«کیمچی»ترشی محبوب سرزمین افسانه ها !

«کیمچی»ترشی محبوب کره جنوبی

کره جنوبی آشپزخانه بسیار گسترده و جالبی دارد که در سراسر جهان شناخته شده است. برخی معتقدند تنوع آشپزخانه کره ای و تمرکز آن روی سبزیجات ، آن را به یکی از سالم ترین آشپزخانه های جهان تبدیل کرده است. یکی از مهمترین وجوه برجسته آشپزخانه کره جنوبی ،وجود تعداد زیادی غذای جانبی است که در طول وعده غذایی همراه با غذای اصلی سرو می شود. برای درک برخی از چگونگی توسعه چنین فرهنگ غذایی غنی کره جنوبی  ، ما در آرادمگ به بررسی تاریخچه یکی از معروف ترین غذاهای جانبی کره جنوبی می پردازیم: «کیمچی»ترشی محبوب کره جنوبی.

تاریخچه و تصویری از«کیمچی»،تاریخ یک روح کره ای

در حقیقت ، کیمچی یک تاریخ زنده است. سرچشمه کیمچی ریشه در باستان دارد.کیمچی محصولی از سازگاری های هماهنگ و مداوم به طعم و تغذیه ، تجسم فرهنگ کره ای است . از هنگامی که کره ای ها برای اولین بار کشاورزی را شروع کردند،بخاطر سرمای طاقت فرسا در زمستان با مشکل آب و هوا و کمبود غذا در زمستان،مواجه شدند. صرفه جویی در غذا برای زمستان مهم بود و محبوب ترین راه برای نگهداری مواد غذایی در آن زمان استفاده از نمک در انواع مختلف مواد غذایی بود.

در طول قرن ها ، کره ای ها با استفاده از نمک هنر حفظ هنر را به دست گرفتند. در دوره سه پادشاهی (۵۷ B.C.E – 668 C.E.) سایر پادشاهی ها متوجه نحوه نگهداری کره ای از غذای خود شده اند و در اینجا جایی است که اولین نوشته ها راجع به مهارت کره ای ها در نگهداری غذا مشاهده می کنیم. کیمچی اصلی از تربچه ساخته می شد زیرا این محصول محلی بود.

اولین مقاله در مورد Kimchi کیمچی به طور خاص از دوره( Koryeo 918-1392) آمده است. در این مدت تجارت زیادی با سایر پادشاهی ها ادامه داشت و سبزیجات جدید راهی کره ، از جمله کلم چینی شدند. در این دوره طرز تهیه کیمچی تغییر زیادی کرد. انواع مختلفی از سبزیجات که در آن برای تهیه ظرف و ادویه و سیر استفاده می شود باعث می شود تا به این دستور غذا بیایند.

در دوره سلسله ژوزون (۱۹۱۰-۱۳۹۰) دستور العمل کیمچی متنوع تر شد. سبزیجات و ادویه های مختلفی که برای تهیه ظرف استفاده می شود. در این مدت تأثیرات زیادی از ژاپنی ها گرفته شده است. در طول سلسله ژوزون ، ژاپنی ها چندین بار سعی کردند کره را به هم بریزند. استدلال می شود که تلاش برای توافق کره دلیل اصلی برخی مواد برای پیدا کردن راه ورود به کره است. برخی دیگر می گویند که این یک نتیجه مستقیم نیست بلکه این تجارت بین کشورها بود که این امکان را فراهم کرد. در هر صورت بسیاری از سنت های مواد غذایی ژاپنی و مواد تشکیل دهنده آن را به آشپزخانه کره و از طرف دیگر می رسانند. شاید محصول ژاپنی که بیشترین تأثیر را بر کیمچی داشت ، سس سویا بود. سس سویا به کره ای ها راه دیگری برای حفظ غذای خود داد.

مدت هاست که کره کشوری بسیار منزوی بوده و آنها به جز ژاپن ارتباط چندانی با چین و سایر کشورهای اطراف نداشتند. هنوز در دوران سلسله ژوزون بود که فلفل دلمه ای و سیب زمینی شیرین را در کره معرفی کرد. ژاپنی ها که در آن زمان بسیار درگیر جهان بودند ، در مقایسه با همسایگان خود ، و اعتقاد بر این است که آن ها مسئول معرفی فلفل دلمه ای و سیب زمینی شیرین به کره هستند. برخی دیگر معتقدند که فلفل قرمز و سیب زمینی شیرین از طریق تجارت با چینی ها راهی کره می شوند.

معرفی فلفل فلفل قرمز یکبار دیگر دستور کیمچی را تغییر داد. نوع مختلف کیمچی به سرعت در حال رشد است و در بیشتر این فلفل های کیمچی از آن برای تند کردن استفاده می شود. معروف ترین کیمچی ساخته شده از کلم چینی تقریباً ۲۰۰ سال پیش اختراع شده است. در این زمان حدود ۱۰۰ نوع مختلف کیمچی وجود دارد. در ۲۰۰ سال گذشته تعداد انواع مختلف کیمچی به بیش از ۲۰۰ رسیده است. می توان گفت بین تجارت با سایر کشورها ارتباط مستقیمی وجود دارد و بنابراین افزایش مواد تشکیل دهنده و تعداد انواع مختلف کیمچی وجود دارد.

«کیمچی»ترشی محبوب کره جنوبی

تاریخچه این غذای جانبی خوشمزه به ما نشان می دهد که غذاهای کره ای از زمانی آغاز می شود که بقا در اولویت قرار داشت. نیاز اساسی به غذا در زمستان دلیلی بود تا مردم شروع به تخمیر مواد غذایی خود کنند. در طی قرنهای متمادی ، ظرف با تغییر شرایط سازگار شده و توسط انواع مختلفی از مواد غیرقانونی کره ای ها که قبل از آنها زندگی می کردند غنی شده است. جالب است بدانید که چگونه کیمچی منشأ خود را در منطقه جغرافیایی پیدا کرد که اکنون کره می نامیم اما با گذشت زمان تحت تأثیر بسیاری از جهان خارج قرار گرفت. معروف ترین نوع کیمچی امروزه ما از کلم و فلفل های چیلی به عنوان مواد اصلی استفاده می کنیم. هنوز هنر تخمیر مواد غذایی سنتی است که کره ای ها از قرن اول است که کره جنوبی از آن استفاده می کند تا از کشاورزی برای تداوم آن استفاده کند.

مزایای سلامتی کیمچی

کیمچی علاوه بر پرطرفدار بودنش به دلیل یک ترشی خوشمزه و محبوب کره ای،مزایایی نیز برای شلامتی دارد که در ادامه چند مزیت مهم آن برای سلامتی را خواهیم گفت:

تغذیه غنی

مجله بهداشت آمریکایی درباره کیمچی می گوید : “کیمچی یکی از پنج غذای سالم جهان” است،و در ادامه می گوید که کیمچی سرشار از ویتامین است ، به هضم خوب کمک می کند و حتی می تواند در مقابل سرطان نیز موثر باشد. با این حال ،گروهی دیگر از دانشمندان بر این باورند که سبزیجات حفظ شده در کیمچی حاوی ویتامین نیستند ، و به دلیل این که حاوی مقادیر زیادی نیتریک هستند ، در صورت خوردن زیاد می تواند باعث سرطان شود. کیمچی های مرتبط با سلامتی از عوامل زیادی ناشی می شوند. کیمچی معمولاً از کلم ، پیاز ، سیر تهیه می شود و این سبزیجات سالم هستند. مانند ماست ، کیمچی دارای باکتری های مخمر زنده مفید یا همان پروبیوتیک است. در نهایت ، کیمچی سرشار از فلفل است که تصور می شود برای سلامتی نیز مفید است.

کیمچی و تاثیر آن بر کاهش وزن

کیمچی غذایی است که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. زیرا این ظرف در درجه اول از سبزیجات سرشار از فیبر تهیه می شود. با خوردن کیمچی ، احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت زیرا ویتامین C موجود در کیمچی هضم و متابولیسم را پشتیبانی می کند.هنگام خوردن کیمچی ، اشتهایی و احساس پر بودن را برای شما به ارمغان می آورد.

ترشی محبوب کره ای و کمک به هضم غذا

کیمچی نه تنها غذایی است که اشتها را به ارمغان می آورد بلکه یک غذای کم کالری و پر فیبر نیز هست. بنابراین به روند هضم در بدن آسانتر و سریعتر کمک می کند. با وجود مواد اولیه از جمله تربچه مخلوط شده با کلم و نمک خیار ، کیمچی ظرفی است که حاوی ویتامین های زیادی است ، بنابراین در بهبود بسیاری از بیماری های شایع در بدن نیز نقش دارد.

ترشی محبوب«کیمچی» ،منبع عالی پروبیوتیک ها

کیمچی غذایی است که با تخمیر مواد غذایی ایجاد می شود .کیمچی حاوی لاکتوباسیلوس است ،لاکتوباسیلوس یک باکتری خوب است که، به هضم غذا ، جذب مواد مغذی و مقابله با باکتری های مضر کمک می کند به همین دلیل کیمچی منبع عالی پروبیوتیک ها است و برای بدن مفید است.

از آنجا که این ترشی لذیذ حاوی ویتامین ها و مواد معدنی زیادی مانند ویتامین های A ، B ، آهن ، کلسیم و سلنیم است ، این پروبیوتیک بدن را سالم نگه می دارد و به مبارزه با عفونت ها کمک می کند. ویتامین ها و مواد معدنی همچنین به گردش خون کمک می کنند ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و همچنین به رشد عضلات کمک می کنند.

*حتما بخوانید: پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها و هرآنچه درباره ی آن ها باید بدانید.

۱۸۷ نوع مختلف کیمچی

اکثر افراد فقط آن “نسخه” کیمچی را که از کلم ، پاپریکا و برخی مواد دیگر تهیه شده است ، می شناسند. این محبوب ترین نوع کیمچی است و همچنین محبوب ترین نوع کیمچی در بین کره ای ها محسوب می شود. با این حال ، شاید تعجب کنید که کیمچی کلم تنها یکی از ۱۸۷ نوع کیمچی در این کشور است.

نه تنها کلم ، بلکه کره ای ها از انواع مختلفی از سبزیجات ، غده ها و میوه ها در تهیه کیمچی نیز استفاده می کنند تا از کیمچی مانند گل کلابی ، هویج ، تربچه سفید ، تربچه زرد ، خیار و غیره استفاده کنند. استفاده از کیمچی تخمیر شده استفاده شده از پاپریکا فقط در اطراف آن بسیار محبوب بود. قرن نوزدهم و از آن زمان ، غذاهای کیمچی بیشتر و بیشتر وجود داشته است.

هر یک از مواد مختلفی که برای ساختن کیمچی مورد استفاده قرار می گیرد ، طعم ها و احساسات مختلفی به همراه می آورد. با این حال ، برای اینکه یک کیمچی بشقاب بشویم ، همه آنها ویژگی های یکسانی دارند: این کار را باید با استفاده از تخمیر ، معطر و تند با رنگ قرمز روشن و مشخص انجام دهید. این عطر و طعم تند از پاپریکا ساخته شده است – ماده ای که در غذاهای کره ای بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر کیمچی کلم ، برخی دیگر از انواع کیمچی نیز در کره محبوب هستند مانند: نباک کیمچی (ساخته شده از کلم) ، Beachu Kimchi (ساخته شده از کلم) ، یولمو کیمچی (ساخته شده از تربچه جوان) ، Oi Sobagi (ساخته شده از خیار) ، اینسام کیمچی (ساخته شده از جینسنگ) ، گت کیمچی (ساخته شده از برگهای خردل) ، بوسام کیمچی (ساخته شده از بسیاری از مواد تشکیل دهنده و پیچیده شده در کلم) ، چونگگوک کیمچی (ساخته شده از کل تربچه) ، ژئوتوری کیمچی (نوعی کیمچی ساخته شده از کاهو و فوری) …

فستیوال کیمچی یا کیمجانگ

اگر علاقه دارید که ببینید این ترشی محبوب کره ای چگونه درست می شود و انواع مختلف آن را امتحان کنید می توانید در فستیوال آن شرکت کنید!بله فستیوال کیمچی.جشنواره کیمچی بخشی از تلاش های مقامات کره جنوبی برای زنده نگه داشتن سنت های قدیمی در کشور است هرچند که در قرن ۲۱ خیلی محبوب نباشند.

فستیوال کیمجانگ یا کیمچی

فرآیند تهییه کیمچی به روش سنتی را کیمجانگ می گویند. هرساله هزاران نفر در این رویداد موسوم به جشنواره کیمجانگ شرکت می کنند .داوطلبان تقریباً ۵۰ تن کلم را با سس کیمچی مخلوط کردند. این سس فلفل های داغ و غذاهای دریایی مخصوص آن را ترکیب می کند. ترکیب کلم و سس باعث ایجاد یک ترشی تند می شود.ساخت کیمچی پس از برداشت پاییز اما قبل از اولین برف اتفاق افتاد. به طور سنتی ،پس از تهیه کیمچی آن را در کوزه هایی دفن شده در خاک ذخیره می کردند تا دما حفظ شود.

کره ای ها تقریباً هر روز کیمچی می خورند. کیمچی را می توان در تمام سال در بازارها خریداری کرد. همچنین زندگی مدرن سریع و شلوغ است. تعداد معدودی از مردم وقت دارند مقدار زیادی کیمچی را درست مانند گذشته انجام دهند.

با این وجود کیمجانگ بخش مهمی از فرهنگ کره ای است.سازمان علمی و فرهنگی آموزشی سازمان ملل متحد یا یونسکو یک سازمان ویژه است که برای محافظت و اشتراک گذاری فرهنگ ها در سراسر جهان فعالیت می کند. یونسکو کیمجانگ را به عنوان بخشی از میراث فرهنگی نامشهود بشریت ذکر کرد.این لیست بین المللی یونسکو از مهمترین سنت های فرهنگ بشری است.بسیاری از کره ای ها همچنین کیمچی را به عنوان بخشی ضروری در رژیم غذایی خود می بینند.

انواع کیمچی

همانطور که قبلاً ذکر شد ، حدود۱۸۷ گونه ذکر شده کیمچی در کره وجود دارد. و طبیعتا ما همه آن ها را نخواهیم خورد ، اما ما در ۵ نوع اصلی کیمچیی که معمولاً در بیشتر رستوران ها سرو می شود ، حفر خواهیم کرد. کیمچی معمولاً به دو دسته مختلف تقسیم می شود – کیمچی فصلی و زمستانی. سعی کنید با این انواع مختلف کیمچیز آشنا شوید و دفعه بعد که در رستوران کره ای یک گودال متوقف می کنید ، سعی کنید با خود بپرسید که از خودتان بپرسید که نوع کیمچی چیست.

۱- (Baechu Kimchi 배추 김치): ” کیمچی کلم”

این محبوب ترین کیمچی است. معمولاً تقریباً با تمام وعده های غذایی از صبحانه ، ناهار و شام سرو می شود. این کیمچی معمولاً بسیار تند است .

کره ای ها برای درست کردن این کیمچی، تاج های کلم کلم را خرد می کنند تا برگ های بیرونی تغییر یافته را انتزاع کنند و سپس عمود بر چهار بخش تقسیم می شوند. سپس این چهار بخش در حدود سه یا چهار ساعت در نمک خیس می شوند تا زمانی که کاهش و نرم شوند. در حالی که این روند نرم شدن در حال انجام است ، سپس سایر مواد تشکیل دهنده آن مانند مایع پودر فلفل ، سیر خرد شده ، زنجبیل و سایر غذاهای دریایی ترشی مانند ماهی جمع آوری و با هم مخلوط می شوند. هنگامی که هم مواد و هم فرآیند نرم شدن کلم ها به پایان رسید ، آنها برای مخلوط شدن آماده هستند. پس از اتمام فرآیند مخلوط کردن ، baechu Kimchi سپس برش داده می شود تا قطعات اندازه نیش زده و دوباره مخلوط شود.

۲-گگداگویی کیمچی (깍두기):”مکعب های تربچه خرد شده”

گگاکوگی دوباره یکی از رایج ترین کیمشی ها در کره جنوبی است. این گیاه از تربچه سفید (همچنین به عنوان “amoo” نیز شناخته شده است). سپس این تربچه های سفید به راحتی به مکعب های ناز خرد شده برش داده می شوند و با مواد اصلی کیمچی مخلوط می شوند. سپس Ggakdugi با یک پودر فلفل قرمز قرمز فلفل قرمز در می آید تا رنگ قرمز بسیار عمیقی به آن ببخشد.

اگر تند به نظر نمی رسد ، فریب نخورید زیرا تند نیست. این یک انتخاب عالی برای مبتدیان است زیرا به طور کلی کاملاً شیرین و ترد است.

۳-یئولومول کیمچی (열무 물 김치):” کیمچی آب سبز”

اگر در طول تابستان های گرم و مرطوب کره ای وعده غذایی بخورید ، از این آب خوشمزه کیمچی تشکر می کنید! تربچه های جوان تابستانی مهمترین ماده اصلی این ظرف هستند.

آن ها را با فلفل های فلفل قرمز ، فلفل های قرمز قرمز و بعضی اوقات سیر مخلوط می کنیم. سپس یک سس کیمچی روی مخلوط ریخته و آب بیشتری به سبزیجات اضافه می شود. وقتی با نودل های سفید (Somyeon) ترکیب شود ، این می تواند یک لذت واقعی تابستان باشد.

۴-نباک کیمچی (나 박김치) ” کیمچی آب قرمز “

نباک کیمچی آبی همانند آب سبز کیمچی است که در بالا به آن اشاره شد.

از نظر ظاهری بسیار دلپذیر و برازنده ای ایجاد شده است که با بریدن تربچه به قطعات کوچک نیش خورده با سایر مواد رنگی مانند کلم ، پیاز سبز و البته فلفل قرمز شیلی ایجاد می شود. باز هم ، با قرمزی ظرف فریب نخورید. این ظرف یک ظرف معمولاً ملایم است. کلمه nabakin به شکل تربچه مربوط می شود که مربعی بسیار مهم است. همچنین می توان آن را در تمام سال میل کرد!

۵-چونگگاک کیمچی (총각 김치)”تربچه کامل Kimchi / Ponytail Kimchi”

چونگگاک کیمچی نوعی کیمچی است که از تربچه جوان شور و تخمیر شده ساخته شده است.

کیمچی چونگاک

کلمه Chonggak Kimchi از نام تربچه جوان به نام Chonggak-mu آمده است که مدل موهای پسر جوان را در روزهای قدیم داشت این Kimchi برای دوستداران تند است. این مواد شامل سیر ، زنجبیل و پودر فلفل قرمز تند است. از آنجایی که این کیمچی به عنوان یک کلوچه کامل سرو می شود و نیازی به رسیدگی بیش از حد ندارد ، حاوی ویتامین های زیادی است.

می خواهید درباره Kimchi بیشتر بدانید ؟!

اگر هنوز علاقه دارید که درباره ی کیمچی بیشتر بدانید،اگر به کره جنوبی سفر کردید حتما سری هم به موزه کیمچی بزنید.

موزه کیمچیKimchi

کیمچی در فرهنگ کره ای آنقدر مهم شده است که موزه ای مختص فقط کیمچی ساخته شده است. موزه کیمچی که در سال ۱۹۸۶ تاسیس شد ، آثار عتیقه تاریخی مربوط به هر چیزی را به کیمچی نشان می دهد. انواع مختلفی از کیمچی ، حتی یو پی اس های فرآیند ساخت مدل Kimchi در موزه Kimchi ارائه می شوند. اگر علاقه مند هستید ، باید موزه Pulmuone Kimchi سئول واقع در مرکز COEX را به طور جدی بررسی کنید.

نشانی:

سئول سی ، گانگنام گو ، سامسونگ دونگ ، ۱۵۹ COEX MALL B2