مراقبتهای عمومی از سگ

general-dog-care-min

سگ می‌تواند یک حیوان خانگی عالی باشد، اما اگر شما تجربه نگهداری از حیوانات خانگی را دارید و یا نخستین باری است که می خواهید این کار را بکنید و از یک حیوان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید، مهم است که سلامت و شادی سگ تان را در اولویت قرار دهید. در زیر به چند نکته مفید برای نگهداری حیوان خانگی اشاره می‌کنیم. با آراد مگ همراه باشید.

به خاطر داشته باشید: اگر می‌خواهید سگ و یا هر حیوان خانگی جدیدی به خانه بیاورید، لطفا قبل از انجام این کار با دامپزشکی با تجربه و مخصص، مشورت کنید و از او بخواهید تا شرایط و صلاحیت نگهداری از حیوانات خانگی را برایتان توضیح دهد. در کشور ما ایران، متاسفانه شرایط نگهداری و مراقبت از حیوان خانگی به خصوص تربیت آنان چندان مطلوب نیست و متاسفانه نگهداری از حیوانات خانگی تبدیل به نوعی کلاس اجتماعی شده است. ما شما را تشویق می‌کنیم تا از راهنمایی های ما در زمینه ی انتخاب سگ ها به عنوان حیوان خانگی استفاده کنید و همچنین برای پذیرش سگ ها بهتر است نخست به پناهگاها سری بزنید و از قیدوبند سگ های نژاد دار رها شوید و اگر به دنبال نژاد هستید باید بدانید که سگ های پناهگاها و هم چنین کوچه و خیابان هم دارای نژاد هستند و نژاد آن ها سالوکی است.   

تغذیه

 • توله های هشت تا دوازده هفته به چهار وعده غذا در روز نیاز دارند.
 • غذادهی برای توله های سه تا شش ماه و کمی بالاتر باید سه وعده در روز باشد.  
 • توله های شش تا یک سال می بایست دو وعده در روز غذا بخورند.
 • زمانی که سگ شما به اولین سالگرد تولدش می‌رسد، معمولا یک وعده غذایی در روز کافی خواهد بود.
 • برای برخی از سگ‌ها، به ویژه سگ‌هایی با جسه ی بزرگ و یا سگ‌هایی که دندان‌های نیش بزرگ‌تری دارند و یا سگ‌های مبتلا به نفخ، بهتر است در روز دو وعده غذای نسبتا کم بخورند.
 • غذای خشک با کیفیت یک رژیم غذایی متعادل برای سگ‌های بزرگ‌ سال فراهم می‌کند و ممکن است با آب، آب گوشت، یا غذاهای کنسرو شده مخلوط شود. سگ شما ممکن است از پنیر محلی، تخم‌ مرغ پخته یا میوه‌ها و سبزیجات لذت ببرد، اما این نوع غذاها نباید بیش از ده ‌درصد از غذای روزانه او باشد.

توله ها باید غذایی با کیفیت بالا و اصولا مخصوص توله ( توله نژاد بزرگ، غذاهای آماده برای نژاده بزرگ را می خورد) را تغذیه کند. با این حال، لطفا “غذاهای انسانی” را محدود کنید، چون می‌تواند منجر به تداخل در دریافت ویتامین های مورد نیاز و فقدان تعادل در مواد معدنی، مشکلات استخوان و دندان و هم چنین ممکن است سبب عادت های تغذیه‌ای غلط و چاقی شود. آب تازه و تمیز باید در تمام اوقات در دسترس باشد و به طور مرتب ظروف غذا و آب حیوان خانگی خود را بشویید. 

ورزش

سگ‌ها به ورزش نیاز دارند تا کالری بسوزانند، ذهن خود را تحریک کنند و سالم بمانند. ورزش فردی باید براساس نژاد یا نژاد ترکیبی، جنسیت، سن و سطح سلامتی متفاوت باشد. ورزش همچنین به سگ‌ها کمک می‌کند تا از خستگی دوری کنند تا سبب رفتارهای مخرب و پرخاشگرانه نشود. بازی‌ کردن با سگ‌ها کمک می کند تا حیوان خانگی شما از بازی لذت ببرد و در نتیجه شما هم از سلامت جسمی و روانی سگ خود راضی خواهید بود. کندن، مراقبت، جویدن، دنبال بازی، شکار و پیدا کردن بازی هایی هستند که سگ شما احتیاج دارد.

مراقبت از مو حیوان خانگی

سگ خود را تمیز نگه دارید و حجم موی او را به طور مرتب با برس کاهش دهید. کک و کنه‌ها را در روزهای گرم و آفتابی چک کنید. بیشتر سگ‌ها نیاز ندارند که بیش از چند بار در سال حمام کنند. قبل از حمام، موی سگ را خوب شانه بزنید تا گره ها باز شوند. با دقت تمام صابون را با آب بشویید زیرا کثیفی ممکن است به باقیمانده صابون روی مو بچسبد، پس سعی کنید کاملا با آب بشویید.

جابجایی

برای حمل یک توله‌ سگ یا سگی کوچک، یک دست را زیر سینه سگ قرار دهید و با ساعد یا دست دیگر پاهای عقب و کفل او را نگه دارید. هرگز سعی نکنید که توله ‌سگ و یا سگ کوچک خود را با دست، دم و یا پشت گردن او بلند کنید. اگر می‌خواهید سگی بزرگ را بلند کنید، از قسمت زیرین بلندش کنید، سینه او را با یک بازو نگه دارید و انتهای عقبش را با دست دیگر نگه دارید. 

اسکان سگ

حیوان خانگی شما به مکانی گرم و آرام برای استراحت نیاز دارد، نه جایی پُر از زلم زیمبو. یک جعبه آموزشی یا جای خواب سگ، با پتو یا بالش تمیز، ایده‌آل است. وسایل خواب را اغلب بشویید. اگر سگتان در بیرون از خانه زندگی می‌کند، مطمئن شوید که به سایه و مقدار زیادی آب سرد در هوای گرم دسترسی دارد و پناه‌گاهی گرم، خشک و سرپوشیده برای او آماده کنید تا در آب و هوای سرد محافظ او باشد. 

استفاده از شناسنامه مالکیت

دقت کنید که شناسنامه مالکیت را به گردن سگ تان وصل کنید. این کار را می توانید با استفاده از برچسب شناسایی، گذاشتن میکروچیپ و یا تتو انجام دهید تا همیشه سگ شما در امنیت به خانه بازگردد. 

بهداشت سگ

بازرسی‌های روزانه سگ تان برای کک و کنه‌ها در فصل‌های گرم بسیار مهم هستند. از شانه  مخصوص برای پیدا کردن و حذف کک استفاده کنید. روش های جدیدی برای از بین بردن کک و کنه‌ها وجود دارد. با دامپزشک خود درباره این موضوع صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید.

داروها و سموم

هرگز دارویی به سگ تان ندهید که از سوی دامپزشک تجویز نشده است. اگر شما مظنون هستید که حیوان شما ماده ای سمی را خورده ‌است، به سرعت به دامپزشک خود اطلاع دهید. 

عقیم سازی

عقیم سازی موضوعی بسیار مهم در سلامت سگ محسوب می‌شود. سگ‌های ماده و سگ‌های نر تا ۶ ماهگی میبایست عقیم شوند.  

واکسیناسیون

سگ شما از طریق واکسیناسیون مزایای بسیاری از نظر سلامتی کسب می‌کند.

چک لیست سگ

 • غذای سگ با کیفیت عالی
 • غذای کمکی
 • کاسه آب
 • اسباب‌بازی، اسباب‌بازی و اسباب‌بازی‌های بیشتر از جمله اسباب‌بازی‌های جویدنی سالم
 • شانه و برس برای نظافت، از جمله شانه  مخصوص
 • شناسنامه سلامت 
 • برچسب شناسه
 • باکس حمل (برای سگ‌های کوچک)
 • آموزش و تربیت
 • جای ‌خواب سگ یا جعبه با پتو یا حوله گرم
 • مسواک سگ

 

قلاده و بهداشت عمومی

زمانی که بیرون هستید سگ خود را با قلاده ببندید، مگر این که در منطقه ای امن و با حصار قرار داشته باشید. سگ خود را با قلاده به کلینیک دامپزشکی ببرید. اگر سگ تان روی چمن فضاهای عمومی، پیاده‌ رو و یا هر مکان عمومی دیگری و حتی در کلینیک دامپزشکی مدفوع و یا ادرار کرد، لطفا آن را تمیز کنید.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.