تاریخچه درمان با کمک حیوانات

Animal Therapy

حیوانات نقش مهمی را در تجربه های انسانی بازی می‌کنند. ما در طبیعت با آن ها تعامل برقرار می‌کنیم، آن‌ها را برای غذا می‌خوریم. و (بهترین آن‌ها را!) به عنوان حیوان خانگی بر می گزینیم. از حیوانات چیزهای زیادی یاد می‌گیریم و بیشترمان ممکن است درک نکنیم که آن‌ها واقعا چقدر به ما کمک می‌کنند. نه تنها نوعی امرار معاش و خوراک برای زندگی و بدن ما هستند (از گیاه خواران عذر خواهی می کنیم)، بلکه می‌توانند از نظر روانی و احساسی به ما کمک کنند. حضور حیوانات به خصوص حیوانات درمانی به عنوان بخشی از فرآیند التیام روانی برای درمان بیماران ایده ی جدیدی نیست. آنچه نسبتا جدید است، پذیرش گسترده و فعالیت‌های داوطلبانه برای استفاده از حیوانات درمانی (AAT) است. در این مقاله با آراد مگ همراه باشید.

یونان باستان و ریشه درمان با کمک حیوانات

ریشه ی AAT به یونان باستان برمی گردد. یونانی ها اولین کسانی بودند که از حیوانات به ویژه اسب استفاده می‌کردند تا روحیه بیمار را التیام بخشند. سپس، در سال ۱۶۰۰، گزارش‌ شد پزشکان از اسب‌ها برای بهبود سلامت جسمی و روانی بیماران خود استفاده کرده‌اند. در دهه ۱۹۴۰، صلیب‌ سرخ آمریکا در مزرعه‌ای که در آن سربازان قدیمی از آسیب و بیماری رنج می‌برند، از حیوانات مزرعه برای بهبود مجروحان استفاده کردند. گفته می‌شد که کار با حیوانات مزرعه به سربازان قدیمی کمک کرد تا به چیزی غیر از جنگ و دیگر صدمات مرتبط فکر کنند.

کاربرد درمان به کمک حیوانات در قرون وسطا

در قرون وسطا، نخستین بار در کشور بلژیک از حیوانات خانگی برای امر درمان استفاده کردند. جالب است در آن زمان در جامعه بلژیک، انسان‌ها و حیوانات به نوعی نو همزیستی رسیده بودند. حیوانات برای درمان انسان‌ها مورد استفاده قرار می گرفتند. این احتمال وجود دارد که تعامل با انسان‌ها، حیوانات را به همراهی بیشتر و تطبیق قابلیت های خود با این همراهی واداشت. در واکنش به اقداماتی مانند همچون این موضوع، درمان حیوان به یک موضوع داغ در دانشگاه ها تبدیل شد. در دهه ۱۸۰۰، فلورانس نایتینگل مشاهده کرد که حیوانات کوچک سطح اضطراب و استرس را در بیماران روانی بالغ و جوان کاهش می‌دهند.

این شروع موجی از آزمایش‌های غیر رسمی شد. آزمایش هایی که تعامل حیوانات با انسان‌ها برای تولید اثر آرام بخشی بر بیمارانی که از اضطراب رنج می‌بردند را نشان می داد. برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و روان‌شناسی در اتریش به قدری از ارتباط بین انسان و حیوانات به وجد آمده بود که ایده‌ای به نام کانال انسان – حیوان را ایجاد کرد. این نظریه بیان می‌کند که چگونه انسان‌ها به تعامل با حیوانات و طبیعت برای عادی کردن مشغله های زندگی روزمره ی خود نیاز دارند.

دکتر زیگموند فروید حتی از توله سگ خود در فعالیت های روان شناختی استفاده می کرد. او معتقد بود که سگش می‌تواند واقعی‌ترین شخصیت یک انسان را بفهمد. این سگ به بیمارانی که از تنش و استرس آزاد بودند نزدیک می‌شد و از طرفی دیگر در کنار افراد بیمار و مضطرب هم قرار می گرفت و تفاوت های رفتاری و شخصیتی را احساس می کرد. فروید همچنین از سگش برای آرام کردن بیماران جوان و مضطرب هم استفاده می کرد.

نخستین تحقیق رسمی در درمان به کمک حیوانات

در دهه ۱۹۶۰، اولین تحقیقات رسمی شامل درمان به کمک حیوانات آغاز شد. دکتر بوریس لوینسون، دریافت که سگ او تاثیر مثبتی بر بیماران روانی دارد. به طور خاص، کشف کرد که این بیماران از این طریق احساس راحتی بیشتری دارند و در معاشرت نسبت به دیگر افراد راحتتر عمل می کنند. زمانی که یافته‌های فروید ترجمه و سال‌ها پس از مرگش منتشر شدند بر اعتبار یافته‌های لوینسون اضافه شد. این اتفاق، بحث پیرامون موضوع درمان حیوانات را رسمی نشان می‌دهد و باعث می‌شود که امروزه بسیار تاثیرگذار باشد. تغییرات قابل‌ توجه در رفتار انسان هنگام تعامل با حیوانات دلیل اصلی حضور AAT به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از شیوه‌های درمانی امروزی است.

اهمیت نگهداری از حیوانات خانگی

مشخص است که حیوانات خانگی تاثیر مثبتی بر سلامت روانی انسان‌ها دارند. اما آیا یک درمان می‌تواند به شما در خارج از درمان بالینی کمک کند؟ مطالعات نشان می‌دهد که داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند به شما کمک کند که زندگی طولانی‌تر، شادتر و سالم‌تری داشته باشید. به طور خاص، سگ‌ها می‌توانند خطر بیماری قلبی را در صاحبان خود کاهش دهند. برای کسانی که دچار حمله قلبی شده اند، داشتن یک سگ یا گربه خطر یک حمله قلبی دیگر را کاهش می دهد. علاوه بر این، صاحبان حیوانات حداقل یک سال پس از حمله قلبی، بدون هیچ گونه شرایط سختی، زندگی کردند.

بنابراین به نظر می‌رسد که حیوانات راه قلب ما را می‌دانند. حیوانات خانگی نیز به خصوص برای افراد مسن مفید هستند زیرا ممکن است با احساس افسردگی و تنهایی دست و پنجه نرم کنند. حیوانات خانگی خشم افراد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر را از بین می برند. آن‌ها هم چنین با همراهی و مراقبت از افراد مسن، به کاهش احساس درماندگی که در میان بیماران و افراد مسن شایع است، کمک می‌کنند. علاوه بر این، حیوانات خانگی برای آموزش مسئولیت‌پذیری کودکان و کاهش خطر ابتلا به آلرژی و آسم، عالی هستند. این به این دلیل است که داشتن حیوان خانگی در اطراف خود باعث ایجاد تغییر در رفتار فرد می‌شود. این نشان می‌دهد که حتی داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند باعث تغییراتی مثبت در سلامت کلی و سلامت روانی هر فرد شود.

صدور گواهی از سوی اتحادیه سگ‌های درمانی

در سال ۱۹۸۹، جامعه ی دلتا، گروهی که بر آموزش و پرورش حیوانات متمرکز بود، یک برنامه صدور گواهی‌نامه را ابداع کرد تا از کارآیی و موفقیت حیواناتی که برای AAT آماده می‌کردند اطمینان حاصل کنند. از آن زمان تاکنون گواهی‌نامه‌های بیشتری صادر شدند. گواهی‌نامه‌های حیوانات خانگی برای آموزش در AAT را می توان از طریق اتحادیه سگ‌های درمانی دریافت کرد. بعد از این که حیوان خانگی روند آزمایشها را از سر گذراند، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هزینه سالیانه کمی برای عضویت در این اتحادیه پرداخت کنید. سپس، شما و حیوان خانگی تان می‌توانید به افراد مورد نیاز در هر جایی که می‌روید کمک کنید. با توجه به نتایج فوق‌العاده در بیماران از آغاز AAT تاکنون، شما و حیوان خانگی شما باید به بخشی ماندگار از تاریخ ملحق می شدید.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.