روانشناسیسبک زندگیهمه چیز از همه جا

چگونه به فرزندان خود مسئولیت پذیری را آموزش دهیم؟

مسئولیت پذیری از عوامل مهم در رشد و تربیت کودکان است؛ اگر این امر به خوبی در کودکان نهادینه شود، در آینده آن‌ها با احساس مسئولیت بیشتری برای زندگی و مقابله با چالش‌های آن آماده خواهند شد.

اشتیاق به فراگیری مسئولیت پذیری نسبت به پذیرش آن تحسین برانگیزتر است؛ مسئولیت پذیری در ابتدا امری دشوار به نظر می‌رسد و نیمی از انسان‌های روی کره زمین از پذیرش این امر سرباز می‌زنند زیرا این تصور را دارند که مسئولیت پذیری امری سخت و محدود کننده است. با آرادمگ همراه باشید.

اولین قدم در مسیر القای حس مسئولیت پذیری به فرزندان، احترام گذاشتن به شخصیت و عقاید آن‌هاست؛ زمانی که شما به صحبت‌ها و مشکلات فرزند خود به خوبی گوش فرا می دهید، در آن‌ها حسی سرشار از اعتماد به وجود می‌آید و به راحتی می‌توانند به شما اطمینان کنند و مسائل خود را با شما در میان بگذارند. آن‌ها تصور می‌کنند در نظر شما مهم هستند و این امر آن‌ها را مشتاق می‌کند تا نسبت به انتظارات شما مسئولیت پذیر باشند.

responsibility-aradmag-001
مسئولیت پذیری

از فرزندان خود چیزی را انتظار داشته باشید که خودتان نسبت به انجام آن‌ها مسئولیت پذیر باشید؛ مسئولیت‌پذیری به این شکل معنی می شود که مسئولیت کارها و باورهایی که به آن‌ها متعهد هستید را پذیرا باشید، در این صورت فرزندان شما نیز مسئولیت پذیری را فرا می‌گیرند.

به عنوان مثال اگر می خواهید فرزندتان به وعده‌ها و قول‌های خود عمل کند باید شما پیشتر به وعده‌های خود عمل کرده باشید، اگر می‌خواهید او مسئولیت خطای خود را بر عهده بگیرد و عصبانیتش را کنترل کند، باید این رفتار را از شما دیده باشد. کودکان آیینه‌ای تمام قد از اعمال و رفتار والدین خود هستند و در سال‌های اولیه کودکی می‌توان به راحتی مسئولیت پذیری را به آن‌ها آموخت.

responsibility-aradmag-002
مسئولیت پذیری

برای درک بهتر مسئولیت پذیری در مورد مسائل مختلف رفتاری با فرزندان خود صحبت نمایید؛ درک مسئولیت‌پذیری نیازمند گذر زمان و کسب تجربه است؛ والدین به جای سرزنش یا تنبیه می‌توانند با صحبت کردن و تجربه راه‌های مختلف درک درستی از مسئولیت پذیری به فرزندان خود بدهند.

به فرزندان خود اجازه دهید تا فعالیت‌های جدید را امتحان و تجربه کنند؛ مفهوم دیگری از مسئولیت پذیری امکان تجربه فعالیت‌ها و کارهای دشوار و جدید است، والدین می‌توانند از دور نظاره‌گر فرزندان خود باشند و این اطمینان را به آن‌ها بدهند که اگر نیاز به کمک داشته باشند پدر و مادرشان در کنارشان هستند. این امر به کودکان کمک می کند تا به این باور برسند که هر فعالیتی را انتخاب نمایند مسئولیت نتیجه کار با آن‌ها خواهد بود.

responsibility-aradmag-003
مسئولیت پذیری

بعد از انجام کار و مشاهده نتیجه والدین باید نسبت به مثبت یا منفی بودن نتیجه عکس العمل نشان بدهند؛ اگر فرزند شما کار مورد نظرش را با نتیجه‌ای مثبت به پایان رساند به این موضوع اهمیت داده و او را تشویق نمایید، در مقابل نیز اگر نتیجه کار منفی بود؛ به فرزند خود بیاموزید که مسئولیت انتخاب خود را بر عهده گرفته و ناامید نشود و با تلاش مجدد به نتیجه دلخواه خود برسد.

وظایف متفاوت و متعددی را برای انجام دادن به فرزندان خود بسپارید؛ این نکته یکی از موارد تأثیرگذار در القای حس مسئولیت پذیری به کودکان است. این وظایف می‌توانند شامل مرتب کردن تختخواب، مرتب کردن اتاق، کمک کردن در آماده کردن میز غذا و… باشد، بر اساس توانایی‌های کودک والدین می‌توانند وظایف کوچک و بزرگی به او محول کنند و از او بخواهند با دقت کافی و مسئولیت پذیری وظیفه خود را به انجام برساند.

responsibility-aradmag-004
مسئولیت پذیری

برای نهادینه کردن حس مسئولیت پذیری در کودکان؛ والدین می توانند در ازای وظایفی که به آن‌ها محول می‌شود، پاداش مقرر کنند. به این صورت که هر هفته وجه نقدی کنار بگذارند و به کودکان یادآور شوند که هر چه بهتر وظایف خود را انجام دهند به پاداش نزدیکتر خواهند شد. این کار مهارت های مختلفی را به فرزندان شما آموزش می دهد؛ مهارت هایی مانند تقویت حس اطمینان، توانایی تنظیم بودجه، درآمد، پس انداز و از همه مهمتر پذیرش حس مسئولیت پذیری.

این شکل از مسئولیت پذیری می‌تواند شامل سپردن وظایف مهمتر به نوجوانان باشد؛ به عنوان مثال شما می‌توانید به دختر یا پسر نوجوان خود وظیفه نگهداری از خواهر یا برادر کوچکترشان را بسپارید و در صورتی که بتوانند این وظیفه مهم را به خوبی انجام دهند دستمزدی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

responsibility-aradmag-005
مسئولیت پذیری

یکی از مواردی که باید به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود نظم و انضباط است؛ برای درک حس مسئولیت‌پذیری والدین باید از فرزندان خود بخواهند تا هر وسیله را بعد از اتمام کار در جای مخصوص خود قرار بدهند، این امر علاوه بر آموزش مسئولیت پذیری به فراگیری نظم نیز کمک بزرگی خواهد کرد.

به فرزندان خود آموزش دهید که برخی از کارها را بدون اینکه کسی به آن‌ها گوشزد کند، انجام دهند؛ به مرور زمان آن‌ها یاد می گیرند که نسبت به برخی از مسائل خودجوش عمل کنند. توجه به نیازهای خانواده و اطرافیان نیز جنبه دیگری از مسئولیت پذیری است که باید به آن توجه نمود؛ به فرزندان خود اهمیت خانواده و دوستان را آموزش داده و از آن‌ها بخواهید تا نسبت به عواطف و نیازهای اعضای خانواده خود مسئولیت پذیر باشند.

responsibility-aradmag-006
responsibility

مهمترین نکته در آموزش این حس به کودکان و نوجوانان، پاسخگو بودن آن‌ها در مقابل اشتباهاتی است که انجام داده‌اند. والدین وظیفه دارند به فرزندان خود آموزش دهند تا در هنگام اشتباه مسئولیت پذیر باشند و دیگران را مقصر نشمارند؛ این امر همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا از عزت نفس بالایی برخوردار شوند و از پذیرش مسئولیت کارهای خود هراسی نداشته باشند.

صداقت و مسئولیت پذیری ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند؛ کسانی که صداقت را در اولویت‌های اخلاقی قرار می‌دهند نسبت به وجدان خود مسئولیت پذیر هستند و در مقابل حقیقت خود را مسئول می‌دانند. آموزش صداقت و بیان حقیقت به فرزندتان سبب می شود تا آن‌ها در مسیر درستی قرار گرفته و خود را نسبت به مسائل اخلاقی مسئول بدانند.

responsibility-aradmag-007
responsibility

شخص مسئول به جای اینکه سعی کند مقصری پیدا کند به دنبال راه حلی مناسب برای مشکل یا مسئله پیش آمده می‌گردد؛ به فرزندان خود آموزش دهید تا به جای سرزنش و مقصر دانستن دیگران به دنبال ریشه و حل مسئله باشند و اگر این مشکل ارتباط مستقیمی با خودشان دارد مسئولیت آن را پذیرا باشند.

به فرزندان خود آموزش دهید که قبل از رفتن به بیرون از خانه برای تفریح و گردش وظایف روزانه خود را انجام دهند؛ تفریح به این معنی نیست که وظایف و کارهای خود را به تعویق بیندازیم، این کار در آینده فرزندان شما را مسئولیت پذیر ساخته و قبل از انجام هر تفریح و فعالیتی خود را متعهد به انجام وظایف خود می‌دانند.

responsibility-aradmag-008
responsibility

مسئولیت پذیری این مفهوم را می رساند که تا پایان نقش یا وظیفه محول شده مسئول و متعهد باقی بمانیم؛ آموزش این نکته در آینده فرزندان شما نقش مهمی ایفا می‌کند و سبب می شود تا آن‌ها نسبت به تعهدات بلند مدت خود وفادار و مسئول باقی بمانند؛ در آینده این کودکان در نقش رهبر، مدیر، سرپرست خانواده و… موفق عمل خواهند کرد.

همچنین آموزش برنامه‌ریزی و تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت به کودکان و نوجوانان نیز کمک می‌کند تا با حس مسئولیت پذیری بهتر آشنا شوند.

responsibility-aradmag-009
responsibility

نوجوانان نسبت به کودکان درک بهتری از مسئولیت پذیری دارند اما والدین وظیفه دارند در این مسیر با آن‌ها همراه بوده و راهنمای خوبی باشند. والدین می توانند فرزندان خود را نسبت به انجام تکالیف و فعالیت های مدرسه تشویق نمایند؛ تمرکز بر روی این موضوع ارتباطی مستقیم با مسئولیت پذیری خواهد داشت. بر عهده گرفتن شغلی پاره وقت و ساده در روزها یا فصل های تعطیل، نوجوان را در مسیر مسئولیت پذیری قرار می‌دهد.

توجه به سلامتی و بهداشت از دیگر مواردی است که فرزند شما می تواند نسبت به وجود خود مسئولیت داشته باشد؛ این امر نیاز به آموزش‌های ویژه‌ای دارد که از دوران کودکی در شخص نهادینه می شود و او را نسبت به سلامت جسم و روح خود مسئول می‌سازد.

responsibility-aradmag-010
responsibility

کودکان مسئولیت پذیری را به تدریج فرا می‌گیرند؛ والدین باید در این مسیر با آن‌ها همراه بوده و از هیچ آموزشی در راه رسیدن به درکی مطلوب از مسئولیت و تعهد دریغ نکنند؛ والدین باید صبور بوده و به این نکته توجه نمایند که هیچ امری یک شبه به سرانجام نخواهد رسید.

منبع
babycentrewikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن