چگونه بر خستگی مزمن خود غلبه کنیم

در اینجا نشانه‌هایی وجود دارد که می­ گویند شما دارای خستگی مزمن شده‌اید. شاید شما بیش از اندازه کار می­ کنید و بشکه انرژی خود را تا ته خالی کرده ­اید. و یا شاید کمی افسرده هستید. سناریوی دیگر می تواند این باشد که شما به شدت نگران هستید یا دردی جسمانی دارید که به شدت بر شما غلبه کرده است. اگر بیش از چند مورد از علائم خستگی را تجربه می‌کنید، پس باید استراتژی‌های مقابله ای خود را تغییر دهید. در ادامه به چند علائم خستگی اشاره می­ کنیم. با آراد مگ همراه باشید.

توجه: اگر مثالی دقیق و مناسب با موقعیت شما نباشد اما شما اصل کلی آن را در خود می­ بینید و به شما مربوط است، باز هم می‌توانید بر روی آن مورد کار کنید.

نشانه ها

انجام کارهایی کمی ناخوشایند که کم‌تر از ۵ دقیقه طول می‌کشند اما همچنان طاقت‌ فرسا است و سبب می شود آن کار را به تعویق بی­ اندازیم، به عنوان مثال خارج کردن زباله‌ از خانه یا خالی کردن کیسه جاروبرقی.

اگر شما به طور خلاصه (به عنوان مثال از گوش دادن به آهنگی فرح بخش و پُر انرژی) احساس می­ کنید سرحال شده ­اید و برای مدتی کوتاه و موقت کار می‌کنید اما بعد از آن احساس می‌کنید که احساس خوشایندیتان کاملا از بین رفته ‌است.

شما فقط غذایی را می‌خورید که می‌توانید آن را در مایکروویو آماده کنید و یا مستقیما از بسته های غذایی آماده استفاده می­ کنید.

چند ساعت در طول روز برای انجام کاهای خود وقت دارید، زمانی که همه چیز را برای تماشای ویدئو، فیلم و یا کلیک در اینترنت در اختیار دارید. حتی خواندن یک کتاب به تلاش بیشتری نیاز دارد تا صرف همان وقت در اینترنت.

کاری که باید برای وضعیت درمانی و پزشکی خود انجام دهید، مانند گرفتن دارو و یا استفاده از پماد مرطوب، اما شما انرژی لازم را ندارید و یا اراده انجام این کار را به طور مداوم در خود نمی ­بینید.

شما این کارها را با روش‌های ناکارآمد انجام می‌دهید چون مدیریت خودتان فراتر از توان شما است. به عنوان مثال، برای یک یا دو وعده غذایی به جای خرید از خواربار فروشی برای یک هفته کامل، به خریدن غذای آماده تمایل دارید. این یک الگوی خود بازنگری است.

مقدار اندکی کوتاه و مختصر از محتوی هرچیزی را مصرف می‌کنید (برای مثال، ویدئوی یوتیوب) به این دلیل که در پایان روز کاری تمرکزی برای دیگر چیزها باقی نمی‌ماند.

شما کارهای کوچک را کنار می‌گذارید که اگر به سرعت به آن ها توجه نشود، می‌تواند به مشکلات زیان باری (یا در غیر این صورت دشوار) تبدیل شوند. برای مثال، لامپ داخل ماشین که درون اتومبیل شما را روشن می‌کند و کافی است فقط چند روز لامپ سوخته داخل ماشین را نادیده بگیرید.

شما به کودکان خود اجازه می‌دهید ساعت‌ها با ابزارهای هوشمند زمان بگذرانند چون خسته‌تر از آن هستید که با آن­ها بازی کنید یا در انجام برخی فعالیت‌ها با آن‌ها شریک شوید، به طور مثال برای آن‌ها بخوانید.

بیدار شده‌اید اما هنوز احساس خستگی می‌کنید.

اگر در رابطه­ ی خود، شریکی داشته باشید، شکایات و گلایه ­های مربوط به رابطه را نادیده می‌گیرید چون فضای ذهنی کافی برای مقابله با نیازهای عاطفی او را ندارید.

هر روز وقت خود را صرف انجام کاری می‌کنید که حس می‌کنید انجام آن­ها فقط هدر دادن زندگی است. برای مثال، شما هر روز وارد شبکه های اجتماعی می­ شوید. این کار را بیهوده می­ پندارید، اما به هر حال این کار را می‌کنید. شما انرژی لازم برای شکستن عادت و برنامه‌ریزی یک یا چند فعالیت جایگزین را ندارید.

انرژی لازم برای برنامه‌ریزی و یا تعیین اهداف را ندارید، مانند این که شما دوست دارید برای تعطیلات پیش رو برنامه‌ریزی کنید، اما نمی‌توانید انرژی خود را متمرکز و آن را سازمان دهی کنید. یا می‌دانید که باید در تاریخ مشخصی موردی را انجام دهید. هر روز درباره آن فکر می‌کنید، اما بگذارید تاریخ به شما بیاموزد که شما نباید قبل شروع کاری نگران باشید.

پیشنهادهایی برای کاهش خستگی مزمن

برای چند مدت، شبها به خود استراحت دهید.

برای چند هفته روی خودتان کار کنید. به جای اینکه خودتان را برای دیگران هل دهید (به عنوان مثال برای شغل، دوستان، یا خانواده) کمی از آن انرژی را برای پر کردن مخزن انرژی خود صرف کنید.

هر گونه عوامل فیزیکی بالقوه را بررسی کنید که چگونه می­ توانند بر کاهش انرژی شما تاثیر بگذارند مانند آهن کم یا ویتامین ب… این به طور عمده زمانی معنا پیدا می­ کند که بدانید خوب غذا نخورده­ اید و یا گیاهخوار هستید، اما دلایل دیگری هم وجود دارد که همیشه احساس خستگی می‌کنید، مانند گرفتگی تنفس و یا تیروئید فعال. از پزشک خود بخواهید تا دلایل فیزیکی کمبود انرژی شما را بررسی کند.

چیزی متفاوت که اخیرا با آن مقابله کرده‌اید را امتحان کنید. به عنوان مثال، مطالعات زیادی در زمینه خود درمانی دارید اما هرگز درمانگری را ندیده اید، آن را امتحان کنید. همچنین می‌توانید از استراتژی‌هایی که در زندگی خود از آن‌ها استفاده کرده‌اید نیز بهره ببرید، اما نه کارهایی که در یک سال اخیر انجام داده­ اید. برای مثال، زمانی که جوان‌تر بودید، برای استرس به کلاس­ های یوگا مراجعه می‌کردید، اما در این سال ها برای انجام دوباره­ ی آن وقت نداشتید. یا از حمام گرفتن و یا دویدن برای استراحت استفاده می‌کردید، اما حالا به ندرت انجامشان می‌دهید.

استراتژی‌هایی که به شما می­ آموزند و کمک می‌کنند تا چرخه تبدیل شدن به یک همستر روی چرخ را بشکنید . انرژی بیشتری برای برنامه‌ریزی و سازمان­دهی کارهای خود به دست آورید و به تدریج استرس خود را در طول زمان کاهش ‌دهید.

به خودتان کمک بیشتری بدهید. اگر شما به سطحی از فرسودگی مطرح شده در این نمونه‌ها رسیده باشید، وقت آن است که دست از تلاش انفرادی بردارید. حمایتی که به آن نیاز دارید و می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید می‌تواند پزشک، مراقبت از کودک، درمانگر، سایر حمایت‌های عملی، و یا هر چیزی که بتواند شما را پشتیبانی کند، باشد. پس خودتان را فراموش نکنید.

آیا شما هم این علائم را در خود می بینید؟ اگر چنین است آن ها را جدی بگیرید و از کمک های حرفه ای برای افزایش کمی و کیفی زندگی خود بهره بگیرید.

 

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.