سگ‌های درمانی و سلامت روان و جسم

درباره سگ‌های درمانی مطالب زیادی در آراد مگ منتشر شده است. ما با تعریف سگ‌های درمانی و به طور کلی حیوانات درمانی آشنا شدیم. و به چگونگی عملکرد کیفی و اثر بخشی آن‌ها در مراکز درمانی مختلف و بر بیماری‌های گوناگون به طور کلی پرداخته شد. خبر خوش اینجاست که در مرداد ۹۸، برای نخستین بار از سگ‌های درمانی برای کمک به درمان کودکان مبتلا به اوتیسم در آسایشگاه کهریزک کرج استفاده شده و در واقع باید گفت که این اقدام، گامی بزرگ در راستای آشتی و مهرورزی با دوستان پشمالوی خودمان در ایران است. در این نوشتار که به تازگی از سوی سایت Therapy Dogs منتشر شده است به تاثیر حیوانات درمانی به ویژه سگ در سلامت جسم و روان خواهیم پرداخت. در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

معجزه سگ‌های درمانی

چطور این حقیقت ممکن است! صاحبان سگ بر این باور هستند که وقت گذراندن با سگ‌های‌شان، قلب آن‌ها را با احساس شادی، خرسندی و آرامش پر می‌کند. مهم نیست که دنیا چقدر تاریک و کسل کننده به نظر برسد، به محض اینکه سگمان به ما خوشامد می‌گوید، تمایل داریم فقط شاد باشیم و شروع کنیم به لذت بردن از لحظه!

در طول سال‌ها، ما، نژاد انسانی، اهمیت این چهارپایانِ پشمالو را درک کرده و یاد گرفته‌ایم که چگونه همراهی آن‌ها می‌تواند اختلالات روانی و جسمی متعددی را مورد درمان و بهبود قرار دهد. علوم پزشکی تاکید کرده‌ است که سگ‌ها در هدایت رفاه عاطفی انسان نقشی اساسی دارند.

با در نظر گرفتن اهمیت سگ‌ها در کاهش میزان استرس، مفهوم و استفاده از سگ‌های درمانی در سطح جهانی پذیرفته شده ‌است. از مدارس و فرودگاه‌ها به خانه‌های سالمندان و مناطق بحران‌زده برده می‌شوند و به طور گسترده از سگ‌های آموزش‌ دیده برای ارائه آرامش، محبت، و راحتی به افراد نیازمند استفاده می‌شود. این ایده گام‌های مهمی در سال‌های اخیر برداشته و در ایالات ‌متحده کاملا محبوب شده ‌است.

” سگ تنها موجودی در دنیا است که شما را بیشتر از خودتان دوست دارد.” جاش بیلینگز

امروزه، بهترین مواردی را که نتایج مثبتی در جلسات سگ‌های درمانی از خود برجای گذاشته‌اند با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. این نوشتار را مطالعه کنید و بدانند که سگ‌های درمانیِ فوق‌العاده، قادر به انجام چه کارهای شگفت انگیزی هستند و چه تاثیر ویژه و خاصی می‌توانند برجای بگذارند.

اختلال استرسی پس از آسیب روانی یا اختلال تنش‌زای پس از رویداد (PTSD)

افرادی که از ضربه‌ای روحی عبور کرده‌اند و یا شاهد برخی حوادث هولناک همانند مرگ فردی عزیز بودند، اغلب به سختی می‌توانند به روتین زندگی خود برگردند. آن‌ها وحشت‌زدگی، نوسانات روحی ناگهانی، عصبانیت و اضطراب را در اجتماعاتی تجربه می‌کنند که همه آن‌ها به طور منفی بر زندگی شخصی و حرفه‌ای آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

اگر کسی را می‌شناسید که اختلال تنش‌زای پس از رویداد را تجربه می‌کند، اجازه دهید سگ‌ها را ملاقات کرده و کمی وقت خود را با یک سگ درمانی سپری کند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا به حمایت عاطفی دست یابند و میزان اضطراب خود را کنترل کنند. سگ‌ها می‌توانند احساسات و حالات دوستان انسانی خود را درک کنند و در نتیجه به آن‌ها در بهبود شرایط پر استرس و تنش‌زای زندگی کمک کنند.

کودکان مبتلا به اوتیسم

اوتیسم، یا اختلال طیف اوتیسم، وضعیتی است که در آن فرد با برقراری ارتباط با دیگران و درک این که دیگران به چه فکر می‌کنند و چه احساسی دارند مشکل دارد. شرایط برای آن‌ها بسیار دشوار است طوری که قادر نیستند خود را با کلمات، حالات، حالات چهره و یا لمس کردن بیان کنند. کودکان کوچکی که با اوتیسم سر و کار دارند معاشرت با دیگران را سخت می‌یابند و ترجیح می‌دهند در خلوت کوچک و تنهای خود زندگی کنند.

با این حال، مطالعات نشان داده‌اند که کودکان مبتلا به اوتیسم می‌توانند روابط خوبی با دوستان کوچک و پشمالوی خود داشته باشند و علائم بهبودی آن‌ها همراه با حیوانات درمانی واقعا قابل توجه هستند.

سگ‌های درمانی می‌توانند به کودکان اوتیسمی کمک کنند تا آرامش و خونسردی بیشتری داشته باشند و با استفاده از سگ به راحتی قادرند هیجان خود را خیلی آسان‌تر بروز دهند و قبل از درک دیگران آشکارا آن را بیان کنند. آن‌ها در تعامل با سگ‌های درمانی احساس راحتی می‌کنند و راحت‌تر می‌توانند فضای شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

بیماران قلبی

در دوران اخیر، استرس بیش از حد و سبک زندگی عجولانه سبب افزایش موارد ابتلا به بیماری‌های قلبی شده‌ است. اگر شما، یا کسی که دوستش دارید، دچار بیماری قلبی شده‌اید (شده است)، توصیه می‌کنیم که با سگ‌های درمانی ملاقاتی داشته باشید.

بسیاری از بیماران قلبی به طور مستمر در هنگام ملاقات با سگ‌های درمانی واکنش مثبتی نشان داده‌اند. حقایق کافی وجود دارند که ثابت می‌کنند چگونه درمان به کمک حیوانات درمانی باعث بهبود فشار روانی، کنترل سطوح نوروهورمون و کاهش اضطراب در بیمارانی می‌شود که دچار نارسایی قلبی شده‌اند.

درمان بیماران آلزایمری

بیماری آلزایمر، اختلال ذهنی پیشرفته‌ای است که به کندی حافظه و مهارت‌های تفکر را از بین می‌برد و در نهایت توانایی انجام ساده‌ترین وظایف را با مشکل روبرو می‌کند. این بیماری معمولا مردان سالخورده را درگیر خود می‌کند و پروسه‌ی درمانی بسیار پیچیده‌ای دارد.

بسیاری از صاحبان سگ، سگ‌های خود را برای کمک به بیماران آلزایمری آموزش می‌دهند. آن‌ها تکنیک‌های وقفه رفتاری را آموزش می‌بینند که به کاهش اضطراب و هرج و مرج مرتبط با رفتار کمک می‌کند. بیماران آلزایمری اغلب عصبانی می‌شوند، اما سگ‌های درمانی حواسشان را پرت می‌کنند و آن‌ها را به تمرکز دوباره وا می‌دارند. تکان دادن دم سگ‌ها به بیماران کمک می‌کند تا ذهن خود را آرام کنند و به بر روی لحظات شاد تمرکز داشته باشند. سگ را دست کم نگیرید.

حیوانات درمانی - سگ

جمع‌بندی اثر بخشی سگ‌های درمانی

همانطور که مشخص است، دوستان چهارپای پشمالوی ما چیزهای زیادی برای عرضه به ما دارند. این همراهانِ وفادار می‌توانند به ما کمک کنند از وضعیت‌های ناخوشایند زندگی که از نظر احساسی بهایی سنگین دارند رهایی پیدا کنیم و اگر کنترل نشده باقی بماند ممکن است اتفاقات بدتری را با خود به همراه داشته باشند. سگ‌های درمانی می‌توانند با ایجاد حس خوشحالی در بیماران، افسردگی را کاهش دهند.

بهترین قسمت این است که سگ‌های درمانی در شرایطی موفق شده‌اند که بسیاری از درمان‌های دارویی با شکست مواجه شده‌اند! این چیزی است که واقعا افتخار آمیز و غرور آفرین است. به ویژه برای عاشقان واقعی سگ‌ و دیگر حیوانات.

معتقدیم که سگ‌های درمانی نقشی حیاتی را ایفا می‌کنند تا در دنیای امروز سهم بزرگی داشته باشند. این سهم چنین تعبیر می‌شود که همدلی می‌تواند درمانی قوی برای بیماری‌های مختلف باشد. اگر فکر می‌کنید که دوستان پشمالوی شما هم می‌تواند صلح و راحتی را برای مردم به ارمغان آورند، بهتر است او را به عنوان سگی درمانی آموزش دهید. این یکی از بهترین راه‌ها برای بازگرداندن افراد به جامعه و ایجاد زندگی شاد برای افرادی است که با شرایط دشواری روبرو بودند. حیوانات درمانی متعهد به به اشتراک گذاری لبخند و شادی هستند و این صرفا مختص افراد بیمار و یا نیازمند به سگ‌های درمانی نخواهد بود.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.