آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد ؟

آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد
آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد

امروزه سخت افزار نسبتا جدیدی به نام کوادکوپتر روی کار آمده است که برای پرواز و فیلمبردای از آن استفاده می شود اما آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد؟در برخی موارد بله!در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه عمل این وسیله پرواز بدون سرنشین آشنا شویم و به سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم.

کوادکوپتر چیست و چگونه پرواز می کند؟

کوادکوپتر ها وسایل مکانیکی بسیار ساده ای هستند که درست مانند اسم آن ها از ۴ موتور تشکیل شده اند. البته ما مولتی موتور های دیگری با ۳، شش و یا هشت موتور نیز داریم. درست است که این وسیله پرواز بدون سرنشین اخیرا بسیار محبوب و پرطرفدار شده است اما برخلاف باور عمومی مولتی موتور ها کانسپت جدیدی نیستند و شروع ایده و ساخت مدل های اولیه آن ها به قرن ۱۹ باز می گردد. برای بالا رفتن کوادکوپتر ها نیاز است تا ۲ به ۲ موتورها در جهت عکس یکدیگر بچرخند تا کوادکوپتر به سمت بالا پرواز کند توجه داشته باشید اگر سهوا جای پره ها و موتورها را اشتباهی نصب کنید امکان دارد مولتی موتور شما به جای بالا رفتن، به سمت پایین حرکت کند.

آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد
آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد

 

از کوادکوپتر ها برای انجام چه کارهایی استفاده می شود؟

محدوده ی تحت پوشش عملکرد مولتی موتور ها بسیار گسترده است از پزشکی گرفته تا عکاسی، در همه موارد استفاده می شود. ما در اینجا لیست کوتاهی از چند مورد استفاده کوادکوپتر تهیه کرده ایم:

استفاده های نظامی: احتمالا قدیمی ترین نوع استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به کمک گرفتن از آن ها برای اهداف نظامی بر می گردد، ارتش انگلیس و ایالت متحده آمریکا سال هاست که از این کانسپت برای مقاصد نظامی خود استفاده می کنند. از این مولتی موتور ها برای عکاسی حرارتی، حملات هوایی و جمع آوری اطلاعات استفاده می شود.

تحویل محصول: هواپیماهای بدون سرنشین کوچک قطعا می توانند از بهترین گزینه ها برای ارسال مرسولات کوچک در سطح شهر باشند، در کشور های اروپایی و آمریکایی خرده فروشان نیز با اعتماد به این کانسپت ارسال محصولاتشان را از این طریق انجام می دهند. در ایران نیز اخیرا ارسال مرسولات پستی با استفاده از پهپاد رونمایی و معرفی شده است.

عملیات نجات: گاهی شدت حادثه به قدری است که انسان نمی تواند برای جست و جو و نجات جان دیگران شخصا وارد عمل شود، برای مثال هنگام سقوط بهمن در کوهستان و یا گم شدن قایق در آب، کوادکوپتر ها به پرواز در می آیند و به جست و جوی بازماندگان حوادث می پردازند.

عملیات های فضایی: ایالت متحده امریکا مخفیانه روی هواپیما های بدون سرنشینی کار می کند که احتمالا به زودی امکان پرواز روی سطح کُرات مختلف و جمع آوری اطلاعات و ارسال به زمین را دارند، بی شک در چند سال آینده مولتی موتورها بسیار پیشرفته تر از حالت امروزی خود خواهند بود.

پزشکی: گاهی نیاز به انتقال سریع دارویی حیاتی و یا عضوی از بدن برای پیوند است و چه وسیله ای بهتر از یک هواپیمای کوچک بدون سرنشین؟ بله از کوادکوپتر ها برای انتقال دارو ها و اعضای پیوند نیز در سطح شهر استفاده می شود چرا که هم بسیار سریع هستند و هم درگیر ترافیک نخواهند شد!

عکاسی: شاید از رایج ترین استفاده های کوادکوپتر، بهره گیری از آن برای عکاسی باشد. از مولتی موتورها می توان برای عکس برداری با دید پرنده از هر نما و منظره ای استفاده کرد.

آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد
آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد

 

آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد ؟ (قوانین مهم و روند اخذ مجوز کوادکوپتر در ایران)

در ایران قوانینی در زمینه پرواز مولتی موتور ها وجود دارد، در ادامه به اختصار به برخی از محدودیت های آب و هوایی و مجوز کوادکوپتر در ایران اشاره کرده ایم که دانستن آن ها در صورت داشتن یک مولتی موتور بسیار ضروری است:

 • در هنگام مه و غبار شدید پرواز پهپاد ممنوع است.
 • پرواز کوادکوپتر زیر باران ممنوع است.
 • پرواز مولتی موتور ها در هوای با رطوبت بالای ۹۵ درصد ممنوع است.
 • پرواز پهپاد هنگام طوفان، گردباد و رعد و برق ممنوع است.
 • پرواز کوادکوپتر های زیر ۱ کیلوگرم نیاز به مجوز ندارند.
 • پرواز کوادکوپتر های بین ۱ تا ۱۰ کیلوگرم،درصورت داشتن مدرک خلبانی نیاز به مجوز کوادکوپتر ندارد.
 • پرواز کوادکوپتر های ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرمی برای پرواز نیاز به مجوز دارد.
 • پرواز کوادکوپتر های بالای ۵۰ کیلوگرم به مجوز نظامی برای پرواز نیاز دارد.
 • پرواز کوادکوپتر های با سرعت بیش از ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت نیاز به مجوز کوادکوپتر دارد.
 • پرواز کوادکوپتر های با سرعت بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت به مجوز نظامی برای پرواز نیاز دارد.
 • پرواز کوادکوپتر ها بر فراز مساجد، مدرسه ها، فرودگاه ها، آسایشگاه ها، مناطق نظامی، مناطق دارای تابلو با ممنوعیت عکسبرداری، اکیدا ممنوع است.

درباره ی روند اخذ مجوز کوادکوپتر باید اضافه کرد که در ایران کارگروهی برای پرواز هواپیما های بدون سرنشین به نام اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران، وجود دارد و شما می توانید با ارسال مدارک خود به سامانه امن تحت وب این کارگروه نسبت به اخذ مجوز کوادکوپتر و ثبت پلاک پهپاد خود اقدام فرمایید.در ایران البته با وجود اخذ مجوز کوادکوپتر لازم است در برخی موارد خاص قبل از به پرواز درآوردن پهپاد در مناطقی خاص و حریم هوایی، با مرکز مراقبت پرواز، پدافند غیرعامل و سایر نهاد های مربوطه هماهنگی های لازم را انجام دهید.