ایا عینک واقعیت مجازی برای چشم ضرر دارد ؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و روی آوردن گیمرهای مختلف به استفاده از هدست ها و عینک های واقعیت مجازی، بسیاری از افرادی که از این پلت فرم ها استفاده می کنند و شرکت های مختلف در حال ساخت و عرضه ی مدل های جدیدتر و متنوع تری ازین محصول هستند. جدا از تجربه ی به یاد ماندنی و استثنایی عینکها و هدستهای مجازی بسیاری از گیمر ها و هم چنین تعداد زیادی از والدین نگران سلامتی خود و فرزندانشان هستند، آن ها دائما به دنبال جواب این سوال هستند که ایا عینک واقعیت مجازی برای چشم ضرر دارد ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی خطرات و آسیب های احتمالی استفاده از عینک های واقعیت مجازی برای چشم و سلامت بدن بپردازیم و به این سوال پر تکرار پاسخ دهیم.

ایا عینک واقعیت مجازی برای چشم ضرر دارد
ایا عینک واقعیت مجازی برای چشم ضرر دارد

واقعیت مجازی چگونه کار می کند؟

قبل از هر چیزی بهتر است تا اندکی با ساز و کار و نحوه اثر این سخت افزار روی بدن مطلع شویم، عینک ها و هدست های واقعیت مجازی پلت فرم هایی برای غوطه وری شما در دنیای مجازی و بازی های ویدیویی هستند، این هدست ها و عینک ها به صورت سه بعدی حرکات سر شما را ردیابی می کنند تا به شما کمک کند خود را در یک شبیه سازی محیطی رایانه ای غوطه ور کنید، این شبیه سازی می تواند انفجار بیگانگان در یک کهکشان دور باشد یا اینکه یک عمل جراحی by pass سه برابر روی یک بیمار که توسط رایانه انجام می شود. تجارت هدست های واقعیت مجازی روز به روز در حال گسترش است و بازار تجاری آن دست غول های فناوری مانند اوکولوس، سونی، سامسونگ و HTC است. گوگل حتی با یک هدست VR مقوایی وارد بازی شده است که از تلفن هوشمند شما برای ورود کم هزینه تان به تجربه ی دنیای واقعیت مجازی استفاده می کند.

VR چگونه می تواند باعث خستگی چشم شود؟

هدست های VR حاوی دو مانیتور LCD کوچک هستند که هر کدام از یک چشم آن ها نمایش داده می شود و یک اثر استریوسکوپی ایجاد می کند که به کاربران توهم عمق می دهد. مجاورت صفحه نمایش با چشم کارشناسان را به فکر وا داشته است تا در خصوص آسیب ها و اثراتی که عینک های واقعیت مجازی روی چشمم دارند، تحقیق و جست و جو کنند. خستگی چشم ممکن است هر وقتی که برای مدت زمان طولانی روی یک جسم تمرکز می کنید، مانند تماشای یک فیلم طولانی یا خیره شدن به کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود در طول روز ایجاد شود. با استفاده از لنزهای تخصصی مانند Eyezen ™ یا Crizal® می توانید خستگی چشم ناشی از خیرگی به دستگاه های دیجیتال را کاهش داده و یا از بین ببرید.

ایا عینک واقعیت مجازی برای چشم ضرر دارد
ایا عینک واقعیت مجازی برای چشم ضرر دارد

خطرات عینک واقعیت مجازی برای کودکان چیست؟

از آنجا که بیشتر محیط های VR روی غرق شدن در دنیای بازی های ویدیویی در پلت فرم های متفاوت اعم از موبایل و کنسول متمرکز شده اند، کودکان می توانند تحت اثر بیشترین میزان از آسیب و خطر باشند. بازار پر از گیمرهای جوان است؛ حدود ۲۶٪ از کل گیمرها کمتر از ۱۸ سال سن دارند و کنترل استفاده و غرق نشدن در جهان واقعیت مجازی برای کودکان در حال رشد در این سن، کمی دشوار است. علاوه بر آن استفاده مداوم از عینک های واقعیت مجازی می تواند کودکان را در معرض ابتلا به نزدیک بینی اولیه، یا نزدیک بینی و خستگی چشم بر اثر استفاده دستگاه های دیجیتالی قرار دهد.

خطرات عینک واقعیت مجازی برای بزرگسالان چیست؟

از دیگر نگرانی های اصلی بزرگسالان می توان به احساس حالت تهوع و گمراهی موسوم به بیماری واقعیت مجازی و مشکلات مربوط به اثر استریوسکوپی سه بعدی که باعث اختلال در واگرایی یا حرکت همزمان چشم ها برای ثابت نگه داشتن بینایی دوچشمی می شود، اشاره کرد. البته این بیماری نتیجه عملکرد ضعیف ارائه شده واقعیت مجازی در گذشته است و با توجه به تکنولوژی روز دنیا امروزه اتفاق آن بسیار کم و نادر است.

VR چگونه می تواند برای چشم ما مفید باشد؟

با  وجود تمام نقاط منفی و آسیب های احتمالی VR که ممکن است بر روی بینایی ما اثر بگذارد، تنظیم دقیق و توسعه بیشتر سیستم ها و هدست های واقعیت مجازی در واقع می تواند چشم های ما را قوی تر کند! زیرا برای استفاده از این عینک های واقعیت مجازی چشم ما ملزم به تنظیم خود است و توانایی بینایی دو چشمی آن حفظ و تقویت می شود. جدا از آن چه کسی می داند VR چه برنامه های جالب و پیشگامانه ای برای تقویت بینایی در آینده ارائه خواهد داد؟

با وجود تمام نکات منفی و مثبت ذکر شده، استفاده کنترل شده از هر چیزی آسیب آن را به حداقل می رساند در مورد عینک های واقعیت مجازی نیز همینطور کنترل زمان استفاده خصوصا در مورد کودکان و نوجوانان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مقالات مرتبط:

نسل جدید هدست های واقعیت مجازی ps5

واقعیت مجازی چیست؟