روانشناسیسبک زندگیهمه چیز از همه جا

چگونه ارتباط خود را با اعضای تیم در محیط کار بهبود دهیم؟

نحوه آشنایی و ارتباط ما با اعضای یک تیم کاری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ در واقع ارتباط یکی از مهمترین کلیدهای تأثیرگذار بر روابط شما با همکارانتان خواهد بود.

اعضای یک تیم کاری و رهبر آن نقش مهمی در تسهیل ارتباط مؤثر دارند؛ در یک محیط کاری افرادی که در این محیط به کار مشغول هستند خصوصیات و انتظارات متفاوتی دارند و برای ارتباط با هر کدام باید به شناختی جزئی از آن‌ها رسید تا بتوان با احساس راحتی بیشتری در مسیر ارتباط قدم برداشت. با آرادمگ همراه باشید.

در واقع روابط کاری دوستانه و صمیمانه بین کارمندان یک شرکت سبب می شود تا در تمام موقعیت‌های حساس کاری با یکدیگر متحد بوده و به عنوان یک تیم منسجم در جهت پیشرفت و رسیدن به اهداف و آرمان‌های شرکت، موفق عمل کنند.

work relationship-aradmag-001

در ارتباط با همکاران خود مستقیم و شفاف صحبت و عمل کنید

زمانی که شما خواسته‌ای دارید یا در مورد مسئله‌ای می‌خواهید نظر خود را با همکارانتان در میان بگذارید اگر مبهم باشید ارتباط شما نیز به همان اندازه در ابهام و آشفتگی باقی خواهد ماند. نظر و خواسته شما باید مطابق با آنچه نیاز دارید بیان شود تا حق مطلب ادا شده و همکاران شما به شکلی شفاف و واضح متوجه نظر و خواسته شما شوند.

ایده‌های خود را بیان کنید

یکی از نکات مهم برای برقراری ارتباط خوب و مفید با اعضای تیم ابراز ایده و عقاید شخصی است؛ تا زمانی که شما ساکن باشید و ایده‌های کاربردی خود را با همکارانتان در میان نگذارید، ارتباط نیز شکل نخواهد گرفت. به خود اطمینان کرده و از صحبت کردن و بیان نظر هراسی نداشته باشید؛ با تبادل نظر ارتباط شما با همکارانتان به طریقی مؤثر شکل خواهد گرفت.

work relationship-aradmag-002

در هنگام نیاز سؤال کنید

درخواست کمک و سؤال پرسیدن در محیط کار روشی برای برقراری ارتباط مؤثر است؛ به طور معمول شما در مورد همه موارد کاری اطلاعات کافی ندارید و در طول کار یا پروژه‌ای خاص مشکلاتی پیش می‌آید که با کمک گرفتن از دیگر همکاران می توانید آن را برطرف نمایید. سؤال پرسیدن و درخواست کمک علاوه بر قدم گذاشتن در مسیر ارتباط شما را از سوء تفاهمات نیز دور می‌کند و به آسانی به جواب سؤال‌های خود خواهید رسید.

work relationship-aradmag-003

از شایعات و نظرات منفی دوری کنید

شایعه و به اصطلاح حرف و حدیث در محیط‌های کاری بسیار رایج است؛ به اشتراک گذاشتن شایعات و انتقال نظرات منفی به مرور زمان باعث تضعیف ارتباط شما با همکارانتان خواهد شد و همچنین به اعتبار شما نیز خدشه وارد می شود. ارتباط کاری باید در حوزه مسائل مربوط به کار و پروژه باشد و از حواشی و حرف‌های بی‌اساس دور ماند؛ حتی اگر در محیط کار شخصی از همکارانتان سعی داشت تا شما را وارد حواشی کند از او بخواهید تا در مورد این مسائل با شما صحبت نکند زیرا این حواشی ناخودآگاه بر روی ارتباط شما با دیگر همکارانتان تأثیر خواهد گذاشت.

work relationship-aradmag-004

در مورد موضوعات مختلف با همکارانتان صحبت کنید

معاشرت و صحبت در مورد موضوعات کاری و غیرکاری سبب می شود تا ارتباط نزدیکتری بین شما و همکارانتان شکل بگیرد؛ منظور از مکالمه غیر کاری، صحبت در مورد مسائلی ساده است که لطمه‌ای به روابط کاری شما وارد نخواهد کرد به عنوان مثال صحبت در مورد مسائل روز یا فیلمی جدید یا موضوعاتی از این قبیل که باعث می‌شود ارتباط شما با همکارتان گرم تر و صمیمی‌تر شود.

در مورد مسائل کاری نیز می‌توانید از روند پیشرفت خود و مسائلی که در کار با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید با همکارتان صحبت نموده و از نظرات و ایده‌های او نیز بهره مند شوید؛ این کار علاوه بر ارتباط نزدیک باعث جلب اعتماد طرف مقابلتان نیز خواهد شد.

work relationship-aradmag-005

اطلاعات مهم را با همه اعضای تیم در میان بگذارید

توجه داشته باشید که اطلاعات و مدارک مهم و ضروری را به صورت یک شکل با همه اعضای تیم به اشتراک بگذارید؛ این امر سبب می شود تا به شکلی یکسان از توجه تمام همکارانتان برخوردار شوید و به صورت غیر مستقیم ارتباط خود را بهبود بخشیده یا تقویت نمایید.

شنونده خوبی باشید

هر زمان که یکی از همکاران شما در مورد مسئله‌ای، نظر یا ایده‌ای را با شما در میان می‌گذارد، تلاش کنید تا شنونده خوبی باشید و با تمرکز بر روی صحبت‌های او نکات مهم نظرات او را دریابید. این امر به طرف مقابلتان نشان می‌دهد که شما به او اهمیت می‌دهید و به خوبی متوجه صحبت‌ها و نظرات او هستید؛ در مقابل نیز آن شخص به شما بیش از پیش اعتماد کرده و ارتباط خوب و مؤثر شکل خواهد گرفت.

work relationship-aradmag-006

به سبک های ارتباطی متفاوت هر شخص احترام بگذارید

هر شخص به یک شکل با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و در محیط کار نیز به همین صورت است؛ به عنوان مثال برخی از افراد ارتباط چهره به چهره را ترجیح می دهند و شما می‌توانید با آن‌ها به این شکل ارتباط برقرار کنید؛ اما بعضی از اشخاص به ارتباط از طریق فناوری علاقه بیشتری نشان می‌دهند، این اشخاص از مکالمه‌های طولانی پرهیز می‌کنند و شما برای برقراری ارتباط مؤثر باید حریم خصوصی آن‌ها را در نظر گرفته و به همان شکل که ترجیح می‌دهند با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

work relationship-aradmag-007

توجه به زبان بدن

زبان بدن نوعی ارتباط غیر کلامی است که به شما کمک می‌کند به شکلی غیر مستقیم ارتباط مؤثر و مفید برقرار کنید؛ هنگام صحبت کردن با همکارانتان به وضعیت چهره و حرکات آن‌ها دقت نمایید تا حالت‌های مختلف آن‌ها را در شرایط متفاوت درک کنید؛ گاهی اوقات طرف مقابلتان با زبان بدن مفهوم و منظور خود را به شما می‌رساند.

استفاده از زبان بدن مانند تماس چشمی و لبخند زدن هم باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود و هم در شکل گیری ارتباط نقش مهمی خواهد داشت.

work relationship-aradmag-008

درب ارتباط نزدیک و صمیمیت را باز کنید

در محیط کار با رویی گشاده پذیرای همکاران خود باشید؛ شرایطی را فراهم کنید تا آن‌ها با شما احساس نزدیکی کرده و به راحتی باب صحبت را باز کنند؛ اطمینان و توجه آن‌ها را به خود جلب کنید تا در هر موقعیتی بتوانند از صحبت با شما لذت برده و نظرات و ایده‌های کاری خود را با شما به اشتراک بگذارند؛ حتی می‌توانید همکارانی که به آسانی نمی‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند را تشویق به صحبت کردن نمایید و الگوی خوبی برای آن‌ها باشید تا بتوانند از ارتباط مؤثر بهره مند شوند.

نسبت به نظرات و ایده‌های دیگران عکس العمل نشان دهید

اگر می‌خواهید اعضای تیم در برقراری ارتباط با شما احساس بهتری داشته باشند، نسبت به صحبت‌ها، نظرات و ایده‌های آن‌ها عکس العمل نشان دهید و بازخورد مثبت یا منفی نظراتشان را بیان نمایید؛ این امر نشان می‌دهد که صحبت‌های آن‌ها برای شما مهم بوده است.

work relationship-aradmag-009

در مقابل شما نیز نیاز به بازخورد کارهای خود از طرف همکارانتان هستید؛ این عکس‌العمل‌های متقابل به اعضای یک تیم کمک می کند تا در مسیر بهتری از پیشرفت و موفقیت قرار بگیرند.

نسبت به پاسخگویی متعهد و سریع عمل کنید

هر زمان یکی از همکارانتان از شما درخواستی دارد و نیاز به کمک دارد تلاش کنید تا به سریع‌ترین روش ممکن پاسخگو باشید و کار را به تعویق نیندازید؛ این امر هم نشان دهنده مسئولیت پذیری شما در محیط کار خواهد بود و هم اعتماد و اطمینان همکارانتان را جلب خواهید کرد که در نهایت منجر به شکل گیری ارتباط مؤثر خواهد شد.

به طور کلی در شرایطی که شما نقشی خاص به عنوان کارمند یا اعضای یک تیم را بر عهده گرفته اید، همکاران شما تحت تأثیر عملکرد و رفتارهای شما قرار خواهند گرفت؛ پس این امر ضروری است که شما به وقت و موقعیت همکارانتان احترام گذاشته و هر زمان که در حیطه مسائل کاری به شما نیاز دارند در دسترس باشید.

work relationship-aradmag-010

همچنین یکی از نکات مهم در این زمینه ارتباط با دیگران به یک شکل است؛ به این معنا که نسبت به همه با احترام رفتار کنید و تفاوتی بین افراد قائل نباشید؛ نگاه یکسان به تمام اعضای تیم سبب می شود تا آن‌ها نیز شما را با خود یکی دانسته و نسبت به شما اطمینان حاصل کنند.

زمانی که در یک تیم به کار مشغول هستید؛ همکاری و ایجاد ارتباط کاری مثبت با همکارانتان از اصول اساسی کار است، به همین دلیل مسئولیت پذیری نیز جنبه مهمی از نقش شما در یک تیم است. مسئولیت پذیری و تعهد روشی برای جلب اعتماد مدیر و اعضای تیم است که در نهایت منجر به شکل گیری ارتباط مثبت و قابل قبولی می شود.

منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن