کودک باهوش «پرورش فرزندی خلاق و باهوش»

Clever kid-aradmag-007

پرورش هوش و تربیت کودک نیازمند صرف وقت و تلاش بیشتر برای ارتقاء رشد فکر و خلاقیت کودک است. خانواده و والدین نقش مهمی در این مسیر دارند؛ آن‌ها وظیفه دارند با فرزند خود همراه شده و برای کشف توانایی‌های او راهکارها و برنامه‌هایی اصولی در نظر بگیرند. با آرادمگ همراه باشید.

فرزندتان را به کتاب خواندن تشویق کنید

در هفته ساعاتی را مشخص کرده و به همراه فرزند خود کتاب بخوانید. کتاب خواندن برای کودک قدرت تخیل او را پرورش می‌دهد و کودک را نسبت به دنیای پیرامون خود آگاه می کند. علاوه بر تقویت قدرت تخیل و بالا بردن سطح بهره هوشی کودک، کتاب خواندن پیوند عاطفی محکمی بین کودک و والدینش ایجاد می‌کند.

 Clever kid-aradmag-001

بعد از مدتی کودک به علایق خود پی می‌برد و می‌تواند به تنهایی کتاب موردعلاقه‌اش را انتخاب کرده و از شما بخواهد تا آن کتاب را برایش بخوانید.

در مورد موضوع کتاب با بچه ها صحبت کنید

بعد از خواندن هر کتاب با کودک در مورد موضوع آن کتاب و اتفاقاتِ داستان صحبت کنید. از فرزندتان بخواهید موضوعات موردعلاقه‌اش در داستان را برای شما بیان کند. از او بخواهید خود را جای شخصیت‌های داستان بگذارد و نظر خود را در این مورد برای شما بازگو کند.

این کار شروعی برای کشف ایده‌ها توسط کودک است. رشد ذهنی و تجسم خلاق سبب می شود کودک در مسیر آگاهی و کشف ذهنیات خود قرار بگیرد.

 Clever kid-aradmag-002

در مورد زندگی روزمره و فعالیت‌های خود با فرزندتان گفتگو کنید

صحبت در مورد فعالیت‌های روزانه شاید از نظر بزرگسالان کاری حوصله سربر و معمولی باشد اما همه چیز برای کودکان جدید و هیجان انگیز است. کودکان به یادگیری علاقه بسیاری دارند و این وظیفه والدین است که پاسخگوی سؤالات بیشمار آن‌ها باشند و کودکی باهوش و سرزنده تربیت کنند.

در مورد زندگی روزمره و احساسات خود با فرزندانتان صحبت کنید و نظر آن‌ها را در این موارد جویا باشید. زمانی که از علایق و افکار خود با کودکان گفتگو می‌کنید درواقع ذهن آن‌ها را برای علایق و ایده‌هایی ناب آماده می‌کنید.

بر روی استفاده فرزندتان از تلویزیون و دنیای اینترنت نظارت داشته باشید

فعالیت‌های ورزشی و تفریحی، کتاب خواندن، کلاس‌های آموزشی، بازی‌های خلاق و… بر تماشای تلویزیون و فضای مجازی ارجحیت دارند اما به هر صورت کودکان به تماشای برنامه‌های تلویزیون علاقه دارند. والدین باید ساعات و برنامه مشخصی برای تماشای تلویزیون وضع کنند تا کودک تمام وقت خود را به این موضوع اختصاص ندهد.

 Clever kid-aradmag-003

ذهن کودکان همواره بستر سؤالات جدید است و اگر تمایل دارند جواب برخی از سؤالات خود را در دنیای اینترنت پیدا کنند والدین می توانند با آن‌ها همراه شده و روش صحیح استفاده از اینترنت را نیز به آن‌ها بیاموزند.

هنر کودکان را تشویق کنید

هنر، رنگ، کاردستی و… به کودک کمک می‌کند تا مهارت‌ها و استعدادهای خود را به منصه ظهور بگذارد. به کودک اجازه دهید ایده‌های ذهن خود را بر روی کاغذ و بوم بیاورد و اثری هنری بیافریند. آثار کوچک هنری کودک را مورد قضاوت قرار ندهید و از او بخواهید تا در مورد آن برای شما توضیح دهد. هنر و کارهای دستی نقش مهمی در کشف توانایی‌ها و قدرت تخیل کودکان دارند.

به فرزندتان زمان کافی برای بازی کردن بدهید

بازی کردن یکی از مهمترین راهکارها برای پرورش توانایی‌های کودک است. کودکان هنگام بازی از قدرت تخیل خود استفاده بسیاری می‌کنند. کودکان را تشویق کنید تا برای بازی های خود نمایشنامه بسازند و شما نیز در این بازی با آن‌ها همراه شوید. ذهن کودک با این کار به چالش کشیده می‌شود و سطح هوش و درک او به همان اندازه بالا می‌رود.

 Clever kid-aradmag-004

با فرزندتان بیرون از خانه وقت بگذرانید

یکی از راه‌های تربیت یک کودک باهوش گذراندن وقت با او بیرون از خانه است. دنیای بیرون از خانه کنجکاوی و بازیگوشی کودک را به چالش می‌کشد و او را با مفاهیم و موضوعاتی واقعی و جدی آشنا می‌کند. به همراه کودک خود به پیاده‌روی بروید و سعی کنید ذهن او را با مواردی مانند صحبت در مورد گیاهان و جانورانی که می‌بیند، مشغول کنید.

سفر کردن نیز یکی از راه‌های آشنا کردن کودک با محیط پیرامونش است. فرزند خود را با فرهنگ کشورهای دیگر آشنا کنید و درک عمیق‌تری نسبت به جهان و مردم اطرافش در او ایجاد کنید.

یادگیری زبان

یادگیری زبانی غیر از زبان مادری تأثیر بسزایی در رشد ذهنی کودک دارد؛ اما این یادگیری نباید تنها جنبه آموزشی داشته باشد که کودک بعد از گذشت مدت زمانی خسته و سرخورده شود. یادگیری زبان برای کودک باید مانند یک تفریح مورد علاقه برای او باشد.

تلاش و هوش

برخی از والدین به صورت مکرر به کودک یادآوری می‌کنند که او بسیار باهوش است. این امر تأثیری در افزایش هوش کودک ندارد بلکه باعث می شود او به این تفکر برسد که به طور ذاتی باهوش است و نیاز به تلاش کردن ندارد.

 Clever kid-aradmag-005

والدین باید توانایی‌های کودک را از طریق تلاش کردن او کشف کنند. کودکان را تشویق کنید تا برای به دست آوردن هر چیز و رسیدن به خواسته‌هایشان تلاش کنند، سخت‌کوشی را در آن‌ها نهادینه کنید و آن‌ها را به خاطر تلاشی که در کارهایشان دارند، تحسین کنید نه به خاطر هوش. درواقع تلاش و تحسین سبب می‌شود تا سطح هوش و درک فرزند شما بالا رفته و استعدادهای او نیز کشف شوند.

تغذیه سالم

یکی از مهمترین نکته ها در پرورش کودکی باهوش، تغذیه سالم و مقوی است. والدین با در نظر گرفتن وعده‌های غذایی مناسب می‌توانند در تقویت هوش کودکان نقش داشته باشند. مواد خوراکی بسیاری برای تقویت هوش کودک وجود دارند که با گنجاندن آن‌ها در سبد غذایی می توان به روند رشد مغز و هوش کودک کمک کرد. در میان وعده‌های غذایی صبحانه یکی از مهمترین وعده‌هاست که نباید فراموش شود.

 Clever kid-aradmag-006

علایق فرزندتان را کشف کنید

یکی از راه‌های کشف توانایی‌های کودک برنامه ریزی فعالیت‌های متنوعی است که توسط آن‌ها علایق کودک نیز کشف می‌شوند. گزینه‌های مختلفی از فعالیت‌ها و سرگرمی‌های ورزشی و هنری انتخاب کنید و به فرزندتان اجازه دهید تا علاقه‌مندی‌های خود را در این مسیر کشف کند.

هنگام انجام فعالیت‌ها و بازی‌هایی که کودک انجام می دهد با دقت او را زیر نظر بگیرید. با نگاه کردن به جزئیات کارهایی که فرزندتان انجام می دهد، می توان اطلاعات مناسبی در مورد شخصیت و توانایی‌های او به دست آورد. به‌عنوان مثال بعضی از کودکان علاقه دارند چیزهایی بسازند یا بعضی دیگر علاقه دارند فعالیت‌های فیزیکی انجام دهند؛ یا بعضی از کودکان به نمایش، اجرا و سخنرانی علاقه دارند.