می‌خواهید اطلاعاتی مثل آخرین زمان آنلاین بودن (Last Seen)، عکس پروفایل یا استتوس را مخفی کنید، واتس ‌آپ این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای اینکار در منوی تنظیمات به زبانه My Account بروید و Privacy را انتخاب کنید. در پنجره جدیدی که باز می‌شود می‌توانید همه این موارد را تنظیم کنید. در قسمت Last seen مشخص کنید چه کسانی اطلاعات آخرین دسترسی شما را ببینند. در قسمت Profile photo مشخص کنید چه کسانی عکس پروفایل شما را ببینند و در قسمت Status هم دسترسی افراد به پیام استتوس را مشخص کنید.

چطور احراز هویت دو مرحله‎ای واتس ‌آپ را فعال کنیم؟

اگر می‌خواهید یک لایه امنیتی جدید به واتس ‌آپ اضافه کنید، احراز هویت دو مرحله‎ای بهترین انتخاب است. برای فعال کردن این قابلیت در واتس آپ به تنظمیات بروید و از قسمت My Account گزینه two-step verification را انتخاب کنید. حالا وارد صفحه فعالسازی می‌شوید و می‌توانید این روش احراز هویت را فعال کنید.

چطور اکانت واتس ‌آپ را حذف کنیم؟

اگر قصد حذف اکانت واتس ‌آپ را دارید باید بدانید با اینکار تمام مخاطبان، چت‌ها و تنظیمات اکانت شما حذف خواهد شد و دیگر قابل بازیابی نخواهد بود. بنابراین اگر درباره حذف اکانت مطمئن هستید به تنظیمات بروید و از قسمت My Account گزینه Delete my account را انتخاب کنید. در صفحه جدیدی که باز می‌شود یکبار دیگر شماره همراه‌تان را وارد کنید و دکمه Delete my account را بزنید.

چه کسانی استتوس شما را مشاهده کرده‌اند؟

این قسمت راهنمای واتس‎ آپ هم برای کاربران کنجکاو این پیام‌رسان است. قبلا هم گفتیم که ویژگی جدید واتس‌ آپ به شما اجازه می‌دهد تصاویر و ویدیوهای دلخواه‌تان را به مدت ۲۴ ساعت در قسمت استتوس با مخاطبان به اشتراک بگذارید. علاوه بر این می‎توانید ببینید چه کسانی ویدیوها و عکس‌های استتوس شما را دیده‌اند. برای اینکار کافیست به زبانه Status بروید، استتوس منتشر شده را باز کنید و صفحه را از پایین به بالا بکشید تا لیست افرادی که استتوس را دیده‌اند، نمایش داده بشود.

نوتیفیکیشن‌های واتس آپ

شما در روز چند پیام در واتس ‌آپ دریافت می‌کنید؟ دوست دارید برای هر کدام از آنها یک نوتیفیکیشن بگیرید؟ می‌خواهید این نوتیفیکیشن‌ها از چه نوعی باشند؟ در این قسمت راهنمای واتس ‌آپ به شما یاد می‌دهیم چطور نوتیفیکیشن‌ها را کنترل کنید.

چطور در واتس آپ نوتیفیکیشن شناور دریافت کنیم؟

اگر می‌خواهید امکان نوتیفیکیشن‌های شناور را به واتس ‌آپ اضافه کنید، باید از اپلیکیشن WhatsBubble استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید نوتیفیکیشن‎های واتس آپ را به صورت شناور (شبیه چیزی که در مسنجر فیسبوک می‌بینیم) دریافت کنید. فراموش نکنید بعد از نصب این برنامه در قسمت Notification Access دسترسی برنامه را فعال کنید.

چطور نوتیفیکیشن‌های واتس آپ را به کاملا قطع کنیم؟

اگر تعداد مخاطبان و گروه‌هایتان آنقدر زیاد است که هیچوقت نوتیفیکیشن‎هایتان تمام نمی‌شود، بهترین کار قطع کردن آنهاست. برای اینکار به Settings بروید و در قسمت notification یا application گزینه مربوط به نوتیفیکیشن‌ را یپدا کنید و آن را غیرفعال کنید.

چطور صدای نوتیفیکیشن واتس آپ را قطع کنیم؟

اگر مشکلی با تعداد نوتیفیکیشن‌ها ندارید و فقط صدایش آزارتان می‌دهد، لزوما نباید گوشی را سایلنت کنید. می‌توانید فقط صدای نوتیفیکیشن‌ها را قطع کنید. برای اینکار به Settings¬ بروید و در قسمت notifications تنظیمات مربوط به صدا را تغییر بدهید. روش میانبر هم این است که در پنجره اصلی برنامه، دست‌تان را روی یک چت نگه دارید و روی علامت قطع صدایی که بالای صفحه ظاهر می‌شود، ضربه بزنید.

چطور از پاپ آپ به پیام‌های واتس آپ جواب بدهیم؟

اگر نوتیفیکیشن برایتان کافی نیست، می‌توانید واتس آپ را طوری تنظیم کنید که به محض دریافت پیام یک صفحه پاسخگویی سریع (یا پاپ آپ) روی صفحه باز کند. به این ترتیب می‌توانید بدون باز کردن برنامه و بلافاصله به پیام‌هایتان پاسخ بدهید.

برای فعال کردن پاپ آپ‌های واتس آپ، در منوی Settings به قسمت Notifications بروید و سپس گزینه Popup notification را انتخاب کنید.

واتس آپ برای کامپیوتر و لپ‌تاپ

استفاده از پیام‌رسان به صورت همزمان روی گوشی هوشمند و کامپیوتر شخصی یکی از انتظارات اصلی کاربران است. واتس آپ هم از این ویژگی پشتیبانی می‌کند اما برای هربار ورود به نسخه دسکتاپ برنامه باید به گوشی دسترسی داشته باشید. در ادامه راهنمای واتس ‌آپ جزییات نصب و کار با نسخه دسکتاپ واتس‌ آپ را یادتان می‌دهیم؟

چطور نسخه دسکتاپ واتس ‌آپ را نصب کنیم؟

فقط باید به وب‌سایت واتس آپ بروید و برنامه مناسب سیستم عامل خودتان را از آنجا دانلود کنید. واتس آپ فقط برای سیستم عامل‌های بالاتر از ویندوز ۸ و مک OSX 10.9 در دسترس است.

روش احراز هویت هم بسیار ساده است. برای هربار ورود به نسخه دسکتاپ باید یک کد کیوآر را با اپلیکیشن نصب شده روی گوشی اسکن کنید. بعد از این مرحله می‌توانید همه چت‌هایتان را در نسخه دسکتاپ ببینید.

چطور نوتیفیکیشن‌ها را در نسخه دسکتاپ دریافت کنیم؟

اگر می‎خواهید نوتیفیکیشن‎های اندروید را مستقیما به کامپیوتر ارسال کنید، باید از برنامه‎هایی مثل Pushbullet استفاده کنید. چنین برنامه‌هایی نوتیفیکیشن‌های دریافتی در دستگاه‎های اندرویدی را مستقیما به کامپیوتر شما ارسال خواهند کرد.

چطور تاریخچه پیام‌ها را در نسخه دسکتاپ پاک کنیم؟

قبل از هر چیز باید بدانید که پاک کردن چت‌ها در نسخه دسکتاپ، پیام‌ها را از روی گوشی هم حذف می‌کند. با این وجود اگر می‌خواهید پیام‌هایتان را پاک کنید، کافیست چت مورد نظر را باز کنید و روی سه نقطه عمودی بالای صفحه بزنید. گزینه More و سپس Clear Chat را بزنید.

چطور رنگ پس زمینه نسخه دسکتاپ را عوض کنیم؟

اگر می‌خواهید رنگ تازه‌ای به پیام‌رسان واتس ‌آپ بدهید، رنگ پس زمینه چت‌هایتان را تغییر بدهید. برای اینکار کافیست روی سه نقطه عمودی بالای صفحه بزنید، از آنجا به Settings بروید و یک رنگ پس زمینه جدید انتخاب کنید. این تغییر فقط نه روی یک چت بلکه روی کل فضای واتس آپ اعمال خواهد شد.

چت‌های گروهی و لیست‌های پیام

استفاده از واتس آپ برای ارسال پیام‌های جمعی و ایجاد گروه‌های چند نفره بسیار ساده است. ضمن اینکه امکانات زیادی برای کنترل این گروه‌ها و پیام‌ها به شما می‎دهد. در این قسمت راهنمای واتس ‌آپ شما را با برخی از این تنظیمات آشنا خواهیم کرد.

چطور یک ادمین جدید به گروه واتس آپ اضافه کنیم؟

واتس آپ امکان تعیین چند ادمین برای گروه‌های چت را به شما می‌دهد و هر ادمین می‌تواند ادمین‌های جدید را به گروه اضافه کند. برای اینکار کافیست به قسمات اطلاعات گروه بروید و روی نام عضوی که می‌خواهید ادمین جدید باشد، ضربه بزنید. در نهایت هم گزینه Make group admin را انتخاب کنید.

چطور گفتگوهای واتس آپ را آرشیو کنیم؟

همه ما چت‌هایی که داریم که فقط گاهی اوقات به آنها سر می‌زنیم. به جای اینکه صفحه اصلی واتس آپ را به این چت‌ها شلوغ کنید، می‌توانید از امکان آرشیو استفاده کنید. با استفاده از گزینه آرشیو می‌توانید چت‌های قدیمی را از صفحه اصلی حذف کنید و در پوشه چت‌های آرشیوی نگه دارید. به این ترتیب چت‌ها دیگر صفحه اصلی را شلوغ نمی‌کنند و در عین حال همیشه در دسترس خواهند بود.

برای اینکار کافیست در صفحه اصلی، انگشت‌تان را روی چت مورد نظرتان نگه دارید. از منویی که در بالای صفحه ظاهر می‌شود، آیکون Archive را انتخاب کنید. برای دسترسی به چت‌های آرشیو شده باید به انتهای صفحه چت‌ها بروید و گزینه Archived را بزنید.. برای خارج کردن چت‌ها از حالت آرشیو هم گزینه Archived را بزنید. انگشت‌تان را روی چت مورد نظر نگه دارید و دوباره روی آیکون آرشیو در منوی بالای صفحه ضربه بزنید تا چت به صفحه اصلی برگردد.

چطور چت‌های واتس‌ آپ را پاک یا حذف کنیم؟

حذف پیام‌های واتس آپ به معنای آن است که دیگر هیچگاه به پیا‌م‎هایتان دسترسی نخواهید داشت. پاک کردن پیام‌های واتس‌ آپ هم تقریبا هم آنها را از گوشی حذف می‌کند اما بعد از بازیابی می‌توانید دوباره به پیام‎هایتان دسترسی داشته باشید. پس اگر خواستید یک چت را پاک کنید، ابتدا بین این دو گزینه تصمیم بگیرید.

سپس به مسیر Settings > Discussions > Chat History بروید و یکی از آنها را انتخاب کنید. ضمن اینکه می‌توانید چت‌ها را مستقیما از صفحه اصلی چت‌ها هم حذف کنید. دقت کنید این حذف کردن دیگر قابل بازیابی نیست.

چطور در واتس‌ آپ گروه بسازیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید برای چندتا از مخاطبان‌تان یک پیام بفرستید. در این شرایط می‌توانید در واتس ‌آپ گروه بسازید تا دیگر مجبور نباشید یک پیام را برای چند نفر فوروارد کنید. برای ساخت گروه جدید، دکمه منو را بزنید و گزینه New group را انتخاب کنید. مخاطبانی که می‌خواهید به گروه اضافه کنید را انتخاب کنید و فلش سبز را بزید.

چطور در واتس آپ لیست مخاطب درست کنیم؟

اگر بخواهید یک پیام را برای چند نفر بفرستید، گروه بهترین انتخاب است. اما اگر بخواهید این پیام‌ها به صورت جداگانه ارسال بشوند، دو انتخاب دارید: پیام مورد نظر را تک تک برای مخاطبین فوروارد کنید یا یک لیست مخاطب بسازید.

برای اینکار کافیست روی سه نقطه عمودی بالای صفحه کلیک کنید و Broadcast lists را انتخاب کنید. سپس مخاطبانی که می‌خواهید به لیست اضافه شوند را انتخاب کنید و لیست را با نام دلخواهتان در واتس آپ ذخیره کنید. حالا می‌توانید با فشار یک دکمه پیام دلخواه‌تان را برای تمام اعضای لیست مورد نظر بفرستید.

تنظیمات پیام در واتس ‌آپ

راهکارهای واتس ‌آپ برای ارسال پیام فقط به آن دکمه سبز محدود نمی‌شود. در این قسمت راهنمای واتس ‌آپ برخی از تنظیمات این پیام‌رسان را به شما یاد می‌دهیم که ارسال پیام را تسهیل می‌کنند.

چطور در واتس ‌آپ پیام خودکار بفرستیم؟

امکان ارسال پیام خودکار در واتس‌ آپ فقط برای گوشی‌های هوشمند روت شده موجود است. اما اگر گوشی را روت نکرده باشید، باز هم امکان استفاده از این ویژگی را خواهید داشت. اپلیکیشن Seebye Scheduler ROOT را دانلود کنید و به کمک آن دستگاه‌تان را پیکربندی کنید. این اپلیکیشن بسیار ساده است و فقط باید نام فرایند را مشخص کنید و سپس تاریخ، زمان و محتوای پیام را مشخص کنید.

بعد از این تنظیمات پیام شما به صورت خودکار و در زمان تعیین شده در واتس‌ آپ ارسال خواهد شد.

چطور با سرعت بیشتری چت کنم؟

این قابلیت واتس آپ برای کسانی که همیشه پیام‌های کوتاه می‌فرستند بسیار کاربردی است. می‌توانید دکمه اینتر را به عنوان دکمه ارسال استفاده کنید. به این ترتیب دیگر مجبور نیستید دست‌تان را از روی کیبورد گوشی بردارید. برای فعال کردن این ویژگی به settings بروید و در قسمت Discussions گزینه Enter is send را فعال کنید.

چطور مصرف داده واتس‌ آپ را کاهش بدهیم؟

ارسال و دریافت پیام متنی حجم داده بسیار کمی می‌برد اما تماس‎های صوتی و تصویری، ارسال و دریافت عکس و ویدیو می‌تواند داده زیادی مصرف کند. واتس آپ امکان مدیریت داده مصرفی اپلیکیشن را با گزینه‎های متعدد برایتان فراهم کرده است. یکی از ساد‎ه‌ترین این تنظیمات هم حالت Low data usage است. برای فعالسازی این حالت به تنظیمات واتس ‌آپ بروید و از قسمت Data usage گزینه Low data usage را فعال کنید.

چطور گزارش فعالیت‌هایمان در واتس ‌آپ را ببینیم؟

واتس ‌آپ به صورت خودکار تعداد پیام‌های ارسال شده، داده‌های دریافتی و ارسالی و تعداد تماس‌ها را ذخیره می‌کند. مگر اینکه برنامه را ریست کرده باشید که در این صورت محاسبات از ابتدا آغاز خواهد شد. برای دسترسی به این اطلاعات به منوی تنظیمات بروید و Data usage را باز کنید. در زبانه Network usage می‌توانید اطلاعات مربوط به فعالیت‌هایتان در واتس ‌آپ را ببینید.

تنظیمات عمومی واتس ‌آپ

تنظیماتی مثل اندازه فونت و شورت کات چت‎های مهم می‌تواند سرعت کار با واتس ‌آپ را خیلی بیشتر کند. اینها از مواردی هستند که در این قسمت راهنمای واتس ‌آپ به شما یاد خواهیم داد.

چطور شورت کات چت‌های واتس ‌آپ را به هوم گوشی اضافه کنیم؟

با استفاده از ویجت‌های اندروید می‌توانید شورت کات چت‌های پرکاربرد را به صفحه هوم گوشی اضافه کنید. لیست ویجت‌های گوشی را باز کنید (با نگه داشتن انگشت روی صفحه هوم) و WhatsApp discussions را انتخاب کنید. سپس باید چت مورد نظرتان را انتخاب کنید و انتخاب‎تان را تایید کنید.

روش دیگر هم از داخل خود برنامه واتس آپ است. در صفحه چت مورد نظرتان روی سه نقطه عمودی کلیک کنید و More¬ را انتخاب کنید. حالا گزینه Add shortcut را انتخاب کنید تا شورت کارت به صفحه هوم گوشی اضافه بشود.

چطور اندازه فونت واتس آپ را تغییر بدهیم؟

اگر به هر دلیلی فونت بزرگتر یا کوچکتر از فونت استاندارد واتس آپ می‌خواهید، خیلی راحت می‌توانید آن را تغییر بدهید. روی سه نقطه عمودی بالای صفحه کلیک کنید تا تنظیمات باز بشود. گزینه Chats و سپس Font Size¬ را انتخاب کنید. حالا می‌توانید از میان گزینه‌های موجود فونت دلخواه‌تان را پیدا کنید.

چطور وال‌پیپر واتس‌ آپ را عوض کنیم؟

تعویض وال‌پیپر واتس آپ بسیار ساده است. به منوی تنظیمات بروید و از آنجا گزینه Chats را انتخاب کنید. سپس وارد Wallpaper شوید و یکی از موارد زیر را به عنوان وال پیپر انتخاب کنید:

  • استفاده از تصاویر گالری
  • تغییر رنگ پس زمینه
  • انتخاب وال پیپر از میان گزینه‌های پیشنهاد واتس آپ
  • استفاده از گزینه‌های پیش فرض واتس آپ
  • حذف وال پیپر

چطور تیک خواندن پیام را حذف کنیم؟

همانطور که می‌دانید وقتی پیامی را در واتس آپ بخوانید، تیکش در دستگاه فرستنده پیام آبی می‌شود. این یعنی شما پیام را دریافت کردید و خواندید. اگر به دلایل شخصی یا امنیتی می‌خواهید این تیک را غیرفعال کنید، باید به منوی تنظیمات بروید و گزینه Account و سپس Privacy را انتخاب کنید. حالا فقط باید گزینه Read receipts را غیرفعال کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که با غیرفعال کردن این ویژگی، تیک آبی برای خودتان هم غیرفعال می‌شود. یعنی اگر گیرنده پیام شما، پیام را بخواند هم تیک ارسال برای شما آبی نمی‌شود.

چطور به متن‌های واتس ‌آپ افکت اضافه کنیم؟

اگر می‌خواهید متن مهمی در واتس ‌آپ بنویسید و ظاهر متن برایتان مهم است، می‌توانید آن را ایتالیک یا بولد کنید. برای بولد کردن متن آن را بین دو * و برای ایتالیک کردن متن را بین دو _ قرار بدهید. حتی می‎توانید از این دو به صورت همزمان استفاده کنید.

چطور چت‌های خوانده شده را نشانه گذاری کنیم؟

قبلا به شما یاد دادیم که چطور پیام‌های مهم را ستاره‌دار کنید. این ویژگی خیلی کاربردی است اما اگر می‌خواهید یک پیام به محض باز کردن واتس آپ به چشم‌تان بخورد، باید آن را به حالت خوانده نشده دربیاورید. به این ترتیب یادتان می‌ماند که باید به پیام‌های آن چت پاسخ بدهید یا کارهای مربوط به آن را انجام بدهید.

برای اینکه چت‌ها را به حالت خوانده نشده دربیاورید، در پنجره اصلی دست‌تان را روی چت مورد نظر نگه دارید تا انتخاب بشود (یک تیک کنار عکس مخاطب ظاهر بشود). سپس در بالای صفحه گزینه Mark as unread را بزنید.

چطور شماره تلفن واتس آپ را تغییر بدهیم؟

اگر شماره همراهتان را عوض کردید اما می‌خواهید چت‎های سیم کارت قبلی را به شماره جدید منتقل کنید، باید با پشتیبانی واتس آپ تماس بگیرید و این وضعیت را به آنها اطلاع بدهید. برای اینکار روی سه دکمه عمودی بالای صفحه بزنید، به قسمت My Account بروید و Change number را انتخاب کنید. در قسمت بالای صفحه Next را بزنید و شماره قبلی را در فیلد بالایی و شماره جدید را در فیلد پایینی وارد کنید. در نهایت هم روی Done در بالای صفحه کلیک کنید.

بازیابی پیام‌ها در واتس‌ آپ

بک آپ گرفتن از پیام‌ها امکانی است که در اکثر پیام‌رسان‌های محبوب از جمله واتس ‌آپ وجود دارد. آخرین بخش راهنمای واتس آپ را به آموزش بک‌آپ و بازیابی چت‎ها اختصاص داده‌ایم.

چطور چت‌ها را در گوگل درایو بک‌آپ کنیم؟

اگر می‌خواهید چت‌هایتان را برای همیشه نگه دارید، بهترین روش تهیه بک آپ از آنها روی گوگل درایو است. اینکار بسیار ساده است. واتس آپ را باز کنید، به Settings بروید و سپس مسیر Chats > Chat backup > Backup را طی کنید. حالا چت‎هایتان بک آپ شده و می‌توانید آنها را به گوشی جدید منتقل کنید. ضمن اینکه می‌توانید قابلیت بک آپ خودکار را هم فعال کنید تا نسخه پشتیبان مرتبا آپدیت بشود.

چطور متن چت‌ها را ایمیل کنیم؟

یکی دیگر از روش‌های تهیه نسخه پشتیبان از چت‌های واتس ‌آپ، ارسال آنها به ایمیل است. برای ارسال محتوا و تاریخچه یک چت به ایمیل روی سه نقطه عمودی بالای صفحه بزنید و More را انتخاب کنید. حالا گزینه Email Chat را بزنید و انتخاب کنید فایل‎های چند رسانه‌ای هم ارسال شوند یا نه. در نهایت هم ایمیل را وارد کنید.

چطور چت‎ها را روی حافظه داخلی یا خارجی بک آپ کنیم؟

مکالمات شما در واتس آپ هر روز به صورت خودکار در حافظه داخلی (/ WhatsApp / Databases) یا حافظه خارجی (sdcard / WhatsApp / Databases) ذخیره می‌شود. شما می‎توانید برای بازیابی چت‏هایتان از این نسخه‌های پشتیبان استفاده کنید.

چطور تاریخچه چت واتس آپ را بازیابی کنیم؟

هربار که بخواهید واتس آپ را از نو نصب کنید، این برنامه پیشنهاد بازیابی تاریخچه چت‎ها را به شما می‌دهد. روش پیش فرض واتس‌ آپ بازیابی از طریق گوگل درایو است که بالا درباره‌اش توضیح دادیم.

اما می‌توانید اینکار را از طریق فایل‌های حافظه داخلی یا خارجی هم انجام بدهید. در این روش باید به دایرکتوری ذخیره فایل پشتیبان بروید و نام فایل پشتیبان را به msgstore.db.crypt12 تغییر بدهید. دقت کنید اگر قسمت آخر نام فایل crypt10 یا crypt9 بود، نباید این قسمت را تغییر بدهید. حالا یکبار واتس آپ را حذف و دوباره نصب کنید. حالا بازیابی به کمک فایل پشتیبان هم جزو گزینه‌ها خواهد بود و می‌توانید آن را انتخاب کنید.