روانشناسیهمه چیز از همه جا

اختلال هیپوکندریا «ترس و اضطراب ناشی از بیماری که شاید هرگز به آن مبتلا نشویم»

اختلالات و مشکلات روانی متعددی در علم پزشکی و روانپزشکی وجود دارد که نام برخی از آن‌ها شاید تا به حال به گوشمان نخورده باشد و از نوع بیماری و علائم آن مطلع نباشیم.

اختلال هیپوکندریا یکی از این اختلالات روانی است که نام آن کمتر برای مردم عادی آشنا به نظر می آید؛ همه انسان‌هایی که بر روی کره زمین زندگی می‌کنند از جسم و جان خود به خوبی محافظت می‌کنند و در هنگام بیماری بیش از پیش نگران سلامت جسم خود می شوند؛ همچنین از حوادث جدی که باعث آسیب رسیدن به سلامتی آن‌ها می‌شود، دوری می‌کنند. با آرادمگ همراه باشید.

Hypochondria-aradmag-001
اختلال هیپوکندریا

در این میان برخی از افراد هستند که به دلیل ترس بیش از اندازه که نسبت به بیماری‌های مختلف و بیمار شدن خود دارند در برابر این موضوع نسبت به اطرافیان خود آسیب پذیرتر هستند؛ این افراد حتی اگر پزشکان صحت سلامت آن‌ها را تأیید کنند باز هم نگران مریض شدن هستند؛ این افراد به اختلال خودبیمار انگاری مبتلا هستند که اسم علمی آن هیپوکندریا است.

افراد در هر سنی ممکن است به این اختلال مبتلا شوند و میزان شدت این اختلال در هر شخصی به مسائل متفاوتی بستگی دارد؛ افرادی که به اختلال هیپوکندریا مبتلا هستند ترسی مداوم از بیمار شدن دارند و بر این باورند که یک یا چند بیماری خطرناک سلامتی آن‌ها را تهدید می‌کند.

Hypochondria-aradmag-002
اختلال هیپوکندریا

عملکردهای طبیعی بدن برای این افراد مسئله‌ای بزرگ و حتی خطرناک محسوب می شود؛ به عنوان مثال تپش قلب یا تعریق اگر کمی از حالت عادی خود خارج شود این افراد تصور می‌کنند خطری آن‌ها را تهدید می کند و باید هر چه سریعتر به دکتر مراجعه کنند؛ مشکل اینجاست که بعد از مراجعه به دکتر اگر متخصص اطمینان دهد که مشکلی وجود ندارد، این افراد نظر متخصص را قبول نداشته و همچنان معتقدند مسئله جدی است.

Hypochondria-aradmag-003
اختلال هیپوکندریا

افراد مبتلا به هیپوکندریا به طور مرتب مشغول چکاپ هستند و با آزمایش‌های مختلف وضعیت سلامت خود را چک می‌کنند؛ برخی از این افراد نسبت به یک بیماری خاص حساس هستند و همین امر کافی است تا آن‌ها نصف بیشتر وقت خود را صرف بررسی وضعیت جسمی خود درباره این بیماری خاص نمایند؛ به عنوان مثال شخصی که به بیماری سرطان حساس است حتی از شنیدن نام این بیماری توسط دیگران نیز به این فکر می افتد که به دکتر رفته و از سلامت خود اطمینان یابد.

یکی از معدود کارهایی که افراد مبتلا به اختلال هیپوکندریا انجام می دهند جستجو در اینترنت است؛ این افراد برای به دست آوردن اطلاعات کافی وقت خود را صرف جستجو در اینترنت می‌کنند تا به نشانه‌های تازه‌ای از انواع بیماری‌ها دست پیدا کنند و بعد این علائم را به خود ربط دهند.

Hypochondria-aradmag-004
اختلال هیپوکندریا

علاوه بر جستجوی بیماری‌ها و علائم آن‌ها برخی از افراد نیز علاقه دارند تا در جمع‌ها و گروه‌های دوستانه و خانوادگی درباره وضعیت سلامتی خود صحبت کنند و به دنبال تأیید صحبت های خود از اطرافیانشان هستند.

همانطور که ذکر شد برخی از افرادی که به این اختلال مبتلا هستند سریعا به پزشک مراجعه می‌کنند؛ اما برخی از این افراد به دلیل ترس زیاد و مطلع نشدن از بیماری خاصی که ممکن است درگیرش شده باشند به پزشک مراجعه نمی‌کنند.

برای تشخیص این اختلال؛ اگر شخص ترس بیش از اندازه و غیر عادی نسبت به بیمار بودن خود به مدت بیش از شش ماه داشته باشد باید این علائم را جدی گرفته و به متخصص و روانشناس مراجعه کند؛ برخی از این افراد نسبت به وجود این اختلال در خود آگاه نیستند؛ در این مواقع خانواده و اطرافیان وظیفه دارند تا از راهنمایی و کمک‌های لازم نسبت به شخص بیمار دریغ نکنند.

Hypochondria-aradmag-005
اختلال هیپوکندریا

مبتلا شدن به اختلال هیپوکندریا دلیل ثابت و دقیق ندارد و عوامل مختلفی می‌توانند باعث بروز این اختلال در فرد شوند؛ برخی اوقات شخص در خانواده‌ای زندگی می کند که یکی از اعضاء آن به این اختلال مبتلا بوده یا در حال حاضر با اختلال هیپوکندریا درگیر است؛ این عامل می تواند یکی از دلایل مبتلا شدن فرد به اختلال باشد.

افرادی که در گذشته به بیماری خاص یا سختی مبتلا شده‌اند و دوران دشواری را سپری کرده‌اند ممکن است بعد از بهبودی و به مرور زمان نسبت به انواع بیماری‌ها ترس و نگرانی داشته باشند و تصور کنند هر لحظه ممکن است به بیماری سخت دیگری دچار شوند.

Hypochondria-aradmag-006
اختلال هیپوکندریا

برخی از افراد بعد از بیماری سخت یکی از نزدیکان خود یا مرگ آن‌ها بعد از آن بیماری ممکن است به این اختلال دچار شوند؛ برخی نیز همزمان با بالا رفتن سن نسبت به انواع بیماری ها حساس شده و به مرور زمان به اختلال هیپوکندریا دچار می شوند.

طبق تحقیقات انجام شده درصد بالایی از افرادی که به اختلال هیپوکندریا مبتلا هستند؛ درگیر اختلالات دیگری مانند افسردگی، اختلال هراس، اختلال وسواس فکری، وسواس فکری-عملی اجباری و… نیز هستند.

افرادی که درگیر این نوع اختلال هستند به هر پزشک و متخصصی اطمینان ندارند و مراجعه به متخصصین متفاوتی را امتحان می‌کنند تا پزشکی قابل اطمینان پیدا کنند که نظرات او آن‌ها را از درجه سلامتی خود مطلع کند.

شدت این اختلال در هر شخص متفاوت است؛ برخی از افراد ماه ها و سال ها ممکن است درگیر این اختلال باشند و برخی دیگر در مدت زمان کمتری این دوره را می‌گذرانند؛ اصلی‌ترین و مهمترین راه برای آگاهی نسبت به اختلال هیپوکندریا مراجعه به پزشک و متخصص است تا با گذراندن دوره‌های مشاوره و روان درمانی در مسیر بهبودی قرار بگیرند.

Hypochondria-aradmag-007
اختلال هیپوکندریا

نکته قابل توجه در مورد افرادی که به این اختلال دچار هستند آستانه تحمل درد در آن‌هاست؛ به عنوان مثال درد ساده و جزئی در یکی از اندام های بیرونی بدن که ممکن است هر شخصی در حالت عادی به آن دچار شود، در این افراد به شکل شدیدتری نمایان می شود؛ به این معنا که درد برای آن‌ها جدی تر از دیگران است، در صورتی که همان درد در شخصی دیگر امری ساده و بدیهی است.

یکی از مواردی که متخصصان و روانشناسان همراه با راهکارهای روان درمانی و مشاوره توصیه می‌کنند؛ موارد مهمی مانند تغذیه سالم، تمرینات تنفسی، ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس، مراقبه و مدیتیشن، محدود کردن نوشیدن قهوه و الکل، ترک سیگار و… هستند.

Hypochondria-aradmag-008
اختلال هیپوکندریا

برخی از افراد مبتلا به هیپوکندریا به قدری در طول روز دچار استرس و اضطراب می شوند که قادر به انجام کارهای روزانه خود نمی باشند؛ سؤال‌های متفاوت و بیشمار ذهن این افراد را درگیر می‌کند و این امر به میزان اضطراب آن‌ها دامن می زند.

این افراد علاوه بر پیگیری دوره‌های درمانی و مشاوره باید تلاش کنند تا بتوانند به سلامت روان خود کمک کنند؛ فرد مبتلا به هیپوکندریا باید خود را از خواندن اخبار پزشکی و جستجو در اینترنت محروم کنند؛ آن‌ها باید از ورود به جمع‌ها و گروه‌هایی که درباره موضوعی خاص مربوط به بیماری و سلامتی صحبت می‌کنند، اجتناب نمایند.

Hypochondria-aradmag-009
اختلال هیپوکندریا

اختلال هیپوکندریا بین پزشکان و متخصصان امری رایج است؛ بسیاری از افرادی که به پزشکان برای مشکل بیماری خود مراجعه می‌کنند با صحبت‌های اولیه، پزشک را نسبت به اختلال هیپوکندریا آگاه می کنند؛ متخصصین نیز از آنجا که با این امر بسیار آشنا هستند تلاش می‌کنند تا با راهنمایی‌های لازم شخص را از صحت سلامت و امنیت جسمی مطلع نمایند؛ اگر موفق به این امر نشوند به شخص توصیه می‌کنند تا در اسرع وقت به روانشناس مراجعه کرده و نسبت به روند درمان خود اقدام کند.

افراد مبتلا به اختلال هیپوکندریا از نگرانی و اضطرابی همیشگی رنج می برند و حمایت خانواده و اطرافیان نقش مهمی در روند درمان و بهبود این اشخاص دارد.

منبع
medicalnewstodaymayoclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن