سبک زندگیهمه چیز از همه جا

چگونه با پیلاتس دردهای ناشی از آسیب‌های جسمانی را کاهش دهیم

ورزش پیلاتس توسط شخصی آلمانی به نام «جوزف هوبِرتوس پیلاتس» ابداع شد، جوزف روشی مبنی بر آمادگی جسمانی ابداع کرد که بعدها بر اساس نام او به ورزش پیلاتس شناخته شد.

امروزه در کشور ما ورزش‌های یوگا و پیلاتس از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند، در گذشته اکثر افراد به ورزش‌هایی مانند بدنسازی و فیتنس علاقه نشان می‌دادند اما با ورود ورزش‌های جدید، ورزشکاران تمایل پیدا کردند تا ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس نیز را تجربه کنند. با آرادمگ همراه باشید.

توجه به سلامت بدن یکی از عواملی بود که نیمی از مردم به سمت یوگا و پیلاتس کشیده شدند؛ افرادی که می‌خواهند در باشگاه ورزشی نزدیک خانه خود ثبت نام کنند معمولا بین رشته‌های یوگا و پیلاتس اختلاف نظر پیدا می‌کنند و نمی‌توانند انتخاب کنند. هر دوی این رشته‌های ورزشی در توانبخشی و بهبود مشکلات جسمی بسیار مؤثر عمل می‌کنند، افرادی که صدمات جسمی دیده‌اند یا در بخشی از بدن خود دچار ناتوانی هستند با این ورزش‌ها می‌توانند دردها و آسیب‌های جسمی خود کاهش دهند.

Pilates-aradmag-001
پیلاتس

البته ناگفته نماند که ورزش یوگا در زمینه توانبخشی ذهنی بیشتر کاربرد دارد؛ هر کدام از این ورزش‌ها اگر زیر نظر مربی باتجربه و متبحر انجام شوند تأثیر قابل توجهی در سلامت جسم و روح شخص دارند. پیلاتس و یوگا هر دو در تقویت عضله‌های بدن نقش دارند اما پیلاتس اثر بیشتری در تقویت ماهیچه‌ها و شکل دهی عضلات دارد.

افرادی که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند در ورزش پیلاتس نسبت به یوگا با سرعت بیشتری نتیجه خواهند گرفت و به طور کلی پیلاتس در تناسب اندام بسیار موفق عمل می‌کند؛ در مقابل یوگا نقش مهمی در بهبود سلامت روان دارد و در کنترل استرس و اضطراب بسیار مفید واقع می‌شود.

Pilates-aradmag-002
پیلاتس

یوگا و پیلاتس هر دو به هماهنگی ذهن و بدن کمک می‌کنند اما یوگا تمرکز بیشتری در این زمینه دارد و به نوعی ورزش روح محسوب می شود و پیلاتس بیشتر تمرکز خود را بر روی بدن می‌گذارد.

برای انتخاب بین این دو ورزش می‌توان به ریشه و تاریخچه آن‌ها نیز مراجعه کرد؛ ورزش یوگا قدمتی حدود ۵ هزار ساله دارد و بخشی از یک نوع فلسفه و روش زندگی است، روشی برای درک بهتر جسم و ذهن و برقراری اعتدال و هماهنگی بین این دو است، پیلاتس به قرن بیستم میلادی برمی‌گردد و به روشی برای توانبخشی بدن و تقویت عضلات و ماهیچه‌های بدن شناخته شده است.

Pilates-aradmag-003
پیلاتس

یوگا و پیلاتس هر دو حرکاتی مفید و اصولی دارند که برخی از این حرکات به یکدیگر شبیه هستند؛ تمام این حرکات برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری کاربرد دارند اما در یوگا بیشترین تمرکز بر روی ذهن و هماهنگی آن با جسم است؛ در حالی که در پیلاتس شما حرکاتی انجام می‌دهید تا بدن را در بهترین حالت خود تقویت نموده و به قدرت بدنی بیشتری برسید، مهمترین نکته در پیلاتس نیز همانطور که اشاره شد اصلاح وضعیت بدن و کمک به درمان آسیب‌های وارده به جسم و عضلات است.

Pilates-aradmag-004
Pilates

تنفس و تمرینات تنفسی نقش مهمی در هر دو این رشته‌های ورزشی دارند، با این تفاوت که در یوگا تمرینات تنفس به شخص کمک می‌کند تا به آرامش برسد و این تنفس عمیق نقاطی از بدن که دچار استرس یا گرفتگی باشند را به آرامش می‌رساند؛ در مقابل تنفس عمیق و اصولی در پیلاتس روشی برای تأمین انرژی لازم برای به کار انداختن عضلات است، تمرکز بر روی تنفس به شخص کمک می‌کند تا میزان اکسیژن وارد شده به بدن را کنترل نموده و به سمت عضلاتی که در حرکت ورزشی خاص درگیر هستند، برساند.

Pilates-aradmag-005
Pilates

یکی از تفاوت‌های مهم در پیلاتس و یوگا میزان انعطاف پذیری بدن است؛ یوگا در بهبود انعطاف پذیری بسیار مؤثر است اما در پیلاتس تمرکز بیشتر بر روی قدرت و بهبود عضلات و قسمت‌های مختلف آسیب دیده است، به همین جهت بعد از انجام حرکت‌های مخصوص پیلاتس مربیان حرکت‌هایی کششی انجام می‌دهند تا میزان انعطاف‌پذیری به درجه مطلوب برسد.

همانطور که اشاره شد کسانی که می‌خواهد وزن کم کنند یا در مورد افزایش چربی در شکم و پهلو ابراز نگرانی می‌کنند، پیلاتس کمک بزرگی به آن‌ها خواهد کرد. تمرینات مناسب برای تقویت ماهیچه های شکمی در پیلاتس نقش مهمی در کاهش وزن و چربی دارد، با تمرینات مکرر و اصولی افراد می‌توانند در کمترین زمان نتیجه مطلوبی بگیرند.

Pilates-aradmag-006
Pilates

اولین قدم در ورزش پیلاتس یادگیری نکات اصلی است که با آموزش این نکات می‌توان به سمت حرکت‌های بعدی که موقعیت‌های پیشرفته‌تری هستند قدم برداشت. از دیگر نکات مهم در این ورزش پوشیدن لباسی راحت است تا بتوانید بدون محدودیت حرکات را انجام دهید، به همراه داشتن مَت یا زیرانداز ورزشی نیز به کسانی که می‌خواهند ورزش‌های پیلاتس یا یوگا را دنبال کنند، توصیه می شود، مَت ورزشی از مفاصل و استخوان‌های ما در هنگام انجام حرکات ورزشی محافظت می‌کند.

یکی از نکات اصلی که باید ورزشکار آن را به صورت اصولی فرا بگیرد؛ تکنیک درست تنفس است. بسیاری از ورزشکاران تازه کار در پیلاتس با هماهنگی تنفس و انجام حرکات مشکل دارند و نمی توانند این اعتدال را برقرار کنند. تمرینات تنفسی اگر درست و اصولی انجام نشود هیچ تأثیری در تناسب اندام و کاهش وزن نخواهد داشت، تنفس عمیق باید در کل تمرین به صورت منظم انجام شود.

Pilates-aradmag-007
Pilates

برای آماده شدن می توانید تمرین تنفس انجام دهید تا این امر در ذهن شما نهادینه شود؛ برای این کار یک دست خود را روی دنده‌های خود بگذارید و دست دیگر را بر روی شکم قرار دهید، از طریق بینی به صورت عمیق نفس بکشید، در واقع با فشار آوردن به شکم ریه خود را از هوا پر کنید و بعد از چند ثانیه کوتاه هوای حبس شده را از طریق دهان خارج کنید، این دم و بازدم را چندین بار تکرار کنید تا ملکه ذهن شود و در حین تمرین مشکلی در هماهنگی تنفس با انجام حرکات نداشته باشید.

Pilates-aradmag-008
Pilates

یکی از نکات جالب در مورد ورزش پیلاتس به کار گیری عضلات کوچک در بدن است؛ ورزش‌های سنگینی مانند بدنسازی بر روی عضلات بزرگ بدن کار می‌کنند که سریع تر خود را نشان می‌دهند اما در پیلاتس عضلات کوچک نیز به کار می‌افتند، عضلات کوچک در بهبود تعادل و کنترل عضلات اصلی و مرکزی بدن نقش مهمی دارند.

بانوانی که قصد باردار شدن را دارند با تمرینات منظم پیلاتس می‌توانند در تقویت عضلات لگن مؤثر واقع شوند و این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا زایمان راحتی داشته باشند. از دیگر فواید مهم پیلاتس کمک به کاهش کمر درد در افرادی است که از درد ناحیه کمر رنج می برند یا به دیسک کمر مبتلا هستند.

Pilates-aradmag-009
Pilates

بیشتر افراد به علت شغل‌های سختی که دارند مجبور هستند که ساعت‌های طولانی پشت میز بنشینند و یا مدت زمان طولانی با تلفن همراه خود کار کنند، ورزش پیلاتس برای این افراد بسیار مؤثر عمل می‌کند، انجام حرکات اصلاحی سبب می شود تا درست نشستن و ایستادن را نیز بیاموزند؛ در واقع پیلاتس می‌تواند در جهت تقویت عضلات توسعه نیافته مفید عمل کند.

تنفس عمیق و برخی حرکات مربوط به قوی کردن ماهیچه‌های قلب باعث به وجود آمدن تأثیر قابل توجهی در افزایش حجم ریه و تقویت سیستم‌های قلبی و عروقی در بدن می شود. در ورزش پیلاتس باید به قرارگیری درستِ تمام اعضای بدن توجه کرد تا بدن در هماهنگی و تعادل مطلوبی باشد؛ به عنوان مثال ستون فقرات باید در وضعیتی مستقیم و کشیده باشد و به هیچوجه خم و رها نباشد، در مورد گردن نیز به همین صورت است اما نباید گردن و عضلات کنار گردن قفل شوند بلکه باید در عین کشیدگی در وضعیتی آرام و رها قرار بگیرند.

Pilates-aradmag-010
Pilates

پیلاتس به شما آموزش می‌دهد تا از وضعیت بدن خود آگاه شوید و بعد از گذشت مدت زمانی به طور خودآگاه تقارن و هماهنگی بدن خود را پیدا می‌کنید. انعطاف پذیری در پیلاتس و ورزش‌هایی مانند یوگا به گردش خون کمک می‌کند تا بهتر در بدن جریان پیدا کند، گردش مناسب خون در بدن به رشد سلول‌ها، عملکرد درست دستگاه‌های مختلف بدن و… کمک می‌کند.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد حرکات تمرینی و قدرتی پیلاتس در کاهش فشار خون نیز می‌تواند مؤثر باشد. همچنین پیلاتس در درمان بسیاری از سردردها نیز مفید است؛ علت برخی از سردردها ناشی از مشکلات گردن و ماهیچه های این ناحیه است که با ورزش پیلاتس این دردها بهبود پیدا می‌کند و به همان نسبت سردردها نیز از بین می‌روند.

Pilates-aradmag-011
Pilates

اگر تصمیم به ثبت نام در کلاس های پیلاتس دارید، درنگ ننمایید و در اولین فرصت این تجربه مفید و عالی را در فهرست کارهایی که باید انجام شود، قرار دهید. تمرینات منظم و مکرر ورزش پیلاتس روحیه شما را به سمت هر چه بهتر شدن سوق می دهد و بعد از گذشت مدت زمانی مشخص دردهای ناشی از آسیب های عضلانی با جسم شما خداحافظی خواهند کرد.

منبع
flavoursholidays
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن