آیا برنامه نویسی سخت است ؟

آیا برنامه نویسی سخت است ؟

در جهانی که با نوآوری، فناوری و شکوفایی همراه شده است، تقریباً هر شرکتی برنامه های رایانه ای را برای کمک به کارآیی کسب و کار خود پیاده سازی کرده است. در پشت هر برنامه نرم افزاری، یک برنامه نویس رایانه ای وجود دارد که کدنویسی می کند و آن را آزمایش می نماید. برنامه نویسی یک حرفه جذاب برای بسیاری از افراد متخصص است، اما برای افراد نا آگاه بسیار ترسناک به نظر می رسد. سوال اینجاست آیا برنامه نویسی سخت است ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به این سوال بنیادین پاسخ دهیم.

هیچ دلیلی وجود ندارد که یادگیری برنامه نویسی را مثل آب خوردن بدانیم! قطعا یادگیری و حرفه ای شدن در این زمینه نیازمند تلاش و صبر زیاد است. حرفه برنامه نویسی رایانه برای افرادی که دارای استعداد های متناسب هستند، کمی راحت تر است. ما با تعدادی از برنامه نویسان ارتباط برقرار کردیم تا ویژگی های مدنظر کارفرمایان را شناسایی کنیم.

ایا برنامه نویسی سخت است
ایا برنامه نویسی سخت است

۶ ویژگی مشترک میان برنامه نویسان

۱.علاقه به کامپیوتر و رایانه

شاید به گفتن نیاز نباشد اما برنامه نویسان عاشق چیزی هستند که با آن کار می کنند. اگر شما آن بچه ای بوده اید که ساعت ها مشغول بازی کردن و تغییر دادن کد های بازی ویدئویی بوده و به بزرگتر ها کمک می کرده که با تکنولوژی های روز کار کنند، شغلی که با کامپیوتر در ارتباط باشد احتمالا برای شما انتخاب عالی ای خواهد بود. بین تنظیم کردن کامپیوتر مادربزرگتان با برنامه نویسی تفاوت و شکاف بسیاری وجود دارد، اما نمی توان این موضوع را رد کرد که اگر در گذشته مشکلات ساده ی کامپیوتری را حل می کرده اید احتمالا به طور کلی با تکنولوژی راحت تر برخورد خواهید کرد. دانستن اینکه سخت افزار چگونه عمل می کند به ساخت نرم افزاری که برای آن ساخته می شود بسیار کمک می کند. پس راحت بودن و داشتن علم کامپیوتر اولیه نقطه شروع بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

۲.صبر و حوصله

نوشتن کد های طولانی، حل مشکلات و اشتباهات و ارایه خدمات به مشتریان همه در یک چیز مشترک هستند: به صبر زیادی نیاز دارند. اگر شما کسی هستید که به راحتی خسته و اذیت می شوید، احتمالا کار در زمینه برنامه نویسی برای شما مناسب نیست. دیباگ کردن یک نرم افزار می تواند به زمان و تلاش زیادی نیاز داشته باشد و به بن بست های بسیاری برسد. صبر و حوصله داشتن و ریزبینی، ویژگی های بسیار ارزشمندی هستند که برنامه نویسان موفق آن ها را دارند. ویکتوریا جورج، مدیر کل دانشکده The Coder می گوید:”برنامه نویسی بدون درد نیست. “IDE” به شما می گوید که آیا کدتان کار می کند یا نه، باید یاد بگیرید که خلاق و مقاوم باشید”

۳.تمایل زیاد به حل مشکلات

کدنویسی و ساخت برنامه، ابزار هایی هستند که به کمپانی ها، سیستم ها و عموم به طور جامع کمک می کنند. اگر شما به دنیا مانند پازلی برای حل کردن نگاه می کنید، از راز ها و پیچیدگی هایی که در حوزه برنامه نویسی وجود دارد خوشتان خواهد آمد. اگر شما از معماها الهام می گیرید و تعمیر کردن چیزهایی که کار نمی کند را دوست دارید، از برنامه نویسی لذت خواهید برد. به برنامه نویسی به عنوان یک تدبیر دیجیتالی نگاه کنید؛ گاهی باید وارد دل و روده ی کامپیوتر بشوید! و با استفاده از مهندسی معکوس راه حلی برای مشکل پیش آمده پیدا کنید.

۴.تمایل به ساماندهی و نظم دادن

جاناتان رزا، مدیر ارشد فناوری های نوظهور در Liasion Technologies می گوید: “توجه دقیق به جزئیات در برنامه نویسی ضروری است زیرا یک اشتباه کوچک می تواند باعث تأثیر دومینو شود.” برنامه های رایانه ای برای ایجاد نتیجه مطلوب به مجموعه ای منطقی از ورودی ها و اقدامات نیاز دارند، بنابراین داشتن یک چشم متخصص و کمال گرا برای توجه به جزئیات و توانایی سازمان دهی کد ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

۵.شوق یادگیری

دنیای فناوری همیشه در حال تغییر است و هر روز اطلاعات جدیدی در جبهه فناوری تولید می شود. نه تنها برنامه نویسان رایانه به طور مداوم نحوه کار و نحوه چیدن صحیح قطعات را می آموزند، بلکه زبان و کد برنامه نویسی و همچنین فناوری ها و ابزارها به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. بن فرمر، توسعه دهنده وب و بنیان گذار بهترین ابزارهای جستجوگر ها، می گوید: مفاهیم اساسی معمولاً یکسان هستند، یادگیری روش های جدید کمک بسیاری به استفاده از مهارت هایتان می کند. وی در ادامه توضیح می دهد که با کاهش محبوبیت یک فناوری و افزایش محبوبیت دیگری، بهترین برنامه نویسان قادرند مهارت های خود را متناسب با آن تنظیم کنند، تا در بازار باقی بمانند. در حالی که مدرک تحصیلی در این زمینه مطمئناً شما را برای حرفه خود آماده می کند، پس از گرفتن مدرک، یادگیری متوقف نمی شود. مهم است که برنامه نویسان کنجکاو بمانند و ابتکار عمل را برای ادامه یادگیری در طول فعالیت حرفه ای خود ادامه دهند.

۶.تمایل به بهره وری

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما برنامه نویسان بسیاری از وقت خود را صرف از بین بردن کارهای زائد یا یافتن راه هایی برای خودکار سازی فرایند های خسته کننده می کنند.ارنستو گیزل (Ernesto Geisel) مدیر عامل نرم افزار Geisel ، این میل به بهره وری را نوعی تنبلی مولد می داند. گیزل می گوید: “اگر شما به اندازه کافی تنبل هستید، سخت کار خواهید کرد تا مطمئن شوید که هرگز مجبور نیستید دو بار روی رایانه کاری انجام دهید.” بیشتر حرفه ی برنامه نویسی به دنبال یافتن بهترین راه ممکن برای حل یک مشکل یا انجام یک کار است.

آیا شما برای برنامه ریزی ساخته شده اید؟

آیا خصوصیات فوق شبیه به ویژگی های شماست؟ اگر چنین است، شما حرفه ی مناسب خود را پیدا کرده اید! در حالی که دیگران ممکن است برنامه نویسی کامپیوتر را سخت بدانند، اما توانایی ها و علایق ذاتی که دارا هستید، می تواند شما را به یک متخصص موفق در این زمینه تبدیل کند.

مقالات مرتبط:

۱۰ برنامه پرکاربرد ساعت هوشمند اندروید